RE: секојдневно капење (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


penelopa -> RE: секојдневно капење (14.1.2011 10:38:30)

Едно прашање во врска со бањањето на бебто. Колку голема треба да биде кадичката? Ние таа што ја купивме пред да се роди син ми сега некако му е мала па викендов планираме да купиме нова. Колку што читам на интернет страниве  должината им е 84см. а таа е доволна за 2ипол месечно бебе?
Вака некако изгледа: [image]http://www.lovecnacene.si/upload%2Fproducts%2F2602%2F9%2F722139.jpg[/image]




Octavia -> RE: секојдневно капење (6.4.2011 8:48:21)

Денес прочитав дека во Србија педијатрите го менуваат ставот за секојдневното капење. Според новите насоки, се советува бебињата да не се капат додека се во боница, туку да се чистат со топла газа, а потоа дома да се капат секој 4-ти ден. Овие насоки се официјални, од Институтот за мајка и дете и велат дека се базирани на докази.




valed -> RE: секојдневно капење (6.4.2011 9:14:08)

jas sum protiv ova Oktavija i pogolemata moja princeza (koja sega ima 7 godini) a i sea [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]go kapam sekoj den. Toa e del od licnata higiena i kako sto i nas vozrasnite ni odgovara sekoj den da se tusirame taka im olesnuva i na niv. I planiram taka i da prodolzam, a veke na golemkata toa i e navika i navecer samata si bara da se istusira pred neposredno legnuvanje.
Sepak toa e moe mislenje, sekoj znae i pravi kako smeta deka e ispravno....
kako ke go naucis deteto od mali noze takvo ke bide za cel zivot....




mama26 -> RE: секојдневно капење (6.4.2011 10:20:44)

jas pak sum protiv sekojdnevno kapenje.

kaj mene e sekoj den samo [ maj juni juli avgust i septemvri.']

drugite meseci sme na 3 dena kapenje.togas e poladno i izbegnuvam sekoj den da go kapam zatoa sto ako go kapam ne izlagam toj den od doma od strav da ne posle toa nastine




Maca25 -> RE: секојдневно капење (6.4.2011 10:23:06)

Ние па секој ден ја бањаме Нина. Она додуша сака. Толку убаво се опушта и се заспива лесно после бањање. Ја бањаме околу 8.30-9 навечер додека има уште парно и директ во кревет.




baby_bump -> RE: секојдневно капење (8.4.2011 17:18:30)

Sekojdnevna higiena = polovina zdravje.
Jas nekogas i 2 pati se kapam vo denot, a ne moeto bebe, koe se mocka i kaka vo pelenata, se ligavi, povraka, pluka???
Ne znam vo koj del od svetoto lugeto se kapat na 3-4 dena?? tamu kaj sto nema voda i uslovi da, ama koga imas uslovi, koga gledas deka banjata mu godi na deteto, zosta pak da ne se kape sekoj den.





mila mama -> RE: секојдневно капење (8.4.2011 17:26:46)

Vo pogolemiot del na zapadna Evropa se praktikuva kapenje na 2-3 dena. Kako sto kaza Octavia toa e bazirano na naucni ispituvanja-so sekojdnevnoto kapenje se narusuva hidro-lipidniot balans na kozata i posle kozata stanuva posklona kon dermatiti, alergii i drugi infekcii.
Kaj bebeto ne se razvieni lojnite i potnite zlezdi kako kaj vozrasnite, tie ne se potat kako nas, a delovite kade sto se valkaat-predelot okolu pelenata treba sekojdnevno ubavo da se mie . Sekade kade sto faka miris-vo izvivkite, t.e "faltite" kako sto jas gi vikam [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] e dovolno so cista suva salfetka i maslo za bebinja da se pomine.




skorpijana -> RE: секојдневно капење (8.4.2011 17:30:45)

jas gi banjav do 6 meseci sega se banjame na 2-3 dena a letoto sekoj den kako i nie taka i oni




Annet -> RE: секојдневно капење (24.7.2011 13:10:49)

me interesira dali ste koristele na chicco bebeski sapun,jas zemav takov za vo bolnica za bebenceto,ama sega neznam dali napraviv pravilno,site pisuvaat deka ili merima ili bekutan nosat......[sm=zmeden.gif]




ananikol -> RE: секојдневно капење (24.7.2011 13:42:59)

 

  Do 6-ti mesec se kapevme sekoja vecer a potoa sekoj vtor den.

  Osven ako e ubavo vremeto pa ako si igra  vo pesokot togas direkno na kapenje




arh_diz -> RE: секојдневно капење (24.7.2011 15:59:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

me interesira dali ste koristele na chicco bebeski sapun,jas zemav takov za vo bolnica za bebenceto,ama sega neznam dali napraviv pravilno,site pisuvaat deka ili merima ili bekutan nosat......[sm=zmeden.gif]

Nema vrska sto e chicco moze i toj , toj e isto detski




annie -> RE: секојдневно капење (25.7.2011 12:10:56)

moeto bebe e nauceno na sekojdnevno banjanje.sinojka ne ja izbanjav,zatoa sto bevme izlezeni nadvor i se vrativme okolu 22,00h.i si vikam aj kasno e nisto ne i e eden den ako ne e natopena,ja oblekov vo pizamki dadov mlekce go ispi i pocna da se vrti u krevetceto ne moze da zaspie.inaku zaspiva za 3 sekundi.ama posteno me iznamaci cel saat i na kraj ja legnav do mene da zaspie.




