RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


ketrin 77 -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (13.2.2012 10:06:50)

Zdravo ringerajki,od denes i jas ve druzam vo ova posledno trimesecie,konecno stignav do tuka sega barem se blizi krajot.Jas sum 27 nedela,se nadevam ke doguram skoro do kraj zosto so prvoto dete se porodiv vo 33 nedela i strasno bese lezenjeto vo bolnica dodeka da si odime.Stiskam palci ovoj pat da bide se vo red.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




kalin vo februari -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (13.2.2012 13:04:14)

Zdravoooooo konecno stignavme do 38 nedela,pa da vidam kako napreduvate i dali ke si imame nekoj od vas za drustvo vo remedika?Odam kaj Dr Jane i sum mnogu zadovolna,tolku e smiren i profesionalen i mi vleva sila deka se lesno ke pomine...
No jas ne osekam uste nit bolka nit kontrakcii,se si mislev okolu 36-37 ke se porodam...veke mi e se spremno,ispeglano,krevetce iscisteno(uste mazot da ispegla taze postelnina za pred da dojdeme domce)[sm=smiley36.gif]
Dali odite na vezbi za pravilno disenje?
Dali nastojuvate periodov poveke da se dvizite,ima li trikovi za da se isprovocira pobrzo porogajot,ne se trpi veke da e bebo vo stomak,mnogu kloca + nie nestrplivi da go gushkame i bacuvame [sm=smiley1.gif]




Hunny -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (14.2.2012 14:19:04)

Здраво колешки[sm=smiley36.gif] како сте? Јас веќе сум 30 недела. Само викендов имав многу висока температура и како последица на тоа ми излезе херпес на устата. Никогаш не сум имала херпес, ама ете малер. Читав дека бил опасен во бременоста. Има ли некој искуство и дали има потреба да паничам?




Luci -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (14.2.2012 14:29:57)

Сите воспалителни процеси, вклучително и херпес зостер во првиот месец од бременоста можно е да предизвикаат несакани последици. Вирусите како и сите други инфекти се страни тела во организмот (антиген-антитело) и самиот организам тежнее да ги неутрализира. Бидејќи при бременост до 12-та недела настанува органогенеза (формирање на органите кај плодот), постојат реални причини за сомневање било кој инфект да остави последици по плодот.

Извор: За здравје




Hunny -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (14.2.2012 14:42:20)

Ти благодарал Луци. Јас сум при крај па се надевам нема да има последици. Поздрав.




kopriva -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (15.2.2012 11:28:49)

Поздрав до сите во оваа последна фаза во бременоста јас и керка ми сме дома и се гушкаме ....се породив на 12.02.2012 поздрав од нас[sm=smiley31.gif]




Luci -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (15.2.2012 12:04:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kopriva

Поздрав до сите во оваа последна фаза во бременоста јас и керка ми сме дома и се гушкаме ....се породив на 12.02.2012 поздрав од нас[sm=smiley31.gif]

Честито ќеркичка Коприва, да е жива и здрава, голема да расте. Кога ќе можеш сподели ТУКА каде се породи и како помина, сигурно ги интересира сите трудници тоа




Andriance -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (15.2.2012 12:28:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kalin vo februari

No jas ne osekam uste nit bolka nit kontrakcii,se si mislev okolu 36-37 ke se porodam...veke mi e se spremno,ispeglano,krevetce iscisteno(uste mazot da ispegla taze postelnina za pred da dojdeme domce)[sm=smiley36.gif]
Dali odite na vezbi za pravilno disenje?
Dali nastojuvate periodov poveke da se dvizite,ima li trikovi za da se isprovocira pobrzo porogajot,ne se trpi veke da e bebo vo stomak,mnogu kloca + nie nestrplivi da go gushkame i bacuvame [sm=smiley1.gif]


ic da ne se sekiras..uzivaj..i ja se si mislev kje se porodam togash pa nadminav termin..i koj znae do koga kje cekav Efremovski da ne mi recese ajde utre dojdi i da te porodam [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] ni B od bolka ni K od kontrakcija..duri ni lazni...nepravev vezbi nikakvi..pesacev malku povekje...citav za dishenje za na kraj da se porodam carski [sm=smiley36.gif]..samo uzivaj si i ne se zamaraj




marinka80 -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (15.2.2012 14:02:30)

eve ne se vrativme doma se porodiv na 07.02.2012 so carski 6dene bevme vo bolnica i eve ne sega doma se guskame so Nikola i so mojot postar sin Matej ajde so lesno na site sto cekaat da se porodat




gabi11 -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (15.2.2012 16:40:58)

najprvo cestitki do site mamicki,uzivajte so bebcinjata,neka vi se vecni.inace jas sum 32+4 i se cuvstuvam dobro osven sto imam malku maki so spienjeto:))pozdrav do site




cece81 -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (15.2.2012 18:20:56)

Iskreni cestitki za novopecenite mamicki[sm=bravo.gif][sm=rozica.gif][sm=darilo.gif] vo ovie ladni denovi guskajtese miluvajtese , topletese so vasite bebuski . Zivi zdravi da vi se i golemi da porastat .

