RE: Кај кој доктор за IVF? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


cacisk -> RE: Кај кој доктор за IVF? (12.11.2012 22:21:19)

Da vi kazam jas denes bev vo Plodnost kaj Dr Tase, i voopsto ne mi se dopadna doktorot. Imav zakazano za 12h a cekav do 13:00h za pregled. Znaci me pregleda vo rok od 2 min me prasa sto mi e, zosto sum dojdena, i cinik ne viden bese. Me prati krv da ispitam a bese 1 satot, jas jadena piena, mu vikam doktore nema da bidat tocni rezultatite, bidejki ne sum gladna mi vika ako nema vrska toa. GOSPODE BOZE!!! I mi naplati 2500 den, a ne znam zosto tolku za 2 min, obicen pregled bese nisto drugo. Sega odam i vise nikogas.




Bogdancanka -> RE: Кај кој доктор за IVF? (17.11.2012 11:17:27)

леле јас го добив ваучерот но никако да се јавам да закажам за преглед,сеуште неможам да се одлучам кај кој доктор.се прашувам дали ќе биде грешка да се префрлам од еден на друг доктор[sm=zmeden.gif]




SOLE -> RE: Кај кој доктор за IVF? (17.11.2012 13:22:50)

spored mene definitivno najdobar ginikolog vo Makedonija e d-r Petanovski vo Remedika




@bebe -> RE: Кај кој доктор за IVF? (19.11.2012 17:07:35)

Voglavno site doktori od remedika se odlicni, eve jas sum kaj haxi lega i sum mnogu zadovolna, bidejki pred 2 godini pocnav kaj nego na inseminacii i prodolzuvam na invitro sega, znam deka vikaat deka i petanovski i haxi lega se odlicni doktori i sestrata koga me prasa kaj kogo sakam da gi pravam icsi rekov koj e sloboden toj neka bide , i taka izleze doktor haxi lega, se nadevam na uspeh, no ne daj boze nekogas dokolku bi smenila doktor sekako bi pocnala vo druga klinika bidejki mi e nekulturno vo ista klinika i vo ist hodnik kade sto rabotat i dvajcata doktori da preminam primer kaj drug, bidejki veke i doktor haxi lega me poznava, eve i po drugive kliniki gi falat doktorite navistina ne znaes kogo da odberes, no jas mislam i tvrdam deka podobro e kaj eden doktor da odis do kraj otkolku da gi menuvame, bidejki ako doktorot ne poznava kako nekov pacient toj mnogu poveke ke se trudi i sme im pogolem predizvik, i na niv mislam deka im e neprijatno dokolku eden pacient go razocaraat poveke pati, i doktorite si davaat sansi na uspeh kako i nie kako nivni pacienti vo odredena situacija, neli si velime "ako ne bide sega, ke bide sledniot pat" ama TOJ sleden pat mnogu poveke se trudime od prethodniot, kako nie taka i doktorot jas barem taka mislam, seedno ne go podrzuvam vo celost moeto mislenje dokolku e vo drug konteks bidejki sekoj od nas se naoga vo razlicna situacija i mora nekogas da napravime isklucok vo nestata, pozdrav




Svetlan4e -> RE: Кај кој доктор за IVF? (21.11.2012 15:01:55)

Zdravo na site !!!

Citam razlicni komentari i za sekoj doktor sekoj ima razlicno razmisluvanje i toa e sosema normalno da bide taka zatoa sto ne e kaj sekogo isto, no koga fondot objavi deka deka ke pocni da sorabotuva so privatnite kliniki za in vitro oploduvanje istakna deka i ke go soopstuva procentot na nivnata uspesnost .Do den denes ne e soopsten procentot koja klinika vo Makedonija ima najgolem procent na uspesnost vo IN VITRO oploduvanjeto a zosto e toa taka ?




dopet -> RE: Кај кој доктор за IVF? (26.11.2012 23:49:07)

Zdravo devojki! Sakam da prasam dali nekoj ima iskustvo so lekuvanje neplodnost kaj dr.Bojan Mitanovski? Jas planiram da go zemam za maticen ama neznam, nekako mi deluva neiskusen za toa ....




