RE: Депилирање во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


penelopa -> RE: Депилирање во бременоста (7.6.2010 17:08:45)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

Дали за време на бременоста може да се депилира? Препорачливо е во текот на деветте месеци несаканите влакна да се отстранат  исклучиво со восочна депилација, а не со хемиски препарати.  


Баш за ова читав една девојка завршила на ургентна, сирота сакала да се издепилира со крема и оп одма алергиска реакција. Добро што се се завршило добро.




mec21 -> RE: Депилирање во бременоста (27.6.2010 0:42:34)

zdravo na site sakav da prasam okolu depiliranjeto za na stomak so lenti dali e dozvoleno voopsto vo tekot na bremenosta,posto sum bremena i sakam da idam na odmor ama nekako okolu stomakot depiliranje mi e malce stav,ako znae nekoj ili ima bilo kakvo iskustvo ako moze da me posovetuvate[sm=smiley1.gif]




arh_diz -> RE: Депилирање во бременоста (27.6.2010 10:51:55)

mec21 jas misla deka okolku stomakot ne bi trebalo da se depiliras, toa se lakna koi posle bremenosta ke se izgubat .




Sandric -> RE: Депилирање во бременоста (27.6.2010 10:59:27)

JAs se depiliram skroz ,cela bremenost so topol vosok za edna upoteba i ne gledam kako bi mozelo toa da nasteti.
Utre imam zakazano, se nadevam ke mi zavrsi rabota za do poragaj[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




arh_diz -> RE: Депилирање во бременоста (27.6.2010 11:01:50)

Sekoj covek e razlicen i razlicno podnesuva. Ginekologot najdobro znae dali  nekoj moze ili nemoze.Na mene mi rece da ne se depiliram ginekologot , duri i da ne se bricam taka cese se misli na sekoj 3-4 dena .




Sandric -> RE: Депилирање во бременоста (27.6.2010 11:03:45)

Stom i ginekolozite imaat razlicni stavovi znaci toa ne e unificirano i mislam deka i oni trgaat od sopstveno ubeduvanje. Vo sekoj slucaj sekoj za sebe najdobro si znae[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley2.gif[/image]




petra27 -> RE: Депилирање во бременоста (27.6.2010 20:49:27)

Zenski da vi kazam mene sto mi se sluci so taa depilacija...........nekade 11 nedela bev i prasuvam na ginekolog dali moze da se depilira,mi vikaat moze ne e problem...i jas so cel pamet si otidov na depilacija kako i sekoj mesec pred toa,do pred da ostanam trudna.....i taka zenava me depilira,si pravime muabet,znaci so laden vosok,nezno,leka poleka......koga pred krajot na pola prepon osetiv kako nekoj balon da mi pukna i krv........lele zenski toa bese najstrasnoto nesto sto go doziveav......krv tecese kako cesma....jas mislev gotovo e....vednas se javiv vo sistina i mi rekoa odma doagaj...kako za belja maz mi ne bese tuka,na pat bese pa svekrva mi i devermi dojdoa po mene...pa toa bese vozenje vo kontra so cetiri zmigavci od aerodrom do sistina.....i me stavaat na eho....se e dobro so bebeto,so postelkata super,grloto na matkata zatvoreno....no me zadrzaa  tri dena vo sistina i za sreka se se zavrsi dobro....veke ne odam na depilacija dodeka ne se porodam....sepak ova e individualno ne mora da znaci deka ke mu se sluci na drug,samo ne daj boze....izvinete za dolgiot post  no bidete pretpazlivi....




arh_diz -> RE: Депилирање во бременоста (28.10.2011 11:54:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

zenski smee li da se depilirame pred porogjaj ili voopsto vo bremenost na preponi? mene mi zabranija, mi rekoa moze samo krema ili bric ama mnooogu pretpazlivo


ИЗВОРНА ПОРАКА: maki1

Jas cela bremenost se depilirav i nemase nikakov problem.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

zenski smee li da se depilirame pred porogjaj ili voopsto vo bremenost na preponi? mene mi zabranija, mi rekoa moze samo krema ili bric ama mnooogu pretpazlivo

Јас се депилирав пред пораѓај и тоа скрос, немав никаков проблем ни во бременоста, ама не ни прашав дали смеам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]



ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: maki1

Jas cela bremenost se depilirav i nemase nikakov problem.

