Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Adelle -> Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (15.11.2012 11:11:51)

Пред пункција

- Пиво, протеини (јајца, бело месо...) - за растење на фоликулите и подобри јајце клетки
- Ананас, секој ден по еден круг заедно со тоа тврдото од средината (ова особено до 5 дена пред ЕТ, ама после ЕТ не повеќе - може да предизвика спонтан абортус)
- јаткасто овошје, освен кикирики
- рефлексна масажа на стапалата (има на интернет кои делови се добри за матката..)
- чај од здравец (помага за одебелување на слузницата) - се пие по една шоља на ден, голтка по голтка, без шеќер
- матичен млеч
- фотостимулација (гледање слики на интернет од ќелии како се делат и развиваат)
- авокадо, манго, соја, тиквички, лубеница, спанаќ итн. (што повеќе овошје и зеленук)
- омега 3
- тифол, елевит и слични витамини


Да не се конзумира:

- домати
- млеко и млечни производи (што помалку)
- алкохол (освен пивото), цигари
- кафе (кофеин)
- благи работи
- газирани пијалоци



По ЕТ:

- 3 дена лежење на стомак и на десен колк
- 3 дена без кафе
- чај од шипинки
- јаткасто овошје
- суво овошје
- цвекло, по една банана на ден
- лигњи или каламари (помага при вгнездувањето на ембрионот поради протеините што ги содржи)
- оптимизам, комедии гледање
- фотостимулација (како се развива ембрионот)


Не е дозволено:

- ананас
- туширање или капење во жешка вода, сауни итн.
- лежење во када или пливање
- тампони
- сексуални односи или оргазам до тестот
- соја и сојини производи
- аеробик, зумба, фитнес, трчање итн.
- било какви антибиотики кои не ви ги дал доктор
- јадења со живи јајца - ради салмонела
- живо месо или не доволно обработено (суши, хот дог, школки итн)
- непастеризирани производи (непастеризирано млеко, сирење итн)



Па додавам и два линка за фотостимулација

1. фотостимулација по пункцијата
[img]http://www4.slikomat.com/11/1116/d5n-8celli_thumb.jpg[/img]
advancedfertility.com

2. фотостимулација по
[img]http://www4.slikomat.com/11/1116/ps9-1_thumb.gif[/img]
[img]http://www4.slikomat.com/11/1116/sh2-2_thumb.jpg[/img]
pregnancy.org

Fetal Development
pregnancy.org/fetaldevelopment



Пред се важен е оптимизмот, галење на мешето и зборувајте му како треба да расте, при тоа покажувајќи му ги сликите од интернет [sm=smiley2.gif] Тие го чувствуваат она што ние сега го чувствуваме! [sm=duda.gif]




Nate76 -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (15.11.2012 12:08:39)

Milo mi e Adelle sto si go postirala ova i nekomu ke pomogne sekako nema da odmogne [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Jas ke ti kazam kako go dozivuvam ovoj spisok kako golemo OPTERETUVANJE za nas koi sme so ivf , pa siroti nie veke ova moze ova ne moze ova smeeme ova ne smeeme , ako tolku mu ja mislam ne da nema da bidam opustena nego ke bidam PONAPNATA od koga i da bilo, edno nauciv so dosegasnive ivf, ako embrionot e kvaliteten i ako ima kvaliteten GENOM sto znaci se razviva pravilno toj ke se vgnezdi vo endometriumot poradi golemata receptivna mok na endometriumot, pa dobro kolku od ova primenuvaat zenite koi prirodno zabremenuvaat a POJMA nemaat deka imaat embrion vo sebe???
Ne znam pojma nemam veke , kako i da e ubavo e da se procita pa sekoj neka si primenuva sto saka, jas bitno znam deka ovoj pat se TRUDAM da sum po relaksirana pijam sekoj den svezi sokovi od 20-etina vida na ovosje , grickam jatkasto ovosje bidejki e zdravo a i pretgodno go jadev pijam po edno kafe na den, sekgas doma se trudime da jademe i gotvime zdravo pa jadam isklucivo domasna prigotvena hrana, nit lezam samo na desna strana nit takvo nesto mi preporacal doktor, pa GOSPOD neka mi e napomos[sm=bravo.gif]




Adelle -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (15.11.2012 12:14:09)

Nate76, во право си за се што напиша, ама јас тргнувам од една работа - тие што природно забремениле не применуваат ништо зашто сеуште не знаат, ама телото како тело само се подготвува и не му треба посебна подготовка. А при вештачкото оплодување го нема тој процес, сепак е вештачко и ние мора сами да го прилагодиме телото на тие промени. Сепак има разлика.

