RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Ljubovce -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (17.5.2014 16:47:45)

Doktorke dobar den,bi sakala da ve prasam,imame normalna krvna slika so mirni leukociti i crp 1 ,megutoa slucajno napraviv aso i gledam deka e 520,sto znaci mnogu visoko,sto mislite vie,dali toa aso moze da e rezultat na streptokoka vo grlo,i me cudi zatoa sto toj i koga imase streptkoka vo grlo imase niska vrednost na aso. Ima li prostor za panika i zagrizenost,sin mi e 2,7 godinki. Inaku vo momentov nemame simptom na bolest.se odnesuva kako zdravo dete.
Vi blagodaram




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (18.5.2014 15:43:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Почитувана докторке!
Извесно време размислувам да му давам козјо млеко на синот кој има 22месеци. Веќе пронајдов место од каде ќе земам домашно козјо млеко,чисто,проверено.Но моето прашање се однесува како тоа влијае ,колку е корисно во споредба со кравјото? Кои се предностите ??Како да му го давам за почеток?
И уште нешто што многу ме интересира околу козјото млеко,имам слушано муабети од други мајки ,наводно козјото млеко предизвикувало анемија?[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]Дали се тоа точни податоци ,или само празни муабети[sm=zmeden.gif]
Благодарам[sm=smiley1.gif]

Pochituvani,
Vozrasta na Vasheto dete e takva da vie ne treba da vnesuvate najmnogu mleko vo tekot na denot.Vasheto dete treba da ima 3 glavni obroci,uzhinki najmalku dve od svezho ovoshje,a mlekoto teeba da se svedi na 250 ml nautro i ista takva kolichina navecher,Okolu toa koe mleko,povekje sum za kozjo otkolku kravjo,trgnuvajkji od faktot shto edna chasha kozjo zadovoluva 18% dnevni potrebi od proteni vo sporedba so okolku 13 na kravjo,Kozjoto e pomasno mleko,sodrzhi skoro 4,5 % mlechni masti i e pobogato so vitamini od B grupata,i kalcium,no povtoruvam ne da vi bide glavna hrana mlekoto ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (18.5.2014 16:01:15)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Doktorke dobar den,bi sakala da ve prasam,imame normalna krvna slika so mirni leukociti i crp 1 ,megutoa slucajno napraviv aso i gledam deka e 520,sto znaci mnogu visoko,sto mislite vie,dali toa aso moze da e rezultat na streptokoka vo grlo,i me cudi zatoa sto toj i koga imase streptkoka vo grlo imase niska vrednost na aso. Ima li prostor za panika i zagrizenost,sin mi e 2,7 godinki. Inaku vo momentov nemame simptom na bolest.se odnesuva kako zdravo dete.
Vi blagodaram

Pochituvana,
ASO testot,samo za potsetuvanje meri kolichina na antitela kon streptolizin O,supstanca producirana od steptokokovite baketrii. od grupa A.Pozitiven test ne znachi samo deka imate streptokona infekcija,kako i shto kazhuvate nemate simptomi,toa znachi deka do neodamna ste imale ,Testot za 2-4 nedeli treba da se povtori,zasthto mozhe prvo da bil negativen a sega e pozitiven.Istiot toj test mozhe da ostane pozitiven ili kako shto chesto se veli detektibilen posle 2-4 meseci od pochetnata infekcija.Ona shto treba sa se pravi vo sluchajot e povtoren ASO test za 4 nedeli ...A,potoa kje vidime shto i kako ponatamu ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




lorde -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (23.5.2014 19:22:25)

Значи вака, ќерка ми за неполн месец ќе биде полуматурантка а повеќето од нејзиниот клас добија сипаници(со децата кои се фатени ептен беше блиска).Некои имаат големи, некои мали сипаници.Таа има прележано мали сипаници.Дали тоа значи дека може да добие големи сипаници ? Или пак обратно, ако си прележал големи сипаници, а сега да добиеш мали? А што се случува пак со средните т.е. мешаните сипаници?

-Вашиот одговор ќе ми значи многу, благодарам однапред! [sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (24.5.2014 9:43:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: TiNaMK

Здраво. Дали некој знае од што може да боли меше? Малиот има скоро 4год и се жали на болки во мешето негде под пупачето во иста линија. Ама ќе се пожали неколку пати па ќе заборави или му поминува, па пак после неколку саати и така еве втор ден. Нема зголемено мокрење, нема температура, трча скока, јаде се останато е супер. Многу ми е чудно од што може да боли?!?!





Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (24.5.2014 23:50:19)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lorde

Значи вака, ќерка ми за неполн месец ќе биде полуматурантка а повеќето од нејзиниот клас добија сипаници(со децата кои се фатени ептен беше блиска).Некои имаат големи, некои мали сипаници.Таа има прележано мали сипаници.Дали тоа значи дека може да добие големи сипаници ? Или пак обратно, ако си прележал големи сипаници, а сега да добиеш мали? А што се случува пак со средните т.е. мешаните сипаници?

-Вашиот одговор ќе ми значи многу, благодарам однапред! [sm=smiley1.gif]

Pochituvana,
Ednsh prelezhani bilo koi sipanici( iako za malite t.e morbili e vakcinirana).a varicella ili golemi sipanici mozhe da dobie i toa ne e nishto strashno ,samo shto kje treba da si otseditwe doma edno 14 dena kolku shto trae i celiot period na isip,vitamino terapija i odmor odnosno miruvanje.Sredni ili meshani nema ,ima drug tip na virusen isip, t.n megalerythema multiforme epidemicum, exanthema subitum ili t.n baby sipanica,kako i virusen isip na mouth,hand and feet , koi isto taka mozhe da se dobijat ,no i lesno minuvaat .Morbili ne bi trebalo ( iako vo Skopje imashe godinava ) no ne i vo drugi gradovi za shto treba da se izvesti sluzhbata na centrite za javno zdravje ili Skopej institutot za javno zdravje pri Ministerstvo za zdravsto...Pozz i [sm=smiley1.gif]sekoe dobro ...




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (24.5.2014 23:54:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: TiNaMK

Здраво. Дали некој знае од што може да боли меше? Малиот има скоро 4год и се жали на болки во мешето негде под пупачето во иста линија. Ама ќе се пожали неколку пати па ќе заборави или му поминува, па пак после неколку саати и така еве втор ден. Нема зголемено мокрење, нема температура, трча скока, јаде се останато е супер. Многу ми е чудно од што може да боли?!?!



Pochituvana,
Bolkata vo meshe ne mora da znachi samo urinarna infekcija.Ona shto treba da se ispita vo ovoj sluchaj e pravenje na CLO test zaradi otkrivanje na zgolemeno prisustvo na Helicobacter pylori .,bakterija odgovorna za vospalitelni promeni na sluznica na zheludnik,potoa videte kako ste so stolica opstpacija(zapek),odnosno otezhnato praznenje znae da dade bolka vo meshe,prisustvo na hronichno vospalenie na apendix(slepo crevo) odi so bolkki od vreme na vreme,ili psihogen problem,odnosno deteto se zhali na bolka vo meshe ako e osetlivo ,i mn podlozhno na stresovi vo domot ili opkruzhuvanjeto ...Pozz i sekeo dobro ...napravete eho na meshe i ispitajte CLO test kako za pochetok ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




happyly -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (31.5.2014 20:08:46)

Почитувана д-рка, моето синче има 2,5 год и ја одбива храната (порано јадеше се, а сега броиме на прсти кои јадења ги јаде) и тоа малку ме загрижува. Јаде овошје, пие чаеви и млеко (леб воопшто) компир, јајце, пилешко и супа....
Е сега, во последно време здивчето му мириса лошо [sm=smiley13.gif] (посебно кога ке стане од спиење) и незнам дали тоа има поврзаност со исхраната или е нешто друго. Какви испитувања би требало да направиме? Однапред ви благодарам.




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (5.6.2014 21:21:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: happyly

Почитувана д-рка, моето синче има 2,5 год и ја одбива храната (порано јадеше се, а сега броиме на прсти кои јадења ги јаде) и тоа малку ме загрижува. Јаде овошје, пие чаеви и млеко (леб воопшто) компир, јајце, пилешко и супа....
Е сега, во последно време здивчето му мириса лошо [sm=smiley13.gif] (посебно кога ке стане од спиење) и незнам дали тоа има поврзаност со исхраната или е нешто друго. Какви испитувања би требало да направиме? Однапред ви благодарам.

