RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


ecko -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (22.6.2015 12:56:16)

Pocituvana doktorke

Jas sosema nesto drugo ke prasam kazete mi dali vasata ordinacija raboti so fondot dokolku ne ve molam preporacajte mi dobar pedijatar koj raboti so fondot na podracjeto na Skopje . Vi blagodaram




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (23.6.2015 9:05:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: ecko

Pocituvana doktorke

Jas sosema nesto drugo ke prasam kazete mi dali vasata ordinacija raboti so fondot dokolku ne ve molam preporacajte mi dobar pedijatar koj raboti so fondot na podracjeto na Skopje . Vi blagodaram

Pochituvana,
Okolu ova prashanje bi Ve zamolila da poglednete niz forumot kaj shto ima razgovori megju roditeli od Sk, i koi si predlagaat megju sebe okolu toa koj e dobar pedijatar koj ima sklucheno dogovor so fondot,mene mi e navistina neblagodarno da objavuvam iminja na kolegi ,zashto sepak delot kade pishuvate e namenet za odgovor okolu Vashi problemi so deca ...Izvinete mi sepak ,shto nemozham bash jas da Vi odgovoram na prashanjevo...Inaku nie sme na podrachje na grad Prilep ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Палешка РР -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (2.7.2015 21:11:17)

Анонимно

zdravo. imam edno prasanje do vas i normalno ke ve zamolam za odgovor i sovet. se raboti za detska erekcija za koja na vasiot portal vidov postavuvani prasanja so ist ili slicen problem, znaci se raboti za dete na vozrast od tri ipol godini i vo posledno vreme ne informira i se zali na cesta erekcija propratena so mali bolovi se slucuva i po pet sest pati na den,ne zanaeme dali e normalno ili e problem za koj treba dase odi na doktor? uste ednas keve zamolam za odgovor.. pozdrav..




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (4.7.2015 15:42:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Анонимно

zdravo. imam edno prasanje do vas i normalno ke ve zamolam za odgovor i sovet. se raboti za detska erekcija za koja na vasiot portal vidov postavuvani prasanja so ist ili slicen problem, znaci se raboti za dete na vozrast od tri ipol godini i vo posledno vreme ne informira i se zali na cesta erekcija propratena so mali bolovi se slucuva i po pet sest pati na den,ne zanaeme dali e normalno ili e problem za koj treba dase odi na doktor? uste ednas keve zamolam za odgovor.. pozdrav..

Pochituvana,
Shtom dete se zhali na bolka a toa dosega ne go pravelo znachi deka se raboti za nekoja vonredna sostojba kojashto vo sekoj sluchaj bara pregled od doktor.
Ona shto bi mozhelo da bide odgovor bez realiziran pregled e mozhna urinarna infekcija (i pri toa se javuva bolna erekcija pred pochetok na mlaz na mochka)koja shto treba da se dokazhe so odredeni laboratoriski isleduvanja( KKS, urina,urinokultura) ili fimoza (sostojba pri koja kozhichkata koja go pokriva glavcheto na genitalniot organ nekompletno se povlekuva nadolu) koja isto taka mozhe da dovede do lokalna infekcija na glavcheto na genitaliite i posledovatelna bolka ...Vo sekoj sluchaj neophoden e pregled kaj urolog ili pedijatar ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




marchi -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (5.7.2015 13:48:08)

Nasava situacija e povrzana so genitalniot organ. Deteto ima 2 godini i 3 meseci, kozickata koja ja pokriva glavickata nekogas malku se protegnuva nadolu nekogas povekje no mnogu retko do kraj. Nekogas mu e crveno kozunceto. Koga mu go otvaram nekogas pravi nelagodni faci. Dali e potrebna lekarska pomos?




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (5.7.2015 16:36:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Nasava situacija e povrzana so genitalniot organ. Deteto ima 2 godini i 3 meseci, kozickata koja ja pokriva glavickata nekogas malku se protegnuva nadolu nekogas povekje no mnogu retko do kraj. Nekogas mu e crveno kozunceto. Koga mu go otvaram nekogas pravi nelagodni faci. Dali e potrebna lekarska pomos?