А инаку се согласувам дека ако треба да биде ќе биде секако, ама нели да не ни биде после криво зашто не направив вака и така, можда ќе било поинаку...




Nate76 -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (15.11.2012 12:31:37)

NIe kaj dusicki izmaltretirani pa uste i ako ne uspee i ke se jadosuvame zosto ne sme jadele ananas ili ne sme lezele na desna strana, ili sme piele kafe , pa taka ke si pravime uste tolku nervozi, mislam deka ako posle neuspesno in-vitro ako prasame doktor zosto ne sme uspeale nikoj nema da ni navede nekoja od ovie pricini, a jas ako ne uspeam nema da go prepisuvam toj neupeh na nesto zosto toa nema da bide tocno sigurno, CItav na eden germanski forum vo Germanija edna zena sto ostanala bremena so in-vitro posle transferot si vozela sekoj den velosiped , a megudrugoto i doktorot taka ja sovetuval deka ne e toa nikakov problem, a kaj nas takvo nesto e nezamislivo , neznam pak ke recam ili sme nie mnogu nazad kako drzava vo nekoi raboti ili ni e takov mentalitetot.
PAk ke povtoram Adelle ne sakam da te navredam bidejki ovoj spisok ne e NISTO LOSO samo soveti NAJDOBRONAMERNi, e sega sto mene mi e smaceno od ovie raboti toa e sekako moj problem , verojatno se imam dosta izmaltretirano dosega so se i sesto pa zatoa [sm=zmeden.gif]
KAko i da e te guskam [sm=smiley31.gif]




Ikana -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (15.11.2012 13:10:51)

Психа што може да направи, ништо не може. Иако има некои начела кои треба секако да се почитуваат, јас сметам дека најубаво е да бидете позитивни и опуштени, да си речете што биде нека биде, и во моментот кога ќе ја правите процедурата да си мислите на позитивниот резултат и како би се чувствувале кога ќе ги видите тие долгоочекувани [sm=rozacrtici.gif].
Ви посакувам на сите од срце што побргу да не израдувате со убави вести!!! Само храбро и не се откажувајте!!!




gina -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (15.11.2012 18:09:14)

adelle ubavi soveti jas enas primenuvav ananas cveklo vakva hrana takva ama pak nisto samo ke kazam mene embriologot me sovetuvase da ne se zamaram tolku so kakvo jedenje da koristam mi rece ako se faka od kavijar so toa ke ve sluzime tuka ako e do toa mi rece bitno e ti da si opustena maksimum sto mozes pa taka devojki moi bidete opusteni i sekako od vnesuvanje na vitamini nema da ni bide loso [sm=jezicek.gif]




skopjance -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (15.11.2012 19:07:04)

Fala Adelle za postot , samo me interesirase toa kakva vrska ima lezene na desna strana a a i lezeneto na stomak posle transfer nesto mi izgleda sprotvno od toa sto posle tranfer lezime na rb i toa so podignat zadnik i noze




Adelle -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (15.11.2012 19:31:38)

Каде тоа лежите на грб и со кренати нозе и задник?




skopjance -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (17.11.2012 13:31:42)

Ne mislev bukvalno so krenati noze ali posle ET lezis na boks a posle vo soba 2 casa so podignato dolniot del od teloto vo krevet

Mi padna cudno lezenjeto na stomakzatoa sto jas se plasev da lezam nastomak da ne gi zgmecam (da pritiskam na niv ) so tezinata moja




Adelle -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (17.11.2012 14:36:27)

Abe ocigledno sekade po svetov imaat razlicen protokol. Jas licno znam za Ljubljana, Praga i London, posle ET se lezi 1 saat na stomak i posle 3 dena menuvas stomak i desen kolk. Zosto ne znam, verojatno doktorite znaat sto pravat. I praksa e da se odi na ET so polna besika i odma posle ET se odi vo wc, so mocanjeto se potisnuva embrionot nagore.




