RE: Вештачко оплодување III дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (2.1.2013 22:49:17)

ti blagodaram melanija ke bide i kaj mene ne gubam nadeznikogas




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.1.2013 0:10:28)

Dojde i toj den ,megu tolku praznici,kako sto rece doktorkata dobiv na 1.1 .Zavrsiv so Jasmin,Superfakt do denes 0.5 , od utre po 0.3,i pocnuvam so Fostimon 3. E ova malku me buni,nemozam da cekam do utre do 13 pa ako ima nekoja RR budna neka mi kaze,dali se misli na 3 inekcii ili doza Fostimon 3 ???..leleeee panika me fakja. Ve guskam site [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




bubble -> RE: Вештачко оплодување III дел (3.1.2013 8:21:10)

Toa se 3 inekcii odednash :) za da Ima mnogu zdravi folikulchinja [sm=smiley36.gif] srekjno I samo napred[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ema$

Dojde i toj den ,megu tolku praznici,kako sto rece doktorkata dobiv na 1.1 .Zavrsiv so Jasmin,Superfakt do denes 0.5 , od utre po 0.3,i pocnuvam so Fostimon 3. E ova malku me buni,nemozam da cekam do utre do 13 pa ako ima nekoja RR budna neka mi kaze,dali se misli na 3 inekcii ili doza Fostimon 3 ???..leleeee panika me fakja. Ve guskam site [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




menada -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.1.2013 12:22:03)

Izgleda dojde vreme za zal da se prefrlam tuka , poslednata nadez.Me interesira dali za invitro preku fond se potrebni 4 mislam bea inseminacii ili ne? Nekade procitav deka ako e maski sterilitet ne se potrebni, pa koj imal takvo iskustvo ke go zamolam da pisi,[sm=zmeden.gif]




mesecina83 -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.1.2013 13:19:42)

Menada nie sme so takov slucaj celata dokumentacija i tvoite ispituvanja ke gi podneses vo fondot kade zivees so sreka




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.1.2013 13:29:27)

Менада добро дојде [sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif] и ти пожелуваме оваа година да си ги видиш [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif]




mesecina83 -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.1.2013 13:30:26)

Za 2-3 nedeli ke imas odgovor za vaucerot zdravje jas vo juni ke pravam vtoro ivf se nadevam ke bide uspesno




AnnaMolly RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.1.2013 14:45:14)

Драги пријателки, ми треба одговор на неколку прашања за моја колешка на работа.
Прво, каде се прави спермограм, колку пари е.
Второ, што прво треба таа да испита?
Има 27 години и е три години во брак, не може да забремени.

Па си реков кој ќе ми даде подобар одговор од вас? Ви благодарам однапред.




Нивеа -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.1.2013 15:00:47)

AnnaMolly RR мојот доктор кога почнавме да утврдуваме што е работава ми рече дека најбитно е прво машкиот фактор да се оттргне и ако е се во ред со него се оди на жената (зошто ние малку комплицирани сме биле [sm=jezicek.gif]) !мислам дека Систина,Ремедика имаат и ценовник на нивните веб страни за одредени работи.Ние правевме спермограм и спермокултура за мм, а јас праев ХСГ за проодност на каналите,микробиолошки тестови, ПАП тест




bubble -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.1.2013 16:30:11)

Ako e mashki sterilitet ne trabaat insemenacii gi sobirash samo osnovnite dokumenti gi Ima na stranata na fzo.org.mk so srekja... [sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: menada

