RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (7.10.2014 12:09:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Почитувана докторке,
имам прашање до вас во врска со капките/спрејчињата за во носе. Ние ги користиме со едно прскање во секоја ноздра, но како да нема многу голем ефект. Па од која возраст може да се почне со две прскања?
За брзо полниме 5 години. Конкретно прашањето ми е за Синомарин и Оперил.

Ви благодарам.

Pochituvana,
Po odnos na Spray Sinomarin , nema ogranichuvanje vo vrmetraenje na prskanje i ne e nikakov problem da prskate i po dva pati vo nozdra nekolku pati dnevno.A okolu Operil P , kako nazalen dekongestiv,vashata vozrast dozvoluva i po dve prsaknja vo nozdra tri pati dnevno ,no toa da trae najmnogu 5-7 dena vo kontinuitet apotoa e neophodna pauza ... Za pogolem efekt, najdobro e prvo aplikacija na Spray Sinomarin , da go postigne svoeto dejstvo so vlechenje na sekretot vo nosna shuplina , a po dve tri minutki da sledi prskanje so Operil P , na chisto nose ... Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




SandraRo -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (8.10.2014 21:51:00)

Dobro vecer doktorke imam edno prasanje sto mnogu me maci.Na mazot mi urologot mu kaza deka ima mali testisi i deka i pomalku spermatozoidi.Imav edna bremenost koja zavrsi so spontan koga vlegov vo 3ti mesec.Znaci ne se razvivalo bebeto taka mi rece mojot ginekolog.Dali e mozno od toj problem da se slucil spontaniot?Vi blagodaram pozdrav




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (12.10.2014 14:21:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: SandraRo

Dobro vecer doktorke imam edno prasanje sto mnogu me maci.Na mazot mi urologot mu kaza deka ima mali testisi i deka i pomalku spermatozoidi.Imav edna bremenost koja zavrsi so spontan koga vlegov vo 3ti mesec.Znaci ne se razvivalo bebeto taka mi rece mojot ginekolog.Dali e mozno od toj problem da se slucil spontaniot?Vi blagodaram pozdrav

Pochituvana,
Ne e jasno od iznesenoto dali posle uroloshkiot pregled e napraven spermogram.Goleminata na testisite ne go odreduva brojot i sostojbata na spermatozoidite.Voglavno spermatozoidi vo dovolen broj i dobra sostojba se bitni za momentot na koncepcija(oploduvanje na jajnata kletka).Bidejkji doshlo do bremenost momentalnata sostojba na spermatozoidite bila najverojatno dobra za da dojde do oploduvanje .Prichini za spontan abortus ima mnogu : infekcija,hematom,kalcifikati na postelka... hromozomopatii ...)i za seto toa odgovor treba da dade ginekolog koj ja sledel bremenosta i vo toj pravec da se izveduvaat isleduvanjata ...Pozz isekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




talisman -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (14.11.2014 21:40:46)

Pocituvana Dr. Moskova, jas bi ve prasala za edna tehnicka rabota :) Pred nekoj den koleskata vadese potvrda od maticen lekar za devojceto za zapisuvanje vo gradinka. Nejze potvrdata I ja naplatija 300 denari, a mene mojata lekarka mi ja izdade besplatno. Me interesira dali vie vo vasata PZU gi naplakjate potvrdite, odnosno po novo, popolnuvanjeto na dosiejata koi gi davaat vo gradinka I po koj osnov edni lekari gi naplakjaat, a drugi ne ??? Koj gresi ???
p.s: Mozebi ne e mestoto tuka, ama bi sakala da procitam iskustva I na drugite majki ovde. Dali I vam vi e naplateno popolnuvanjeto na dosiejata ?