Bogdancanka -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (17.11.2012 23:03:11)

хе значи каде како јас на последното инвитро лежев со полна бешика додека не дојде една од сестрите 1ч,абре мислам цркнав така за нареден пат ќе барам празнење на бешиката не се издржува...а ова за лежење на стомак некако не ми е логички али тоа е докторите подобро знаат...




Adelle -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (18.11.2012 10:08:40)

Bogdancanka RR јас стварно не знам за Македонија, јас правев сега ICSI во Љубљана, а имам пријателки во Лондон и Прага кои го практицираат истото. Овде одам јас кај еден од најдобрите специјалисти за лечење неплодност на Балканов и тој си има посебен протокол за многу работи. На пример јас имав пункција без било каков анелгетик против болки. Нит апче, нит инекција нит ништо. А на пример исто во Љубљана на клинични даваат инекции против болки. Ма, секој различно, најдобро е секоја да му верува на својот доктор.




Bogdancanka -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (18.11.2012 23:18:13)

се во ред секое искуство е добредојдено нели за тоа сме тука[sm=smiley31.gif]ајде за наредно инвитро ќе пробам да лежам на стомак и десен колк никогаш не се знае што може да помогне..




Мецана -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (22.11.2012 18:15:17)

Addele, советите ти се супер, навистина мора да се грижиме за тоа што внесуваме во организмот. Ќе додадам уште нешто што не е поврзано со храната а треба да се обрне внимание пред самата ИВФ постапка. Испитување на хромоните TSH и пролактин. TSH е најдобро да биде околу 2 и пролактинот во нормала. За жал не сите доктори обрнуваат внимание на овие 2 хормони а сепак нивните вредности се важни не само кај ИВФ постапката туку и кај природното забременување. Дури и не се препорачува ин витро ако вредноста на TSH е околу 4 иако оваа вредност спаѓа во границите на референтната. Многу е важно да се намали максимално стресот во тој период и да се опуштите колку што можете.




Kolachence -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (28.1.2013 14:05:39)

Иако препораките варираат од болница до болница, генерално гледано во Македонија после ембриотрансфер се препорачува три дена интензивно мирување, а потоа повеќе и одмор и прилегнување во наредните денови се до тестот за бременост. Во странство, во Амрика, Англија, Италија... (што сум го утврдила врз основа на читање статии, форуми и сл.) се препорачува триесет минути мирување по ембриотрансфер, еден ден одмарање и потоа враќање во нормален живот со исполнување на секојдневни обврски.
Не знам што е точно правилно, и дали воопшто некој може да знае што е правилно, меѓутоа од искуство знам дека кога правев ин витро се врзав за креветот две недели, иако дури и докторот ми рече дека нема потреба од толку лежење... Тоа ми створи само нервоза и негативна енергија. Овој пат решив дека максимум одмор еден до два дена и после тоа back to real life [sm=smiley1.gif]
Какво искуство имате вие со оваа тема?




Melanija RR -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (10.10.2013 16:25:07)

Да се потсетиме на овие корисни совет од темава [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (10.10.2013 16:59:31)

Jas ne lezevcelo vreme prvata nedela da vtorata ne domasnite obvrski si gi izvrsuvav I prvata nedela




LoveableMe RR -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (10.10.2013 22:34:40)

Го поздравувам обновувањето на темата, особено што тука се споделени искуства од многу држави и навистина е од помош за сите кои се во постапка на ИВФ. Се надевам и некоја од девојките ќе пише што веќе ги применувала овие правила и имала успешно ИВФ. Позз, уште еднаш супер тема. [sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (11.11.2013 13:25:38)

Еве девојки што најдов од Њујорк центарот за ИВФ, што се случува по трансфер на 3-ти ден и по трансфер на 5-ти ден. Во табелата денот еден почнува ден после трансферот па натака. Позз до сите исчекувалки.[sm=nosecka.gif] и сите кои сакаат наскоро да ги видат [sm=modricrtici.gif]
[sm=rozacrtici.gif]

