RE: Колку го облекувате детето? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опрема



Порака


Mihaela 2010 -> RE: Колку го облекувате детето? (30.9.2011 9:46:17)

Momentalno ja oblekuvam vaka:edno bodi so kratki rakavi,i bluzicka so dolgi rakavi i paltence,djemperci bidejki ja nosime vo gradinka.ne ja oblekuvam mnogu,kako jas taka i taa,Tamo ja presoblekuvaat izgleda im se poti.




Felly RR -> RE: Колку го облекувате детето? (20.6.2012 18:07:19)

Моментално е облечена само по гаќи, и кратки хеланки. Откако јас и реков дека само машки седат без блуза - таа и татко и се соблекоа, и вика - ние сме машки, двајцата. И сега лумпуваат низ дневната.
А за спиење, носи само пижами - горна и долна, или долни пижами со боди. Спие откриена, не ја покривам со ништо.




Fiao -> RE: Колку го облекувате детето? (20.6.2012 18:12:11)

Na zestinive vo pogolemiot del od denot sme po bodi na kratki, a ako e pustena klimata stavame i corapcinja [sm=smiley1.gif].
Spieme po bodi na kratki i kratki pantaloncinja. Nadvor obavezno iskacame bosi, i mnogu slabo obleceni, ama dzabe e se poti epten, kosickata i e kako da sme ja banjale [sm=smiley13.gif]




Felly RR -> RE: Колку го облекувате детето? (24.6.2013 22:46:16)

Гледам од лани ова време никој не пишал во темава.
За спиење јас се мислам - спиеме со отворена врата од тераса (ја затворам некое време кога ќе залади) и ја облекувам само во пижачиња, без маичка. Ја покривам со чаршафче, ама таа го турка и спие така. И не знам како да ја облечам - ем и е жешко, ем со отворена врата [sm=zmeden.gif]




niki -> RE: Колку го облекувате детето? (24.6.2013 22:56:49)

na leto sekogas spiela vo gakicki i maicka na preramki, pokrivanje ne trpela nikogas na gorestini, vrata od terasa ne ostavam otvorena koga ke si legneme bidejki sme na 1 sprat i strav mi e da ne ni vleze nekoj
vecerva e samo na gaki, ima carsavce ako i zastudi da se pokrie no obicno ne go pipka, pekol e, vnatre ima 30 stepeni taka da ne se sekiram




zzaa -> RE: Колку го облекувате детето? (24.6.2013 23:08:42)

Jas i lani letoto Eva koga bese bebe (sega demek golema e [sm=smiley36.gif])si go pomina na bodi i sega e po cel den vo bodi i za spienje vo bodi i ne ja pokrivam so nisto,i sinoka prv pat spijevme so otvorena tarasa,i kaj nas doma e 30 stepeni.




Bethany -> RE: Колку го облекувате детето? (24.6.2013 23:11:28)

Сега спие во боди на краток ракав и кратки панталончиња. Непокривен.
Плус цела ноќ прозор е отворен така на кант, додуша подалеку е од него, ама мора воздух да има малку, инаку не се дише во собата.
Преку ноќ го покријам со чаршафче, ама тој бргу то тргне тоа, па всушност цела ноќ е така непокриен.
Приметив кога го облекувам со долги ракав, или во пижами, се будеше почесто, му беше жешко.




Mihaela 2010 -> RE: Колку го облекувате детето? (25.6.2013 8:30:45)

navecer spie so kratki pizamcinja ama cela nokj e otkriena,i mnogu se poti,do dusa u spalna ni e zesko dosta taka da razbirlivo e
vo gradinka denes e po helancinja 3/4,kratka maicka,corapcinja kratki i sandalcinja




sandriana RR -> RE: Колку го облекувате детето? (25.6.2013 9:31:30)

Преку ден ми е полесно да го решам двоумењето за што и колку да облечеме , но навечер за спиење и мене ми е дилема. Облекуваме боди со куси ракави, и долни тенки пижами. Прекривач не трпи во никој случај, бидејки собата е многу топла. Клима пуштам само дур заспие, да направи попријатно за заспивање, а после оставам подотворена врата од балконот, да циркулира воздух.
Инаку преку ден е само со боди или фустанче по дома, а за во градинка маичка и бермуди.




AneLav RR -> RE: Колку го облекувате детето? (25.6.2013 9:48:26)

Моиве спијат по боди по кратки ракави и долу пижамчиња, боси. Вратат од тераса ни е отворена цела вечер ставам едно тенко кебе на мрежата за комарци да не дува многу и така. Инаку цела вечер се откриваат, ги покривам со тенка памучна прекривка.




Malecka23 -> RE: Колку го облекувате детето? (25.6.2013 9:56:18)

M spie samo po bodi navecer.Kaj nas e premnogu zesko i non stop ni rab klimata i navecer.probuvavme i so balkonskata vrata otvorena dzabe ne se ladi.Preku den isto e samo po bodi samo prikvecer koga sme nadvor i oblekuvam i kratki sorcevi ili fustance.A navecer ja pokrivam so tenka pelenka.I za 2sek se otkriva taka da otkriena spie celo vreme




rina13 -> RE: Колку го облекувате детето? (25.6.2013 12:04:37)

Навечер маица по кратки ракави и гакички или боди.Преку ден исто за надвор нормално со хеланки,шорцеви...Ја покривам со памучно ќебенце во 100% од случаите завршува под неа.




marchi -> RE: Колку го облекувате детето? (15.11.2013 19:42:00)

bas dobra tema,moeto bebe e rodeno vo mart pa dosega mnolu ubavo gi podnesovme godisnite vreminja i se pogodivme vo oblekuvanje no jas se mislam kako sega vo zima so ogled deka mu e prva zima...doma go oblekuvam po bodi i bluza so dolgi rakavi ili ako e prostorijata potola (nekade okolu 24 stepeni) po bodi so dolgi i elek ama neverovatno se poti pa zatoa ne znam kako da mu pogodam [sm=zmeden.gif] sto predlagate vie?