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (18.11.2014 11:47:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: talisman

Pocituvana Dr. Moskova, jas bi ve prasala za edna tehnicka rabota :) Pred nekoj den koleskata vadese potvrda od maticen lekar za devojceto za zapisuvanje vo gradinka. Nejze potvrdata I ja naplatija 300 denari, a mene mojata lekarka mi ja izdade besplatno. Me interesira dali vie vo vasata PZU gi naplakjate potvrdite, odnosno po novo, popolnuvanjeto na dosiejata koi gi davaat vo gradinka I po koj osnov edni lekari gi naplakjaat, a drugi ne ??? Koj gresi ???
p.s: Mozebi ne e mestoto tuka, ama bi sakala da procitam iskustva I na drugite majki ovde. Dali I vam vi e naplateno popolnuvanjeto na dosiejata ?


Pochituvana,
Vo nashata PZU sekoj tip na potvrdi, a konkretno za potvrdata za upis vo gradinka i popolnuvanjeto na dosiejata e bez pari.Ne go znaeme osnovot zoshto nekoi naplakjaat,nitu pak dali i koj greshi ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




nadica j -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (25.11.2014 10:30:46)

Pozdrav i blagodarnost do doktorkite sto odvojuvaat vreme za nas zagrizenite roditeli.Mojot sin ima 7 god.Veke dva meseci e so bolki vo stomakot,prviot mesec bea pocesti do 3-4 pati vo tekot na denot,a vtoriov mesec se poretki moze i sekoj den ,moze i na dva dena zavisno.Tie bolki se mnogu jaki go fakaat kako grcevi za toa vreme se vitka place vika,i cesto ako izleze ponadvor za toa vreme pobrzo se smiruvaat,a traat okolu 15-20 min.Krvnata slika e vo red samo sedimentacijata mnogu malku e pokacena doktorot rece ne e nisto toa.ALT I AST uredni CRP uredno,mikrobiologija za glisti paraziti vo red nema nisto,na EHO kaj nas vo Tetovo rekoa nema nisto se e vo red.Sega cekame rezultati za "FECES LAMBLIA",dadovme krv za proverka za alergicnost na gluten za celijaklija i toa cekame rezultati.Doktorot vo Skopje mu dade,sega pie OMEPRAZOL i za dve nedeli treba pak da odime kaj doktorot da vidi kako reagira na lekot da ne e povrzano so cir.Vo meguvreme na vtoriot den otkako pocnavme so omeprazolot koga go fatija bolkite vo stomakot pocna da povraka i pri toa isfrli 4-5 grutcinja kako topcinja otprilika okolu 1-1,5cm. tie bea dovolno cvrsti taka sto zedov vo raka go izmiv da vidam sto e i koga go pritisnav bese meko kako zgrutcena hrana kako testo od torta taka nesto(se izvinuvam za ova no sakam potocno da vi objasnam).mnogu sme uplaseni neznaeme sto moze da bide ocigledno nesto ne vo red no seuste neznaeme sto.Patem ispituvajki go stomakot mu otkrija bruh no velat seuste ne e za operacija za 6 meseci da vidime kako ke se razvija da ne se povlecel samo i deka bruhot nema veze so tie bolki. Ve molam za mislenje sto moze da bide seto ova sto drugo da ispituvame.Odnapred BLAGODARI mnogu zagrizena majka i se izvinuvam za predolgiot post no sakam da dobiete poprecizna slika pozzdrav




miana -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (25.11.2014 10:50:36)

Почитувана докторке, јас повторно со прашање до Вас.
Мојата 3 годишна керкичка во четвртокот качи висока температура која што се качуваше на секој 2-3,4 часа.
ја однесовме на лекар, ни рекоа дека грлото е зацрвенето, матичната и направи брис за стрептокока кој беше негативен и не ни даде никаква терапија. Наредниот ден однесовме мокрача, и направија крвна слика и црп. ЦРП беше негативно, мокрача во ред, крвна слика со леукоцити 11 ( но леукоцитите веројатно како резултат на дехидрираност од високата температура). Докторката ни рече дека е вирус и не прати дома. 4 дена поминавме со висока Т - 39,4 со варирање во времето ( некој пат се покачуваше на 2 часа откако ке дадеме сируп, а некој пат 5 часа, некој пат ке минеа 13 часа, па пак ке почне на 5 часа. И комбинирав блокмакс и ефералган сируп. Температурата 4 ден веке ја снема, но од вчера детето почна да поткашлува по малце, а утрово и повеке, но сува кашлица. Ме интересира дали е ова резултат на вирусот, односно дали вирусот може да доведе де некои компликации, земајки во предвид дека ЦРП беше негативно и останатите резултати во ред? Дасли треба да ја носам повторно на преглед или да се инхалираме? Дали вирусот може да доведе до посериозно разболување на моето дете? Извинете на долгиот пост, но многу сум загрижена и незнам како да постапам?




