RE: Стерилитет кај мажот? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (20.3.2014 13:48:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Miss36

Maшки стерилитет најдобро се испитува и лечи во клиниката на ендокринологија. Проф. Чедо Димитровски е стручњак за машки стерилитет.



ИЗВОРНА ПОРАКА: kik@
Odime vo Sistina kaj urolog Dr.Trajceska ni prepisa lekarstva


Libra88, здраво! Ова е што најдов од нашите членки овде, а сум слушала за д-р Ставридис и за д-р Лековски во Систина, но сепак немам искуство, можеби некоја од членките ќе ти одговори. Поздрав




virgo -> RE: Стерилитет кај мажот? (21.3.2014 22:23:07)

Zdravo devojki!!!! Me nemashe podolgo vreme od neli opravdani prichini, zoshto ne mozevme da najdeme urolog za mm za da napravime biopsija na testisi shto ni ja pobaraa od FZO. I posle 6 meseci neuspeshni obidi na Urologija vo Drzavna kaj doktor Janchulev i milon nastojuvanja na koi sekogash dobivav odgovor deka biopsija na testisi ne im e prioritet odnosno samo biopsija na prostata kolku shto uspeav da gi razberam na site vas najiskreno vi go preporachuvam Dr. Ante Stefanovski rakovoditel na uroloshko oddelenie vo Voena bolnica. Da pojasnam chekate samo za zakazuvanjeto preku matichen lekar zoshto neli "MOJ TERMIN" toa go nalaga. E koga otidov site ispituvanja shto mm gi napravi mu bea so prioriteten upat i se na se sobrano za 4dena uspeavme da ja napravime biopsijata. I ne samo Dr. Serafimovski tuku site shto se tamu se nekako podrugi od onie vo drzavna ednostavno te primetuvaat i ljubezni se shto takvo neshto vo drzavna nemam doziveano odkoga pochnavme da gi sobirame dokumentite. So eden zbor ne e samo drzavna edinstvena gi ima i drugi koi moze se zastareni no poefikasni!!! Pozzz




jana ana -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.4.2014 14:53:13)

женски еве ме мене и на оваа тема за проблеми со забременување.. на мм после направениот спермограм во Плодност му е дијагностицирана астенозоспермија, правеше и спермокултура. во спермокултурата се покажа дека има над 100000 бактерии Eserihija koli.. др Таше му препиша терапија со Pancef таблети по едно дневно 14 дена. Почна од вчера да ја зема терапијата,па треба да одиме на контрола за12 дена .. дали некој има искуство со астенозоспермија???




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.4.2014 16:24:40)

Mm ima astenozoospermia I zatoa ke pravime pak ivf za eserihijata jas ja av piev zinnatt apcinja. jadev luk na vecer po malku nasabajle na gladno piev vit c. dve nedeli uvin caj 5dena I brusnica caj I na naredniot bris nemase nisto




Libra88 -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.4.2014 19:00:23)

Ние веќе се решивме да тргнеме по доктори и болници...крајно време е, скоро една година се мачиме и никако да ни успеее [sm=smiley13.gif]
Сакам да ве прашам за процесот за испитување на мм..
Прво знам дека треба да направиме спермограм и спермокултура, потоа со резултатите да одиме на уролог..Е сега читам тука дека сите го фалат д-р Чедо Димитровски.. Дали прво треба да одиме на уролог па кај д-р Чедо или со резултатите од спермограмот право кај д-р Чедо?




andrijance90 -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.4.2014 19:38:12)

Libra88 Napravete si prvo spermogram pa ako nesto ne e ok togas odete po drugi lekari, napravete na histologija spermogram najdobri se, 150 denari so kartonce, odis si zakazuvas tamu direktno za nedela-dve ti zakazuvaat termin i posle za 2-3 dena rezultat polesno amin [sm=smiley1.gif]




Libra88 -> RE: Стерилитет кај мажот? (20.4.2014 13:40:31)

Ah Andrijance90 se ke bese polesno da bevme od skopje...
Taka sega treba da se osloboduvame od rabota poveke dena, ednas za spermogram, pa rezultati, pa drug den pak na eho na testisi, bidejki znam deka imame problem, mm ima eden nespusten testis :( i sigurno 2-3 pati treba da doagjame za Skopje.
Zatoa sega sakav da prasam vo avicena ili adrijalab za kolku vreme gi davaat rezultatite, pa da mozeme vo istiot den so rezultatite da odime i na urolog.




andrijance90 -> RE: Стерилитет кај мажот? (20.4.2014 13:56:43)

mislam istiot den vo avicena gi davaat mozes da im pises na mail ili da se javis da prasas..ama sepak sigurno posle 12-1 saat ke se gotovi a togasa site po drzavnive kliniki doktorive privrsuvaat so rabota, bas konkretno kaj cedo dimitrievski se zakazuva so moj termin :/ edino da vi dadat prioriteten upat




Lilja Maria -> RE: Стерилитет кај мажот? (20.4.2014 19:40:24)

Ние правевме два пати спермограм еднас во Систина и одма за 2 саати резултатот ни го дадоја и еднаш во Велес.Првиот резултат беше тератозоспермија а вотриот во Велес во Болницата Нормоспермија,исто и спермокултурата се покажа без бактерии.Ако сакаш одма резултат секаде по приватните даваат за еден до два часа резултати.Мислам дека во Систина чинеше околу 2200 денари само сперморгам без спермокултура!Поздрав




butterfly1 -> RE: Стерилитет кај мажот? (20.4.2014 20:03:42)

1200 е спермограм во авицена во систина ако си читала тука на секој втор дијагнизата му е тератозооспермија [sm=smiley36.gif] има нешто чудно тука




Lilja Maria -> RE: Стерилитет кај мажот? (20.4.2014 21:18:12)

Да душо познато ми е,а и веднаш ми текна зошто е и тоа така [sm=smiley1.gif] Јас сум со една неуспешна бременост па се надевам дека во брзо време ќе има и успешна како кај другите така и кај нас!Поздрав до сите моја препорака сите испитувања на државна да си ги правиме оти приватниве се зинати само за пари!




