RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


sanjce1991 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.2.2016 17:41:38)

Da i tiroidnata mi e vo granicite na normalata




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.2.2016 17:41:43)

Insulin moras da ispitas zasto ako e visok moze i od nego da nemas redovni ciklusi toa ti gozboruvam od iskustvo na dve moi bliski rodnini




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.2.2016 21:09:05)

сaњче1991, дoбредoјде и блaгoдaрнoст штo гo спoдели твoетo искусрвo, a истo и oд други имaм слушaнo убaви рaбoти зa тие кaпки. Кaпките се изрaбoтени нa притoднa бaзa у придoнесувaaт зa пoдoбрa циркулaцијa вo oргaнизмoт и зa прoчистувaње нa oргaнизмoт, штo придoнесувa зa хoрмoнaлен бaлaнс.

Ајде зa убaвo, пa нaскoрo дa известиш зa убaви вести[sm=bravo.gif].




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.2.2016 21:35:43)

Sanjce како некој што долго време се бореше со истиот проблем те советувам да испиташ инсулин и скриен шекер, кај полицистични јајници многу често знае ова да е проблем. Во однос на влакната дали ги испита другите андрогени хормони? И кај мене тестостеронот беше ок, ама затоа андростендионот беше висок.




sanjce1991 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.2.2016 22:33:53)

Ispitan mi e i toj, isto taka e vo granicite na normalata sega. Pa vlaknavosta se dolzi od toj period koga imav hormonalen disbalans, sega veke e se podobro uste da se izborime i so neplodnosta[sm=smiley13.gif]




Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.2.2016 23:23:41)

Jas gi imam pieno tie Femisan no dodeka gi piev mi doagase na vreme ciklusot no otkako prestanav ista pesna...no toa oddamna bese ne bev ni mazena togas...A i jas imam pcos a hormonite mi se vo red...androgenite isto piev spironolakton i ne se povlekoa vlaknata na bradata mislam deka uste poveke mi se izrazeni ako ne gi cupam[sm=smiley19.gif] a imam pcos a insulin i skrien seker nemam i covek veke neznae sto e problemot




sanjce1991 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.2.2016 23:26:36)

I jas gi cupkam celo vreme i nema spas od niv... Uzas. Jas uste gi nemam prekinato kapkite a koga ke gi prekinam ke vidime kako ke bide. Ama samo da si ostanam bremena pa ppsle ako saka nikogas neka ne mi dojde menstruacija. [sm=smiley19.gif] cekanjeto ubiva




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.5.2016 23:00:15)

jas zakazav za mr na hipofizata no vo bitola no neznam kade tocno vo bitola se naoga klinickata bolnica dr trifun panovski dali e blisku do avtobuskata zakazav za avgust mesec da me snimaat




bitolcanka82 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.5.2016 9:14:58)

Kapina, ne e blisku do avtobuskata blisku e do Plodnost kolku za orientacija.Ama od avtobuska mozesh da si zemish taksi nema da te cini poveke od 100 den.Pozz




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.5.2016 14:33:23)

Of lele dotamu ic ne mi se odi ama sto.se mora mora se za vo skopje da me snkmat ke mora da cekam do oktomvri.a dotogas ke mi zastareat nekoi od dokumentite sto gi spremav za ivf




MademoiselleNina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.5.2016 18:24:01)

Капина, ајде сега и ова снимање ќе помине, и ќе знаеш на што си.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.5.2016 16:46:46)

Biduvase li takov baksuz da sum denes bev na eho na tiroidata imase besplatno eho vo strumica i dr benjamin mi rece tiroidata ne e vo red se smaluva i e izmeneta formata zaradi hipofizata i sega sto ponatamu mi rece mr na hipofiza da napravam moram i ke pravam na 9avgust koga se slusnav so dr iskra mi rece ne e strasno toa




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.5.2016 21:59:57)

Deckiiiii, prolaktinot na 3ti den mi iskoci na gorna granica 24.1 ginekologot mi kaza deka ne e strasno, no sto mislite vie od vasi iskustva ?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.5.2016 22:07:52)

Ne e nisto strasno ako e na granica mozda ako si imala nekoj stres od toa moze da se pokace




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.5.2016 15:19:21)

Kapina ,se cudam samo dali moze da ne doaga do zabremenuvanje deka e taka, neznam kolku od prilika bi trebalo da bide za da dojde do bremenost1? HMM sto mislite?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.5.2016 19:33:01)

Anonimen napravi kontrola za dva meseci da vides dali ke bide vo red stom e vo granici na normala dobro e do25se tolerira prolaktinot




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.6.2016 15:50:39)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Deckiiiii, prolaktinot na 3ti den mi iskoci na gorna granica 24.1 ginekologot mi kaza deka ne e strasno, no sto mislite vie od vasi iskustva ?


