RE: Депилирање во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


elenak -> RE: Депилирање во бременоста (28.11.2011 12:34:50)

Женски баш сакам да ве прашам, се депилирав пред месец дена и сега сум веќе 36 недела, па не знам кога е најдобро да отидам пак за последно нели пред пораѓај. Ако отидам сега, а се породам за 3-4 недели ќе ми бидат пораснати пак[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Како знаете кога е време за последна депилација? 




nadica -> RE: Депилирање во бременоста (28.11.2011 12:38:33)

мила неможеш да предвидиш кога ќе посака малото да излезе
според мене подобро да се издепилираш сега и ако за 3 недели не си породена да отидеш пак на депилација




mila28 -> RE: Депилирање во бременоста (28.11.2011 12:47:41)

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Женски баш сакам да ве прашам, се депилирав пред месец дена и сега сум веќе 36 недела, па не знам кога е најдобро да отидам пак за последно нели пред пораѓај. Ако отидам сега, а се породам за 3-4 недели ќе ми бидат пораснати пак[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]  Како знаете кога е време за последна депилација? 




I jas bev so istat dilema..koga da otidam[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Eve od denes sum 37ma pa resiv ovaa nedela da otidam nekoj den( mnogu posporo mi rastat sega vo bremenosta otkolku obicno) pa na kraj kraeva ako porasnat mnogu do koga me fatat bolki ke se izbricam.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Fiao -> RE: Депилирање во бременоста (28.11.2011 18:39:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Женски баш сакам да ве прашам, се депилирав пред месец дена и сега сум веќе 36 недела, па не знам кога е најдобро да отидам пак за последно нели пред пораѓај. Ако отидам сега, а се породам за 3-4 недели ќе ми бидат пораснати пак[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Како знаете кога е време за последна депилација? 

Od taa pricina jas na krajot se depiliram na 2 nedeli, se izdepilirav ednas vo 34, pa vo 36ta i sega planiram slednata nedela, znaci vo 39ta. Em si nonstop spremna em veruvajte nisto ne boli, bidejki vlaknencata samo sto prknale i se mnogu retki, barem nema da se napregate od bolka [sm=smiley1.gif]




elenak -> RE: Депилирање во бременоста (30.11.2011 16:55:25)

Па не ми растат толку брзо, јас сум плава и немам многу... Туку како се зезнав од што ми е незгодно на преглед да отидам и малце подрасната се фатив со бричот и сега се исфрлив ситни брунчиња[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] Сега ќе чекам да ми поминат, и наредната недела ќе си закажам депилација и ќе го фрлам бричот[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]




cleo -> RE: Депилирање во бременоста (30.11.2011 18:49:27)

Zdravo. Sakam da prasam so kakov vosok depiliravte intima vo bremenosta - topol, laden, so depil lenti..? I dali e pametno uste od rana bremenost da se depiliram ili e podobro da se bricam? Pred da zabremenam se depilirav so ladna depilacija celo telo sose intima. Sega neznam dali da prodolzam kako i prethodno ...[sm=zmeden.gif]




arh_diz -> RE: Депилирање во бременоста (30.11.2011 19:06:15)

Cleo jas bi ti preporcala da se bricis ili pred da se depiliras da se konsultiras so ginekologot




AnnaMolly RR -> RE: Депилирање во бременоста (16.7.2012 13:09:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: manila

zdravo na site! Jas sum 6-ta nedela bremena i me interesiraat vasite mislenja za brazilskata depilacija, bidejki planiram da odam na odmor za nekoj den [sm=zmeden.gif]. Pozdrav do site





AnnaMolly RR -> RE: Депилирање во бременоста (16.7.2012 13:11:25)

Манила, мислам дека во рана бременост не би требало да се депилираш. Сепак колку и да си толерантна на болка се грчат мускулите... Јас се депилирав ама подоцна, од кај 5 месец почнав, последен пат неколку дена пред пораѓање бразилска се депилирав, зашто точно знаев кога ќе се породам.

Сега за сега бричи се. Мислам дека дури и тие кремите за депилација не се препорачуваат. Нека пише некој што има повеќе искуство со нив.




