RE: Депилирање во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


*devojce* -> RE: Депилирање во бременоста (12.3.2013 8:23:43)

Jas sum 22ra nedela i do sega si se depiliram isto kako i pred bremenosta,vosocna(topla) depilacija.




slavicav -> RE: Депилирање во бременоста (12.3.2013 20:21:42)

Jas nikako da si najdam salon za depiliranje,tamo kade shto odev mnogu odamna pochnav povtorno no ne mi se dopaga,nitu vosokot nitu kako raboti zenata.Se mislam so ladna depilacija da pochnam ili so shekerna pasta [sm=zmeden.gif]ima nekoj iskustvo?




*devojce* -> RE: Депилирање во бременоста (16.3.2013 11:33:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

Jas nikako da si najdam salon za depiliranje,tamo kade shto odev mnogu odamna pochnav povtorno no ne mi se dopaga,nitu vosokot nitu kako raboti zenata.Se mislam so ladna depilacija da pochnam ili so shekerna pasta [sm=zmeden.gif]ima nekoj iskustvo?


Jas mozam da ti ja preporacam mojata depilatorka,neznam kade zivees da ne ti e daleku mnogu,mozebi e poskapa so cenite za 50-100 denari vo prosek megutoa za higienata i nacinot na rabota nema zbor.Se naoga vo gorce petrov karsi SP marken na kruzniot tek.Ako sakas ke ti dadam tel.




slavicav -> RE: Депилирање во бременоста (16.3.2013 13:16:17)

Lele ja znam i odev nekoe vreme ama odamna beshe,mi ja preporacha prijatelka stvarno e super samo mnogu mi e daleku.Jas sum vo aerodrom a tuka nikako da najdam nekoja saglam.Se mislam kaj katolichka da otidam vo aleksandrija,depiliraat so shekerna pasta i vaka go falat ama pak ne e reshenie daleku mi e.Fala ti mnogu vo sekoj sluchaj[sm=smiley1.gif]




Novicka -> RE: Депилирање во бременоста (11.6.2013 16:15:18)

Mojata kozmeticarka e vo Aerodrom i so zadovolstvo ti ja preporacuvam. Kaj nea jas odam veke 10 godini i raboti isklucivo so laden vosok taka da apsolutno mozes da bides sigurna deka higienata i e br.1. Ako si zaineteresirana ke ti pisam broj




energy_m -> RE: Депилирање во бременоста (15.6.2013 13:02:41)

decki, jas deneska bozem ke se depilirav.. 28gn sum, no kozmeticarkata ne mi dade, mi vika "ti luda li si na ova toplo vreme uste topol vosok na tvojata koza, da si odis doma i da si se izbricis" i da vi kazam taka i planiram da napravam, pa koj go vrti doktorot ako ne sum mu najdobro izdepilirana, pardon izbricena [sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Депилирање во бременоста (25.6.2013 10:54:45)

Јас имам чуствителна кожа на депилации и сл., па се чудам што ќе правам и како ќе се средам за пред пораѓај [sm=zmeden.gif]
Совети,искуства?




sandriana RR -> RE: Депилирање во бременоста (25.6.2013 11:14:56)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Јас имам чуствителна кожа на депилации и сл., па се чудам што ќе правам и како ќе се средам за пред пораѓај [sm=zmeden.gif]
Совети,искуства?

Ако мислиш на интимна зона, брич- друго решение нема, штом си чувствителна за депилација. Кога мене ми дојде ред за породување, до интимна зона си направив депилација со топол восок, а интимата со бикче.




Yummy Mammy -> RE: Депилирање во бременоста (25.6.2013 11:17:43)

Ah, nikogas ne se naviknav na taa depilacija, ni vo bremenost ni vo nebremenost (za intima zboram). Sega moram da se sredam za na odmor, i posle pak me ceka uste ednas pred poroduvanje [sm=smiley19.gif]
A kozmeticarkata mi vika: "da be, mi kukate site tuka, mi pagate u nesvest, i pak za 2 meseci doagate, sakam cela, sakam cela...." [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




miana -> RE: Депилирање во бременоста (25.6.2013 11:18:16)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Јас имам чуствителна кожа на депилации и сл., па се чудам што ќе правам и како ќе се средам за пред пораѓај [sm=zmeden.gif]
Совети,искуства?