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (29.11.2014 15:20:08)


ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica j

Pozdrav i blagodarnost do doktorkite sto odvojuvaat vreme za nas zagrizenite roditeli.Mojot sin ima 7 god.Veke dva meseci e so bolki vo stomakot,prviot mesec bea pocesti do 3-4 pati vo tekot na denot,a vtoriov mesec se poretki moze i sekoj den ,moze i na dva dena zavisno.Tie bolki se mnogu jaki go fakaat kako grcevi za toa vreme se vitka place vika,i cesto ako izleze ponadvor za toa vreme pobrzo se smiruvaat,a traat okolu 15-20 min.Krvnata slika e vo red samo sedimentacijata mnogu malku e pokacena doktorot rece ne e nisto toa.ALT I AST uredni CRP uredno,mikrobiologija za glisti paraziti vo red nema nisto,na EHO kaj nas vo Tetovo rekoa nema nisto se e vo red.Sega cekame rezultati za "FECES LAMBLIA",dadovme krv za proverka za alergicnost na gluten za celijaklija i toa cekame rezultati.Doktorot vo Skopje mu dade,sega pie OMEPRAZOL i za dve nedeli treba pak da odime kaj doktorot da vidi kako reagira na lekot da ne e povrzano so cir.Vo meguvreme na vtoriot den otkako pocnavme so omeprazolot koga go fatija bolkite vo stomakot pocna da povraka i pri toa isfrli 4-5 grutcinja kako topcinja otprilika okolu 1-1,5cm. tie bea dovolno cvrsti taka sto zedov vo raka go izmiv da vidam sto e i koga go pritisnav bese meko kako zgrutcena hrana kako testo od torta taka nesto(se izvinuvam za ova no sakam potocno da vi objasnam).mnogu sme uplaseni neznaeme sto moze da bide ocigledno nesto ne vo red no seuste neznaeme sto.Patem ispituvajki go stomakot mu otkrija bruh no velat seuste ne e za operacija za 6 meseci da vidime kako ke se razvija da ne se povlecel samo i deka bruhot nema veze so tie bolki. Ve molam za mislenje sto moze da bide seto ova sto drugo da ispituvame.Odnapred BLAGODARI mnogu zagrizena majka i se izvinuvam za predolgiot post no sakam da dobiete poprecizna slika pozzdrav

