writing-img

RE: Идеална телесна тежина

clock-img

21.05.2014, 15:33

clock-img

Mila mamicka

pencil-img

387

Според формулата, треба да сум 70,5 кг, а јас сум 72-73. Значи не сум многу над идеалната.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

clock-img

22.05.2014, 08:16

clock-img

Felly RR

pencil-img

7977


ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Идеалната телесна тежина можете да ја пресметате по Демол формулата.

за мажи:
                          TВ - 150         А - 20
ИТТ=(ТВ- 100) -  ________ +  ______
                             4                   4


за жени:      
                             ТВ -  150          А  -  20
ИТТ = (ТВ - 100) -  ________  +    _______
                                2.5                   4

ИТТ  е идеална телесна тежина
ТВ    е телесна висина во см
А      се годините

Формулите се користат за возраст од 20 до 50 години.


Да си ја имаме формулата, да се потсетиме user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

clock-img

29.05.2014, 22:43

clock-img

Felly RR

pencil-img

7977

Пошто темава ни е актуелна, еве и една друга табела, на која според висината може да определите дали вашата тежина е идеална, или под/над нормалата.
user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

clock-img

30.05.2014, 00:22

clock-img

Defne90 RR

pencil-img

1991

Па според оваа табела излегува дека имам идеална тежина колку што можев да протолкувам.Ама јас самата си се осеќам кога ми е иделана тежината а кога не.А дефинитивно моментално имам неколку кг вишак.Ама пак горе долу добро е.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

clock-img

30.05.2014, 22:09

clock-img

Snowhite RR

pencil-img

5042

Леле underweight сум, моρам да баρам чаρе да се попρавамuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

clock-img

02.06.2014, 14:38

clock-img

Bethany

pencil-img

4534

според табелата на Фели, јас сум идеална user posted image
Ама, не е точно, не сум задоволна. Всушност, килажата онака како бројка не е лоша, само кога би бил мускул повеќето, а не салце (зборувам за бутовите посебно). Аман веќе, без пот нема ништо! user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

clock-img

02.06.2014, 17:03

clock-img

princessa

pencil-img

1056

i jasuser posted image , so edno 3-4kg

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Леле underweight сум, моρам да баρам чаρе да се попρавамuser posted image




< Поракaта ја уредил princessa -- 2.6.2014 17:04:15 >


_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

clock-img

24.11.2014, 16:43

clock-img

caciana

pencil-img

863


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

според табелата на Фели, јас сум идеална user posted image
Ама, не е точно, не сум задоволна. Всушност, килажата онака како бројка не е лоша, само кога би бил мускул повеќето, а не салце (зборувам за бутовите посебно). Аман веќе, без пот нема ништо! user posted image



Епа ајде сега малку вежби за салцето да премине во мускулна маса... И тежината ќе биде идеална.user posted image
При пресметување на идеална ТТ секогаш имате + и - килограми , значи не земајте се здраво за готово .

clock-img

29.11.2014, 23:35

clock-img

scared RR

pencil-img

1349

Може да се ослабне уште некое килце според формулава, ама не е страшно и вака user posted image

clock-img

06.03.2016, 14:39

clock-img

marchi

pencil-img

948


ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90 RR

Па според оваа табела излегува дека имам идеална тежина колку што можев да протолкувам.Ама јас самата си се осеќам кога ми е иделана тежината а кога не.А дефинитивно моментално имам неколку кг вишак.Ама пак горе долу добро е.user posted image


i jas si rabotam po principot OSET user posted image ako se osejkam dali tt mi e idealna znaci deka taka e ako ne..ne user posted image

clock-img

20.01.2017, 14:24

clock-img

adelinaa

pencil-img

3

Зошто не пробаш со липовон. Ова е многу добар производ! За остануваат скоро исти од 4 недели јас успеав да изгубам 7 килограми. Многу добар резултат за мене!

clock-img

27.02.2023, 13:48

clock-img

princess vp

pencil-img

2

Eve eden ;aj sto ke vi pomogne da gi namalite kilogramite i da go zabrzate metabolizmot
user posted image
https://www.facebook.com/photo/?fbid=115615008126541&set=a.112718138416228

Последни статии

article-img