Ако мислиш на интимна зона, брич- друго решение нема, штом си чувствителна за депилација. Кога мене би дојде ред за породување, до интимна зона си направив депилација со топол восок, а интимата со бикче.

и со огледалце нели [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Депилирање во бременоста (25.6.2013 11:21:14)

Брич + огледало+ маж ми = [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

Yummy Mammy како како цела цела викаат а [sm=smiley36.gif] јас и тоа со брич оф женски муки [sm=smiley36.gif]




Yummy Mammy -> RE: Депилирање во бременоста (25.6.2013 11:24:39)

Auuuu, ne mozam jas toa so bric, posle me cesa, se ubivam od drapanje, mislam deka e uste poloso. Jas idam na se ili nisto [sm=smiley36.gif] ednas ke istrpam muki, ako ne se porodam tamu u salon, pak se vrakam za 2-3 meseci [sm=smiley36.gif]




energy_m -> RE: Депилирање во бременоста (25.6.2013 12:46:56)

Mislam deka ne treba da si igrame so depilacija, osobeno onie koi uste ne ja imaat pominato sigurnosnata zona.. bidejki vremeto e toplo, uste topol vosok fali i ne daj boze da se desi nesto nesakano, nikogas nema da si oprostam.. barem jas taka razmisluvam, a sepak sekoj si znae najdobro za sebe. Jas inaku odam redovno na depilacija, no otkako fatija zestinite preminav na bric i planiram taka i da ostanam do kraj :) pozz




Lacrymosa -> RE: Депилирање во бременоста (25.6.2013 13:32:21)

Пред бременоста постојано се депилирав, но на почетокот докторката ми забрани и еве сега во 23 недела некако ми е страв да одам за да не си направам белја пош и прво сум голема плачка, второ не поднесувам болка и се стегам и такви ствари па да не експериментирам. За некој што сега периодов прв пат почнал да се бричи на интима бричењето ми е мн стресно пош во никој случај не е мазно како депилирањето. Секое бричење ми предизвикува нервоза и стрес што поради стомакот па неможам саглам да се избричам што поради тоа што резултатот не ми се свиѓа баш баш... Во послено време почнав да користам машка машинка за бричење па некако ми е полесно




masa -> RE: Депилирање во бременоста (25.6.2013 14:26:36)

А од која причина ти забрани депилација?Мене депилацијата ми изгелда како најсоодветно решение за средување,особено на интима,секако во проверен салон и со восок за една употреба.Од почеток навистина боли,но се издржува и отприлика за година ќе се изретчат влакната и ослабува коренот,па оди полесно.Јас се депилирам со години и мака немам,дури незнам што би правела ако не се депилирам,нема шанси некогаш да се избричам доле.Дури имам пријателка на која гинеколог и забрани да се бричи зошто имаше иритација од острите влакненца.Плус сега во бременоста раат терам,не ми растат толку брзо претходната депилација на интима ми беше скоро на два месеци од што немав влакна,а на нозете на месец.И во првата бременост исто,само тогаш зима беше и не видов многу аир,а сега лето мераци,барем за тоа не се замарам.




Yummy Mammy -> RE: Депилирање во бременоста (25.6.2013 15:07:49)

Da, i mene me interesira kakva vrska ima zestinata nadvor so topliot vosok?! [sm=zmeden.gif]
Bas naprotiv, koga sum cela izdepilirana niti se potam, polesno mi disi kozata, ne mi rastat onakvi grubi ostri vlakna koi cesaat i iritiraat... Momentot na bolka e moment, i nikoj ne te brza, mozes i da si se opustis i da pobaras 10 min pauza pa da prodolzis. Baska so spatulata tebe ne ti brcaat vnatre, se e toa nadvoresno i povrsinski. I ako e cist salonot i vosokot e za edna upotreba, ne bi trebalo da imas bilo kakvi problemi.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]