Kvisko -> RE: Стерилитет кај мажот? (21.4.2014 12:44:23)

НИе имаме правено спермограм во Авицена и резултатите беа исти, односно многу слични со тие од ГАК. Резултатите ги даваат истиот ден ама попладне.




pepapa -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.4.2014 21:45:24)

devojki zdravo, samo da potsetam deka i nie imame problem so spermogramot t.e. astenozoospermija, gi pieme site potrebni vitamini sto ni gi kaza urologot, ehoto i hormonite se dobro, megutoa vo posledno vreme decko mi cuvstvuva bolka pri dobir na leviot testis, i malku ne zagrizuva toa, dali kaj nekoi od vasite partneri imalo vakvo nesto i na sto bi se dolzelo toa, jas se plasam da ne e varikocela?




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.4.2014 22:41:24)

Ima li napraveno decko ti spermokultura




pepapa -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.4.2014 23:30:27)

Da ima napraveno spermokultura i nema nisto se e ok




lara36 -> RE: Стерилитет кај мажот? (1.5.2014 19:54:27)

zravo jas sum nova na forumot i mi trema pomos.soprugot pravese spermogram i mu najdoa progresiven motalilat 19 a treba da bide 25 ili potocno asthenozoospermia,go pravese vo remedika i sestrata ni kaza kako ne e nisto strasno so vitamini se resava megutoa so se konsultirav so medicinski lica mi kazaa deka e strasno i deka nema sansi da ostanam bremena na priroden nacin mora inseminacija ili in vitro.ve molam za sovet




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (1.5.2014 20:28:21)

Da lara za zal taa e vistinata oti samo so IVF on moze da ima deca I mm. ima ista dijagnoza I zatoa odevme na IVF I sega pak spremame dokumentI za vtoro IVF prvoto zavrsi so neuspesna bremenost sega na sredinata na maj mm pak ke prave spermogram I spermokultura I ke videme kako Ke e vitaminite I mineralite jas mislam oti momentalno go podobruvat spermogramot barem kaj nas bese taka




lara36 -> RE: Стерилитет кај мажот? (1.5.2014 20:30:49)

fala kapina da znaeme od kaj da pocneme a gledam na fondot nesto pisuva deka se ceka 3 godini za in vitro dali e toa stvarno taka




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (1.5.2014 21:22:20)

Da no zavisi I od dijagnozata mislam moj sovet najiskreno vi e da si gi napravete so mt lara 4te inseminacii pa IVF nie imavme tri no imase nekoi problemi I kaj mene I preporaka od dr trajkovski za ivf




lara36 -> RE: Стерилитет кај мажот? (1.5.2014 22:04:40)

ti blagodaram mnogu kapina i ti posakuvam sreka na narednoto ivf




Kvisko -> RE: Стерилитет кај мажот? (2.5.2014 13:37:24)

Lara36 ако ви е ова прв спермограм во животот не може веднаш да се донесе одлука дека сте одма за ИВФ. Мора да има уште барем еден контролен спремограм после некое време за да се донесе заклучок дали навистина има проблем или не. Некогаш се случува еден абнормален наод и потоа нормалени наоди. Спермогенезата трае 3 месеци па по 3 месеци може да се добие и друг наод.
Не очајувајте веднаш туку закажете преглед кај уролог и гинеколог кој се занимава со неплодност чисто за консултација. Чисто да знаете дали кај тебе се е во ред и ако е само спермограмот проблем да знаете како да го решавате. Кај некои мажи има подобрување со терапија кај некои не, се е индивидуално. Во борбата за добивање дете верувај ми не важат никакви правила, се е индивидуално.

Со среќа, со лесно и брзо да се фалиш за [sm=duda.gif]




lara36 -> RE: Стерилитет кај мажот? (2.5.2014 14:51:51)

Da prv spermogram e i naredno ke odi na spermokultura preporacano od urolog pa potoa odime na vtoro mislenje.kaj mene zasega e se vo red odev nekoi ispituvanja e naredno mi e laparoskopija pa ke vidime




Libra88 -> RE: Стерилитет кај мажот? (2.5.2014 16:53:10)

Правевме спермограм, излезе 27мил. но 75% неподвижни... Следно е консултација со уролог.
Дали имате искуство со ваква дијагноза?




Kvisko -> RE: Стерилитет кај мажот? (2.5.2014 16:56:35)

Lara36 тогаш прво почекајте што ќе ви кажат па потоа превземајте активности. Пробајте и со лекот со мед и јатки. Ние со тоа имаме позитивно искуство.
Libra88 27 милиони е по милилитеар или вкупен број???




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (2.5.2014 17:05:47)

Jas kazav taka oti I mm ja ima istata dijagnoza astenozoospermia I doktorite kazaa ne e isplatlivo da se lekuva I najdobro e IVF 100evra se lekovite 100 evra e IVF neka e najmnogu do 400 evra a plus I vreme ke se izgube edna tribestan kutiicka e1200den a za trimeseci ke trebat 5. Profertilse120evra za tri meseci na mm togas mnogu mu pomognaa no posle pak se vlosi sostojbata. znaci ne vrede E sega sakam da prasam za lekot so medot I jatkite kako se prave




Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>