RE: Кај кој доктор за IVF? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Bogdancanka -> RE: Кај кој доктор за IVF? (21.12.2010 20:15:02)

Dobredojde Lola 76 eve tuka moze da go procitas naset____o iskustvo so invitroto pozzzzz mila


klik




april21 -> RE: Кај кој доктор за IVF? (30.12.2010 13:03:22)

Za mene najdobar izbor e Dr.Mitko Ivanovski od Sv.Lazar.Imav uspesno in vitro ( za sreka od prv pat) i veke imam 10 mesecno bebence




brankovic -> RE: Кај кој доктор за IVF? (5.1.2011 1:03:50)

I mojot lekar, koj sto mi pravese in vitro e dr Mitko Ivanovski od Sv.Lazar... Prezadovolna sum od nego i e dostapen vo sekoe vreme, za bilo kakvo prasanje.... Navistina skapo e in vitroto vo Sv. Lazar, ama veruvam deka sekade e taka koga se odi na privatno...




kikimiki -> RE: Кај кој доктор за IVF? (15.1.2011 0:57:31)

Pri procesot na ivf kolku sto mozev jas da svatam najbitni se biolozite. Zatoa sto ginekolozite gi vrsat samo ispituvanjeto, punkciite i transferot, a biolozite se tie koi ja zavrsuvaat celata rabota. Terapijata e za site ustrvari ista:suprefakt, fostimon vo poveketo slucai, poretko davaat puregon zasto fostimonot e pojak, i vo slucaj na oplodeni jajce kletki ginekolozite go pravat transferot. Seto toa e shema nema sto pacientkite da se zamaraat, nivna rabota e samo da se pozitivni, i nasmeani. Sekako najdobro e pri samiot proces na ivf da se bide opustena, toa site go vikaat.....ama aj bidi opustena.....toa ne e na dugme. I jas go iskusiv toa, dodusa koga se opustiv posle napravenoto ivf koe zavrsi neuspesno, i koga dignav race, stvarno zabremeniv po priroden pat, spontano bez nikakvi dodatni stimulacii.




cleo -> RE: Кај кој доктор за IVF? (15.1.2011 14:13:48)

Kikimiki, posle dolgi analizi po moeto neuspesno prvo ivf i mnogu citanje na ovaa tema, sosema se soglasuvam so tebe. Bilozite se tie sto imaat mnoooogu golema uloga vo procenkata na situacijata togas koga e najpotrebno, zasto tie direktno se odgovorni za sozdavanje na embrionite vo laboratoriski uslovi. Bas zatoa si mislam, vo mojot slucaj, bidejki imav mnogu kvalitetni embrioni, da napravea pravilna procenka deka ima golem potencijal da se razvijat do blastocista ke imav i pogolemi sansi za uspesna implantacija. No nemav sreka [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]  A sto se odnesuva do doktorot iako mi bese neuspesno ivf, doktorot koj mi go pravese ivf vo Sistina - dr. Popovik e najdobriot doktor na svet i na sekogo toplo go preporacuvam. pozdravcinja




stanka -> RE: Кај кој доктор за IVF? (17.1.2011 19:06:21)

jas se javuvav na postovite na vestacko oploduvanje Sega go otvoriv ovaj Kaj koj doktor ? Pa nema zboruvam za mene isklucivo e dr Tase i celata ekipa na Plodnost .Mnogu eminentni bolnici treba da odat vo Plodnost da naucat IN Vitro Se soglasuvam deka  i biolozite se del od timot i sestrite Toa e  ukomponovan za mene "drim tim" a potoa sledat drugite.Za sistina i Remedika sekoja cest No za sv lazar ve Molam  toa e improvizacija na IN vitro Zatoa razmislete kade ke odite




vanessa30 -> RE: Кај кој доктор за IVF? (11.2.2011 14:50:35)

Jas uspeav da zabremnam bez IVF, ama po moe iskustvo i kontakti so mnogu sto pravele IVF, i se lecele od neplodnost ova se moite preporaki:
prof.d-r Dimitrov (Re medika) - za laparaskopski opreacii e the best (licno iskustvo)
d-r Tashe (plodnost BT) - best za IVF (iskustvo od bliski luge, a jas odev kaj nego)
d-r Hadi Lega (re medika)  za vodenje na bremenost i poragaj (iskustvo na prijatelki)

Se nadevam deka ke vi pomognam vo izborot




anebebe -> RE: Кај кој доктор за IVF? (25.2.2011 13:06:48)

eve sega jas zakazav kaj D-r Sneze Stojkovska od Re Medka pa ke vi go kazam moeto iskustvo se nadevam deka e odlicen doktor [sm=smiley1.gif]




ole2004 -> RE: Кај кој доктор за IVF? (25.2.2011 14:31:33)

Od moe iskustvo Dr.Snezana Adamoska Klisarska od Sistina




taci14 -> RE: Кај кој доктор за IVF? (14.3.2011 22:06:30)

Dragi moi rr jas imam praveno 2 ivf kaj dr Popovic od Sistina i sum mnogu zadovolna od negoviot odnos i negovata angaziranost.No bideki 2 ivf mi se neuspesni 3 sreka se prefrliv kaj dr Lazarevski i se nadevam deka ke bide uspesno.Pofalni zborovi vo sekoj slucaj za ovie dvajca doktori.