Izgleda dojde vreme za zal da se prefrlam tuka , poslednata nadez.Me interesira dali za invitro preku fond se potrebni 4 mislam bea inseminacii ili ne? Nekade procitav deka ako e maski sterilitet ne se potrebni, pa koj imal takvo iskustvo ke go zamolam da pisi,[sm=zmeden.gif]




bubble -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.1.2013 16:41:43)

najprvo da se napravi spermogram I hormonalen status na zenata... A potoa ginekologot ke kaze shto kako... Inache za spermogram moze da se odi I fondovski so upat od matichen lekar na soprugot...a na privatno I mislam okolu 1500 den. Taka nekako ako ne se lazam... Zaboraviv [sm=smiley1.gif][sm=zmeden.gif] Mozebi Gresham...neka me ispravat devojkite ako gresham[sm=smiley1.gif] pozdr
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Драги пријателки, ми треба одговор на неколку прашања за моја колешка на работа.
Прво, каде се прави спермограм, колку пари е.
Второ, што прво треба таа да испита?
Има 27 години и е три години во брак, не може да забремени.

Па си реков кој ќе ми даде подобар одговор од вас? Ви благодарам однапред.




iviv -> RE: Вештачко оплодување III дел (5.1.2013 11:05:16)

Jas site raboti si gi ispituvav so upad od maticen i vo drzavna bolnica jas mislam nema potreba da se plaka privatno.Za spermogram da se pravi prvicno e potrebno infektiven skrining potocno HIV 1-2 i hepatit B-C i toa se ipspituva vo institut za javno zdravje i se plaka 100 den maticniot ke ja upati redosledno kako treba primer ovie moze drzavno se ceka dva do tri dena ,a spremogram moze privatno za pobrzo 900 den e vo adrialab nie posledniot tamu go napravivme zosto mi bese itno potreben inace site ostanati spremogrami prehodno vo drzavna na ginekologija ili na institut za histologija i enbriologija i ovoj bese najtocen i najprecizno pregledan. Privatno komplet so infektiven skrining i spermogramam vo privatnive bolnici bese 2800 den koga jas prasuvav sega moze ima nekoja promena. Se nadevam nesto pomognav [sm=smiley1.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување III дел (5.1.2013 11:50:54)

во ремедика коста 1900 денари, а во систина коста 2000 денари. 100денари разлика :)




iviv -> RE: Вештачко оплодување III дел (5.1.2013 11:54:57)

zaedno so infektiven skrining ? E pa togas go namalile ako e taka znam koga prasuvav komplet so ispituvanje na hiv 1-2 i hepatit b-c + spermogram bese 2800




Didi80 -> RE: Вештачко оплодување III дел (5.1.2013 14:28:19)


ИЗВОРНА ПОРАКА: menada

Izgleda dojde vreme za zal da se prefrlam tuka , poslednata nadez.Me interesira dali za invitro preku fond se potrebni 4 mislam bea inseminacii ili ne? Nekade procitav deka ako e maski sterilitet ne se potrebni, pa koj imal takvo iskustvo ke go zamolam da pisi,[sm=zmeden.gif]


Менада зависи од тоа колку е лош спермограмот(ако има помалку од 4 мил. не бараат)зашто и не е логично со таков резултат да ги правиш инсеминациите.Ти кажувам за пред две години мене не ми бараа.Сега можеби има некои промени па според мене најдобро би било да се јавиш во фонд за здравство и да си прашаш.




kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (5.1.2013 15:01:33)

zavisi sto e problemot kaj mm bese dijagnoza astenozoospermija so koncentracija od samo 1 milion ni pobaraa 2 inseminacii a se znae oti nema da bidat uspesni edinstveno so icsi moze da ostanam bremena na drug nacin nikako duri mi bese smesno koga go dobiv resenieto mi doaga da zemam kredit i da odam na privatno




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (5.1.2013 16:46:18)

За спермограм нема потреба од Хепатит Б и Ц. Доволно е само сида тест не постар од 6 месеци за било каде .Во Институт за Хистологија е 150 ден со упат од матичен и е готов за 3 дена.Но прво се закажува е не се чека многу за закажување 3-5 дена, и многу се темелни. Зашто да плаќаш 2000 ден кога можеши за 150 ден. А потребно е да се провери хормоните за жената исто така пред да се оди понатаму. После тоа гинекологот знае што следува зависно од резултатите. Кај секого е поинаку . Сите испитувања можат да се прават на клиника со картони. може ке потрае подолго ама има голема разлика во цена а и докторите се добри. Јас правев и ХСГ лапаро и хистеро на клиника и сум задоволна од исходот.




