RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (21.2.2014 14:17:37)


ИЗВОРНА ПОРАКА: jasna_sr

zdravo doktorke,

zabelezav deka kaj mojata kerka krajnicite i se zgolemeni edniot i e dosta pogolem duri od drugiot i navecer mnogu hrci,sega sakam da prasam dali vo idnina mora da sleduva operativen zafat odnosno da treba da i se izvadat ili sami po sebe ke i se namalat pozzz

Pochituvana,
Vo nashata praksa sme videle deca kaj koi edniot krajnik e dvojno pogolem od drugiot,no prashanjeto do Vas e: Dali deteto Vashe chesto boleduva od vospalenie na krajnici? Dali dosega ste imale pokachuva na antitela kon edna bakterija narechena Streptococcus pyogenes beta haemoliticus,odnosno dali ste napravile ispituvanje na t.n ASO test , SE, fibrinogen,dali koga ima vospalenie na krajnici ima pozitiven CRP ? Ako chest strada od krajnici i imate golem problem so niv,grchenjeto nokje znachi zatnatost na nos i prisustvo na zgolemen tret krajnik koj e povekje ili vo pogolema mera vinovnik za istoto? Kje treba da se napravat ovie ispituvanja,neophoden kje bide pregled kaj spec.po ORL,za da se kazhe i da se odluchi ,dali tie krajnici shtitat ili se povekje zaboleni otkolku zdravi.Ako nemate chesti infekti od strana na krajnicite togash ne e neophodno nivno vadenje,zashto posle zapochnvanje na pubertetot se smeta deka kje dojde do involucija( odnosna namaluvanje na nivnata golemina) i pomalku infekcii i stradanje na istite ...Poz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




jasna_sr -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (21.2.2014 14:44:30)

Vi blagodaram mnogu za odgovorot nemame napraveno nisto od analizite sto vie gi nabroivte, no ke gi napravime vo najskoro vreme pozzzz..




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (2.3.2014 10:47:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: jasna_sr

Vi blagodaram mnogu za odgovorot nemame napraveno nisto od analizite sto vie gi nabroivte, no ke gi napravime vo najskoro vreme pozzzz..


Pochituvana,
Se nadevam deka kje imam jas mozhnost da gi dobijam vrednostite na analizite,kolku da znam shto ponatamu ...Denes koga odgovaram e Prochka ,pa prostete ako ne sum Vi odgovorila vo realno vreme na Vashite prashanja , kako i na ostnatite chlenovi od forumot ...Kje gledam da bidam pobrza so odgovori ...[sm=smiley1.gif]




vanessa30 -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (8.4.2014 10:32:08)

Prvin Zdravo na site od forumov i na doktorkata. Odamna nemam pisano, ama redovno ve sledam.
Moeto prasanje za doktorkata
Od opred edna nedela go pocnav sinceto (2.5 god) so preparat za zajaknuvanje na imunitet Immuno kids (prasok), bidejki kontinuirano vo gradinka se razboluvavme, i zavrsuvavme so vospalenie na uvcata, i antibiotska tarapija i citeral kapki. Ovoj preparat go zemavme na preporaka od pedijatar-poznanicka, a ne po preporaka na maticnata. Sega moeto prasanje e dali kontinuirano da prodolzime so zemanje i na Pikovit sirupot (omega3) ili da go prekineme.I dali mesto Pikovitot treba da zemame nesto drugo kako Ribino maslo, ili AD kapki....




Yummy Mammy -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (8.4.2014 11:09:47)

Imam 2,5 godisna kerka na koja vo posledniov period pocnaa da i rastat vlakna na liceto (na teloto se uste ne sum ja proverila). Vegite kompletno i se spoija, a ima i mali vlaknenca na celoto, po malku na obravcinnjata, na bradickata... Kade treba da se obratime? Koi laboratoriski analizi treba da gi napravime pred da odime na pregled (so cel da si go skratime vremeto)?




srnicka -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (8.4.2014 15:24:14)

Na mojata 4 godisna kerka vo posledno vreme mnogu i se potat dlankite i nozete, stopalata. Dali ima pricina da se grizam i da pravam nekoi ispituvanja. Inaku si e dobra, sii jade normalno, si e aktivna , dobro spie, so kilazata si e super.