Pochituvana,
Zaradi nemozhnosta kompletno da se povleche kozhichkata koja go pokriva glavcheto mozhe da se sluchi lokalna infekcija propratena so crvenilo so ili bez bolka,kazhav deka taa sostojba e poznata kako phymosis i obichno otvaranjeto najdobro e da se pravi posle kapenje koga e i meka kozhichkata i go dozvoluva toa .Nelagodnite faci mozhe da se kako rezultat na toa shto ne se otvara kompletno .Megjutoa sekako ova lesno moze da se nadmine so edna poseta na urolog koj kje napravi procenka i dilatacija ,so shto nema povekje da imate problem i glavcheto kompletno kje se otvara so povlekuvanjeto na kozhichkata a i nema da se javuva crvenilo ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




pepuska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (7.7.2015 22:42:28)

Почитувана докторка
Би сакала да ве ѕамолам ѕа консултација исовет . имено мојата керка има точно 2 годинии8 месеци и е едно многу активно дете. Нашиот проблем е ѕаспивањето . Бројот на саати кој поминува во спиење е 12 часа и тие се распределени или военд оспиење беѕ попладневна дремка или 10 часа ноќно спиење + 2-2,5 часа дремка преку ден. Но главниот проблем е во самото заспивање .Имено она не прифаќа да легне на кревет се додека не папса и скоро да не може даоди . Сме пробувале разни ритуали од шише преку цртани до читање ( за кое воопшто нема трпение и скока одма ) до бањање пред спиење . С озборување колку е битно кога нисе спие да си легнеме но ништо не помага. еве свеж пример од вчера знаци за заспивање почна да даваоко 13 часот зевање чешање очи раздразливост а успеа да заспие дури в о18 часот часовите измеѓу се обично исполнети со плачливост барање на работи и предмети за кои претходно немала интерес или се забранувани како стаклени чаши ножеви и слично и цело време плаче , не прифаќа да легне никаде се додека на крајот мижи додека оди и легнува било каде и пасана аспива .Сметате ли дека е потребн одас еконсултира невролог психоло или? Инаку позаспивањето сонот е добар се буди еднаш навечер за млеко .




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (10.7.2015 9:55:55)


ИЗВОРНА ПОРАКА: pepuska

Почитувана докторка
Би сакала да ве ѕамолам ѕа консултација исовет . имено мојата керка има точно 2 годинии8 месеци и е едно многу активно дете. Нашиот проблем е ѕаспивањето . Бројот на саати кој поминува во спиење е 12 часа и тие се распределени или военд оспиење беѕ попладневна дремка или 10 часа ноќно спиење + 2-2,5 часа дремка преку ден. Но главниот проблем е во самото заспивање .Имено она не прифаќа да легне на кревет се додека не папса и скоро да не може даоди . Сме пробувале разни ритуали од шише преку цртани до читање ( за кое воопшто нема трпение и скока одма ) до бањање пред спиење . С озборување колку е битно кога нисе спие да си легнеме но ништо не помага. еве свеж пример од вчера знаци за заспивање почна да даваоко 13 часот зевање чешање очи раздразливост а успеа да заспие дури в о18 часот часовите измеѓу се обично исполнети со плачливост барање на работи и предмети за кои претходно немала интерес или се забранувани како стаклени чаши ножеви и слично и цело време плаче , не прифаќа да легне никаде се додека на крајот мижи додека оди и легнува било каде и пасана аспива .Сметате ли дека е потребн одас еконсултира невролог психоло или? Инаку позаспивањето сонот е добар се буди еднаш навечер за млеко .

