RE: секојдневно капење (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


mama26 -> RE: секојдневно капење (20.11.2010 12:13:25)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Isabella

Nema potreba od sekojdnevno banjanje, pedijatrite preporacuvaat 2-3 pati nedelno banjanje.
[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley20.gif[/image]




Martins mom -> RE: секојдневно капење (20.11.2010 12:18:59)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

секој ден околу 21 часот имаме ритуал капење, потоа следува цицање и нанкање[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] откако е роден немаме промашено ниту еден ден


поминаа 9 месеци од неговото раѓање и ние и ден денес немаме промашено ден - секој ден се капиме. можи зимава ќе прескокнуваме, ќе видиме[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Snowhite RR -> RE: секојдневно капење (20.11.2010 15:55:24)

Ние до сега се капевме 2-3 пати неделно, ама сега кога почнав на работа, најверојатно еднаш неделно ќе се капиме, немаме време за повеќе, сега еве пред некој ден го искапив, ама главата не му ја измив, ми беше страв дека само што оздраве, па почнав на работа, пред тоа беше со вирус и главата не знам од кога не му е измиена, само на тело и газето го миевме. Утре конечно ќе се капиме




Maca25 -> RE: секојдневно капење (20.11.2010 16:05:52)

Нина цела недела не е бањата. Срамота.[sm=smiley36.gif] Во последно време еднаш до два пати неделно ја тушираме, а еднаш ја бањаме со миење коса во кадичка. неделава само ја замивав навечер. Некако беше ладно, парното беше многу слабо а и она кенкава и болна и не ја бањавме. Денеска не чека шлапкање во кадичка.




nadica -> RE: секојдневно капење (20.11.2010 16:22:32)

се поретко се капиме [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] од секој ден преминавме на преку еден ден, па 3 пати неделно со еднаш миење на глава, па сега највероватно ќе мора да се задоволиме и со 2 пати неделно бидејќи одамна не поминал ден а ние да не пиеме сируп [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] де за искашлување,де за температура, де антибиотик ...




misticia -> RE: секојдневно капење (20.11.2010 16:29:06)

Големата ја бањав секој ден до 2 години, па на два три дена, на лето пак секој ден, и сега два пати неделно
Малата си ја бањам секој ден многу ретко да прескокниме ден.




biljana16 -> RE: секојдневно капење (20.11.2010 18:01:28)

Jas do 8 meseci go banjav sekoj den a sega 2-3 pati nedelno.




AnnaMolly RR -> RE: секојдневно капење (20.11.2010 18:05:39)

До октомври го бањав секој ден, сега на два, некогаш и три дена зашто е ладно.
Ама буквално по секое какање миеме газе со сапун.




Pepelaska * -> RE: секојдневно капење (20.11.2010 20:38:36)

jas go kapam sekoj den, a so kakov sapun go odmivas jas koga go odmivam gazeto samo so topla voda.Treba sapun?




Snowhite RR -> RE: секојдневно капење (20.11.2010 20:44:54)

И јас со сапунче бебешко го одмивам, мерима сапунче се уште користиме, а можеш и со некое друго на пример бекутан или џонсон




AnnaMolly RR -> RE: секојдневно капење (23.11.2010 23:01:45)

Јас од првото бањање користам шампон и сапун бекутан од тие со камилица. Најубави ми се и Филип немаше воопшто никаква реакција од нив, а гледам многу користите само мерима сапун. Една комшика моја дури до 3 месеци ги переше алиштата на бебето рачно со сапун мерима. Тоа е глупост според мене.






nadica -> RE: секојдневно капење (24.11.2010 10:27:27)

јас за надица од почеток ја користам целата бекутан колекција со исклучок на сапун само сапун користам на еуцерин и за газе и ла раце и за лице и мн сум задоволна




***Lide*** -> RE: секојдневно капење (24.11.2010 11:27:53)

i jas od pocetok ja koristam kolekcijata na bekutan a sapun seuste ne koristime samo samponce i penlivo i sekako mleko ili maslo a ponekogas i pudra

nekako sapunite mi se luti i zatoa ne koristime




slavicav -> RE: секојдневно капење (24.11.2010 11:40:47)

Nie seushte se banjame sekoj den bidejki toa e uzivancija i za nea pa i za mene i koristime Mustela gelot za banjanje i mlekoto za telo,malku se poskapi ama se nezamenlivi a pri sekoe menuvanje na pelenata se odmivame so voda i mustelata.Nie taka se naviknavme a vlazni maramici rechisi i da ne koristime,samo po gosti.