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (9.4.2014 21:37:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Prvin Zdravo na site od forumov i na doktorkata. Odamna nemam pisano, ama redovno ve sledam.
Moeto prasanje za doktorkata
Od opred edna nedela go pocnav sinceto (2.5 god) so preparat za zajaknuvanje na imunitet Immuno kids (prasok), bidejki kontinuirano vo gradinka se razboluvavme, i zavrsuvavme so vospalenie na uvcata, i antibiotska tarapija i citeral kapki. Ovoj preparat go zemavme na preporaka od pedijatar-poznanicka, a ne po preporaka na maticnata. Sega moeto prasanje e dali kontinuirano da prodolzime so zemanje i na Pikovit sirupot (omega3) ili da go prekineme.I dali mesto Pikovitot treba da zemame nesto drugo kako Ribino maslo, ili AD kapki....

Pochituvana,
Neznam dali zemate Caps.Imunobor kids ili Prashok Kinderimun .Akoe toa Kinderimun zaradi toa shto vo svojot sostav sodrzhi Vit.Bi,B6 I B12,inulin,beta glukan,mlechno kiselinski bakterii nema potreba od zemanje na pikovit,da ne zaboravam sodrzhi i Vit.C ekstrahiran od acerola kako priroden vit.C.No ako toa e Imuno bor kids capsula,togash slobodno koristete 5 ml sekojdnevno nezavosn o z akoj Pikovit se raboti dali e toa preabio,pikovit 1+,IQ itn.ne bi trebalo AD,zashto vie seushte treba da vnesuvate Vit.D3 do navrshena 3 godishna vozrast odonosno vo vashiot sluchaj do kraj na mesec Maj ...Pozz i sekoe dobro.Nezavosno dalikoristite imunobor kids capsula ili prashok Kinderimun treba davanjeto da trae 3 meseci zaradi max efekt od primenata na istite...[sm=smiley1.gif]




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (9.4.2014 21:39:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Imam 2,5 godisna kerka na koja vo posledniov period pocnaa da i rastat vlakna na liceto (na teloto se uste ne sum ja proverila). Vegite kompletno i se spoija, a ima i mali vlaknenca na celoto, po malku na obravcinnjata, na bradickata... Kade treba da se obratime? Koi laboratoriski analizi treba da gi napravime pred da odime na pregled (so cel da si go skratime vremeto)?

Pichituvana,
Neznam shto i kak[sm=smiley1.gif]o koristite vo hranata no vednash prekinete jajca i pilshko meso od ishrana.Ona shto treba da s enapravi ,a kje go skrati vremeto na shetanje e upatuvanje n a Klinika za detski bolesti oddel endokrinologija kade komplet kje se zemat analizi za prosleduvanje na hormonskiot status.Ne chekajte.Upatetete se vednash ...Pozz i sekoe dobro ...




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (9.4.2014 21:42:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Na mojata 4 godisna kerka vo posledno vreme mnogu i se potat dlankite i nozete, stopalata. Dali ima pricina da se grizam i da pravam nekoi ispituvanja. Inaku si e dobra, sii jade normalno, si e aktivna , dobro spie, so kilazata si e super.

Pochituvana,
Smetam deka ne treba voopshto da se grizhite,mozhjebi se raboti za takva knstitucija ako i na drug od potesnata familija mu se sluchuva istoto.Ona shto me interesira e za kakov tip na dete se raboti?Dali reagira nervozno i emotivno na sekoj ukor ili pak na nagrada.Najverojatno e zgolemena aktivnosta na simpatikus kade sekoja vozbuda nezavisno od karakterot na istata e propratena so zasileo potenje...Sega za sega ,panika ne...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




srnicka -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (10.4.2014 10:52:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

Na mojata 4 godisna kerka vo posledno vreme mnogu i se potat dlankite i nozete, stopalata. Dali ima pricina da se grizam i da pravam nekoi ispituvanja. Inaku si e dobra, sii jade normalno, si e aktivna , dobro spie, so kilazata si e super.

Pochituvana,
Smetam deka ne treba voopshto da se grizhite,mozhjebi se raboti za takva knstitucija ako i na drug od potesnata familija mu se sluchuva istoto.Ona shto me interesira e za kakov tip na dete se raboti?Dali reagira nervozno i emotivno na sekoj ukor ili pak na nagrada.Najverojatno e zgolemena aktivnosta na simpatikus kade sekoja vozbuda nezavisno od karakterot na istata e propratena so zasileo potenje...Sega za sega ,panika ne...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]

Emotivna e i golema placka , ima denovi koga se ljuti za se i sesto.
Vi blagodaram mnogu na odgovorot





Yummy Mammy -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (10.4.2014 10:53:13)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Imam 2,5 godisna kerka na koja vo posledniov period pocnaa da i rastat vlakna na liceto (na teloto se uste ne sum ja proverila). Vegite kompletno i se spoija, a ima i mali vlaknenca na celoto, po malku na obravcinnjata, na bradickata... Kade treba da se obratime? Koi laboratoriski analizi treba da gi napravime pred da odime na pregled (so cel da si go skratime vremeto)?