Bethany -> RE: Колку го облекувате детето? (15.11.2013 21:27:30)

Marchi јас моето секогаш исто го облекував, дали помало, дали сега како поголем. Сега ова време по дома е со боди на прерамки и дукс/блуза, и тренерчиња долу, понатаму кога ќе фати ладното ептен ќе му облекувам боди со долг ракав под дуксот или џепмерчето, и ѕиври под тренерки/панталони.
Така секогаш правев, ова ќе му е трета зима.




elenak -> RE: Колку го облекувате детето? (16.11.2013 0:21:30)

Јас ја облекувам сега само со боди на прерамки, тенка блузичка и хеланки доле, многу е склетџика, ептен. По цел ден трча и косата и е мокра од што се поти, не знам колку помалку да ја облекувам од ова[sm=zmeden.gif] Боди на долг ракав и ѕиври не сме облекле од првата зима кога се роди.




AnnaMolly RR -> RE: Колку го облекувате детето? (16.11.2013 9:50:35)

Филип е невиден склетчија и малку го облекувам. Само маичка на прерамки и тенка памучна блуза со долги, а доле тенки тренерки и чорапи. Навечер воопшто не грееме, спиеме во мраз ладна соба, а тој е облечен во маичка, мнооооогу тенки памучни пижами и бос спие. И знае пак да се испоти.




Mihaela 2010 -> RE: Колку го облекувате детето? (16.11.2013 10:02:36)

Bidejki ziveeme vo kukja a kujite se poladni od stanovite obavezno i oblekuvam hulahopcinja od tenkite i potenki corapcinja, gore e so maicka na tenki preramki,potenka bluzicka i obavezno nekoe elece na nea ima,i trenercinja...od sekogas sum ja oblekuvala spored mene,kako sum jas oblecena taka i nea ja oblekuvam,toa mi ostana od pedijatarot da ne ja natrupuvam so alista...sega e golema pa sama znae da si kaze koga i e zesko,koga se ispotila ili koga i studi




Felly RR -> RE: Колку го облекувате детето? (16.11.2013 11:07:49)

И кај нас е поладно, па и јас и облекувам тенки хулахопки, тренерки, горе маица на прерамки, блуза и тренерка. Ако е потопло седи само со блузиче, ама ако е поладно (како сега на пр. уште не сме го запалиле каминот), па си седи и со горна тренерка.




Snowhite RR -> RE: Колку го облекувате детето? (16.11.2013 11:44:38)

Јас му обелкувам маица на прерамки, поткошулче и блуза, а долу само тренерки и топлинки на нозете, за надвор и вентијага и патики (без топлинки се разбира)
Заборавам дека имам уште едно дете, по навика само за едното си пишав[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]
Јана ја облекувам во боди на долги, блуза и елек, долу хулахопки и тренерки и топлинки, ако излегуваме, наместо елекот и ставав џемперче со ракави, а ако беше поладно и со количка ако бевме, вентијага и облекував




sandriana RR -> RE: Колку го облекувате детето? (16.11.2013 11:49:31)

За овој период и облекувам хулахопки, боди со кус ракав, блузичка со долги ракави и хеланки/тренерки.
За навечер, бидејки не ја грееме собата се уште - боди на долг ракав и памучни пижами.




AneLav RR -> RE: Колку го облекувате детето? (16.11.2013 11:51:22)

Јас близнациве ги облакам вака : боди по долги ракави, блузичка по долги и тренерка, хулахопки уште еден пар кратки чорапчиња и топлимнки, За надвор само јакна и патики, евентуално капа ако дува ветер.




zzaa -> RE: Колку го облекувате детето? (16.11.2013 15:27:13)

Јас и облекувам боди на кратки, и блуза,и хеланки/тренрки, а ако излегувам плус хулахопки,или хеланки, палто и ако е поладно и капа.




Calypso -> RE: Колку го облекувате детето? (16.11.2013 15:30:32)

Не го облекувам премногу. Боди на кратки или без ракави, памучни тренерки и чорапи. Ако има потреба, топлинки (ако му се ладни нозете). Исто и за во градинка. За излегување само подебел џемпер одозгора евентуално елек со капуљача и толку. За јакна ќе почекаме вистински да залади.




Mimi33 -> RE: Колку го облекувате детето? (3.1.2014 18:31:57)

И јас секогаш сум во дилема....Кога ептен е ладно многу го наоблекувам и дури се поти понекогаш ама од страв јас се му облеквам хехех.....некои велат дека кога нас ни студи и нив им студи...ама пак мало дете мислам повеќе треба да се облеква не знам[sm=bravo.gif] можи јас многу паничам да не настине хехеххе




Defne90 RR -> RE: Колку го облекувате детето? (3.1.2014 23:12:06)

Ni jas ne gi oblekuvam premnogu bodi na kratki ili bez rakavi na pogolemoto ne mu oblekuvam dzivricki no na pomaloto mu oblekuvam zatoa sto lazi i najomileno mu e da sedi na plocki vo kujna a tie se ladni.Na nozete preferiram termo corapi sega vo zima zatoa sto laminatot drzi ladno.Koga izleguvaat nadvor na pogolemiot mu gi oblekuvam dzivrickite,im oblekuvam po edna kapuljaca i plus zimskata jakna.Potoa kapce zimsko, salce, cizmi i toa.NO ako e potoplo kako ovie denovi sto bese ne im oblekuvam kapuljaca odozdolu pod jaknata i ne im stavam salce samo kapce i zimska jakna.




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>