Викаат најдобро било да биде под 15.0 вредноста на пролактинот за забременување. Консултирај и друг доктор.




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.6.2016 19:52:46)

Fala vi :*




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.7.2016 16:00:30)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Не знам во која тема да пишам, нешто ми се случува...косата ми паѓа ненормално многу, не можам а спијам ,само се препотувам, отечена сум цела, нозете поготово.
Бев на општ матичен лекар, само крв ми провери и урина, железото и хемоглобинот е на долна ниска граница, тсх ми е 1,35, и ништо не ми даде да пијам ниту нешто да правам.
Јас веќе сериозно се загрижувам, бидејќи ова трае. Не знам каде да се обратам, не знам што ми е
Мисед аб. беше кон крај на април, ама веќе доста време помина и ова очекував да се среди, ама еве го не се средува.
Плис хелп, ако постов не е за овде, ве молам префрлете го на соодветно место.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30
I jaa sum istata veke eden mesec duri i dieta nekoj zdrav nacin na ishrana ni toj nemozam da se odrzam od sto se mi e poremeteno...sega pijam Ya3 zosto togas samo vo april krvarev i 3-4 dena od maj no ne ko dobieno i sega da mi se normalizira ciklusot...
Baska i ovie denovi dali od zeshkovo ili apcinjava mi se vrti,mi se povrakja,tahikardii,vrtoglavici,oteceni noze,teshko dishenje..ke moram i jas da odam na dr.



ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR
Nina, јас сепак би направила комплетен хормонски статус, да видиш нешто естрогенот да не варира....па потоа со резултатите кај гинекологот...


ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina
Јас мислев и на дерматолог да одам заради косата.
Ај за некој ден би требало да добијам циклус, и ќе одам за хормони.
Ама пак гледав во сите досегашни резултати прогестерон не ми испитале, никогаш,а читам по нетов и тој може да прав проблеми...
Вие сте испитувале прогестерон?


Nina, прогестерон се испитува на 21-ви ден од циклус, а другите хормони од 3-5 ден. Мислам и другите хормони тироидни не е лошо да ги испиташ, бидејќи само ТСХ не е доволно. Во секој случај, мислам подобро да се консултираш со Ивановски за што и дали треба нешто да испиташ, па пиши што ќе направиш.




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.7.2016 16:39:31)

Nina и Pinky за жал некои подолго се мачат додека се се среди после абортус. Јас бев иста приказна. Косата ми паѓаше килажата одеше нагоре хормони ми варираа а со нив и расположение до кај 6 месеци после missed абортусот.
Не знам што да ви кажам освен издржете нема друго. Секако испитувања може да направите на хормони. Мене секогаш и на 3 ден ми мереле прогестерон зашто имам долги циклуси и вредноста од 21 ден не е релевантна.




Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.7.2016 23:47:21)

Uste 13 tabletki imam i ke cekam da dobijam i na 3 ti den ke ispitam site hormoni i tiroidni t3t4 a progesteron na 3 ti den ili na 21 vi da gi ispitam....? Jas imav obicno ciklus na 35 ti den nekogas porano 5 dena nekogas pokasno 5 dena.

I dali da cekam veke tolku vreme cekav da ispitam na 3 ti den jas sakav porano no ete da gi dopijam da dobijam i ke ispiťam....mnogu loso se osekjam i prihicki citam gi imam site simptomi na dizbalans na hormonite....:''(




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.7.2016 0:09:27)

Ete i mojot ft4 e na gorna granica i sega treba da pijam po1apce nedelno of75 mg eutirox a drugite 6 dena od 50 mg




lady_89 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.7.2016 22:27:35)

Здраво.Ме интересира дали би можела да останам бремена и покрај овие проблеми.Имам 26 годи и пред 7 год оперирана сум од аденом на хипофиза, од тогаш примам редовно терапија од ендокринолог.Јасмин пијам за редовна менстуација и не ги имам прекинато.Еутирох од 100 за хипертироидизам.Наскоро ке се мажам и не знам што ке биди за забременување.Поздрав!




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.8.2016 9:18:46)

So dobra terapija i so dobar endokrinolog bi mozela da zabremenis mene me ceka nova mr na hipofizata na 9avgust




lady_89 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.8.2016 16:26:58)

Фала на одговорот,се надевам дека ке нема многу потешкотии.Очекувај добри резултати од мр.Јас се навикнав правам скоро секоја година :)




Страница: <<   < Претходна страница  49 50 51 [52] 53   Следна страница >   >>