miana -> RE: секојдневно капење (25.7.2011 12:32:09)

Jas mojata sekogas ja banjav okolu 22-23h,pa cicase i spiese po cela nok do 08-09h sabajle..Takada toplo preporacuvam sekojdnevno banjanje na decata ( osobeno leten period) i sto podocna za da spijat cela nok ..Poz




Martins mom -> RE: секојдневно капење (25.7.2011 12:35:15)

Мартин го капам секој ден од кога е роден. И да сум капната, пак ќе најдам сили и ќе го искапам зашто се осеќам ко да ми фали нешто ако тој не е бањат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Инаку дека со капењето ќе спие цела ноќ, мало морген. Тој се освежува и почнува да урла[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Затоа го преместив бањкањето, место пред спиење, околу 18-19 часот.




Nadezna -> RE: секојдневно капење (10.9.2011 1:20:47)

Na reklamata za Pikovit, koja ja imavme i ovde vika maliot- Da se kapam vo leto sekoj den po ednas a vo zima pporetko. I jas taka pravam, go banjam sekoj den vo leto a vo zima preku eden den.




blond -> RE: секојдневно капење (10.9.2011 8:52:37)

Секој ден го капев до пред некој ден кога почна да не сака да се бања. Претходно едвај чекаше да го соблечам и да го ставам во коритце, а плачеше кога ќе го извадев. Е сега обратно, плаче додека е во коритцето, а се смее кога ќе го извадам.
Што ли може да е проблемот? Се има нешто наплашено а не знам што. Водата секогаш е иста температура, не е имал некој инцидент при бањање, а не знам зошто така се плаши сега и не сака да се бања. Овие 4-5 дена го бањам на сила, тој плаче а јас 30 секунди го бањам [sm=smiley19.gif] колку да се рече дека му поминал редот...
Некоја со слично искуство?




Bububebe -> RE: секојдневно капење (10.9.2011 11:42:27)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] го капам секој ден откако е родено.Летово некогаш и по два пати [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




bebushkatamojaa -> RE: секојдневно капење (25.9.2011 15:51:35)

kolkava sobna temperatura pretpocitate koga go banjate bebushot?maliot moj e 2 meseci, i do sea vo sobata mi bese 28, 26 stepeni, ama sea se razladi i stana 23 stepeni...dali ima potreba od zatopluvanje?inaku go banjam vo voda so toplina od 37 stepeni.Pozzzzz




mila mama -> RE: секојдневно капење (25.9.2011 16:05:27)

Обично дома секогаш седиме на 21-23 степени, ама кога сум ја бањала бебушката во зима сум дотоплувала -тогаш бевме и помали-родени сме во октомври.. Сега еве година ќе правиме, исто е 21-23, ама не дотоплувам.




Andriance -> RE: секојдневно капење (26.9.2011 9:58:15)

Spored ona shto sum citala kako preporaki a i ona shto mi go kazaa predijatri...bebe e poubavo da sedi vo porazladena prostorija odkolku pregreana...dodeka mirno sedi spie ili cica temperatuta od 22,23 stepeni e ok...dodeka koga se banja mislam deka treba da bide malku potopla okolu 26 stepeni zasto sepak oni brzo se razladuvaat...jas taka pravam




Luci -> RE: секојдневно капење (8.11.2012 9:48:21)

Мамички колку често ги бањате децата периодов? На колку дена, или пак секој ден?




Beatris -> RE: секојдневно капење (8.11.2012 9:53:31)

Луци, јас до пред 1 месец ја бањав секој ден. Летоска дури и ја туширав по неколку пати во денот. Имав врз глава многу баби и жаби кои ме советуваа од типот - леле ќе го разболите детево, греота е дрн мрн. Од едно уво влага - од друго излага. Баш и го прашував педијатарот дали е тоа во ред (кога беше помала). Човекот ме праша едно просто прашање - Ти се тушираш ли секој ден? Јас нормално одговорив да. Епа, вика, што ме прашуваш тогаш. Хигиената е најважна. Внимавај само секогаш да и биде хидрирана кожата затоа што е осетлива.

Сега ти викам почнав на два дена, некогаш и секој ден ни се фаќа, од проста причина што не сакам косата да и ја мијам секој ден, а таа а ја ставиш во када, не главата, цело купатило лом го прави [sm=jezicek.gif]




miana -> RE: секојдневно капење (8.11.2012 10:04:58)

Zavisi..Na dva dena ja banjam ...A nekogas ako kakala dva tri pati ,i go mijam gazeto samo...




Ikana -> RE: секојдневно капење (8.11.2012 10:08:23)

Ние се бањаме секој ден, но сега зимски период, знам некогаш (ретко) да прескокнам еден ден.




@Mila@ -> RE: секојдневно капење (8.11.2012 10:09:04)

Nie sekoj den se banjame osven retko se slucuva ako sme na gosti pa da ni zaspie vo kola na vrakjanje pa da go presoblecam samo,obicno gledam buden da go drzam da si se sredime asalno.Mislam deka polesno i pomirno spie koga e izbanjat.Za kosata se slucuva da ne mu ja mijam sekoj den otkako zaladi ako uspeeme da ne ja namokrime a za sekoj slucaj so fen mu ja zasushuvam zs mu potporasna.




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>