Pochituvana,
Ne e voopshto nikakov problem shto ne jade leb vaseto dete,osobeno shto skrobot kako slozhen sheker go vnesuva preku produktite kako kompirot,mesoto,testeninite vo supata.Ona shto treba da namalite vo ovaa vozrast e namaluvanje na vnes na mleko,( toa da se ogranichi na 2 chashki od po 250 ml na den) i so toa kje se projavi interes za vnes na obrok.Okolu mirisot od ustata,potrebno e da gi proverite vashite zapchinja,dali deteto jade navecher hrana i ne gi mie zapchinjata( pa vo tekot na nokjta imate raspad na hranata od enzimite od plunkata i pojava na losh zdiv),proverka na nosna sluznica i da se vidi dali ima sekret koj se sleva pozadi nosot i doagja do ustata ( toj sekret sodrzhi leukociti,otpadni produkti od razgradbata na gnijaviot sekret koj e odgovoren za loshiot zdiv i sekako proverka na zheludochnata sluznica ,prvichno pravenje na CLo test so koj se dokazhuva prisustvo na bakterija H.pylori koja mozhe da bide nad normalna granica na zastapenost i predizvikuvach na akutni vospalenija na zheludnik,klinichko isleduvanje okolu bolest koja se narekuva GERB- ili vrakjanje na sodrzhina od zheludnik kon hranoprovod pa deteto podrignuva i ima takov miris vo ustata...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Tatsi -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (3.7.2014 8:25:22)

...




Tatsi -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (3.7.2014 12:10:01)

IZnapisav cel post i gledam go nema, pa ajde odnovo :)

Pocituvana doktorke,

Imam 1.5 godisno dete na koe cesto mu se slucuva od jako placenje da izgubi vozduh, nekogas i da pomodre, narodski kazano "da zajde od placenje".
Ve molam za sovet kako da se postapi vo takva situacija. Se iznaslusav prikazni od tipot da mu se stisne jaziceto, da se duvne vo uste, pa imam sovet i na bajacka da go nosam :).
Mene iskreno, od takvata gledtka me fakja panika i instiktivno pocnuvam da go tresam, iako znam deka ne treba. Dali imate sovet sto treba da se prezeme vo vakvi situacii.

Pozdrav i sekoe dobro.




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (3.7.2014 19:29:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tatsi

IZnapisav cel post i gledam go nema, pa ajde odnovo :)

Pocituvana doktorke,

Imam 1.5 godisno dete na koe cesto mu se slucuva od jako placenje da izgubi vozduh, nekogas i da pomodre, narodski kazano "da zajde od placenje".
Ve molam za sovet kako da se postapi vo takva situacija. Se iznaslusav prikazni od tipot da mu se stisne jaziceto, da se duvne vo uste, pa imam sovet i na bajacka da go nosam :).
Mene iskreno, od takvata gledtka me fakja panika i instiktivno pocnuvam da go tresam, iako znam deka ne treba. Dali imate sovet sto treba da se prezeme vo vakvi situacii.

Pozdrav i sekoe dobro.


Pochituvana,
Toa se t.n aponoichni krizi so koi se ragja deteto, no so tek na vreme ,do nekoja godishna vozrast tie se proretchuvaat i ischeznuvaat.Ona shto ne treba da Ve zagrizhuva e deka se benigni, samo shto treba deteto da se drzhi ispraveno, da se potapka po grpcheto,da se pogali, da se predizvika zvuk od drugo lice ( tapkanje so race) za da se odzeme vnimanieto i da deteto zeme vozduh so shto bi prodolzhilo so normalno dishenje ...Voopshto da ne se zagrizhuvate zashto po izvesno vreme tie i kje gi snema ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




pepuska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (14.7.2014 13:57:06)

Почитувана докторка
Имаме веќе 20 месеци полни и би почнале да воведуваме козјо млеко, прашањето мие дали треба да се разредува исто како при воведувањето на кравјо млеко и дали од истот може да се спремаат кашички , дали и во нив треба да биде разредено?
Ви благодарам однапред




E I M -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (14.7.2014 15:52:36)

jas imam masko dete koe e staro 20 meseci. lani zimoto imase bronhitis i od kaslanje i placenje dobi preposka kila. na detska hirurgija ni kazaa deka mora da se operira. eve dva pati go nosam i ne vrakaat poradi pokaceni leukociti. veke cela godina mu se okulu 11. gi naravivme site ispituvanja [ nekolku peti brisovi od nos i grlo, napravivme i snimka na belite drobovi], sekage kade sto ne prakaa doktorite- vikaat klinicki e zdrav, ama i sega vo momentov pak mu se 11.2.
ke ve zamolam da mi kazete sto treba da napravam, kade da se obratam, bidejki kilata mu e mnogu golema.
vi blagodaram mongu
pozz




Felly RR -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (17.7.2014 18:24:26)

Почитувана докторке,
ме интересира дали (и колку долго) после прележани сипаници треба да се избегнува изложување на сонце.