Melanija RR -> RE: Кај кој доктор за IVF? (27.11.2012 15:18:15)

Dopet твоево прашање го имам одговорено во темата Гинеколози-препорака ТУКА .Таа тема е опширна но најчесто таму се пишува за сите гинеколози.
Сигурно и тука некој ќе ти пише [sm=smiley1.gif]




trust -> RE: Кај кој доктор за IVF? (11.12.2012 10:58:41)

dragi rr neka pise nekoj koj imal iskustvo so dr .Organdzski od Stip, vtornik imam zakazano konsultacija so nego i ke moram da se odlucam dali nego da go odberam za moeto invitro[sm=smiley13.gif]




gina -> RE: Кај кој доктор за IVF? (12.12.2012 14:07:42)

rr eve sum sega i jas ovde so dilema kade da odam ponataka 1 ivf kaj Lazareski i dr. 4ivf kaj Tase sega zesega ce odmaram ama moram pak da prodolzam i neznam kade dali pak kaj Tase ili da odam vo Remedika tamu nikogo neznam i nikogas ne sum bila[sm=zmeden.gif]




trust -> RE: Кај кој доктор за IVF? (13.12.2012 6:45:23)

draga gina eve jas odluciv odam kaj dr.organdziski se nadevam deka ne pogresiv, ne sum zapoznaena mnou so tvojot slucaj megutoa jas licno bi pobarala drug doktor posle 4 neuspesni ivf kaj dr Tase




ninaaa -> RE: Кај кој доктор за IVF? (13.12.2012 15:21:55)

hej linda kam dhe une te njejtin problem edhe un deshtova ne ivf e pare ngela shtatzane por ne javen e 8 ne ctg nuk degjoheshin te rahurat e zemres se bebi duhej te abortoj .un isha ne kosov ne spitalin bahcexhi te dr.ali mesut




Ummu_Ajna -> RE: Кај кој доктор за IVF? (25.12.2012 10:30:59)

dobro utro. sestrami zakaza denes kaj doktor hadzi lega, vo remedika.
kazete mi kako doktor e, dali e dobar vo svojata rabota dali e doktor sto ke ti objasni ke si pomiabeti bar malce, ili ajt auf nadvor pobrzo hehehe.




@bebe -> RE: Кај кој доктор за IVF? (25.12.2012 19:17:52)

ummu_ajna, jas sum kaj haxi lega i sum zadovolna, smiren, profesionalen, strucen, uspesen d-r i dolgogodisen vo svojata rabota, jas koga odam na pregledi iskreno ne cekam mnogu, ke me vidi vo hodnikot i kaj i da e ke me primi, mene mi izgleda smiren vo rabotata i navistina se trudi i saka da e uspesna sekoja postapka, i sto i da prasas objasnuva iako jas mnogu ne prasuvam bidejki ja prepustam rabotata na nego, eve sega i minatiot mesec go napravivme i 1 ivf iako bese neuspesno, jas zdravje za nekoj mesec ke odam i 2 ivf kaj nego, vo celata postapka bev zadovolna navistina mi obrna vnimanie do kraj i si ja zavrsi rabotata odlicno i se bese vo red, no ete sudbinata taka sakala, prethodno sum imala i bezbro pregledi i 4inseminacii i navistina licno nemam zamerki, sto i da te interesira prasaj me...