Nie broime, ja sitnime 38 nedela . Pozdrav!




Happy mummy -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (15.2.2012 21:49:42)

Zdravo na site trudnicki i novopeceni mamicki!
Kako se cuvstvuvate vo ovie posledni nedeli od najubavoto patesestvie?! Jas sum veke 36+4 i popoleka odbrojuvame do kraj.Dobro se cuvstvuvam,osven sto tezinata vo stomakot stanuva se pogolema.pa i moite dvizenja se se poteski.
Sakav da prasam nesto,vo vrska so mukozniot cep.....Otprilika znam sto e toa,i kade se naoga,no moze li nekoja so iskustvo da mi kaze dali se cuvstvuva koga toj ke izleze,kako izgleda i koga izleguva toj cep.Kolku sto procitav toa se slucuva nekolku dena pred poroduvanjeto,a nekogas i mnogu kratko pred da pocne samiot proces.Kakvo e vaseto iskustvo?
Pozdrav do site [sm=nosecka.gif]




debelka08 -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (16.2.2012 13:44:33)

Zdravo mamicki kako ste mi kako gi minuvate poslednite nedeli od najubavoto dozivuvanje....nie veke 40+5 a od poroduvanje ni P a veke da vi kazam edvaj cekam da se sluci...pozzz i so lesno na site......




veskucame -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (16.2.2012 15:52:21)

Zdravo na site.Golemi cestitki za novite mamicki i nivnite bebenca.
Nie sme 38 + 3dena.Iskreno edvaj cekam da se rodi moeto zlatce, da mozeme da se guskame. Inaku malku me plasi toa sto neznam dali ke gi poznaam znacite za poroduvanje.[sm=zmeden.gif]
Nie imavme malku problemi vo 32nedela imavme kontrakcii za koi i neznaev deka se kontrakcii.Morav da lezam vo bolnica 2-3 dena na tokoliza za da ne dojde do predvremeno poroduvanje.Potoa morav cel mesec se do polna 36 nedela strogo da lezam ( stanuvanje samo do wc).Ama bitno se e ok sega.Sega koga odime na ctg mislejki deka imam kontrakcii nema nisto.[sm=smiley36.gif]Sega bebeto nesaka da izleze .[sm=smiley36.gif]Ima li nekoja idna mamicka sto ke se poroduva vo Remedika?Kraen termin mi e 6Mart ama en se znae nisto tocno kaj nas.Me interesira kolku e odprilika tecnosta od vodenjakot i goleminata na cepot????
Pozdravce na site




Beatris -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (16.2.2012 16:06:13)

Па сега мукозниот чеп и не е некој чеп во буквална смисла на зборот за да може да му се измери големината [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]. Се појавува слузав секрет кој го означува испаѓањето на чепот од грлото на матката. Веќе има дискусија на оваа тема ТУКА, па можеш да прочиташ и за ова и за водењакот [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] 

Со лесно на сите идни мамички што кај и да е ќе не израдуваат во наредниве денови[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Happy mummy -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (19.2.2012 0:07:01)

Zdravo RRki!
DA vi kazam deka jas iako ne se nadevav deka ke pocne kaj mene procesot na poroduvanje uste vo 37nedela,sepak pocna!Izgleda uste malku denovi me delat od dolgoocekuvanata sredba so moeto since. Deneska na dolniot ves imav kafeava locka i malku kako mokraca.Koga se javiv kaj maticnata me isprati na dezuren vednas na eho i ctg.I znaete sto?! Veke sum otvorena eden prst,a ona sto mi proteklo bilo seppak del od mukozniot cep.Iako sakaa da me zadrzat vo bolnica poradi toa sto na ctgto se pokazaa i kontrakcii,jas sepak insistirav da si dojdam doma,pa utre uste rano sabajle da odam pak na ctg.Se nadevam barem uste nekolku dena ke izdzam,za da se dospremam so se sto mi treba za bebeto.Jas kako si ja terav rabotata labavo,ne ocekuvav olku rano,pa seuste nemam se kupeno sto ke mi treba [sm=smiley13.gif]
Posakajte mi sreka,pa se citame utre povtorno ako se vratam od bolnica [sm=smiley1.gif]
Pozdravce




fanicka -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (19.2.2012 8:19:53)

Drugarki moi eve i tuka da pisam, se porodiv vcera mojot sin ima 3060 kgr dolg 50 sm vo 38,5 nedeli. Brzo se porodiv vo bolnica bev vo 11 casot a vo 15,30 casot se porodiv po priroden pat . Vi posakuvam i vas brz i lesen porodjaj.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




margos -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (19.2.2012 10:24:30)