Pochituvana,
Vie imate problem kojshto chesto se srekjava vo taa vozrast.Deca na vozrast od Vasheto dete imaat potreba od spienje otprilika 10-12 h vo edno denonokjie.Go rasporeduvaat vo zavisnost od svoite potrebi( dnevni aktivnosti,igra i fizichki zamor) i od navikite i rasporedot na aktivnosti na roditelite vo domot.Vo taa vozrast decata se polni so ljubopitnost za zbidnuvanjata vo neposrednata okolina i vremeto na budnost go koristat so maksimalna aktivnost.Zaspivanjeto kaj nekoi deca e prinudno razdeluvanje od se shto e interesno vo nivna blizina.Tie se obichno potemperamentni deca,inteligentni,polni so energija.Problemot shto Vie go imate kje trae se dotogash dodeka fizichkite sposobnosti mu ovozmozhuvaat vo tekot na denot da ja potroshat svojata energija,da se izmorat dovolno,za da mozhe da spijat vo odredeno vreme koga spijat i drugite.Toa znachi izleguvanje vo park,igralishte,igra so topka,trchanje...
Taa vozrast individualno e razlichna no sepak ne e daleku.Spored toa,ne e potrebna pomosh od nevrolog ili psiholog,potrebno e ushte vreme,trpenie i sepak diskretno nasochuvanje na navikite : obid za vospostavuvanje na navika za spienje koga spijat i ostanatite,no bez golema nastojchivost ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Tatsi -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (14.7.2015 8:38:39)

Здраво докторка,

Имам 2.5 год синче кај кое од пред десетина денови се јави пелтечење додека зборува. Почна да зборува, да кажува зборови, на околу 16тина месеци, до 2 год сврзуваше цели реченици, а после 2 почна и граматички правилни реченици да формира (соодветно на возраста, се разбира), да кажува песнички, да прераскажува случки. Од пред десетина денови забележав дека кога сака да каже некој збор, дури зборови кои одамна ги изговара без проблем, се мачи да почне, ги повторува почетните слогови по неколку пати, некогаш дури и се нервира што не може веднаш да го изговори зборот и се нервира и плаче.
Првите денови мислев дека е од умор, дека многу е активен и цело време е во движење, ама викендов забележав дека и кога е одморен, после спиење се случува истото.
Не претрпел повреда, ниту некаков стрес.
Мислам дека е мал за посета на логопед, затоа што нема да сака да соработува. Ве молам за одговор, имаме ли причина за загриженост? Може ли ова да е симптом на нешто посериозно или се работи за развојна фаза.
Ви благодарам!

Срдечен поздрав!




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (14.7.2015 17:35:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tatsi

Здраво докторка,

Имам 2.5 год синче кај кое од пред десетина денови се јави пелтечење додека зборува. Почна да зборува, да кажува зборови, на околу 16тина месеци, до 2 год сврзуваше цели реченици, а после 2 почна и граматички правилни реченици да формира (соодветно на возраста, се разбира), да кажува песнички, да прераскажува случки. Од пред десетина денови забележав дека кога сака да каже некој збор, дури зборови кои одамна ги изговара без проблем, се мачи да почне, ги повторува почетните слогови по неколку пати, некогаш дури и се нервира што не може веднаш да го изговори зборот и се нервира и плаче.
Првите денови мислев дека е од умор, дека многу е активен и цело време е во движење, ама викендов забележав дека и кога е одморен, после спиење се случува истото.
Не претрпел повреда, ниту некаков стрес.
Мислам дека е мал за посета на логопед, затоа што нема да сака да соработува. Ве молам за одговор, имаме ли причина за загриженост? Може ли ова да е симптом на нешто посериозно или се работи за развојна фаза.
Ви благодарам!

Срдечен поздрав!

Pochituvana,
Obichno nagloto pochnuvanje so peltechenje e povrzano so stres.Za deteto stres mozhat da bidat sluchki koishto vozrasnite ne gi smetaat za stresni sostojbi.Vo taa vozrast stres mozhe da bide trgnuvanje vo gradinka,trgnuvanje na roditel na rabota (negovo nekolkuchasovno otsustvo od domot),namera na roditelite da vospostavat naviki za samostojno izvrshuvanje na fizioloshki potrebi ,gledan film so sodrzhina nesoodvetna na vozrasta,kaznuvanje za odredena postapka kojashto roditelot smeta deka ne e pravilna,spienje na deteto samo vo soba ili vo potpoln mrak,unishtuvanje na nekoja igrachka kojashto mnogu mu znachi...
No ako niedna od nabrojanite prichini ili neshto slichno ne e vo prashanje bi trebalo da se realizira pregled kaj pedijatar nevrolog i ako naodite se negativni da se konsultira detski psiholog.Dvata pregledi mozhat da bidat realizirani na klinika za detski bolesti oddel nevrologija i detska psihologija na oddel doenche i metabolizam.
Eventualniot tretman kaj logoped i mozhnosta za sorabotka na deteto treba individualno da se proceni i ako prethodnite pregledi dokazhat deka problemot e iskluchivo logopedski,da se napravi obid da se reshi ako deteto sorabotuva ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




miana -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (14.7.2015 22:26:34)