Lina* -> RE: Кај кој доктор за IVF? (25.12.2012 20:41:01)

Na site koi ste vo moznost da odite vo Bitola bi vi go preporacala Dr.Tase.Site ginekolozi se specijalisti no ovoj e SUPSPECIJALIST ZA STERILITET I INFERTILITET i mislam deka ima najgolem procent na uspesni invitra.
Ima mozebi malku cuden karakter,nema kaj nego cile mile duso zlato i slicno ama ona sto te interesira prasaj i ke ti kazi.Nema potreba od neznosti bitno e doktorot da si ja raboti rabotata i da bidi dostapen koga ti treba.Sum bila na pregledi i vo nedela i na drzavni praznici,koga e povrzan pregledot so odreden den kaj nego nema odlozuvanje i ke ti zakazi tocno na denot bez razlika na se.Covekot e zakon,po profesionavec mislam deka nema.Zatoa uste edna samo ke recam koj e vo moznost da idi Bitola voopsto da ne se dvoumi.




kapina -> RE: Кај кој доктор за IVF? (25.12.2012 21:02:36)

jas sakam da odeam kaj doktor tase da go p[ravime ivf to no mora uste dve inseminacii da napravam sega go ispitav prolaktinot i bese vo red prethodno bese visok i piev po pola apce bromergon i seuste pijam i sega koga i pisuvam na mojot endokrinolog na fb po kolku bromergon da pijam odseganatamu ona nitu pisuva niti mi kazuva po kolku da pijam toa li e doktor sto se grize za svoite pacienti




Lina* -> RE: Кај кој доктор за IVF? (25.12.2012 21:38:49)

Jas imam mnogu negativno iskustvo so doktorkata od endokrinologija ama i za toj problem i za inseminaciite mozis da odis kaj Dr Tase




kapina -> RE: Кај кој доктор за IVF? (25.12.2012 22:26:16)

lina ke mozes li da mi kazes od koja doktorka imas negativno iskustvo oti jas sakam mojata da ja smenam takvo nesto sto mi kaza ne mu dolikuva na eden doktor oti mnogu cesto sum goispituvala prolaktinot a jas se spremam inseminacija i ona toa go znae vo noemvri prolaktinot mi bese visok i sega pak go ispituvav pred da pocnam so podgotovkite za inseminacija bev i na ginekolog skoro oti ciklusot mi traese samo 2 dena i ginekologot mi kaza oti ne sum imalaovulacija ovoj mesec i sum imala mikrocisticen desen jajnik i oti toa trebalo da go slede endokrinolog i go kazav toa na taa gospodza tamu i mi vika pokraj tolku ispituvanja sigurno ke ima nekoj nepravilnosti i jas i vikam sto da pravam sega i sega poveke nitu mi pisuva nitu nisto ja prasuvam po kolku da pijam bromergon ne mi kazuva nisto




kapina -> RE: Кај кој доктор за IVF? (25.12.2012 22:54:52)

i znaete sto veruvate li oti preku glava mi e od doktori od bolnici od se neka odat po gavolite veke dusata me boli da molam nekogo da se klanjam ne placam celo vreme deneska oti mi e strav prolaktinot da ne padne pod normala sega koga pijam po polovinka mnogu sum razocarana site okolu mene se bremeni ili imat deca samo jas ne samo tuka mozam da si gi kazam makickite kako mi e tesko samo oti kaj nas i kaj dvajcata ima problem od kaj ginekologot izlegov kako zombi koga mi kaza oti nemam ovulacija od visokiot prolaktin




Lina* -> RE: Кај кој доктор за IVF? (26.12.2012 15:49:48)