Andriance -> RE: Депилирање во бременоста (16.7.2012 13:14:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: manila

zdravo na site! Jas sum 6-ta nedela bremena i me interesiraat vasite mislenja za brazilskata depilacija, bidejki planiram da odam na odmor za nekoj den [sm=zmeden.gif]. Pozdrav do site




Јас во 6-та недела не ни знаев дека сум трудна..а се издепилирав и се исшатирав...ете така [sm=smiley36.gif]




Beatris -> RE: Депилирање во бременоста (16.7.2012 13:54:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: manila

zdravo na site! Jas sum 6-ta nedela bremena i me interesiraat vasite mislenja za brazilskata depilacija, bidejki planiram da odam na odmor za nekoj den [sm=zmeden.gif]. Pozdrav do site





Јас уназад 10 години се депилирам скроз, да не речам "бразилски", кога бев бремена најнормално си продолжив на 20 дена, од сам почеток па до крај. Не гледам причина, а и нема зошто да не се депилира жена која е бремена. Консултирајте се ако сакате и со доктор. Во целата постапка најбитна е хигиената, и едниствена причина зошто докторите не препорачуваат е тоа. Ако имате козметичар кој знаете дека работи педантно, и користи восок за една употреба за интима, нема никаква причина да не се депилирате!




Ljubovce -> RE: Депилирање во бременоста (16.7.2012 14:21:10)

do 12 nedela ne se depilirav,po preporaka na dr. a posle toa da bez problem do kraj.




maki1 -> RE: Депилирање во бременоста (16.7.2012 14:21:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: manila

zdravo na site! Jas sum 6-ta nedela bremena i me interesiraat vasite mislenja za brazilskata depilacija, bidejki planiram da odam na odmor za nekoj den [sm=zmeden.gif]. Pozdrav do site





Јас уназад 10 години се депилирам скроз, да не речам "бразилски", кога бев бремена најнормално си продолжив на 20 дена, од сам почеток па до крај. Не гледам причина, а и нема зошто да не се депилира жена која е бремена. Консултирајте се ако сакате и со доктор. Во целата постапка најбитна е хигиената, и едниствена причина зошто докторите не препорачуваат е тоа. Ако имате козметичар кој знаете дека работи педантно, и користи восок за една употреба за интима, нема никаква причина да не се депилирате!



Popolno se soglasuvam[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Beatris -> RE: Депилирање во бременоста (16.7.2012 14:28:55)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

do 12 nedela ne se depilirav,po preporaka na dr. a posle toa da bez problem do kraj.


Кое било објаснувањето зошто не треба да се депилираш баш до 12та недела? Ако воопшто ти кажал? Многу ме интересира




manila -> RE: Депилирање во бременоста (17.7.2012 10:05:27)

Devojki fala na odgovorite!!!




arh_diz -> RE: Депилирање во бременоста (15.2.2013 7:16:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

мамички а не најдов таква тема па тука ќе пишам...во бременоста што користевте за депилација,какви креми?јас употребувам VEET ама некна некаде на нет прочитав дека такви препарати биле штетни за трудници па што знам?...депилатор немам[sm=smiley13.gif]со бик не можам да се бричам не е практично,па сега каков крем да купам,да не има некој специјални?




ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

А зошто не одиш да се издепилираш со восок? Така е наједноставно [sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

мамички а не најдов таква тема па тука ќе пишам...во бременоста што користевте за депилација,какви креми?јас употребувам VEET ама некна некаде на нет прочитав дека такви препарати биле штетни за трудници па што знам?...депилатор немам[sm=smiley13.gif]со бик не можам да се бричам не е практично,па сега каков крем да купам,да не има некој специјални?







MamaOhrid -> RE: Депилирање во бременоста (15.2.2013 8:40:41)

И јас мислам дека со восок ти е најдобро. Ќе одиш на секои 5 недели и депилирај се со чист восок за една употреба за да не се плашиш од инфекции. Јас двете бремености така се средував, чиста работа.




Simona_k -> RE: Депилирање во бременоста (15.2.2013 17:15:03)

Ви завидувам што можете да издржите за да се депилирате...
Јас мнооогу се нервирам кога ме боцкаат влакната,се бричам преку еден ден и гел за бричење користам[sm=smiley1.gif]
Пробав неколку пати да ги пуштам и третиот ден се чувствувам заникаде[sm=smiley13.gif]




katalina1 -> RE: Депилирање во бременоста (17.2.2013 0:44:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Simona_k

Ви завидувам што можете да издржите за да се депилирате...
Јас мнооогу се нервирам кога ме боцкаат влакната,се бричам преку еден ден и гел за бричење користам[sm=smiley1.gif]
Пробав неколку пати да ги пуштам и третиот ден се чувствувам заникаде[sm=smiley13.gif]

Simona i jas kako tebe, kataden so bricot v raka[sm=smiley1.gif]. Otkako ostanav bremena,mi bese strav da se depiliram i da stavam razni hemikalii tamu dole,pa se odliuciv na bric.Najhigienski mi izgleda...iako vo posledno vreme imame problemce so sreduvanjeto,od meslakot ,na slepo ja kasapam prijatelkava [sm=smiley36.gif]