Ви благодарам.




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (18.7.2014 1:21:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: pepuska

Почитувана докторка
Имаме веќе 20 месеци полни и би почнале да воведуваме козјо млеко, прашањето мие дали треба да се разредува исто како при воведувањето на кравјо млеко и дали од истот може да се спремаат кашички , дали и во нив треба да биде разредено?
Ви благодарам однапред

Pochituvana,\
Videte,ako mlekoto go zemate od lugje od koi e provereno deka e dobro,slobodno zemajte go,i koeistete go so ogled deka ima pomalku proteiji od kravjo leko i nema potreba od nikakvo razreduvanje.ne e tochno shto se veli deka e kozjot mleko slabo mleko ili slichno...Znachi gotovo ,nerazredeno ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (18.7.2014 1:23:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: E I M

jas imam masko dete koe e staro 20 meseci. lani zimoto imase bronhitis i od kaslanje i placenje dobi preposka kila. na detska hirurgija ni kazaa deka mora da se operira. eve dva pati go nosam i ne vrakaat poradi pokaceni leukociti. veke cela godina mu se okulu 11. gi naravivme site ispituvanja [ nekolku peti brisovi od nos i grlo, napravivme i snimka na belite drobovi], sekage kade sto ne prakaa doktorite- vikaat klinicki e zdrav, ama i sega vo momentov pak mu se 11.2.
ke ve zamolam da mi kazete sto treba da napravam, kade da se obratam, bidejki kilata mu e mnogu golema.
vi blagodaram mongu
pozz

Pochituvana,
Za vozrasta vrednosta na Le e malku pokachen a ,shto znachi verojatno ima nekade inefekt,nemora da e toa pneumanoia,no po ispien antibiotik od 7 dena ,napravete kontrolna krvna slika i potoa bi vi preporachala da se operirate zaradi mozhnosta OD inkarceracija ( vkleshtuvanje ) na kilata ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (18.7.2014 1:26:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Почитувана докторке,
ме интересира дали (и колку долго) после прележани сипаници треба да се избегнува изложување на сонце.

Ви благодарам.

Pochituvana,
Ako imate samo rozenikavi flekichki , nema problem okolu izlozhuvanje na sonce,nema problem nitu od sozdavanje na luzni,samo shto kje vnimavate na imuniot sistem koj oslabuva posle prelezhuvanje na Varicella,i treba da se vnesuvaat dvolno vitamini vo tekot na denot.Koristete zashtiten faktor 50 od Becutan,Avene ,Eucerin ili Neo viderm comfot 100 + na fimrmata Solvis.Kako i da e treba da ste zashtiteni samo od loshoto vlijanie na sonchevite zraci...Pozz i sekoe dobro ...




Tatsi -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (18.7.2014 12:27:13)

Pocituvana doktorke,

Imam 1.5 godisno dete koe do sega nitu edna nok ne ja prespalo celosno. Se budi mnogu cesto, nekogas place, nekogas kenka, nekogas prezaspiva samo so galenje, nekogas bara cucla, a ima nokji koga nisto ne pomaga pa pominuvaat i po saat-dva dodeka pak prezaspie.
Vo razgovor so eden doktor, dobiv sovet navecer pred spienje da mu davam tableta b6 ili pak nekoj kompleks od b vitamini koi najverojatno bi mu pomognale da spie poubavo, no jas seuste ova ne sum go probala. Dali toa sto ne spie ubavo nokje e stetno za detskiot mozok i za pravilniot razvoj na deteto?
Dali da probame so nekoja kombinacija od vitamini da pocneme da spieme pomirno i poubavo?