Трансфер на 3-ти ден
поминати денови од трансфер Развој на ембрионот

прв ден Ембрионот продолжува да расте и да се развива, претворајќи се од 6-8 клеточен ембрион во морула
втор ден Клетките на морулата започнуваат да се делат, развивајќи се во бластоциста
трет ден бластоцистата започнува да се изведува од нејзината обвивка
четврт ден бластоцистата продолжува да се изведува од нејзината обвивка и започнува да се припојува на матката
петти ден бластоцистата се присврстува подлабоко во обвивката на матката, и започнува имплантација
Шести ден Продолжува имплантацијата
седми ден Имплантацијата е целосна, клетките кои ќе станат плацента и фетус веќе започнале да се развиваат
осми ден HCG започнува да навлегува во крвотокот
деветти ден Продолжува развојот на фетусот и продолжува лачењето на HCG
десетти ден Продолжува развојот на фетусот и продолжува лачењето на HCG
единаесетти ден Нивото на HCG сега е веќе доволно високо за да се детектира бременост


Трансфер на 5-ти ден
поминати денови од трансфер Развој на ембрионот

прв ден Бластоцистата започнува да се изведува од нејзината обвивка
втор ден Бластоцистата продолжува да се изведува од нејзината обвивка и започнува да се припојува на матката
трети ден Бластоцистата се присврстува подлабоко во обвивката на матката, и започнува имплантација
четврти ден Продолжува имплантацијата
петти ден Имплантацијата е целосна, клетките кои ќе станат плацента и фетус веќе започнале да се развиваат
шести ден HCG започнува да навлегува во крвотокот
седми ден Продолжува развојот на фетусот и продолжува лачењето на HCG
осмии ден Продолжува развојот на фетусот и продолжува лачењето на HCG
деветтии ден Нивото на HCG сега е веќе доволно високо за да се детектира бременост




maceee -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (26.11.2013 21:21:00)

devojki slusnav deka podobro transverot da se izvrsi petiot den dali nekoja od vas znae za ova[sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (26.11.2013 21:31:25)

Da I jas go imam citano toa ako se ima uslovi zatoa kaj mene bese na4den




LoveableMe RR -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (27.11.2013 13:06:30)

I jas chitav za toa, vo SAD povekje preferiraat na 5ti den koga vekje ima blastocista vo porazviena forma, zosto ima sansi podobro da se razviva vo matkata. Kaj nas povekje preferiraat na 3ti den Chitav deka taa forma na 5ti den na embrionot sto tamu ja razvivaat chini mnogu zosto posebni uslovi ima z razvoj.

Kaj nas mislam nemaat oprema, a tie sto gi vrakjaat na 5 ti den se onie koi ne se razvile do 3ti den, pa I'm davaat sansa nekolku dena da se razvijat.




maceee -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (28.11.2013 0:05:44)

mene mi se javia vtoriot den i mi kazaa deka od 15 se oplodile 8 i veke vtoriot den mi kazaa deka odlicno napreduvaat a denes mi se javia deka isto odlicni se i od denes posto e treti den do petiot ke bidele vo nekoja poinakva faza na cuvanje vazno jas posakuvav da bide 5tiot den vo sekoj slucaj site so gospod napred pa devojki pustajte sreka vo petok...pozdravce




Melanija RR -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (30.11.2013 14:36:21)

ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Мој најдобар совет до сите вас што сте во процес на ИВФ, а го добив од докторот после трансфер
БЕЛКОВИНИ, БЕЛКОВИНИ, БЕЛКОВИНИ ( значи многу варени јајца да се јаде-по 2 на ден, топли домашни супи со зеленчук, варено месо-повеќе телешко, оревчиња, бадеми. лешници и млечни производи.






LoveableMe RR -> RE: Важни совети кога сте во IUI/IVF/ICSI (7.12.2013 16:06:45)

ИЗВОРНА ПОРАКА: gondola!19

sto se odnesuva do ishranata jas jadev se otsabajle denot go pocnuvam so fresh kako i sekogas ..jadev mnogu salata ,riba pilesko..i sto ke sakav..bademcinja indiski orevcinja..sirenje ..jajca retko..odmarav da prvite 3 dena intenzivno ponataka idev sekoj den na kafe i posle pak odmarav cel den do 12 den na rabota 2 nedeli ne idam..rabotata mi e stresna i zaradi toa najvise..se e bozja volja ama nie treba da napravime se sto e do nas neli..pa posle sto gospod dade[sm=smiley1.gif]





Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>