Pocituvana Doktorke, citajki go prethodniot post, resiv da napisam za nasiot problem, i da se konsultiram so Vas. Kerkami ima tri ipol godini, i pelteci. Ova e vo odredeni situacii mnogu poizrazeno, a vo nekoi pomalku izrazeno, no nikako da go snema. Kerkami na vtoriot rodenden lezese na infektivna klinika zaradi sipanici ( zapoznaeni ste veke so ovoj problem) i bukvalno se borese za zivot. Mislam deka toa e najgolemata pricina za nejzinoto peltecenje.Kako pominuva vreme, deteto znae da napravi recenici, ubavo ja izgovara bukvata R, no pelteci. Ja nosev na detski psiholog i pravevme test za psiholoski i kognitiven razvoj i rezultatite se odlicni. Deteto si odgovara na vozrasta, odgovori odlicno na site prasanja i baranja koi gi postavi psihologot. Nejzina pretpostavka bese deka pelteceneto na moeto dete e povrzano situaciski, i deka tesko izrazuva emocii. Mene ne plasi faktot deka peltecenjeto, nitu vo eden moment ne se gubi. Kazete mi kakov e toj pedijatar nevrolog? Dali ima pedijatar nevrolog koj raboti privatno? Jas bi otisla prvo kaj nevrologot, pa potoa kaj logoped od pricina sto deteto nema da sorabotuva so logopedot. Ve molam za sovet i Vi blagodaram za se.




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (17.7.2015 15:16:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Pocituvana Doktorke, citajki go prethodniot post, resiv da napisam za nasiot problem, i da se konsultiram so Vas. Kerkami ima tri ipol godini, i pelteci. Ova e vo odredeni situacii mnogu poizrazeno, a vo nekoi pomalku izrazeno, no nikako da go snema. Kerkami na vtoriot rodenden lezese na infektivna klinika zaradi sipanici ( zapoznaeni ste veke so ovoj problem) i bukvalno se borese za zivot. Mislam deka toa e najgolemata pricina za nejzinoto peltecenje.Kako pominuva vreme, deteto znae da napravi recenici, ubavo ja izgovara bukvata R, no pelteci. Ja nosev na detski psiholog i pravevme test za psiholoski i kognitiven razvoj i rezultatite se odlicni. Deteto si odgovara na vozrasta, odgovori odlicno na site prasanja i baranja koi gi postavi psihologot. Nejzina pretpostavka bese deka pelteceneto na moeto dete e povrzano situaciski, i deka tesko izrazuva emocii. Mene ne plasi faktot deka peltecenjeto, nitu vo eden moment ne se gubi. Kazete mi kakov e toj pedijatar nevrolog? Dali ima pedijatar nevrolog koj raboti privatno? Jas bi otisla prvo kaj nevrologot, pa potoa kaj logoped od pricina sto deteto nema da sorabotuva so logopedot. Ve molam za sovet i Vi blagodaram za se.

Pochituvana,
Me raduva toa shto testot za psiholoshki i kognitiven razvoj odgovara za vozrasta i deka rezultatite se odlichni.Megjutoa za da kompletno se dokazhe deka peltechenjeto e situaciski povrzano i e chisto za logopedski tretman,nevroloshki pregled dobro e da se napravi.Pedijatri nevrolozi ima na Klinika za detski bolesti ,a pedijatar nevrolog za kakov shto prashuvate koj raboti privatno ,(a mislam deka seushte raboti)e pochituvaniot Prof.D-r Sofijanov vo Poliklinika Promedika koja e locirana nasproti Ramstore.Najdobro e da iskontaktirate so poliklinikata i da zakazhate pregled i se nadevam deka i tamu kje bide se vo red,i deka kje ostane da se raboti samo so logoped onoj moment koga deteto kje pochne da sorabotuva ...Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




