за да обезбедиме он-лајн сервис, анализа на користење, системи за рекламирање и функционалности нема да можеме без употреба на колачиња. Со континуираното користење на страницата, се согласувате со колачињата.
mnogu sakam da ste vo pravo i da mi zavrsat makite,nemozam da izgrzam vise nesreki,samo si se molam pa kako saka Gospod taka neka bide ve cuskam site
02.04.2011, 12:54
vodickata
278
pa ne krvaram mnogu posle mocanje imam krv a i nekakvi grutki pa sega mi se vrti vo glava da ne slucajno go isfrlam ednoto bebence mozda i tropam gluposti ama se mi se vrti vo glava mi dadoa progesteron edna inekcia i si prodolzuvam so utrogestan ispanicena sum cela se nadevam deka se ke e vo red bebusot imase i srceva reakcija pa majkumu valda ne sum tolkav baksuz pak nesto da mi se zafrkne :(( ve pozdravuvam site :((
_____________________________
:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))
02.04.2011, 12:58
vodickata
278
humana srcuske te gushkam silno i te molam samo ne se voznemiruvaj mnogu i misli na ubavi raboti i ke bide ubavo kako sto gledam mozebi se uste e rano da se vidi plodot pa vo ponedelnik ke si go vidis srcuvceto jas si go vikam orivce :)) i se nadevam deka vo ponedelnik i dvete ke napisime ubavi vesti na forumov
_____________________________
:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))
02.04.2011, 13:15
blond
1268
ИЗВОРНА ПОРАКА: vodickata
pa ne krvaram mnogu posle mocanje imam krv a i nekakvi grutki pa sega mi se vrti vo glava da ne slucajno go isfrlam ednoto bebence mozda i tropam gluposti ama se mi se vrti vo glava mi dadoa progesteron edna inekcia i si prodolzuvam so utrogestan ispanicena sum cela se nadevam deka se ke e vo red bebusot imase i srceva reakcija pa majkumu valda ne sum tolkav baksuz pak nesto da mi se zafrkne :(( ve pozdravuvam site :((
Само многу одмарај. И јас неколку пати бев прокрварила, па еве лека полека стигнавме до 7ми месец :) Без нервози и напрегања.
02.04.2011, 22:47
KRISTIJANA*
191
dali moze nekoj da mi objasni dali e stetno da se pie utrogestan vo prvoto tromesecie , kako preventiva samo , poradi godinite imam 30 i prva bremenost mi e
02.04.2011, 23:27
humana
596
Normalno li e da boli leviot janik od vreme na vreme kako bodes ili ne e,pomoss kazuvajte
03.04.2011, 00:02
blond
1268
ИЗВОРНА ПОРАКА: KRISTIJANA*
dali moze nekoj da mi objasni dali e stetno da se pie utrogestan vo prvoto tromesecie , kako preventiva samo , poradi godinite imam 30 i prva bremenost mi e
Јас мислам дека не е штетно (сепак не го пиеш, туку вагинално го ставаш).
ИЗВОРНА ПОРАКА: humana
Normalno li e da boli leviot janik od vreme na vreme kako bodes ili ne e,pomoss kazuvajte
Најверојатно на тој дел ти е сместено . И јас имав болки постојано во левиот јајник, и на еден преглед матичниот ми кажа дека таму е и затоа ме болело.