Pichituvana,
Neznam shto i kak[sm=smiley1.gif]o koristite vo hranata no vednash prekinete jajca i pilshko meso od ishrana.Ona shto treba da s enapravi ,a kje go skrati vremeto na shetanje e upatuvanje n a Klinika za detski bolesti oddel endokrinologija kade komplet kje se zemat analizi za prosleduvanje na hormonskiot status.Ne chekajte.Upatetete se vednash ...Pozz i sekoe dobro ...


Pozdrav doktorke, i vi blagodaram na brziot odgovor.
So ogled na toa sto se uste nemame maticen dr, se lecime privatno i konkretno ovie analizi bi gi pravele vo Avicena, ke moram povtorno vas da ve prasam - konkretno koi hormoni treba da se ispitaat?
Vo kontekst na ishranata, pilesko voopsto ne konzumirame, a jajca retko i toa najcesto domasni od selo. Majonez, salama, i slicno voopsto nemame na meni. Genetskata predispozicija isto taka bi ja isfrlila zatoa sto nikoj vo familijata ne e vlaknest. Kozmetika koristime becutan, hipp i johnsons, nisto od kortiko. Od medikamenti isto nisto, osven zimava dupli dozi na vitaminski sirupi, aceroli i slicno.




vanessa30 -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (11.4.2014 9:26:47)

Blagodaram doktorke na odgovorot, nie koristime od Kinderimun prasak.




Pregnant -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (11.4.2014 14:26:45)

На братучетка ми ќеркичката има речиси 2,5 години и многу се лигави. Иако и се излезени сите запчиња, лигавењето не прекина. Некој совет што може да биде причината за тоа.
Многу поздрав до докторката.




Leva -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (12.4.2014 20:53:05)

Zdravo,
Mojot sin ima 4 godini. Dosega bese tri pati bolen od krajnicite, Gi lecevme so amoksicilin uspesno. Sega ima vospalenie na usite. Pocna da civstvuva bolka docna navecer utredenta go odnesovme kaj nasiot pedijatar i ni kaza deka e vospaleno ednoto uvo, a drugoto bese samo crveno. Veke dva dena pie antobiotik cefprozil ama temperaturana uste e tuka, dali e toa normalno? Isto taka se zali na bolki vo stomakot i povrakjanje samo koga ke go pie cefprozilot. Sto mislite dali e nekakva reakcija na antibiotikot? Posle kolku vreme odkako ke pocne antibiotikot bi trebalo da funkcionita normalno bez temperatura bolki itn ?

Blagodaram




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (16.4.2014 22:10:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pregnant

На братучетка ми ќеркичката има речиси 2,5 години и многу се лигави. Иако и се излезени сите запчиња, лигавењето не прекина. Некој совет што може да биде причината за тоа.
Многу поздрав до докторката.

Pochituvana,
Ligavenjeto kaj nekoi deca e poizrazeno,kako normalna pojaa i pokraj izlezenite zapchinja,i isto mozhe da bide predizvikano od vospalenie na grlo i krajnici ,pa se sozdava povekje plunka koja zaradi bolkata deteto ne ja glta kako i da recheme alergisko zaboluvanje na nosna i faringealna sluznica koe e proprateno so sozdavanje na golemo kolichestvo plunka i dopolnitelen sekret od nose,pa imate xhesto ligavenje so obilno techenje na sekret od nose ...Proverete go toa kaj matichen pedijatar i iskluchete infekt i alergija ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (16.4.2014 22:15:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Leva

Zdravo,
Mojot sin ima 4 godini. Dosega bese tri pati bolen od krajnicite, Gi lecevme so amoksicilin uspesno. Sega ima vospalenie na usite. Pocna da civstvuva bolka docna navecer utredenta go odnesovme kaj nasiot pedijatar i ni kaza deka e vospaleno ednoto uvo, a drugoto bese samo crveno. Veke dva dena pie antobiotik cefprozil ama temperaturana uste e tuka, dali e toa normalno? Isto taka se zali na bolki vo stomakot i povrakjanje samo koga ke go pie cefprozilot. Sto mislite dali e nekakva reakcija na antibiotikot? Posle kolku vreme odkako ke pocne antibiotikot bi trebalo da funkcionita normalno bez temperatura bolki itn ?