Simona_k -> RE: Депилирање во бременоста (17.2.2013 16:38:00)

katalina1 изнасмеја за пријателкава[sm=smiley36.gif] да знае да збори...
Којзнае каква е ми е срам и со огледало да си ја видам[sm=jezicek.gif]
Имав гел за бричење од орифлејм супер ми беше го потрошив ама го немаше во оваа нарачка па од авон земав,овој од авон ни бричи ни лизга,јас мислев како другиот е па земав и бикче од 100денари и за џабе...пак не ја мазнав негде боцка,негде лизга пуста била..[sm=smiley36.gif]




slavicav -> RE: Депилирање во бременоста (18.2.2013 10:30:01)

Aj preporachajte mi nekoj salon za depilacija,nekoj vo centar ili aerodrom.




idnata_mama -> RE: Депилирање во бременоста (23.2.2013 13:29:48)

Незнам дали мојот гинеколог е помодерен или што е работава ама вчера кога го прашував за депилација и за фарбање ми се изнасмеа во фаца [sm=smiley36.gif] . Ми вика:
„Јас мислам само на Балканов жените кога се трудни се понашаат како да се болни и се замараат со небитни работи! Секако дека смеете и да се фарбате и да се депилирате. Нека ми каже некој што со некаков медицински експеримент докажал дека депилацијата и фарбањето се штетни за мајката и плодот!!! Вие трудниците се подпирате на разните статии по порталите на интернет каде некој кутар уредник незнаејќи како да си го пополни зададениот простор за пишување пишува се и сешто!!!„
Така убаво и подкрепено со факти мојот матичен ме убеди дека освен тие како медицински лица никој река- казала муабет не треба да ни биде меродавен. Јас сум 8 недела и се депилирав кога сум била 4 и сега се спремам да одам пак! Што се оденсува и за фарбањето плава сум и не мислам да шетам со корен од 20цм што сигурно до 9ти месец ке ми се створи. Не е дека сум себична мајка и мислам само на мојот изглед, а не и на детето ама се фаќам и јас како и многу од мајките што од ништо правиме нешто и безпотребно се замараме со глупости!!!




idnata_mama -> RE: Депилирање во бременоста (23.2.2013 13:34:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

Aj preporachajte mi nekoj salon za depilacija,nekoj vo centar ili aerodrom.


Јас од Центар одам во Аеродром на депилација и презадоволна сум посебно од хигиената. Салонот се вика Релакс Спа и е веднаш до ТИНЕКС позади Бисер. За скроз целосна депилација (раце, нозе, лице, интима) со ладен или топол восок зимаат 700 Ден.

Поздрав




talisman -> RE: Депилирање во бременоста (24.2.2013 22:27:06)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Труднички, како се справувате со несаканите влакна по вашето тело? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Дали со болна восочна депилација, со крем, или со Sensor, Gillette, Wilkinson? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Чув дека восочната депилација не е препорачлива во бременост, па да ве чујам? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]



Mislam deka da, ne pocnav da se depiliram, mazite bi imale strasna konkurencija vo mene koga se vlaknata vo prasanje [sm=smiley36.gif] Praktikuvam vosocna depilacija kad edna moja prijatelka koja ima svoj salon doma i sum zadovolna pred se bidejkji znam deka e cisto, a i koga se najavuvam koristi nov vosok... Ne sum sklona na lesni alergiski reakciji, ama sepak ( posebno vo bremenosta ) higienata posebno koga depiliram intimen del mi e najbitna. Se depiliram recisi edna decenija i dosega fala Bogu sum nemala problemi, taka da sum primer deka nemaat osnova tvrdenjata za stetnosta na depilacijata vo bremenosta :)




masa -> RE: Депилирање во бременоста (25.2.2013 13:51:58)

Јас се депилирав со топол восок цела бременост,интимата со топол восок за една употреба.Во текот на бременоста бев кај 3ца доктори,и тоа во првите месеци и никој не ми рече да не се депилирам. Знам и други кои што си се депилирале цела бременост и мислам дека од тоа подобро нема.Јас приметив дека во текот на бременоста влакнатоста ми се намали општо по цело тело.Јас и онака не сум нешто влакнеста,ама тогаш можев комотно да се депилирам на 2 месеца.Јас носев девојче,а исто и една моја другарка која што носеше машко..значи нема врска со полот на бебето.Незнам дали и кај други трудници е така?




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>