jasmina81 -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (10.8.2015 14:52:30)

zdravo doktorke
ve molam za brz odgovor
sin mi ima !* meseci od pred nekoj den pocna na sabajle koga ke stani okoto da mu e gurelavo so zolt sekret drugiot den mu se napravi idrugoto<mu go odmivav so kamilica i nekolku pati mu kapnav od moeto mlekce bidejki uste se doima mu se podsmire ama ne celosno sega eve uste se slucuva koga ke stani ocinata taka da mu se gurelavi i klepkite slepeni so zolt sekret da napomenam deka i nojke znaj da podkasluva pa si mislam da ne e od nastinka bidejki i jas sum malku nastinata so bolno grlo i mene mi se sluci sabajlevo da mi se ocite malku slepeni
prasanjeto mi e doktorkata ni dade kapki dexachlor na sest sati po edna kapka no jas nikogas ne davam duri ne prociitam upatstvo a vnatre me zamisli toa sto se kortiko taka da dali smeam da kapnuvam na deteto ili ne ve molam doktorke za odgovor ili da poset_am ocen lekar isto me zamisle sega koga procitav edan objava na majka deka i rekle deteto da ne go slika so blic dodeka e malo a sin mi bas go slikav so blec dodeka bese mal pa sega mi se svrtelo i toa vglava pokasno da ne ima nekoj problem so ocite od blicot
pozdrav doktorke i imajte ubav den




Dr.BiljanaSpirkoska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (12.8.2015 20:49:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina81

zdravo doktorke
ve molam za brz odgovor
sin mi ima !* meseci od pred nekoj den pocna na sabajle koga ke stani okoto da mu e gurelavo so zolt sekret drugiot den mu se napravi idrugoto<mu go odmivav so kamilica i nekolku pati mu kapnav od moeto mlekce bidejki uste se doima mu se podsmire ama ne celosno sega eve uste se slucuva koga ke stani ocinata taka da mu se gurelavi i klepkite slepeni so zolt sekret da napomenam deka i nojke znaj da podkasluva pa si mislam da ne e od nastinka bidejki i jas sum malku nastinata so bolno grlo i mene mi se sluci sabajlevo da mi se ocite malku slepeni
prasanjeto mi e doktorkata ni dade kapki dexachlor na sest sati po edna kapka no jas nikogas ne davam duri ne prociitam upatstvo a vnatre me zamisli toa sto se kortiko taka da dali smeam da kapnuvam na deteto ili ne ve molam doktorke za odgovor ili da poset_am ocen lekar isto me zamisle sega koga procitav edan objava na majka deka i rekle deteto da ne go slika so blic dodeka e malo a sin mi bas go slikav so blec dodeka bese mal pa sega mi se svrtelo i toa vglava pokasno da ne ima nekoj problem so ocite od blicot
pozdrav doktorke i imajte ubav den

Pochituvana,
Propisno lekuvanje na infekcija na ochite bi bilo da se napravi bris od sekretot od ochite i rezultatot po antibiogram da go proceni oftalmolog pa da propishe soodvetna terapija.Ako toa ne se napravi,za klinichka procenka i dijagnoza na conjunctivitis treba da ima crvenilo na konjukntivata ( sluznicata shto ja prekriva belkata0 pokraj sekretot shto e prisuten.Bidejkji vasheto dete ima crvenilo i sekret,mozhe da se pochne so kapki koi sodrzhat chist antibiotik bez kortikosteroid.Treba da se kapat 3-4 pati ,7-10 dena vo dvete ochi.Vo megjuvreme ochite treba vo tekot na denot da se mijat so voda za da kompletno se otstrani sekretot.Chistenjeto so kamilica mozhe zaradi nedovolna kolichina na technost da ne go otstrani kompletno sekretot i da bide prichina za prodolzhuvanje na infekcijata.Bidejkji istite simptomi se javuvaat i kaj majkata istovremeno treba da se lekuva i majkata,no najdobro bi bilo lekuvanjeto da e po gorenavedeniot propis.
Slikanjeto so blic sigurno NE e mnogu preporachlivo,zashto e toa neprirodno svetlo koe gi stesnuva zenicite i ne se preporachuva.Segashniot nastan ne bi trebalo da se povrzuva so slikanjeto so blic.Najverojatno ne e nastanato oshtetuvanje,no ne praktikuvajte slikanje ponatamu na takov nachin.Pozz i sekoe dobro ...[sm=smiley1.gif]