Pochituvana,
Jas se izvinuvam pak za mozhda zadocnet odgovor,no izvinete ...Bidejkji spomenuvate deka mu olesnuva na deteto posle kakanje,bi bilo dobro da se znae dali ima redovno stolici,bidejkji ako tie ne se redovni gasovite vo crevata mozhat da dadat intenzivni bolki se do momentot na praznenje ,no ako se redovni i sekojdnevni togash ne e povrzano so crevnata sodrzhina.Laboratoriskite isleduvanja koi se dosega napraveni i ehoto na abdomen pomagaat pri detekcija na problemot,no polesen nachin a voedno i ne mnogu shteten so ogled na tegobite bi bilo rendgensko ispituvanje na zheludnikot so kontrast za da se vidi dali deteto ima vospalena sluznica ili chir na zheludnikot,osobeno ako vo familijata ima nekoj so gastritis ili ulcus( chir).Bolesta e vozmozhna i vo vozrasta na vasheto dete.Vo toj sluchaj omezolot bi trebalo da pomogne no mozhebi e potrebna i nekooja druga terapija.Se razbira rezimeto kje bide posle dobivanje na rezultati od isleduvanjata koi ste gi napravile no dopolneto so ova shto vi go predlagame...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (29.11.2014 15:24:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана докторке, јас повторно со прашање до Вас.
Мојата 3 годишна керкичка во четвртокот качи висока температура која што се качуваше на секој 2-3,4 часа.
ја однесовме на лекар, ни рекоа дека грлото е зацрвенето, матичната и направи брис за стрептокока кој беше негативен и не ни даде никаква терапија. Наредниот ден однесовме мокрача, и направија крвна слика и црп. ЦРП беше негативно, мокрача во ред, крвна слика со леукоцити 11 ( но леукоцитите веројатно како резултат на дехидрираност од високата температура). Докторката ни рече дека е вирус и не прати дома. 4 дена поминавме со висока Т - 39,4 со варирање во времето ( некој пат се покачуваше на 2 часа откако ке дадеме сируп, а некој пат 5 часа, некој пат ке минеа 13 часа, па пак ке почне на 5 часа. И комбинирав блокмакс и ефералган сируп. Температурата 4 ден веке ја снема, но од вчера детето почна да поткашлува по малце, а утрово и повеке, но сува кашлица. Ме интересира дали е ова резултат на вирусот, односно дали вирусот може да доведе де некои компликации, земајки во предвид дека ЦРП беше негативно и останатите резултати во ред? Дасли треба да ја носам повторно на преглед или да се инхалираме? Дали вирусот може да доведе до посериозно разболување на моето дете? Извинете на долгиот пост, но многу сум загрижена и незнам како да постапам?

Pochituvana,
Pri zaboluvanjeto na vasheto dete, krvnata slika na bolesta e dopolneta so neophodnite isleduvanja i bidejkji rezultatite se negativno ne e ordinirana terapija.Megjutoa ishodot na virusnite infekcii e nepredvidliv a zavisi od rezhimot na neguvanje na deteto dodeka trae i od negovata prethodna imunoloshka sostojba kako i sostojbata za vreme na virozata.Mozhni se komplikacii koi voglavno nastanuvaat zaradi bakteriska superinfekcija i bi bilo korisno da se povtori CRP-to i kompletna krvna slika ,znachi da se odnese na kontrola deteto zaradi eventualno novonastanatiot auskultatoren naod na belite drobovi.Taka mozhe blagovremeno da se reagira na mozno nastanatata komplikacija ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Snowhite RR -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (29.11.2014 16:06:07)

Докторке сакав да ве прашам следново

Моето дете има 2 години и примаше терапија цефаклор, ама од вчера почна пак да качува температура и денеска ја однесовме во детско одделение и таму ни препишаа панцеф кој ни рекоа од денеска мора да се почни. Е сега прашањето ми е, бидејќи во 12.30 пиеше цефаклор, сега кога да и дадам панцеф, дали можи одма или да почекам да поминат 8 часа од цефаклорот?




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (2.12.2014 21:39:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Докторке сакав да ве прашам следново

Моето дете има 2 години и примаше терапија цефаклор, ама од вчера почна пак да качува температура и денеска ја однесовме во детско одделение и таму ни препишаа панцеф кој ни рекоа од денеска мора да се почни. Е сега прашањето ми е, бидејќи во 12.30 пиеше цефаклор, сега кога да и дадам панцеф, дали можи одма или да почекам да поминат 8 часа од цефаклорот?

