RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела [chat] (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Felly RR -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела [chat] (26.5.2015 19:00:15)

Профе, јас за проверка на крвна група мислам дека платив околу 200 денари. Резултатите ги даваат уште истиот ден, и не би требалод а се чека многу за термин.




Felly RR -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела [chat] (27.5.2015 8:51:05)

Dothy, твоето прашање го префрлив во темата ТУКА.




profe -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела [chat] (28.5.2015 16:42:35)

Здраво, дечки. Следната недела ми закажаа Цтг во Систина. Ме интересира од што се состои прегледот? Дали има вагинален преглед? Ме интересира за депилација, дали да закажам пред тоа или потоа? Фала:)




lukajana RR -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела [chat] (28.5.2015 16:53:18)

Во Систина незнам ама на Гак после Цтг прегледуваат и вагинално да проверат да не се отвараш,значи преглед со прсти [sm=smiley13.gif] така да депилирај се сепак пред прегледот




gina -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела [chat] (28.5.2015 19:44:29)

jas vo vtornikot bev vo sistina na kontrola i na tranzfuziologija treba da prodolzam uste so frahiparin drugoto se e dobro od pastelak plodova voda bebeto super se razviva i me prasa sto ce pravime za poragaj i kazabv deka finansiski tamu nemozam pa mi predlozi da odam vo Gak nikako kaj nas i vikam neznam dali ce me primat ce te primat mi vika ne smeat da te vratat i denes bev kaj mat. na kontrola mu vika da odam 35-36 nedela na GAK na kontrola mi vika nema potreba da se dreckas pa ce ti recat pak da pojdes koga ce nablizi vremeto jas ce te pratam i so ova se dosega morat da ye primat da ne se mislam za toa i da ne se zamaram pa ce ostavam taka da tecat rabotite e sega sto nemam poznat nikoj se nadevam ce imam sreka




profe -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела [chat] (28.5.2015 21:21:12)

Фала на одговорот:), јас ќе бидам 36та недела за цтг првпат. Се зачудив и јас зошто толку рано. Може дека бебето е карлично поставено. Којзнае?!




blue_blue -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела [chat] (28.5.2015 22:20:36)

на Цтг обично почнуваш да одиш кога ќе влезеш во 9-ти месец. Докторот ќе одреди колку често ќе треба да правиш Цтг, јас последната недела пред да ме породи одев секој ден а некои денови и по два пати. Цтг не е преглед само на стомакот ти ставаат сонда и ги слушаат и бележат на лента тоновите на бебето. Трае околу 15 мин. излегува еден лист што личи како оној од ЕКГ на срце и докторот после го гледа и одлучува дал идеш дома или ќе те задржи за да те спрема за породување. Мене никогаш не ме прегледуваше вагинално, но јас се породив во Ремедика на закажан царски во 38 недела зошто така одлучи докторот.




Milicka 30 -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела [chat] (29.5.2015 19:53:35)

Здраво трудници како сте?
Гина една моја пријателка сега се порагаше во ск на државно ,пред да влезе во 9ти одеше на контрола кај некоја др и без проблем си се породи таму, ама и да одиш да се пораѓаш таму мислам дека не би те вратиле.
Профе и јас за некој ден влегувам во 36та недела и ќе почнам со цтг кај матичниот, а за пораѓај ми рекоа некаде во 38 недела ,јас сум за царски заради претходна операција што имам правено иако мојата бебушка си е наместена за карлично поеаѓање.
Другите како сте? Теа да не се породи?
Поздрав




Melanija RR -> RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела [chat] (29.5.2015 22:33:11)

Испишани се 100 страници [sm=smiley1.gif] се читаме во продолжението ТУКА




Страница: <<   < Претходна страница  95 96 97 98 [99]