Kapina prikaznata za endokrinologija e mnogu dolga no ke se obidam da ti raskazam na kratko,bidejki najprvin ke kazam deka opsto ne sum zadovolna kako funkcionira sistemov.Znaci jas ne sum od Skopje i telefonski zakazuvam kaj eden doktor i mi davaat termin nekade po skoro dva meseci no ajde ne e problem ke cekam.Odam na zakazanoto i sestrite mi velam deka doktorov zaminal stransto nekade i neznaat koga ke se vrati i drn drn slicni gluposti.I sega jas posle tolku cekanje i plus veke dojdena tuka ajde velam da odam kaj bilo koj da ne gubam vreme.Ne se sekavam na imeto mislam bese Iskra mnogu fina i iskrena doktorka,me pregleda,gi vide rezultatite i mi veli za ovaa rabota bi ti ja preporacala Dr.Brankica,taa raboti so trudnici i tvojov problem
mnogu podobro taa ke go razberi.Odam na salter da zakazam za kaj DR.Brankica mi velam nema termin vo narednive 3MESECI.......aaaaaauuuuuuu
Si dojdov doma celata skrsena i razocarana i cista slucajnos istiot den vrskata so doktorkava dojde kaj nas,nekoja bratuceda na svekrvami i uspeavme da zakazime za edna nedela.Odam kaj doktorkava so cela papka ispituvanja,cela istorija kade sto se gleda deka so godini lekuvame sterilitet i taa mi prepisuva tableti DIJANE koi sto se za kontracepcija i posle tri meseci da pojdam na kontrola.Malku mi bese cudno bidejki tie se za kontracepcija a jas lekuvam sterilitet ama ajde.Posle tri meseci odam i mi veli malku e podobrena situacijava ama treba da prodolzis so istive apcina uste 6 meseci.
Lele......mi se stemni i velam abe doktorke kako ke lekuvam jas sterilitet so ovie apcina,pa koga ke ostanam trudna ako pijam 6 meseci.... I zamisli sto mi veli....Pa ti ne mi kaza.....lele mi idese da ja ubijam.Jas celo vreme i kazuvam,cela papka dokumentacija i nosam a taa.....nitu me slusala sto i kazuvam nitu gledala




Lina* -> RE: Кај кој доктор за IVF? (26.12.2012 15:56:37)

Zaboraviv da ti kazam i za prolaktinot,jas koga go ispituvav posledno mi bese pokacen i me odbijaja od fondot za invitro.Pojdov kaj Dr.Tase i mi veli deka lesen problem toa so lesno ke go sredime ama mora povtorno da go ispitame da vidime sega kolku e.Toj e stres hormon i ne treba da si nervozna koga ispituvas.Koga go povtorivme ispituvanjeto rezultatot bese OK.Zatoa pak ke ti recam da ne se zalazuvas so endokrinolozi tuku da si dojdis direkno kaj Dr.Tase




cacisk -> RE: Кај кој доктор за IVF? (26.12.2012 16:06:38)

Devojki da ve prasam kolku e otprilika In Vitro vo Sistina ama na privatno? Se odluciv da go pravam kon krajot na Januar, sega pocnav 1 mesec so Jasmin, no zaboraviv da go prasam Dr. Jas ce pravam kaj Dr. Popovic toj mi spomna deka ce sme pocnele so najmalata doza na inekcii zosto problemot e kaj MM a ne kaj mene.




kapina -> RE: Кај кој доктор за IVF? (26.12.2012 16:32:13)

znaci site se katastrofa tamu i iskra ne e nisto podobra




gina -> RE: Кај кој доктор за IVF? (26.12.2012 16:40:35)

neznam devojki sto da ve sovetuvam jas 1 ivf vo sistina ic ne bev zadovolna ni od priem ni od nisto da nemozes da gi prasas sestrite nisto samo se razvikuva a komo li da dojdes do d-r Lazarevski a drugite 4ivf kaj Tase neznam sto da kazam vo sekoe vreme su go barala i sekogas bil dostapen negogas ce ti se razvika ama toa e sega za naredno ivf se mislam dali da odam vo remedika a mm vika pak da si odime kaj Tase ama neznam celata sum vo dilema [sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Кај кој доктор за IVF? (26.12.2012 22:43:05)

ti blagodaram mnogu lina taka i jas ke napravam ke gi napravam inseminaciite 2 te sto mi gi bara fondot i za ivf ke odam kaj dr tase




Ummu_Ajna -> RE: Кај кој доктор за IVF? (27.12.2012 10:38:06)

kazete iskreno koj doktor e naj dobar vo remedika
za inseminacija i ivf koj e naj strucen,
petanovski, hadzi lega, ili dimitrov?




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>