I mene ginekologot mi "zabrani", odnosno mi preporaca da ne se depiliram vo bremenost na preponi (duri spomna i koge ne si...). Odgovorot na prasanjeto zosto bese poradi nervnite zavrsetoci koi sto se naogale na toj del od teloto.
Jas bidejki i taka upotrebuvam samo kremi i bric ne mi bese problem da ne se depiliram.
A inaku i jas poznavam mnogu luge koi se depilirale za vreme na bremenost i normalno nisto strasno ne se slucilo...





arh_diz -> RE: Депилирање во бременоста (28.10.2011 11:57:02)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

mene poradi infekcii mi zabranija na pocetokot, ama sega sum vo 30 nedela, i znam deka za pred poragjaj treba da si sredena dole, a doktor zaboraviv da prasam, ama sigurna sum ke mi rece bricot ili kremata pak...hm....fala mnogu [sm=rozica.gif] [sm=rozica.gif] [sm=smiley1.gif] [sm=rozica.gif]




miana -> RE: Депилирање во бременоста (28.10.2011 11:58:42)

Јас сакав да одам на педикир и на депилација некаде пред терминот,НО мајками ме искара и ме советуваше да не се зафркавам дека можам да си искомплицирам само и ми рече - дојди јас ке те средам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Хахахаха  Затоа ке си одам само на педикир да ме измазнат на стапалцата




dostickage -> RE: Депилирање во бременоста (28.10.2011 12:11:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

zenski smee li da se depilirame pred porogjaj ili voopsto vo bremenost na preponi? mene mi zabranija, mi rekoa moze samo krema ili bric ama mnooogu pretpazlivo


ИЗВОРНА ПОРАКА: maki1

Jas cela bremenost se depilirav i nemase nikakov problem.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

zenski smee li da se depilirame pred porogjaj ili voopsto vo bremenost na preponi? mene mi zabranija, mi rekoa moze samo krema ili bric ama mnooogu pretpazlivo

Јас се депилирав пред пораѓај и тоа скрос, немав никаков проблем ни во бременоста, ама не ни прашав дали смеам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]



ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: maki1

Jas cela bremenost se depilirav i nemase nikakov problem.

I mene ginekologot mi "zabrani", odnosno mi preporaca da ne se depiliram vo bremenost na preponi (duri spomna i koge ne si...). Odgovorot na prasanjeto zosto bese poradi nervnite zavrsetoci koi sto se naogale na toj del od teloto.
Jas bidejki i taka upotrebuvam samo kremi i bric ne mi bese problem da ne se depiliram.
A inaku i jas poznavam mnogu luge koi se depilirale za vreme na bremenost i normalno nisto strasno ne se slucilo...




Problemot se nervnite zavrsetoci i eden kup limfni jazli.zatoa ne e ok kornenje so topol vosok




Zivka* -> RE: Депилирање во бременоста (28.10.2011 12:32:10)

jas odam na depilacija cela bremenost i se depiliram so laden vosok ,poso samo za edna upotreba e i nemam nikakov problem so depiliranjeto. a ne ni go prasav lekarot dali moze ili ne,bric ili krema ne sum upotrebila edno 9godini i nema ni da upotrebam ni sega :))))




Andriance -> RE: Депилирање во бременоста (28.10.2011 20:41:38)

Nema ama bas nikakov problem i da se depilirate i da idete na pedikir...samo neka vi bide ili proverena rabotata ili laden vosok..




cece81 -> RE: Депилирање во бременоста (28.10.2011 21:36:58)

Mojot ginekolog me posovetuva na depilacija vo salon da neodam, tuku isklucivo domasna depilacija. Jas mislam deka ovoj sovet go dobiv vo slucaj da izbegnam nekoja infekcija.




kremco -> RE: Депилирање во бременоста (29.10.2011 5:19:15)

Da vi go kazam moeto iskustvo[sm=smiley1.gif]nikogas vo zivotot se nemav depilirano tamu,isklucivo so bikce...,ne gi brojam nekolkute obidi so veet,ednostavno ne mi odgoVara.Otidov na pocetok na sedmi mesec i za 20 tina minuti bese gotovo[sm=smiley1.gif] bolese strasno ama 20 minuti bukvalno...Sega pred pocetok na osmiot mesec znaci negde 30ned otidov i lugje samo za 10minuti bese gotovo ne osetiv apsolutno ni b od bolka[sm=bravo.gif]




elenak -> RE: Депилирање во бременоста (29.10.2011 9:09:15)

И јас исто никогаш во живот се немав депилирано,ми беше страв дека ќе се исфрлам оти сум плава и ептен нежна ама веќе во седми месец не можам да се видам од стомакот[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] и морав да се решам.Бев пред неколку дена и се чудам што сум чекала до сега,буквално сум се мачела...Само еден ден ме болеше едвај се бришев со тоалетна ама немам никаква реакција, ни црвенило, ништо...И тоа со топол восок за една употреба,наводно со ладен повеќе болело.Еве ви охрабрување на сите што уште се немате решено...дефинитивно брич и креми никогаш повеќе[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Maca25 -> RE: Депилирање во бременоста (29.10.2011 9:49:47)

Депилација е права ствар, посебно во оној период кога не можеш да си го видиш веќе тој дел таму доле. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Најважно е да си отидеш кај проверена козметичарка и восокот да биде нов. Може и топла и ладна депилација, иако за бремени ја препорачуваат ладната најчесто.
Јас додека брв бремена депилирав се, раце, нозе, препони. Само еднаш многу ме болеа препоните, дури помислив и дека имам породилни болки, ама не било тоа туку од депилацијата.