Gorde J -> RE: Кај кој доктор за IVF? (4.4.2011 18:23:40)

Za mene Petanovski e br. 1 vo Makedonija. istraen, pretpazliv, mozis da mu se javis koga treba vo bilo koe vreme ako imas problem. Covek posebno nadaren za ovaa profesija.
sekoja cest nemam poveke zborovi. Koga cuvstvuvav strav  velev e samo Petanovski da e tuka sega do mene se ke projde nema da mi se sluci nisto loso




bebabeba -> RE: Кај кој доктор за IVF? (19.4.2011 16:36:37)

Zdravo na site,jas sum nova na forumot i iskreno baram sovet od vas site koi imate iskustvo bidejki do sega iskustvoto na lugeto od forumite mi pomogna poveke od doktorite.
Sakam da prasham kaj koj doktor mi preporacuvate da odam,se ushte neznam dali ke treba da pravam IVT,za sega treba da odam za pocetok na konsiltativen pregled no situacijata mi e taka shto imam visok FSH i Nizok AMH. Dali ke pominam so terapija ili ke treba na IVT neznam,mojot ginekolog mi rece deka moram da se konsultiram so doktor za sterilitet.Jas sum od Bitola i Dr.Tashe mie tuka, no mi preporacaa da odam vo Skopje ,samo znaete koga ne si od toj grad ne znaesh koj doktori se dobri a sepak sakam da sum vo vistinski race.Ve molam za sovet?




babyhope -> RE: Кај кој доктор за IVF? (19.4.2011 18:39:25)

bebabeba  Добредојде на РР [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image] Ти посакувам убава дружба и да си ги дочекаш што побрзо твоите[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/modricrtici.gif[/image], па заедно да славиме за [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image].
Кажи ми зашто ти советуваат во Ск, а не кај Др. Таше? Што е објаснувањето?
Уште еднаш топло добредојде во нашето РР семејство





bebabeba -> RE: Кај кој доктор за IVF? (19.4.2011 22:51:51)

Fala za docekot i za zelbata koja i jas im ja posakuvam na site vas ,da si go osetime site majcinstvoto.
Pa nemam bash objasnuvanje oti ne kaj Tashe,ednostavno mojot ginekolog mi rece tvoe e da si odlucite kade ponatamu,no jas ti sovetuvam da odish Skopje...nesakashe da dade komentar samo rece ke zashtedish vo godini i pari...[sm=zmeden.gif]
Neshto citav po forumot,gledam razliciti iskustva i mislenja:no preovladuvaat Lazarevski,PetanovskiSneze Stojkovska i Mitko Ivanovski.




bebabeba -> RE: Кај кој доктор за IVF? (20.4.2011 20:06:31)

Izgleda ne nema mnogu na forumot...mislev deka ke imam nekoi soveti i preporaki:-(




Gorde J -> RE: Кај кој доктор за IVF? (20.4.2011 20:50:09)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebabeba

Izgleda ne nema mnogu na forumot...mislev deka ke imam nekoi soveti i preporaki:-(

mila jas malku pogore pisav ne bi sakala da se povtoruvam Jas imam kerkicka od kaj Petanovski 16 meseci a od Lazarevski ne sum blagodarna iako bese toa vo dalecnata 2005




bebabeba -> RE: Кај кој доктор за IVF? (20.4.2011 21:13:26)

fala zlato jas procitav SE samo me zbunuva zatoa shto za Petanovski bash citav se najdobro i posle imashe bash od nekoj napishano za nego negativno,a znaesh vazno mie i sakam da odam kaj nekoj koj cvrsto ke zastane zad problemot i nema da gubam vreme shetajki i menuvaj ki gi doktorite.
Znam deka i sekoj se nosi so razlicno iskustvo i spored toa sudi ama sepak vo globala se znae koj se dobri koj ne.No tie vazno secie mislenje i sepak na kraj odlukata e tvoja.




pinokio2010 -> RE: Кај кој доктор за IVF? (20.4.2011 22:12:16)

I jas odam kaj Petanovski, i iako moeto prvo IVF bese neuspesno, jas sepak ne bi go menuvala doktorot, toj e temelen, cvrsto veruva deka ke uspees, ljubezen, se ti objasnuva sto te interesira, dostapen vo bilo koe vreme, a ako toj ne moze sestrite se tuka, niv mozes da im se javis za bilo sto i sekogas se ljubezni. Jas se spremam za histeroskopija a potoa vtoro IVF i sekako se nadevam na uspeh.
Inaku, kako i sekoj covek nieden doktor ne e Gospod, moze da zgresi i ne moze sekogas da gi ostvari nasite ocekuvanja, ne zavisat sekogas site raboti od nego. Toa ne znaci deka ne e dobar doktor. Mislam deka da se odlucis bilo za Petanovski, Lazareski, Popovic nema da pogresis.
So sreka i poskoro da si gi vidis [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/modricrtici.gif[/image]