Pocituvana,
I pokraj toa shto pri doziranjeto na cefalosporini ( a i dvata i Cefaclor i Pancef se vo ista grupa - cefalosporini) ima shirok raspona vo doziranjeto,pa ne bi bilo mnogu shtetno da se aplicira vtoriot lek,pred izminati 8 h ,podobro e da se pochituva propishanoto vreme za eliminacija na lekot i da se dade posle 8 h od Cefaclorot ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Meri1 -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (10.12.2014 0:51:18)

Pocituvana doktorke mojata kerkicka ima 18 meseci i od 13 mesec vovedovme belka od jajce, no voopsto ne ja jadese.Sega pocna da jade po polovina belka i okolu zglobcinjata od racinjata i se pojavuva kako naikreno crvenilo....koga ja isfrlame belkata se gubi....Prasanjeto mi e dali naizmenicno treba da i davam da jadi pa da pravam paizi ili da napravam podolga pauza....Vi Blagodaram




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (11.12.2014 12:23:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Meri1

Pocituvana doktorke mojata kerkicka ima 18 meseci i od 13 mesec vovedovme belka od jajce, no voopsto ne ja jadese.Sega pocna da jade po polovina belka i okolu zglobcinjata od racinjata i se pojavuva kako naikreno crvenilo....koga ja isfrlame belkata se gubi....Prasanjeto mi e dali naizmenicno treba da i davam da jadi pa da pravam paizi ili da napravam podolga pauza....Vi Blagodaram

Pochituvana,
Bidejkji ne se znae so sigurnost dali projaveniot isip e od belkata( ako e od hrana bi bila podifuzna manifestacijata),pozhelno e da se napravat utritivni alergotestovi koi kje dokazhat ili iskluchat konkretna alergija.Do togash da ne se konsumira belka od jajce,bidejkji sekoja naredna reakcija bi bila mnogu burna ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




masa -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (11.12.2014 14:43:47)

Почитувана докторка
Ќе Ве молам Ваше мислење/искуство за тоа кој точно хормони се примаат при терапија за неспуштени тестиси кај дете,а кој начин дејствуваат и дали освен за она што се наменети има и некое друго дејство,нуспијави,штетни последици.Ни беше предложено од ендокринолог,но не ни објаснија многу,а нашата докторка реше штом така ви рекле,знаат тие,но јас секако сум загрижена заради последици кои може да ги има.И самата докторка,а и тоа што успеав да пронајдам како податок,вели дека има одредени резултати.
Ви благодарам




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (14.12.2014 15:44:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

Почитувана докторка
Ќе Ве молам Ваше мислење/искуство за тоа кој точно хормони се примаат при терапија за неспуштени тестиси кај дете,а кој начин дејствуваат и дали освен за она што се наменети има и некое друго дејство,нуспијави,штетни последици.Ни беше предложено од ендокринолог,но не ни објаснија многу,а нашата докторка реше штом така ви рекле,знаат тие,но јас секако сум загрижена заради последици кои може да ги има.И самата докторка,а и тоа што успеав да пронајдам како податок,вели дека има одредени резултати.
Ви благодарам

Pochituvana,
Ne e naznachena vozrasta na deteto vo Vasheto prashanje.Bitno e da se znae ,bidejkji so hormonskata terapija pozhelno e da se zavrshi do tretata godina od zhivotot.Lechenjeto se sproveduva so rilizing hormon za gonadotropin ( se vshmrkuva vo nos - intanazalno),mozhe i parenteralno odnosno intramuskluna injekcija na human horionski gonadotropin.Shemite za terapija so horionski gonadotropin dosta se razlikuvaat spored dozata koja se primenuva i traenjeto na lekuvanjeto.Ako prviot terapiski obid pokazhe delumen uspeh,lekuvanjeto mozhe da se povtori za 1-2 meseci.Osven za odredeni indikacii,treba da se napravi obid za hormonska terapija,bidejkji testikularnoto tkivo na malo dete,osobeno krvnite sadovi koi go snabduvaat so krv ,e mnogu osetlivo na hirushka manipulacija.Nusefektite na lekot se kratkotrajni i nesporedlivo pomalku shtetni od nelekuvan kriptorhizam koj bi go promenil kvalitetot na ponatamoshniot zhivot.Od napraveni studii kaj deca,( edni lecheni so intanasalen gonadotropin realising hormon a drugi so parenteralen human horionski gonadotropin ,se pokazhalo deka za vreme na terapijata ima signifikantno zgolemuvanje na nivoto na nivoto na testosteronot kaj decata lekuvani parenteralno vo odnos na onie so vshmrkuvanje na realising hormon za gonadotropin ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (5.1.2015 17:30:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mayya

