Перница на детето (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опрема



Порака


vesna_kr -> Перница на детето (27.3.2009 11:18:23)

Дали детето го ставате да спие на перница? На каква перница спие и од кога почна да спие на перница?




mami -> RE: Перница на детето (21.5.2009 11:51:58)

од почетокот не му ставав перница, смо една пелена што му ја менував секоја ноќ бидејќи беше лето и се потеше многу, а сега му ставам едно малечко меко перниче што пропаѓа целосно и тоа повеќе му служи за да си го покрие лицето бидејќи така заспива и после го бутка во ќош од креветчето




mami -> RE: Перница на детето (9.7.2009 14:54:19)

во последно време обожава кога ке се префрли кај нас во кревет да си легне цел на перницата на мм и си ја гушнува и така заспива...колку ми е сладок на сабајле таков ми е жал да го будам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




mami -> RE: Перница на детето (11.7.2009 19:07:09)

на каква перница спие вашето малечко?




nadica -> RE: Перница на детето (14.8.2009 23:47:53)

na pocetokot i stavav malo pernice i mnogu se potese na vratot sega spie bez pernice i mislam deka i e podobro




profesorica -> RE: Перница на детето (19.9.2009 9:09:32)

На Дамјан му ставаме мало тенко бебешкло перниче, но цела ноќ се превртува па ретко го користи[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




niki -> RE: Перница на детето (19.9.2009 10:15:24)

Koga mi bese malata godina i pol se razbole i bese zatnat nosot, ne mozese da dise, noke non stop se budese i ja staviv da spie na visoka pernica, taka i bese polesno da dise i od togas spie na taa golema pernica. Prethodno imavme edno malo bebesko koe poveke za ukras bese otkolku za spienje.




mother 29 -> RE: Перница на детето (19.9.2009 11:58:21)

Moeto dete ne spie na pernica.ke go stavam i posle nekoe vreme se vrti i ja trga.ako uspeam da mu ja dodmetnam se luti i vednas ja trga.

da ne imame posle  problem so rbetot?dali znae nekoj?





BEBICA -> RE: Перница на детето (19.9.2009 12:03:33)

Neveruvam deka ima problem so rbetot eve i Monika nejke da spie na pernica saka na ramno da spie.Jas go prasav pedijatarot od koga da ja stavam da spie na pernica mi rece posle 6 meseci moze samo da ne bide pernicata polneta so volmna ili perduvi.




mother 29 -> RE: Перница на детето (19.9.2009 12:08:10)

i jas taka mislam,imeno imam prijatelka vo germanija zivee i tamu preporacuvale do 2 god. da se spie na ramno.ama onoj pat bev vo lio da vidam za pernici i tuku taa tamu prodavackata prozbore......pa me zamisli?!




profesorica -> RE: Перница на детето (19.9.2009 12:10:34)

Не ги слушај продавачките...мислам дека за рбетот е поарно да спие без перница бидејќи поисправен е и не верувам дека би имал проблеми баш напротив.




mother 29 -> RE: Перница на детето (19.9.2009 12:13:02)

A za dormeo pernicite i kontur anatomskite imate nekoe iskustvo?simpo anatomski memori san ?
ovie za nas za spieenje prasuvam?




profesorica -> RE: Перница на детето (19.9.2009 12:18:46)

Да золва ми има дормео душек и многу е добар сум спиела на него а свекрва ми земаа 2 перници дормео, ти пропаѓа главата во него и наместена си убаво со целото тело, баш како што даваат во рекламата.




HristinAntonio -> RE: Перница на детето (20.11.2009 0:30:31)

nie imame od odeja i za nas i za antonio nasite se so pena propaga glavata2200 den ama ima so razlicni polnenja...na antonio e ne mu  e mn visoka ama golemka e 40 na 60cm i okolu 500 den mislam bese




daniel -> RE: Перница на детето (20.11.2009 3:00:02)

mnogu e bitna pernicata za dobar kvaliteten son




profesorica -> RE: Перница на детето (20.11.2009 7:37:22)

понекогаш сака да спие на мојата перница на високо-но само за кратко.а инаку имаме мало тенко перниче и моментално имаме навлака со бамби и многу ја сака само ја гуска и вика:бам-би, срце тоа!!!




ripce -> RE: Перница на детето (20.11.2009 7:59:56)

Да золва ми има дормео душек и многу е добар сум спиела на него а свекрва ми земаа 2 перници дормео, ти пропаѓа главата во него и наместена си убаво со целото тело, баш како што даваат во рекламата.


И ние имаме дормео мемори душек, навистина е прекрасно спиењето на него. Вреди за секој денар!!!




mother 29 -> RE: Перница на детето (20.11.2009 14:29:42)

ааааааааа да си купивме и ние!пред  месец,малку ми беше тешко додека се навикнам,малку потврд,ама сега добро е![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Felly RR -> RE: Перница на детето (1.10.2010 13:32:07)

Јас за денски кога преспива, неколку пати ја ставив да спие на перница, ама не само под главчето, туку цела да биде поткрената зошто носето и е затнато и само кашла, и поубаво спиеше, не се закашлуваше толку многу. Ама за навечер не знам дали да и ставам исто перница така[sm=zmeden.gif]




big_mama817 -> RE: Перница на детето (1.10.2010 15:00:28)

ние од пред два месеци користиме дормео перница и ок е спие најнормално




vezilka RR -> RE: Перница на детето (21.10.2010 8:33:43)

Јас денес осеќам дека ќе растурам со прашања [sm=jezicek.gif] Од која возраст се почнува да се користи перниче?




blue_blue -> RE: Перница на детето (21.10.2010 8:54:48)

јас ентузијастиќки купив пернички уште пред да се родат. До ден денешен (имаат 2 години и 2 месеци) не сме ги користеле зошто моите деца легнуваат со главата на една страна на креветот а се будат на друга (Со нозете таму кај што треба да им е главата). Може кога ќе бидат уште малку поголеми (летово планираме да им купиме кревети нормални дека веќе  нема да ги собира во бебешкиве креветчиња) ќе им ставиме и перници




vezilka RR -> RE: Перница на детето (21.10.2010 8:59:08)

Хи, хи..па затоа прашувам. Јас вчера купев еден цел комплет постелнина со се внатре, меѓу другото и перниче..па се чудев дали да го употребувам, бидејќи внука ми еве три ќе наполни и уште не користат перниче..




Octavia -> RE: Перница на детето (21.10.2010 9:04:56)

Не се препорачува употреба на перничиња кај бебиња (а и нема потреба). Син ми до 2 години спиеше без перниче, а сега (веќе оди на училиште) перницата му служи да заспие на неа, а после ја тргаме и спие на рамно, што е многу подобро.




nadica -> RE: Перница на детето (21.10.2010 11:03:03)

од пред некое време имаме едно тенко само колку да знае каде треба да и стои главчето ама не го сака баш многу на неа и е доволна и навлаката со дезенот [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>