Olivia -> RE: Кај кој доктор за IVF? (20.4.2011 22:32:44)

Bebabeba secie iskustvo se razlicen doktor e posebna prikazna ima zadovolni i ne zadovolni no ne sekogas moze da gi osuduvame doktorite neli kako sto postojat razlicni doktori taka postojat i razlicni pacientki moze za tebe da bide dobar a mene da ne mi odgovara i slicno, jas veruvam deka ke go napravis praviot izbor sto i da odlucis najvazno e da veruvas vo sebe deka ke uspees,od ovde sto imam citano najmnogu uspesi ima od Petanovski i Lazarevski, a jas sum pacient na dr.Petanovski i ne bi go menuvala za nisto i za nikogo drug, vo sostojba e na polnok da mu se javam ako ima problem i vednas e tuka za da pomogne.




bebabeba -> RE: Кај кој доктор за IVF? (20.4.2011 22:54:22)

Fala vi mnogu na sovetite od site vas.Isto i na podrshkata.Bash mi treba ovie denovi.
Da i jas mislam deka i ne e sekogash vinata vo doktorite,pa i tie ne se Gospod. Nivno e da si ja zavrshat nivnata rabota uspeshno,a posle zavisi mnogu i od nashiot organizam. Jas znam za slucaj koga samoto telo go otfrlashe plodot kako strano telo.Slucajot go sledea najdobrite eksperti vo Francija ama kako so velime ne e sekogash se vo racete na Doktorite.Jas ne znam koja ke bide mojata postapka,do sega imam samo visok FSH i nizok AMH,drugo e se vo red ama sepak treba detalen pregled. Dale ke ima prvo terapija ili odma ponuda za IVT,neznam.Se nadevam deka kako so rekovte za koj i da se resham nema da pogresham.Isto slushav tuka mnogu i za Dr.Mitko Ivanovski,no mislam deka najgolem vpecatok dobiv za Dr.Petanovski.Ke vi pisham shto odluciv i kade uspeav da zakazam pregled.
I jas na site vi posakuvam od srce shto pobrzo da si osetite site majcinstvo i da si se raduvame na so nashi bebushki.[sm=duda.gif]
Pozz




suzeto -> RE: Кај кој доктор за IVF? (22.4.2011 0:45:17)

bas me interesira zosto ne kaj dr.tase jas sakam kaj nego da odam,,,,i za nego ima pozitivni iskustva i negativni isto kako i kaj site drugi doktori,,,imam citano deka kaj nego procentot na uspesnost e najgolem




bebabeba -> RE: Кај кој доктор за IVF? (24.4.2011 21:09:10)

Zlato i jas mislev da odam kaj nego zatoa shto sum od Bitola,no neznam zoshto mojot doktor mi rece da go preskoknam i da pobaram doktor vo Skopje zatoa shto ke izgubam mnogu vreme.Isto mi kaza deka nema da iskomentira zoshto nego deka od iskustvoto so pacientite mi preporacuva da odam Skopje.Jas sakam da odam na konsultativen razgovor vo Skopje i kaj Tashe pa da vidam sama kako ke me primat i shto ke recat.Sepak mislam i deka 2 mislenja ne se odmet.Neznam shto da kazam jas imam slushano mnogu dobri raboti za doktorot no pak ke recam sekoj se nosi od sopstvenoto iskustvo.Mozebi nekogash ocekuvame od niv premnogu i zatoa posle gi okrivuvame ama mislam deka uspehot na se ne zavisi samo od niv nego i toa kako ke reagira nashiot organizam.Konkterno i jas neznam shto da ti kazam zlato probaj soberi poveke informacii.Stoime pred vazna odluka zatoa shto sekoja od nas saka da e vo vo sigurni race.Pozdrace




nadbet -> RE: Кај кој доктор за IVF? (29.4.2011 15:04:35)

Мислам дека е најважно да се има доверба во докторот кај кој се оди. Сепак тие не се бог и верувам дека си ја вршат работата како што треба. А не е грешка и да се смени некогаш докторот ако нема резултати. Можеби промената на клиниката, докторот и сето тоа носи нова енергија и нова шанса.
Важно  да се почне од некаде и да с верува во тоа што се прави. Со среќа!




suzeto -> RE: Кај кој доктор за IVF? (30.4.2011 12:57:32)

jas od kaj dr.tase imam edno dete ....




dafne1 -> RE: Кај кој доктор за IVF? (30.4.2011 15:52:37)

luge mene me sprema dr hagi lega od remedika za invitro me interesira imali nekoj iskustvo za nego jas sum zadovolna od negoviot pristap no me interesira dali bas on e za taa rabota




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>