Pocituvana doktorka...
Moeto dete ima 6 godini i 4 meseci...Mnogu cesto se razboluva i sekoja prelada se manifestira so pokacena temperatura koja trae od 2 do 3 dena.lekarot ni rece deka ima problemi so krajnici mu prepisa ospen i trahizan ...pred 3 dena zavrsivme bevme na kontrola i lekarot rece deka e vo red.Deneska povtorno imase temperatura i veke ne znam sto da pravam ...Naracavme od Svajcarija bronho-vaxom i za 10 dena treba da pocneme so poslednata doza.Pravevme alergo i bese se vo red.Ve molam kazete mi sto da pravami kade da se obratam bidejki posle golema prelada pred 4 meseci zavrsivme so infuzii bidejki toj dobi zapalenie na beli brodovi.Se plasam da ne se povtori istoto...Ve molam da me udostoite so odgovor ....Odnapred Vi blagodaram





Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (8.1.2015 20:47:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: mayya

Pocituvana doktorka...
Moeto dete ima 6 godini i 4 meseci...Mnogu cesto se razboluva i sekoja prelada se manifestira so pokacena temperatura koja trae od 2 do 3 dena.lekarot ni rece deka ima problemi so krajnici mu prepisa ospen i trahizan ...pred 3 dena zavrsivme bevme na kontrola i lekarot rece deka e vo red.Deneska povtorno imase temperatura i veke ne znam sto da pravam ...Naracavme od Svajcarija bronho-vaxom i za 10 dena treba da pocneme so poslednata doza.Pravevme alergo i bese se vo red.Ve molam kazete mi sto da pravami kade da se obratam bidejki posle golema prelada pred 4 meseci zavrsivme so infuzii bidejki toj dobi zapalenie na beli brodovi.Se plasam da ne se povtori istoto...Ve molam da me udostoite so odgovor ....Odnapred Vi blagodaram



Pochituvana,
Zaradi chestite infekti potrebna e procenka na sostojbata na krajnicite od spec. po ORL,bidejkji kako shto kazhavte ste imale chesti infekti na krajnici,koi ponekogash zavrsuvale so penumonia.Ponatamu neophodno e laboratorisko isleduvanje ( KKS,SE,CRP,RF,fibrinogen kako i ASO titar na antitela kon streptococcus pyogenes beta haemolyticus kako najchest bakteriski predivikuvach na vospalenija na tonzilite ),mikrobioloshki isleduvanja ( bris od nos i grlo),kako mozhni prichini za chestite infekcii ako rezultatite se pozitivni.Ako e toa taka,mozhebi kje bide potrebno operativno reshavanje na problemot so krajnici no seto vrz osnova na procenka od ORL specijalist.Ako site rezultati ili vekje napraveni analizi se negativni togash neophodno e procenka od strana na subsp.NA Klinika za detski bolesti oddel imunologija ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Meri1 -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (10.1.2015 23:18:47)

Pocituvana doktorke....
Mojata kerka ima 18 meseci.Do 9 meseci nesakase voopsto da zastane na nozinja, voopsto ne lazese, pa potoa malku po malku pocna da patka so moja pomos a na 14 meseci i sama, no seuste ima momenti koga tesko ja odrzuva ramnotezata i koga pagja go zafrla glavceto nazad i udira prvo so glavceto.Od den na den e podobra, no sepak me interesira dali e toa normalno ili mozebi treba nesto da se ispita...Na ortoped na kontrola se bese vo red.
Odnapred Vi blagodaram




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (12.1.2015 20:08:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Meri1