03.04.2011, 00:04
humana
596
blond mila fala ti miolesna malku
03.04.2011, 10:06
heba
492
shto imaat vrska sega tvoite 30 godini :)) utrogestanot moze da go prima i nekoj so 20 i da ne go prima nekoj so 40 god toa zavisi od bremenosta ako ti go prepishal doktorot kje go zimash ako ne nemoj na svoja raka toa se hormoni ne se vitamini. inaku se pijat i se koristat vaginalno no pogolem efekt imaat ako se koristat vaginalno i obicno vrshat rabota do 16 nedela. jas sum sega 27 nedela i do denes sekoj den imam bollki i jajnici i okolu papokot i pod gradite, bashka karlicno svrteno me roga se po beshika i debelo crevo, taka da ne se panicete sekoj den po neshto kje ve zdoboluva ama ne e nishto strashno kje pomine samo najdete si fina pozicija. pozzzz do site
03.04.2011, 11:07
KRISTIJANA*
191
heba ne za godinite nego citav deka e za rizicni bremenosti za dodrzuvanje na plodiot , a jas sum 5 ta nedela i nemase bas nesto da se vidi , kako rizicen faktor doktorot koga mi gi prepisa mi rece deka 30 god ne se mnogu a ne se ni malku da ne gi zanemaruvame ...a mene bas za toa deka se hormoni mi e strav da gi upotrebuvam ...mi rece vaginalno da gi koristam a ako nemozam da gi pijam 3X200mg
03.04.2011, 11:15
Olivia
1961
Kristijana vo trvojov slucaj najpozelno e da gi koristis vaginalno zatoa sto taka imaat najmnogu efekt i koga veke se plasis od primanje na hormoni navistina nema potreba da gi pies i da pominuvaat niz celiot organizam , vaka vaginalno se absorbira i pomaga za podrska na plodot za zadrzuvanje,i voopsto nemoj da razmisluvas deka e stetno naprotiv mu pomaga na plodot vo mnogu slucaevi se preporacuva utrogestanot do 12 nedela pa i da ne e rizicna bremenost.Uzivaj vo bremenosta se ke bide vo red i godinite ti se taman,pozz
_____________________________
"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"
03.04.2011, 11:31
mamicki
1111
Kristijana, ako ti e nekakva uteha, jas imam 38 godini, bremena sum 22+ nedeli, a piev samo folna kiselina, i se e ok zasega, plus, se razbira, centravit i acerola, znaci, vitamini i minerali. Ako e normalna bremenosta, togas e se vo red, godinite nemaat vrska.
03.04.2011, 13:43
KRISTIJANA*
191
Olivia mene toa mi bese da ne e badijala , da ne nasteti nesto zatoa sto od 5 nedeli neznam kolku bi mozelo da se utvrdi dali e rizicna bremenosto , i mislam ne mi spomna doktorot nisto za rizicna , nego rece samo da ja poddrzime bremenosta , i koga gi zedov i koga procitav zosto se me fati panika da ne ne e vo red nesto
03.04.2011, 14:23
Natasa981
955
Utrogestanot ili Dabrostonot se na baza na hormonot preogesteron koj se smeta za cuvar na bremenosta.Nemoze apsolutno nisto da nasteti , se pie ili se stava vaginalno za poddrska na bremenosta od bilo koi pricini pa duri i moze da se dade preventivno ( ako nema nikakov rizik i duri i se da e OK pa go prepisuvaat).
_____________________________
Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден
03.04.2011, 14:36
sitalia
192
zdravo, jas sum nova na forumot, no vo ista situacija kako i del od veke prisutnite. Mene mi bese posledna menstruacija na 16 Fevruari i utre odam da proveram konecno dali odgovorot ke bide da ili ne. I testot e pozitiven i hcg porasnato, no na 24 mart koga bev na kontrola vaginalno eho nemozea da vidat nisto seriozno. Inaku mi e vtora bremenost i mislam deka ovoj pat preraniv na lekar no toa e najveke zosto fevruari me izlaza so 28te dena. Im posakuvam uspeh i na drugite sto odat utre na kontrola kako mene.
03.04.2011, 20:45
sitalia
192
zdravo Humana, jas i ti sme vo slicna situacija. i dvete utre cekame odgovor.
03.04.2011, 20:53
humana
596
sitalija mila,od sve srce ti posakuvam isto kolku sto si posakuvam i za mene,a sto ti rekoa na lekar koga bese
04.04.2011, 15:13
vodickata
278
humana milicka dali bese na pregled cel den te mislam ???