Zdravo na site.Jas sum 30 nedela ama poslednive denovi cuvstvuvam na momenti kako nekoj pritisok vo stomak kako steganje i stomakot mi stanuva mnogu tvrd.Toa ne e so nikakva bolka, trae nekolku sekundi i prestanuva.Obicno mi se slucuva popladne, 2-3 pati i tolku, ama sabajlevo koga stanav mi bese stomakot pak tvrd kako kamen.Inace nosam 2 bebinja i mnogu mi e strav da ne stanuva zbor za kontrakcii, ne znam sto se, a bolku do sega ne sum imala.Znae li nekoj da mi kaze sto e toa???




boni25 -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (19.2.2012 11:09:52)

Margos, mislam deka ne e strasno se dur ne e vo redovni vremenski intervali, jas uste vo 25 nedela pocustvuvav vistinski kontrakcii pa terapii, bolnici i cuda pa so miruvanje eve ja teram 32 nedela, inaku doktorot mi kaza da ne se plasam ako povremeno imam grcenja deka toa e normalno i se raboti za lazni kontrakcii, strasno e ako se pojavuvaat vo redovni vremenski intervali i se zacestuvaat, jas i sega skoro sekoj vtor den imam grcenja ali bas kako kaj tebe ke se pojavat i tolku, ali ako ti e strav poseti ginekolog bidejki sekoja bremenost e individualna , a plus ti nosis i bliznaci taka da najdobro prasaj si uste ednas. Pozdrav




margos -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (20.2.2012 8:54:12)

boni25, vcera bev i me stavija na CTG.Otidov zosto vcera setav i nekako poveke pati mi se sluci da mi se stvrdne stomakot , pa se uplasiv i vecerta otidov.Rezultatite dezurniot doktor vo Sistina mi rece deka se dobri i pak na kraj me uplasi so toa sto mi rece deka imalo mala reakcija na matkata i da se napijam diazepam i da miruvam a ako se povtoruvaat da odam kaj mojata doktorka da mi dade inekcija za zreenje i moze ke treba da primam 2-3 dena nekoja infuzija.Epten me uplasi. Da ne znae nekoj da cita CTG,ama taa linija za kontrakcii na nekolku mesta e malku pokacena ama najveke do nekoja brojka 20.Ne znam sto znaci toa, ako moze nekoj da mi pomogne,




Happy mummy -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (25.2.2012 12:56:27)

Zsravo na site trudnicki i novopeceni mamiscki!
Da Vi se pofalam,jas stanav majka,imam since Martin! Se porodiv na 19 fevruari vo 37 polni nedeli,po priroden pat i imav lesen poragaj.Prekrasno e cuvstvoto da go imas svoeto bebe vo race Vi posakuvam na site brz i lesen poragaj!
Jas veke se selam vo delot za bebe i majki [sm=duda.gif]

pozdravce [sm=sloncek.gif]




blaska -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (25.2.2012 13:13:08)

neka ti e zivo i zdravo [sm=duda.gif]




Cipi Ripi -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (25.2.2012 13:15:39)

Neka ti e zivo i zdravo, da si se raduvate i guskate sega doma.[sm=smiley1.gif] A kade se porodi? Kazi ni nesto poveke na nas trudnickite.[sm=smiley1.gif]




Ikana -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (25.2.2012 14:27:14)

Toa znaci deka si imala mali bolki nekoi, neznacitelni, no sepak poradi pretpazlivost ke ti dadat zreenje za plukjata i toa e mnogu bitno!
Inaku gornata linija na CTG se tonovite na bebeto, a dolnata kontrakciite na matkata. Brojkite od strana oznacuvaat kolku se jaki kontrakciit, a prostorot megju niv kolku se cesti. Koga ke ti dojdat nad 60 togas treba da odis vo bolnica. Mene mi odea do 100 i bea mnogu zblizeni edna do druga, pa osekjav umerena bolka, a stvrdnuvanjata na matkata tie 4 dena koga bev vo bolnica rped da se porodam ne gi ni osekjav. Imase zeni sto se vitkaa od bolki, jas nisto ne osetiv. So lesno neka ti e!

ИЗВОРНА ПОРАКА: margos

boni25, vcera bev i me stavija na CTG.Otidov zosto vcera setav i nekako poveke pati mi se sluci da mi se stvrdne stomakot , pa se uplasiv i vecerta otidov.Rezultatite dezurniot doktor vo Sistina mi rece deka se dobri i pak na kraj me uplasi so toa sto mi rece deka imalo mala reakcija na matkata i da se napijam diazepam i da miruvam a ako se povtoruvaat da odam kaj mojata doktorka da mi dade inekcija za zreenje i moze ke treba da primam 2-3 dena nekoja infuzija.Epten me uplasi. Da ne znae nekoj da cita CTG,ama taa linija za kontrakcii na nekolku mesta e malku pokacena ama najveke do nekoja brojka 20.Ne znam sto znaci toa, ako moze nekoj da mi pomogne,





margos -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела (27.2.2012 15:47:15)

Fala ti Ikana, jas eve sega malku odmaram i se nadevam deka ke izdrzam do 36 nedela.Pozdrav




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>