Палешка РР -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (25.9.2015 20:04:16)

Почитувани корисници на овој форум

Ве известувам дека докторката Билјана Спиркоска, која досега одговараше на вашите прашања е на специјализација и нема да биде во можност да одговара на вашите прашања. Оваа тема отсега ја презема новата докторка, вработена во амбулантата на Др. Ирена Москова, Др. Лидија Новаческа.

Почитувана докторке Билјана Спиркоска,
Од името на Редакцијата на Рингераја.мк Ви благодариме на досегашниот ангажман, на вашата несебична помош на нашите членови, на вашите совети, исцрпни одговори и посветеното време. Беше чест и задоволство да Ве читаме и се надеваме дека и понатаму ќе ги посетувате страниците на Рингераја.мк. Воедно ви посакуваме успешна специјализација.
[sm=smiley31.gif] [sm=rozica.gif]

Почитувана докторке Лидија Новаческа,
Од името на Редакцијата на Рингераја.мк ви посакувам срдечно ДОБРЕДОЈДЕ.
Познавајќи Ве, сигурна сум дека со вашиот пристап, стручност и внимателност веднаш ќе станете дел од нашето семејство и доктор од доверба на членовите на Рингераја.мк.
[sm=smiley31.gif] [sm=rozica.gif]




DuffytheDuck -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (6.10.2015 15:18:03)

Почитувана докторка,

Син ми има скоро 2 години. Ве молам за совет за давањето на Д витамин во текот на есенските и зимските месеци. Од кога да почнеме да даваме, кој вид на сируп, перли или капки и дозирање. Фала :)




Anima1 -> До докторката (10.10.2015 21:25:01)

Здраво Докторке
Девојчето ми е 2,5 години. еве веќе 5-6 дена ми се жали на болки во стомакот и има пролив. Претходно пиеше Алцеф сирупче поради висока температура и воспаление на грлото, и пиковит имуно крвната слика беше во ред, но ај за секој случај. И сега крвната слика не е нешто страшно леукоцитите се малку покачени WBC 14.5, PLT 460, MCV 76.1, MCH 25.4, има апетит ама на секој каснат залак се жали на болка во стомакот. Столицата е течна 1-2 во денот, и е со светка крем боја без разлика што има јадено, не може да спија, јади, нонстоп кемка, стомачето и е подуено. И се уште кашла.
Поздрав, однапред благодарам




mompa -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (10.10.2015 23:36:58)

Nova sum na forumov i se nadevam deka moevo prasanje go postaviv na pravo mesto. Sakam da ja prasM doktorkata za moeto since koe ima 3 godini. Poslednive pet dena se zali na bolka vo stomaceto.Peviot den imase pogolema bolka prosledena so povrakanje i toa bese strasna nok za nas zosto prv pat go boli stomaceto.Denovive go boli , taa bolka ne e kontinuirana tuku go griznuva i pominuva okolu dva tri pati vo denot. Maticniot doktor veli nema nisto no jas nemozam da bidam mirna . Sto mislite vie doktorke sto moze da bide imaki vo predvid deka imase cesta stolica okolu 4 pati dnevo a denovive e namalena na 2. Drugo nisto cudno ne zabelezuvam kaj nego. Sto me sovetuvate?Vi blagodaram




Sinaver -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (11.10.2015 2:26:55)