_____________________________
:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))
04.04.2011, 15:15
vodickata
278
jas i moeto orivce sme 7 nedeli i 2 dena i sega za sega sme super pa se nadevam deka taka i ke terame do kraj
_____________________________
:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))
04.04.2011, 15:29
Sweetheart
56
sweethear istoto i mene mi se sluci na 7 nedela nemase srceva reakcija i mi rekoja da mi ja vidat betata i taja bese 0,25 znaci ne se razvilo i ja prekinav terapijata.ne sakam da te plasam no recimu na ginikologot dali mozi preku beta da vidime dali se zgolemva t.e dali raste betata, samo taka ke znaes dali deteto rasti.cekam da pisis so ke napravis
Драги мои рингерајки јас повторно бев на гинеколог, тој повторно не можеше да ја забележи срцевата реакција на , иако констатираше дека веќе сум навршила 8 недели и 3 дена, па треба да одам утре ако повторно не се слуша ке ме прати да ме снимат со вагинална сонда. Јас многу сум загрижена затоа што ми кажа дека и ако со тој преглед не се утврди срцева реакција тогаш нешто не било во ред со моето . Искрено многу ми е страв затоа што за време на плодните денови пиев антибиотик Панцеф заради настинка.
04.04.2011, 15:45
*mika*
275
Mila sweetheat, nemoj da gubis nadez.. srceva reakcija kaj nekoi se zabelezuva duri 9ta, pa i 10ta nedela... seto stoa zavisi ot ehoto i nogovata osetlivost.. kolku e staro.. pa i od samiot ginekolog. Zasto ne ides na vtoro mislenje kaj drug ginekolog?? Drugo sto sakav da ti kazam, nemaat nikakva vrska antibioticite sto si gi piela vo tekot na plodnite denovi , bidejki togas se oplodila jajce kletkata, no i predstoel pat od 6-10 dena dodeka da se vgnezdi vo matkata. I se do celosnoto vgnezduvanje, nema krvna vrska so makjata, pa taka i lekovite nikako ne mozele da mu nastetat.. ti drzam srekicka.. i se nadevam deka e samo edno sramezlivo bepce.. sto konecno utre ke i go pokaze na mama srcenceto :)))
04.04.2011, 15:47
Olivia
1961
Sweetheart nemoj da se grizis i obvinuvas deka si piela antibiotik Pancef, toj e eden od najbezbednite koj se pie duri vo bremenost,no doktorot bi trebalo stom ustanovi deka nema srceva reakcija vo 7ta nedela vednas trebal da ti ispita bHCG a ne da te praka na sonda , bidejki preku vrednostite na bHCH ke se ustanovi kakov e razvitokot na plodot.ne se izlozuvaj na pregledi da te cepkaat tuku vednas ispitaj krv kolkavi se vrednostite na bHCG.se nadevam deka e nekoja greska i daj boze da bide se vo red so plodot.
_____________________________
"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"
04.04.2011, 15:54
Sweetheart
56
Драга Оливиа ти благодарам многу на утехата што ми ја даваш. Па незнам да ти кажам сто станува со мојот гинеколог откако сум забременила прво кога отидов со само 6 дена каснење на менструација ми рече дека нема сеуште плод па ми рече да отидам по 4 дена па дури тогаш се покажа дека сум бремена. Потоа ми рече да одам по 2 недели за да ја видиме срцевата реакција па кога отидов ми рече дека не се забележува да одам по 1 недела па и тогаш не се забележуваше ништо па ми го кажа тоа што ми го кажа (снимање со вагинална сонда). Последната менструација ми беше на 1 февруари што мислам дека измина доста време одтогаш па неможам да сватам како нема уште срцева реакција.
04.04.2011, 16:05
Olivia
1961
Sweetheart kako sto veli i Mika vednas baraj vtoro mislenje od drug ginekolog i dokolku si vo moznost najbrzo sto mozes da napravis test preku krv da ispitas bHCG kako sto ti pisav predhodno, ako si od SK vednas uste mozes da pojdes vo nekoja od privatnite kliniki i rezultatite ke gi imas za nepolni 2 casa i ke se resi dilemata, mesto za panika nema preostanuva da ostanes smirena i da ni pises deka se e vo red odkoga ke napravis test preku krv,pozz
_____________________________
"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"
04.04.2011, 16:07
humana
596
Konecno utvrdivme bremenost, ,ama mi rece vo cetvrtok da odam pak da vidime dali se razviva plodot posto e mnogu mnogu mal,se nadevam deka ke bide sve vo red,na ova problemive nikogas kraj