Blagodaram

Pochituvana,
Vospalenieto na ushi e mn chest problem kaj detskata populacija,osobeno shto posle kapenje ne mozheme da gi ischistime ushnite kanalchinja i shkolki pa ostanuva vlazhno dnoto na kanalcheto i podlozhno na mnozhenje na patogeni bakterii.Za vreme na vospalenie na uvoto potrebno e stavanj ena kapki vo nose ,se so cel da se namali pritisokot na edna t.n evstahieba tuba i otokot na istata.Temperaturata koja ja spomenuvate mozhe da bide prisutna i do tri dena,a ako se javi bolka vo stomaki povrekjanje za vreme na antibiotskata terapijaverojatno teshko go podnesuva deteto antibiotikot pa podobro e da se zameni,vo sluchajov Cefprozilot so Cefixime,Amoxicilline plus clavulonic acid ili Bactrim sirup,pritoa davajkji mu nekoj probiotik na deteto i multivitaminski sirup,zashto sekoj antibioitk ja troshi normalnata bakteriska flora vo crevata i mozhe da dovede do bolki vo meshe,gadenje ,povrakjanje,potechna stolica itn..Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (16.4.2014 22:21:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Imam 2,5 godisna kerka na koja vo posledniov period pocnaa da i rastat vlakna na liceto (na teloto se uste ne sum ja proverila). Vegite kompletno i se spoija, a ima i mali vlaknenca na celoto, po malku na obravcinnjata, na bradickata... Kade treba da se obratime? Koi laboratoriski analizi treba da gi napravime pred da odime na pregled (so cel da si go skratime vremeto)?


Pichituvana,
Neznam shto i kak[sm=smiley1.gif]o koristite vo hranata no vednash prekinete jajca i pilshko meso od ishrana.Ona shto treba da s enapravi ,a kje go skrati vremeto na shetanje e upatuvanje n a Klinika za detski bolesti oddel endokrinologija kade komplet kje se zemat analizi za prosleduvanje na hormonskiot status.Ne chekajte.Upatetete se vednash ...Pozz i sekoe dobro ...


Pozdrav doktorke, i vi blagodaram na brziot odgovor.
So ogled na toa sto se uste nemame maticen dr, se lecime privatno i konkretno ovie analizi bi gi pravele vo Avicena, ke moram povtorno vas da ve prasam - konkretno koi hormoni treba da se ispitaat?
Vo kontekst na ishranata, pilesko voopsto ne konzumirame, a jajca retko i toa najcesto domasni od selo. Majonez, salama, i slicno voopsto nemame na meni. Genetskata predispozicija isto taka bi ja isfrlila zatoa sto nikoj vo familijata ne e vlaknest. Kozmetika koristime becutan, hipp i johnsons, nisto od kortiko. Od medikamenti isto nisto, osven zimava dupli dozi na vitaminski sirupi, aceroli i slicno.


Pochituvana,
Ona shto e neophodno e da se najde prvo matichen lekar zaradi neophodnite isleduvanja na povisoko nivo,kako shto kazhav Prof -ite na detska klinika oddel endokrinologija,shto znachi tie kje odluchat koi hormoni kje gi ispituvaat,kako kortizol,testosteron,dehidroepiandrosteron koi se najodgovorni za eventualna pojava na vlaknetost, osobeno ako nivnite vrednosti se poviskoi od gornata referentna vrednost za istite ..Najdobro, matichen pedijatar a potoa na detska klinika na endokrino...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Natasa75 -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (7.5.2014 17:50:42)

Pocituvana doktorke...eve i jas da se nadovrzam na priblemot na Jasna. I sinceto moe koe sto ima 8 godinki ima asimetricni krajnici....leviot e poveke zgolemen I ja butka I resickata. Napravivme osnovna krvna slika AST I CRP I naodite se vo red. Bris od nos I grlo ureden. Ona sto me ispanici e toa sto maticnata ni kaza deka vakvi asimetricni krajnici moze da maligniziraat I deka zatoa mora da se vadat. Vo panika sum I neznam sto da pravam [sm=smiley19.gif]








ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: jasna_sr

zdravo doktorke,

zabelezav deka kaj mojata kerka krajnicite i se zgolemeni edniot i e dosta pogolem duri od drugiot i navecer mnogu hrci,sega sakam da prasam dali vo idnina mora da sleduva operativen zafat odnosno da treba da i se izvadat ili sami po sebe ke i se namalat pozzz

Pochituvana,
Vo nashata praksa sme videle deca kaj koi edniot krajnik e dvojno pogolem od drugiot,no prashanjeto do Vas e: Dali deteto Vashe chesto boleduva od vospalenie na krajnici? Dali dosega ste imale pokachuva na antitela kon edna bakterija narechena Streptococcus pyogenes beta haemoliticus,odnosno dali ste napravile ispituvanje na t.n ASO test , SE, fibrinogen,dali koga ima vospalenie na krajnici ima pozitiven CRP ? Ako chest strada od krajnici i imate golem problem so niv,grchenjeto nokje znachi zatnatost na nos i prisustvo na zgolemen tret krajnik koj e povekje ili vo pogolema mera vinovnik za istoto? Kje treba da se napravat ovie ispituvanja,neophoden kje bide pregled kaj spec.po ORL,za da se kazhe i da se odluchi ,dali tie krajnici shtitat ili se povekje zaboleni otkolku zdravi.Ako nemate chesti infekti od strana na krajnicite togash ne e neophodno nivno vadenje,zashto posle zapochnvanje na pubertetot se smeta deka kje dojde do involucija( odnosna namaluvanje na nivnata golemina) i pomalku infekcii i stradanje na istite ...Poz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]





Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (8.5.2014 19:38:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa75

Pocituvana doktorke...eve i jas da se nadovrzam na priblemot na Jasna. I sinceto moe koe sto ima 8 godinki ima asimetricni krajnici....leviot e poveke zgolemen I ja butka I resickata. Napravivme osnovna krvna slika AST I CRP I naodite se vo red. Bris od nos I grlo ureden. Ona sto me ispanici e toa sto maticnata ni kaza deka vakvi asimetricni krajnici moze da maligniziraat I deka zatoa mora da se vadat. Vo panika sum I neznam sto da pravam [sm=smiley19.gif]



Pochituvana,
Malignitetite na glava i vrat kade se i krajnicite e so chestota od 1-8 %,znachi mn mal,a na tonzili najmal.Ona shto ve naterala da ispitate matichniot lekar e da se vidi dali ima hronichhno stradanje na istite.Malignitetot ne e povrzan so chestota na nivno vospallenie ili nivna neednakvost.Najchest e so konsumiranje na alkohol,pushenje cigari itn.Krajncite treba da se izvadat ako zafakjaat golem del i deteto nemozhe da funkcionira,mu smetaat pri shto pri spienje se javuva grchenje so otvaranje na usta i t.n sleep apnea,stradanje na zgloben sistem ako ASO testot e nad referentna vrednost,zaboluvanja na bubrezi kako nefritis koj mozhe da dovede do nivna slabost i t.n revmatska treska koja go zafakja srceto kako organ .Shto znachi ako istite ne go pravat ovoj problem,i ako so tek na vreme se namalat,shto se ochekuva so pubertetot tie mozhe i da stojat,vo sprotivno mora da se otstranat ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: jasna_sr

zdravo doktorke,

zabelezav deka kaj mojata kerka krajnicite i se zgolemeni edniot i e dosta pogolem duri od drugiot i navecer mnogu hrci,sega sakam da prasam dali vo idnina mora da sleduva operativen zafat odnosno da treba da i se izvadat ili sami po sebe ke i se namalat pozzz

Pochituvana,
Vo nashata praksa sme videle deca kaj koi edniot krajnik e dvojno pogolem od drugiot,no prashanjeto do Vas e: Dali deteto Vashe chesto boleduva od vospalenie na krajnici? Dali dosega ste imale pokachuva na antitela kon edna bakterija narechena Streptococcus pyogenes beta haemoliticus,odnosno dali ste napravile ispituvanje na t.n ASO test , SE, fibrinogen,dali koga ima vospalenie na krajnici ima pozitiven CRP ? Ako chest strada od krajnici i imate golem problem so niv,grchenjeto nokje znachi zatnatost na nos i prisustvo na zgolemen tret krajnik koj e povekje ili vo pogolema mera vinovnik za istoto? Kje treba da se napravat ovie ispituvanja,neophoden kje bide pregled kaj spec.po ORL,za da se kazhe i da se odluchi ,dali tie krajnici shtitat ili se povekje zaboleni otkolku zdravi.Ako nemate chesti infekti od strana na krajnicite togash ne e neophodno nivno vadenje,zashto posle zapochnvanje na pubertetot se smeta deka kje dojde do involucija( odnosna namaluvanje na nivnata golemina) i pomalku infekcii i stradanje na istite ...Poz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]