Srdecen pozdrav




E I M -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (18.7.2014 16:09:55)

pocituvana doktorke bi blagodaram za odgovorot, no sakam da vi kazam deka gi ispivme site mozni antibiotici, (postojano ni gi menuvase maticnata doktorka so cel da se namalat leukocitite), no krvnata slika si ostanuvase ista okulu 11. od detska hirurgija, anesteziolozite ne vrakaat, mora da bidat pod 10.
sto da napravime?
mnogu vi blagodaram
imajte ubav den




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (19.7.2014 12:03:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tatsi

Pocituvana doktorke,

Imam 1.5 godisno dete koe do sega nitu edna nok ne ja prespalo celosno. Se budi mnogu cesto, nekogas place, nekogas kenka, nekogas prezaspiva samo so galenje, nekogas bara cucla, a ima nokji koga nisto ne pomaga pa pominuvaat i po saat-dva dodeka pak prezaspie.
Vo razgovor so eden doktor, dobiv sovet navecer pred spienje da mu davam tableta b6 ili pak nekoj kompleks od b vitamini koi najverojatno bi mu pomognale da spie poubavo, no jas seuste ova ne sum go probala. Dali toa sto ne spie ubavo nokje e stetno za detskiot mozok i za pravilniot razvoj na deteto?
Dali da probame so nekoja kombinacija od vitamini da pocneme da spieme pomirno i poubavo?

Srdecen pozdrav

Pochituvana,
Uslovite za zhivot ( komunikaciski,higienski,drushtveni) vlijaaat vrz razvojot na deteto.Dete ne plache bez prichina.Znachi ako nema zaboluvanja od organska priroda ( koja vie najverojatno ja nemate),togash e psihogena.Shto toa znachi ? Vnimatelnost okolu zgoleme vnes na kafe i cigrai kaj majkata,glasna verbalna komunikacija i/ ili diskusija,dete koi odi vo gradinka ,mozhe da ima otpor prema odenje vo gradinka pa toa da ima vlijanie vrz negovoto spienje,chesta glasna muzika,prisustvo na deteto megju mnogu lugje,chesti priemi na lugje ( gosti ) vo domot koi mozhebi bi mu vlijaele za tekot na sonot vo nokjta ,odenje so deteto na mesta kade ima glasna muzika,mnogu sobiri ,nervoza kaj majkata itn...Inaku Vit.B6 nema voopshto shteta za deteto ,mozhe da go dozirate 2x 1/2 tabl. podolgo vreme ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (19.7.2014 12:27:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: E I M

pocituvana doktorke bi blagodaram za odgovorot, no sakam da vi kazam deka gi ispivme site mozni antibiotici, (postojano ni gi menuvase maticnata doktorka so cel da se namalat leukocitite), no krvnata slika si ostanuvase ista okulu 11. od detska hirurgija, anesteziolozite ne vrakaat, mora da bidat pod 10.
sto da napravime?
mnogu vi blagodaram
imajte ubav den

Pochituvana,
Najverojatno e toa vrednost na leukociti koe gi ima deteto ,a bidejkji kazhuvate deka klinichki e toa zdravo,najdobro kje bide so upat od matichen pedijatar da se upatite na Klinika za detski bolesti oddel hematologija kade komplet kje se ispita deteto i so izveshtaj deka deteto laboratoriski i klinichki e zdravo ,kako vazhechki dokument od spec.pedijatar-hematoonkolog , vas kje ve operiiraat ...Toa e najdobro shto mozhe i treba da se napravi najverojatno vo vashiot sluchaj ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




marchi -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (19.7.2014 19:14:05)

Dobrovecer,sakam da postavam prasanje povrzano so carski rez,dali doktorkata moze da odgovori ili odgovara strikno na prasanja povrzani so pedijatrija?Vi blagodaram.




aleane -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (22.7.2014 21:23:57)

doktorka bi sakala da vi postavam prsanje imam bebe 14 dena i fativ sipanici varicela pedijatarot mi rece deka nema steta vo doenjeto bi sakala vas sovet




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (25.7.2014 20:24:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Dobrovecer,sakam da postavam prasanje povrzano so carski rez,dali doktorkata moze da odgovori ili odgovara strikno na prasanja povrzani so pedijatrija?Vi blagodaram.

Pochituvana,
Obichno se toa prashanja od perijatrija no ne e [roblem ako prashate i okolu toa,kje konsultirame i Ginekolog pa kje dobiete odgovor ....[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>