AnnaMolly RR -> RE: Депилирање во бременоста (29.10.2011 9:55:46)

Бев неколку пати на депилација со топол восок кај мојата козметичарка што не сум ја сменила 9 години. Толку внимателно ме депилираше, што ништо не осеќав. Последен пат се издепилирав 4-5 дена пред пораѓање зашто точно знаев кога ќе се породам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




mila28 -> RE: Депилирање во бременоста (29.10.2011 9:57:29)

Исто и јас исклучиво депилација,  депилирам цела интима со топол восок за една употреба. Сега сум 32+6 до сега фала богу  било се ок..се надевам и до крај ќе биде така, исто планирам пред термин некаде или пак 38 недела повторно да закажам за да бидам средена на пораѓај, а не тамо да ме бричат [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley12.gif[/image]




arh_diz -> RE: Депилирање во бременоста (29.10.2011 12:25:52)

Jas ne se depilirav vo bremenosta , po preporaka od ginekologot.A i nemav sto da depiliram vlaknata mnogu sporo mi rastea i svetli ne se ni primetuvaa se  imam izbriceno nekolku pati




Fiao -> RE: Депилирање во бременоста (17.11.2011 10:41:51)

Jas se depiliram cela bremenost, samo so topol vosok, eve posleden pat se depilirav zavcera vo 36ta nedela(zboruvam za intimata, inaku za noze toa mi se podrazbira[sm=smiley1.gif]). Do sega ne sum imala problem i planiram da odam do kraj, a sekako i posle toa. Inaku sega deka sum krajna faza se depiliram na 2 nedeli za da ne dozvolam premnogu da mi porasnat vlakna i da stane seto toa pobolno.
Iako poznavajki ja ovaa struka (bidejki salonot e nas) vi sovetuvam da izberete navistina higienski provereno mesto, bidejki ne znaete kakvi saloni ima i vo kakvi gadotii rabotat.
Isto taka moja preporaka e da gledate dali vosokot koj se koristi okolu najintimnite delovi se pretopuva ili se frla. Kolku i da go procituva temperaturata, sepak imajte vo predvid deka se raboti za intimni vlakna koi cesto moze da imaat i krv...




vitalis -> RE: Депилирање во бременоста (25.11.2011 10:18:15)

Blagodaram Fiao za predupreduvanjeto, jas odam kaj devojce sto si raboti po doma pa ima pomala fekfencija na luge i pomala verojatnost za infekcija ama znam deka treba samo edna za site da ne zarazi, pogotovo preku krv. E sega jas si plakam poskapo za pocisto da bide i mojte lenti gi frla ama neznam da drugute[sm=zmeden.gif]. Ako sakas kazi ni sto da zagleduvame i da ni bide reper za higiena iako sekoj ima razlicni kriteriumi.[sm=zmeden.gif]




Fiao -> RE: Депилирање во бременоста (25.11.2011 10:26:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vitalis

Blagodaram Fiao za predupreduvanjeto, jas odam kaj devojce sto si raboti po doma pa ima pomala fekfencija na luge i pomala verojatnost za infekcija ama znam deka treba samo edna za site da ne zarazi, pogotovo preku krv. E sega jas si plakam poskapo za pocisto da bide i mojte lenti gi frla ama neznam da drugute[sm=zmeden.gif]. Ako sakas kazi ni sto da zagleduvame i da ni bide reper za higiena iako sekoj ima razlicni kriteriumi.[sm=zmeden.gif]

Nema nesto premnogu da se kaze, nekolku raboti se najvazni:
Da gi dezinficira racete so alkohol pred rabota
Da stava cista higienska hartija onamu kade sto ke treba da legnete
Da gi frla lentite od intimata

P.S. Najcesto reper za ureden salon koj sekogas vnimava na higiena e samata vosocna topilica, poglednete ja i ke sfatite kolku e uredno i cisto [sm=smiley1.gif]




vitalis -> RE: Депилирање во бременоста (25.11.2011 10:31:57)

Fala[sm=smiley1.gif] sega mi tekna sto ne sum videla pogotovo za topilnicata( podobro da ne ja opisam) iako za sreka samo vidov a ne ja koristev [sm=hudicek1.gif].Jas sekogas vikam ke platam i duplo samo da e cisto i bezbedno.




ivana28 -> RE: Депилирање во бременоста (28.11.2011 12:19:27)

И јас сакам да продолжам да се депилирам и во овие 9 месеци,ама малку ми е страв сега на почетоков.Ваљда ќе се осмелам после 4 месец да почнам да се депилирам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] 




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>