***Lide*** -> RE: секојдневно капење (24.11.2010 11:42:41)

i nie se kapevme sekoj den ama sega od koga podzastudi se kapime 2 pati nedelno a se odmivame sekoja vecer




tea -> RE: секојдневно капење (24.11.2010 13:30:30)

se trudime da se kapeme sekoja vecer pred spienje iako e ladno, doma sekako e zagreano. Sega ni se slucuva da preskokneme nekoj den ama toa e mnogu retko.




bebe11 -> RE: секојдневно капење (29.12.2010 11:58:05)

Jas ziveam vo Svedska i tuka bebinjata gi banjaat 2 do 3 pati nedelno,a ne sekoj den kako kaj nas.Sepak jas mislam da si go vodam nasiot red i da si go kapam sekoj den.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Nadezna -> RE: секојдневно капење (2.1.2011 19:46:21)

Damjan ima 45 dena i dosega go banajvme sekoj den.
Se prasuvam dali i vo zima e preporacano sekojdnevno kapenje?
Planiram da namalam na preku eden den.
Sto velat pedijatrite za toa?




*miki mami* -> RE: секојдневно капење (2.1.2011 22:27:05)

Јас мислам дека уште е мал да не го бањаш секој ден али ти си занес консултирај се со педијатар или со некој што има искуство [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
јас моето до 6месеци го бањав секој ден можеше да промашиме некогаш али ретко сега го бањам 2/3 пати во неделата така ми рекоа на кожно има многу сува кожа не трпи толку често бањање и кратки бањи од по 5мин




*miki mami* -> RE: секојдневно капење (2.1.2011 22:29:57)

Бебињата треба да се бањаат секојдневно

Бањањето на бебињата ја отстранува влагата од деликатната кожа и може да ја осуши сосема и да ја иритира. Дополнително, долгото седење во вода со сапун (шампон или сл. препарати), може да доведе до дразнење на уретрата (особено кај девојчињата), што пак може да предизвика инфекции на уринарниот тракт. Педијатрите препорачуваат дека сѐ додека ги одржувате чисти деловите од телото на бебето што најмногу се валкаат (газето, вратот итн.) чисти, целосните бањи можете да ги сведете и на 2 до 3 неделно. Доколку вашето бебе ужива во бањањето, нема опасност и од секојдневно бањање, но бањајте ги единствено со вода, без препарати.




mila mama -> RE: секојдневно капење (3.1.2011 14:18:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

Бебињата треба да се бањаат секојдневно

Бањањето на бебињата ја отстранува влагата од деликатната кожа и може да ја осуши сосема и да ја иритира. Дополнително, долгото седење во вода со сапун (шампон или сл. препарати), може да доведе до дразнење на уретрата (особено кај девојчињата), што пак може да предизвика инфекции на уринарниот тракт. Педијатрите препорачуваат дека сѐ додека ги одржувате чисти деловите од телото на бебето што најмногу се валкаат (газето, вратот итн.) чисти, целосните бањи можете да ги сведете и на 2 до 3 неделно. Доколку вашето бебе ужива во бањањето, нема опасност и од секојдневно бањање, но бањајте ги единствено со вода, без препарати.


Потпис!

Само би додала: бањајте ги единствено со вода и масло за бебиња во водата за да се задржи водно-масниот баланс на кожатаи да не дојде до прекумерно сушење на истата.




baby_bump -> RE: секојдневно капење (3.1.2011 16:49:02)

За оваа тема имаме секојдневна полемика со мм, бидејќи тој мисли дека со секојдневното капење ја настинуваме и често и тече носето на ќеркичката.
Но, јас сум поборник на секојдневното капење и така ќе тераме барем до 1 година возраст.
Јас мислам дека хигиената е половина здравје, а тргнувам од мене и во зима и во лето ако јас не се истуширам еднаш дневно не се чувствувам убаво.
Старите велеа дека детето расте преку бањањето, можеби не е сосема точно, но се освежува и се опушта телото, послебно преку секојдневните масажи и вежби кои и ги правам после секое капење.




Палешка РР -> RE: секојдневно капење (3.1.2011 19:17:50)

Јас сум консултирала многу доктори во врска со секојдневното капење и повеќето ми рекле дека сега се препорачува бебињата да се капат преку два дена во зима и преку еден ден во лето, за да не им го тргате заштитниот слој на кожата кој штити од инфекции. Јас така и практикував, како што ми кажаа.




Pepelaska * -> RE: секојдневно капење (3.1.2011 19:53:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Јас сум консултирала многу доктори во врска со секојдневното капење и повеќето ми рекле дека сега се препорачува бебињата да се капат преку два дена во зима и преку еден ден во лето, за да не им го тргате заштитниот слој на кожата кој штити од инфекции. Јас така и практикував, како што ми кажаа.


Потпис




Nadezna -> RE: секојдневно капење (10.1.2011 18:26:32)

Ние се банјаме секој ден, освен кога имаме гости до покасно или Дамјан спие до доцна. Сме утнале 3-4 бањања во месец ипол.
Сепак,сметам дека не потребно толку често бањање.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>