Pocituvana D.r Irena imam edno prasanje vo vrska so mojata kerkicka koja ima dve godini i skoro 5 meseci. Pred edna godina potocno lani vo Septemvri mesec imase bronhit koj traese do krajot na Januari ovaa godina. Slednite meseci povtorno imase bronhit megutoa kratko. Sega ovaa godina vo isto Septemvri mesec ima bronhit. So nekolku zborovi toa trae cela edna godina i vo istiot period postojano e pod antibioticii, inhalacii i slicno. Pred dve nedeli ja odnesov vo Institut za belodrobni zaboluvanja kade sto posle site tamosni ispituvanja ni objasnija deka deteto ima bakteriska bronhopneumonija,za koja primase 7 dena terapija vo bolnica i prodolzivme doma so Zinat sirup i so inhalacii i pronajdoa bakterija Stafilokokus aureus vo noseto koja ja ima uste od bebe , Candida albikans.za koja ni objasnija deka e od podolgata terapija so antibiotici, od drenazen sekret izolirana e Haemophilius influenzae i a od Pneumoslajd LgM prisustvo na Mucoplasma pneumoniae, a isto i pokaceni leukociti. Moeto prasanje e dali bakteriite ke se povlecat ili pri sekoja nastinka ke bidat aktivni i dali ke ima bronhopneumonija celiot nejzin zivot.Odnapred Vi se izvinuvam za odzemenoto vreme i Vi se zablagodaruvam za odgovorot.




Dr.Novaceska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (15.10.2015 8:33:21)

Драги корисници на овој форум,
Ми претставува особена чест и задоволство што сум дел од големото семејство на рингераја. Се надевам дека нашите совети и препораки ќе допринесат во подобрување на здравјето на Вашите најмили.
Очекувајќи ги вашите прашања кои верувам дека ќе отворат плодна дискусија, срдечно Ве поздравувам.
Со почит, Д-р Новаческа




Dr.Novaceska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (15.10.2015 9:08:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: DuffytheDuck

Почитувана докторка,

Син ми има скоро 2 години. Ве молам за совет за давањето на Д витамин во текот на есенските и зимските месеци. Од кога да почнеме да даваме, кој вид на сируп, перли или капки и дозирање. Фала :)


Антирахитична профилакса на нашето поднебје, се практикува од раѓање до крајот на првата година- независно од сезоната. После првата година D3 капките се даваат секоја есен-зима до три годишна возраст. Дозата останува 1x2 gutt, од почеток на октомври, до крај на мај. Дозата може да биде зголемена од педијатар или ортопед, ако има посебни индикации- што веројатно кај вас не е случај.




Felly RR -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (15.10.2015 11:26:52)

ДОбредојде за Д-р Новаческа, и моето прашање е - ќерката пред една недела прими вакцина (онаа што се прима на 6 год, со тргнувањето на училиште) мислам дека е ревакцина ММР, па дали примањето на вакцината има врска со капсули Бронховаксом (бидејќи и тие самите се еден вид ан вакцина) и после колку време од давањето на оваа вакцина, можам да почнам со давање на бронховаксомот.




Dr.Novaceska -> RE: До докторката (22.10.2015 15:56:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anima1

Здраво Докторке
Девојчето ми е 2,5 години. еве веќе 5-6 дена ми се жали на болки во стомакот и има пролив. Претходно пиеше Алцеф сирупче поради висока температура и воспаление на грлото, и пиковит имуно крвната слика беше во ред, но ај за секој случај. И сега крвната слика не е нешто страшно леукоцитите се малку покачени WBC 14.5, PLT 460, MCV 76.1, MCH 25.4, има апетит ама на секој каснат залак се жали на болка во стомакот. Столицата е течна 1-2 во денот, и е со светка крем боја без разлика што има јадено, не може да спија, јади, нонстоп кемка, стомачето и е подуено. И се уште кашла.
Поздрав, однапред благодарам

Почитувана,
Крвната слика кај вашето девојче покажува нешто повисока вредност на белите крвни зрнца, што значи дека постои имфект. Стомачните болки, немањето апетит и течните столици, се во склоп на инфектот и секогаш кога детето има такви тегоби потребна е диета- без овошје, овошни сокови, млеко, шеќер... Потребно е да прима течности( р-р за рехидрација, супа, чај без шеќер, јогурт) на кратки растојанија, мала количина течност, а јадењето да се сведе на минимум и да се состои од лесна храна. Диетата треба да трае се додека траат симптомите. За кашлицата може да прима сируп за искашлување во тек на 5-6 дена. Ако и после тоа не поминува, терапијата ке зависи од аускултаторниот наод и ќе ја одреди докторот кој што ја слушнал.
Поздрав