Pocituvana doktorke....
Mojata kerka ima 18 meseci.Do 9 meseci nesakase voopsto da zastane na nozinja, voopsto ne lazese, pa potoa malku po malku pocna da patka so moja pomos a na 14 meseci i sama, no seuste ima momenti koga tesko ja odrzuva ramnotezata i koga pagja go zafrla glavceto nazad i udira prvo so glavceto.Od den na den e podobra, no sepak me interesira dali e toa normalno ili mozebi treba nesto da se ispita...Na ortoped na kontrola se bese vo red.
Odnapred Vi blagodaram

Pochituvana,
Vo izlozhenite podatoci,nedostasuva podatok za aktivnosta na racete (dali deteto posegnuva po igrachki,dali gi drzhi vo racete,dali se drzhi za podlogata pri dvizhenje ...)i podatok za redovnosta na antirahitichna profilaksa (davanje na D3 kapki).Prooduvanjeto,lazenejto,zastanuvanjeto na noze e individualno i zavisi od povekje faktori:genetski,medikamentozni,no i delumno zavisi od aktivnosta na roditelite vo vezhbanjeto na deteto.No,i pokraj toa posle definitivnoto prooduvanje postignuvanjeto na stabilnosta i stoenjeto, progresivno i brzo napreduva.Period od 4 meseci ( od 14-iot do 18 mesec)e prilichno dolg period vo koj shto bi trebalo da bide postignata kompletna stabilnost.Bidejkji toa ne e sluchaj,a spomenuvate zafrlanje na glavata i pagjanje na teme bi trebalo da se napravat isleduvanja od strana na detski nevrolog ( na Klinika za detski bolesti)za da se najde pricinata za sostojbata,kade shto kje bide ispitana motornata aktivnost kaj deteto koja e zavisna od mozochnata funkcija i centrite za ramnotezha ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Ki4iko -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (21.1.2015 16:23:52)

Почитувана докторке, ве молам за одговор.Моето синче на брисот во носе покажа бактерија ентерокока.Добивме сируп бактрим ,што друго би можела да давам ,некои капки,па макар и на природна бваза за да ја излечиме оваа бактерија?Ова е прв пат да има бактерија во носето,има 5 години,и вадиме слузави белузлави мрсулчиња.Не може правилно да диши ,само на уста.Грлото е чисто.Ви благодарам однапред.




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (21.1.2015 21:31:46)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Почитувана докторке, ве молам за одговор.Моето синче на брисот во носе покажа бактерија ентерокока.Добивме сируп бактрим ,што друго би можела да давам ,некои капки,па макар и на природна бваза за да ја излечиме оваа бактерија?Ова е прв пат да има бактерија во носето,има 5 години,и вадиме слузави белузлави мрсулчиња.Не може правилно да диши ,само на уста.Грлото е чисто.Ви благодарам однапред.

Pochituvana,
Kapkite koi dodatno bi se aplicirale vo noseto treba da bidat propishani spored antibiogramot koj ste go dobile od mikrobiologija i istite treba da bidat napraveni vo apteka kade ima specijalizirana galenska laboratorija za nivno podgotvuvanje i koi direktno bi deluvale vrz enterokokot.Ovaa bakterija poretko se srekjava vo noseto.Neophodno e da se opserviraat navikite na deteto ,zashto istava bakterija e crevna bakterija i se naogja vo izmetot.Treba da mu se naglasi znachenjeto na deteto za chestoto mienje na racete kako del od negovite naviki se so cel da ovoj naod ne se povtori a i toa e nekakov nachin za da se objasni dospevanjeto na ovaa bakterija vo nosot ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




mayya -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (21.1.2015 21:55:21)

Pocutuvana doktorka...Vi napisav prethodno za moeto dete koe ima 6 god i postojano ima cesti infekti i pokacena temperatura.Golema blagodarnost do vas sto me upativte do orl koj ja dade sl.dijagnoza:Tonsilitis chr hypert et veg adenoides,angina lacumaris Epipharymgoscopija obilno adenoidno tkivo i ni dade ospen sirup,betadine za gargara i nystatin kapki 3x15 i tabl.Acerola 1x1 i ni rece otkako ke zavrsime so terapijata i ni rece posle 7 dena da napravime krvna slika i da proverime urea,glikemia,fe,kks,se,kreatin urina i deka krajnicite se prirodno golemi i zagnoeni kako i deka ima tret krajnik.ve molam da mi objasnite podetalno dali e neophodno otstranuvanje i kako se odviva toj proces kako i za dijagnozata ....Odnapred Vi blagodaram...So pocit zagrizena majka...