Sara007 -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (13.5.2014 13:33:06)

Ќерка ми тера веќе трета недела откако се испостави дека има шарлах, испи 10 дена Оспен, ама уште ја имаше бактеријата, па сега тераме до утре со амоксиклав, па контрола.
Ама, јас сум 28-ма недела бремена, нејзината матична ми рече дека не е опасен за плодот, ама денес матичната ми крена паника, направив крвна слика со ЦРП и АСТ, вагинални брисеви и поручек треба да направам брис од нос и грло.
Ве молам, дали има некој вакво искуство, дали знаете дали може нешто на плодот да му стане?




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (14.5.2014 16:26:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sara007

Ќерка ми тера веќе трета недела откако се испостави дека има шарлах, испи 10 дена Оспен, ама уште ја имаше бактеријата, па сега тераме до утре со амоксиклав, па контрола.
Ама, јас сум 28-ма недела бремена, нејзината матична ми рече дека не е опасен за плодот, ама денес матичната ми крена паника, направив крвна слика со ЦРП и АСТ, вагинални брисеви и поручек треба да направам брис од нос и грло.
Ве молам, дали има некој вакво искуство, дали знаете дали може нешто на плодот да му стане?

Pochituvana,
Taa bakteriska infekcija e problem za vasheto zdravje vo sluchaj ako se inficirate,no ne i za plodot.Toa shto go pravite ,kako brisevi od nos i grlo,CRP,kako i ASO se osetlivi ispituvanja za taa infekcija i vo vashata 28 nedela ne e problem nikakov za plodot i ako se tie testovi pozitivni kje s elechite propisno ,BEZ nikakva shteta po zdravjeto na plodot...Pozzi se4koe dobro..[sm=smiley1.gif]




Sara007 -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (15.5.2014 9:58:28)

Ви благодарам на одговорот Докторке.

Јас добив резултати од крвната слика и ЦРП и АСО се нула, така да многу ми олесна.
А матичнава ми скрати едно 10-15 години живот, ми вика можело да се оштети срцето на бебето, односно залистоците, функцијата на бубрезите, тешка паника ме утепа.

Денес чекам брисеви, ама се надевам дека и тие ќе бидат ОК.

Уште еднаш Ви благодарам многу ![sm=smiley31.gif]




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (15.5.2014 11:13:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sara007

Ви благодарам на одговорот Докторке.

Јас добив резултати од крвната слика и ЦРП и АСО се нула, така да многу ми олесна.
А матичнава ми скрати едно 10-15 години живот, ми вика можело да се оштети срцето на бебето, односно залистоците, функцијата на бубрезите, тешка паника ме утепа.

Денес чекам брисеви, ама се надевам дека и тие ќе бидат ОК.

Уште еднаш Ви благодарам многу ![sm=smiley31.gif]

pochituvana,
Nema za shto.Jas sekako za ova konsultirav i ginekolog.Pokraj pedijatrisko poznavanje ... Se nadevam deka se kje bide ok.So ogled na toa shto CRP,ASO, se dobri ...Slobodno da vi olesni ...




Sara007 -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (16.5.2014 10:36:47)

Докторке, навистина Ви благодарам за ангажираноста.

Вчера ми стигнаа брисевите од нос и грло и негативни се, фала Му на Господ.

Уште еднаш, од срце Ви благодарам ! [sm=angel.gif]




deluxe -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (17.5.2014 0:26:48)

Почитувана докторке!
Извесно време размислувам да му давам козјо млеко на синот кој има 22месеци. Веќе пронајдов место од каде ќе земам домашно козјо млеко,чисто,проверено.Но моето прашање се однесува како тоа влијае ,колку е корисно во споредба со кравјото? Кои се предностите ??Како да му го давам за почеток?
И уште нешто што многу ме интересира околу козјото млеко,имам слушано муабети од други мајки ,наводно козјото млеко предизвикувало анемија?[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]Дали се тоа точни податоци ,или само празни муабети[sm=zmeden.gif]
Благодарам[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>