Dr.Novaceska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (22.10.2015 16:01:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mompa

Nova sum na forumov i se nadevam deka moevo prasanje go postaviv na pravo mesto. Sakam da ja prasM doktorkata za moeto since koe ima 3 godini. Poslednive pet dena se zali na bolka vo stomaceto.Peviot den imase pogolema bolka prosledena so povrakanje i toa bese strasna nok za nas zosto prv pat go boli stomaceto.Denovive go boli , taa bolka ne e kontinuirana tuku go griznuva i pominuva okolu dva tri pati vo denot. Maticniot doktor veli nema nisto no jas nemozam da bidam mirna . Sto mislite vie doktorke sto moze da bide imaki vo predvid deka imase cesta stolica okolu 4 pati dnevo a denovive e namalena na 2. Drugo nisto cudno ne zabelezuvam kaj nego. Sto me sovetuvate?Vi blagodaram

Почитувана,
Веројатно е во прашање стомачен вирус, за кој што нема потреба од антибиотици. Потребна е диета, без овошје, овошни сокови, млеко, лесна исхрана во вид на мали оброци, и течности( р-р за рехидрација, супа, чај, јогурт), на кратки растојанија во мала количина. Треба да прима пробиотик во тек на една до две недели- додека има симптоми и барем една недела после тоа. Нема потреба од загриженост тегобите се губат за 6-7 дена.
Поздрав




Dr.Novaceska -> RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите прашања - дете (22.10.2015 16:20:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sinaver

Pocituvana D.r Irena imam edno prasanje vo vrska so mojata kerkicka koja ima dve godini i skoro 5 meseci. Pred edna godina potocno lani vo Septemvri mesec imase bronhit koj traese do krajot na Januari ovaa godina. Slednite meseci povtorno imase bronhit megutoa kratko. Sega ovaa godina vo isto Septemvri mesec ima bronhit. So nekolku zborovi toa trae cela edna godina i vo istiot period postojano e pod antibioticii, inhalacii i slicno. Pred dve nedeli ja odnesov vo Institut za belodrobni zaboluvanja kade sto posle site tamosni ispituvanja ni objasnija deka deteto ima bakteriska bronhopneumonija,za koja primase 7 dena terapija vo bolnica i prodolzivme doma so Zinat sirup i so inhalacii i pronajdoa bakterija Stafilokokus aureus vo noseto koja ja ima uste od bebe , Candida albikans.za koja ni objasnija deka e od podolgata terapija so antibiotici, od drenazen sekret izolirana e Haemophilius influenzae i a od Pneumoslajd LgM prisustvo na Mucoplasma pneumoniae, a isto i pokaceni leukociti. Moeto prasanje e dali bakteriite ke se povlecat ili pri sekoja nastinka ke bidat aktivni i dali ke ima bronhopneumonija celiot nejzin zivot.Odnapred Vi se izvinuvam za odzemenoto vreme i Vi se zablagodaruvam za odgovorot.

Почитувана,
Бронхопнеумониа е болест чија акутна фаза трае две недели и можеби уште извесен период (1-2 недели) додека имунолошката состојба се врати во нормала. Таа не е болест која трае. Причината за честите кашлици може да бидат идентификуваните бактерии или алергии кои често ги има кај деца во возраста на вашето дете. Бактериите се лекуваат со антибиотик од антибиограмот и обично после тоа се излекувани. Присуството на истата бактерија подолг период може да значи дека во блиското опкружување е присутна бактеријата - кај некој член од семејството, деца од градинка...Значи треба да се реализираат брисеви кај членовите од семејството и ако бактеријата биде пронајдена кај некој од нив, да се лекува напоредно со лекувањето на болеста кај детето. Ако и после тоа продолжат чести бронхити и пнеумонии, веројатно ќе ви бидат предложени испитувања за докажување или исклучување на евентуална присутна алергија на некој агенс од опкружувањето.
Поздрав




Страница: <<   < Претходна страница  11 12 13 [14] 15   Следна страница >   >>