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување III дел (6.1.2013 22:43:16)

Драги мои RR Нека бадниковата вечер го избрише сето она што сакате да го заборавите , а Божиќното утро Ви исплете венец од здравје, среќа, љубов , божји благослов и многу радосни моменти ! За многу години !!! [sm=smiley31.gif]




gina -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.1.2013 14:55:25)

HRISTOS SE RODI SREKEN BOZIK na site pravoslavni rr vo site domovi da ima mir zdravje sreka i mnogu decinja




firenca didi -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.1.2013 19:50:48)

SREKNI PRAZNICI na site rr cestitki za trudnicite a za ostanatite useh i normalno ubavi vesti mene me interesira kolku kosta inf po kratka postapka....




MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.1.2013 20:20:04)


Здраво,
Спермограм се прави на повеќе места, може во некоја независна приватна лабараторија, ние правевме во Авицена, таму се закажува однапред, а метеријалот се носи од дома и не смее да поминат повеќе од 15 мин во транспорт. После правевме и во Ремедика, таму на мм му беше многу попријатно, не се закажува, материјалот се остава таму а не од дома, претходно направивме и некои други тестови hiv, хепатит, брисеви, мислам дека беа тие. Резултатот се добива за неколку часа. Ако има некој проблем во ремдика веднаш препорачуваат преглед кај уролог. И на двете места Авицена и Ремедика мислам дека беше околу 3000 ден.
Што треба таа да испита, најдобро е да се консултира со гинеколог. Јас одев прво кај еден, и не бев задовлна и почнав по препорака да одам во Ремедика. Таму веднаш, после првиот преглед ни кажаа и на двајцата кои испитувања треба да ги направиме. Добро е тоа што не те обврзуваат кај нив да ги правиш испитувањата. Првиот пат мислам дека платив околу 6000 ден, преглед, брисеви, уринокултура и пап тест. Понатаму ќе си види што и како ќе и одговара, цена услови и се останато.
Поздрав и и посакувам многу среќа




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.1.2013 20:51:49)

koj ti kazal deka vo remedika ne dozvoluvaat od doma da se donese spermogram? jas
pred 11 dena pravev inseminacija vo remedika, i spermogramot go donesov od doma ne pokasno od 40 min. i spermogramot vo remedika ne kosta 3000 denari nego 1900 denari.




kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.1.2013 22:04:32)

lele 1900 denari za spermogram vi se molam toa e preterizam bre jas ovde vo strumica za spermogram plativ 300 denari na privatno sto e ova bre deri koza na nasata maka vi se molam prasuvav niz poveke laboratorii vo strumica kolku e spermogramot da se naprav e najmnogu sto mi pobaraa e 600 denari da mu dozvolam na nekoj da pecali pari nebroeni na mojata maka nema sansi i spermogramot na gak i ovoj na privatno izlegoa isti znaci ista dijagnoza se isto kazi reci a bea razlika od 1 mesec




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување III дел (8.1.2013 0:09:08)

pa ako sakas be so sila nikoj ne netera vo privatna bolnoca, sega so nasi pari ke ideme kaj sakame, a ako ideme na toa posobro 1h rezultat nego 1mesec da se utepas od cekanje




kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (8.1.2013 0:19:30)

ne bre ne cekav 1 mesec za eden rezultat nego tolku bese razlikata od edniot do drugiot spermogram

za rezultatot cekav samo nekolku saati 2,3 saati tolku nekade plus minus




Страница: <<   < Претходна страница  92 93 94 [95] 96   Следна страница >   >>