mayya -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (21.1.2015 22:01:58)

Pocutuvana doktorka...Vi napisav prethodno za moeto dete koe ima 6 god i postojano ima cesti infekti i pokacena temperatura.Golema blagodarnost do vas sto me upativte do orl koj ja dade sl.dijagnoza:Tonsilitis chr hypert et veg adenoides,angina lacumaris Epipharymgoscopija obilno adenoidno tkivo i ni dade ospen sirup,betadine za gargara i nystatin kapki 3x15 i tabl.Acerola 1x1 i ni rece otkako ke zavrsime so terapijata i ni rece posle 7 dena da napravime krvna slika i da proverime urea,glikemia,fe,kks,se,kreatin urina i deka krajnicite se prirodno golemi i zagnoeni kako i deka ima tret krajnik.ve molam da mi objasnite podetalno dali e neophodno otstranuvanje i kako se odviva toj proces kako i za dijagnozata ....Odnapred Vi blagodaram...So pocit zagrizena majka...




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (25.1.2015 20:54:08)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mayya

Pocutuvana doktorka...Vi napisav prethodno za moeto dete koe ima 6 god i postojano ima cesti infekti i pokacena temperatura.Golema blagodarnost do vas sto me upativte do orl koj ja dade sl.dijagnoza:Tonsilitis chr hypert et veg adenoides,angina lacumaris Epipharymgoscopija obilno adenoidno tkivo i ni dade ospen sirup,betadine za gargara i nystatin kapki 3x15 i tabl.Acerola 1x1 i ni rece otkako ke zavrsime so terapijata i ni rece posle 7 dena da napravime krvna slika i da proverime urea,glikemia,fe,kks,se,kreatin urina i deka krajnicite se prirodno golemi i zagnoeni kako i deka ima tret krajnik.ve molam da mi objasnite podetalno dali e neophodno otstranuvanje i kako se odviva toj proces kako i za dijagnozata ....Odnapred Vi blagodaram...So pocit zagrizena majka...


Pochituvana,
Verojatno prichinata za chestite infekcii bile postoechkite dijagnozi koi vi se vostanoveni, shto mozhe da e i povod za otstranuvanje na krajnicite i tretiot krajnik- veg.adenoides,no za definitivna odluka vo navedenite isleduvanja ne spomenavte ispituvanje na ASO titar na antitela ,RF,CRP,fibrinogen pri shto pri chesti infekcii i vakvi hipertrofirani krajnici bakterija e prichinitel na infekcii i spomenatata lakunarna angina, kade vo toj sluchaj imame pokachuvanje na vrednosta na CRP koj ukazhuva na akutna faza na vospalenie,no zaradi hronichno hipertrofirani tonzili mozhno e da e pokachena vrednosta na ASO,fibrinogen i RF.Vo toj sluchaj posle terapijata so Ospenot koj vi e daden za namaluvanje na vrednosta na ASo -to bi bilo preporachlivo da se otstranata krajnicite ( mozhe laserski ili seushte postoechkiot klasichen operativen tretman ), shto sekako okolu izborot i posledna procenka najdobro e isjasnuvanje na spec.po ORL...Pozz ii sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Bububebe -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (27.1.2015 1:17:22)

Почитувана докторке,ќе ве молам за една информација.

Детето мое пие втора доза капсули бронховаксон.Но ни дојде покана за вакцина,таа што се прима на 4 години.Прашањето ми е после колку временски период од пиење на капсулите
може да се прими вакцината? Затоа што нели и капсулите се една врста на вакцина
Однапред Ви благодарам




Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>