RE: до кога переме одвоено? (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


sone -> RE: до кога переме одвоено? (25.9.2010 21:34:39)

na prvoto dete mu gi perev odvoeno se do prvtat godina a na vtoroto mu gi mesam so nasite od samoto radjanje taka da mami ne se sekiraj i ne treba da imas griza na dusa voopsto.prodolzi da si gi peres alista zaedno.pozdrav od sone.




vezilka RR -> RE: до кога переме одвоено? (16.2.2012 15:15:07)

Јас сеуште перам одвоено и планирам да перам одвоено уште долго. Некако не ми се мешаат неговите алишта со нашите, не знам..[sm=zmeden.gif] А и искрено не ми е тешко оти така некако исто времено си полниме секој по една машина неделно, една негова, една наша..




JovanaJ -> RE: до кога переме одвоено? (16.2.2012 15:21:46)

Pa ne se sekavam bas , ama mislam deka posle vtorata godina pocnav zaedno da gi peram.




Maca25 -> RE: до кога переме одвоено? (16.2.2012 15:36:08)

Во последно време ми се собираат многу алишта од Нина, па ги перам одделно нејзините. И бели (за вриење) има еден куп нејзини, па се перам одделно. Неделно имам 3-4 машини и бели и шарени само за неа.




AnnaMolly RR -> RE: До кога переме одвоено? (16.2.2012 15:39:05)

Имаа толку многу облека што ми се собира доволно (некогаш и премногу) за една машина. Не ми е тешко одвоено да перам.
А планирам уште дооооооолго вака да правам.




Pepelaska * -> RE: До кога переме одвоено? (16.2.2012 15:44:22)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Имаа толку многу облека што ми се собира доволно (некогаш и премногу) за една машина. Не ми е тешко одвоено да перам.
А планирам уште дооооооолго вака да правам.


исто и мене




Yummy Mammy -> RE: До кога переме одвоено? (16.2.2012 16:01:36)

Jas na kerka mi i gi perev site alista odvoeno se dodeka ne pocna da nosi gakicki i da se prlja po igralista. Togas veke nemase poenta takvite kallivi pantoloni da gi peram so dolnite gaki i maicki. Prethodno se i bese cisto i po ednas obleceno, a najgolemata prljavstina bese bljuckanjeto i mandzickite.
Sega nejzinite gi peram so nasite, a na novoto bebe pak posebno.
A inace sekoj den pustam po dve masini, kako mi se sobiraat ni sama ne znam. Samo za vikend ja odmaram masinata.




Ina11 -> RE: До кога переме одвоено? (16.2.2012 16:11:32)

Na sin mi do 2 god. mu perev odvoeno. Sega za kerka mi do 2,5 meseci nekade i perev odvoeno a eve veke 1 nedela pocnav so nasite da gi peram so toa sto sega i nasite gi peram so bebeski prasak i omeknuvac :D




kikicka -> RE: До кога переме одвоено? (16.2.2012 19:44:02)

Од 9 месеци почнав да перам се заедно со нашите алишта ,само омекнувачот не си го сменив сеуште е бебшкиот .




Ikana -> RE: До кога переме одвоено? (16.2.2012 22:03:37)

Jas se peram odvoeno sto e nabebeto, no ne go dvojam belite od sarenite, i se peram na 95 stepeni...dosega ne sum imala problem...e sega dzempercinja i takvi nezni raboti peram na raka!




mila mama -> RE: До кога переме одвоено? (16.2.2012 22:03:55)

Сеуште перам одделно(16 месеци) а богами сум почнала и моите алишта да ги перам одделно и тие на мм. Некако сами ја полниме машината [sm=smiley1.gif], па нема место за другиот [sm=smiley36.gif]




Luci -> RE: До кога переме одвоено? (3.3.2012 9:36:45)

Ние дома имаме две корпи за лишта, едната за М(13 месеци) а другата за нас. Сеуште перам одвоено и ќе перам и понатам, така ми одговара повеќе




omorfo89 -> RE: до кога переме одвоено? (5.3.2012 16:29:22)

Јас ги перам на керка ми алиштата одделно и така и во иднина ке продолжам. Инаку перам со Продерм , Ариел , Планет бејби или Персил




AnnaMolly RR -> RE: До кога переме одвоено? (5.3.2012 18:34:24)

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Ние дома имаме две корпи за лишта, едната за М(13 месеци) а другата за нас. Сеуште перам одвоено и ќе перам и понатам, така ми одговара повеќе


Исто и ние имаме две корпи, една за нас, една за Филип. Ќе перам одвоено и понатаму, не знам до кога, иако за сите користам ист прашак и омекнувач.




kopriva -> RE: До кога переме одвоено? (5.3.2012 19:10:04)

За првото и јас перев одвоено сега со второто ако се собере само за неа добро ако не ги мешам со нашите алишта, прашок и омекнувач користам ист за сите. е сега после пеглањето ке го практикувам како и за првото до 5-6 месец потоа не пеглам.




Mimushka -> RE: До кога переме одвоено? (6.3.2012 9:19:51)

И јас исто за првото перев одвоено можеби до годинка, а сега ако се собере ако не пустам со нашите само сео бебешки омекнувач.
А за пеглање не пеглам сушам на термо.




Emanuelapp -> RE: До кога переме одвоено? (6.3.2012 9:55:37)

Одвоено перев до 6 месеци инаку ги перам алиштата со Бонукс и Ленор , а ги пеглам само бодите и хулахопчињата.




Ljubovce -> RE: До кога переме одвоено? (6.3.2012 14:33:03)

Uste peram odvoeno taka i planiram sega za sega da prodolzam,tuku da mi preporacate nekoj bebski prasok?nikako da mi se pogodi nekoj,posledno so faks tecen bebski peram ama i od toj nekako ne sum mn ogu mnogu zadovolna.a omeknuvac na chico beliot,epten mi e ubav i mn ubavo mi mirisa.
mm mi vika aj i nasite da si gi perime so toj [sm=smiley36.gif]




Calypso -> RE: До кога переме одвоено? (6.3.2012 16:16:45)

Persil Sensitive mi e super mene, specijalno e namenet za bebeska obleka. Ama dosta go falat i Merix Decji Sapun, pa se mislam toa naredno da zemam. Inaku, veke ne peram odvoeno. Sekako so ist prasok za site peram [sm=smiley1.gif]




Lidina -> RE: До кога переме одвоено? (12.3.2012 10:35:57)

Jas perev so Meriks decji sapun prasokot i zadovolna sum, so ogled deka negovite alista gi perev na 40 do 60 stepeni. Ne mirisa premnogu super e zaedno so kombinacija so Chicco omeknuvacot. Sega Andrej ima skoro 9 meseci i preminav na Bonuks samo uste odvoeno mu peram zasto taka mi se sobiraat alistata:))




ivoni4ka -> RE: До кога переме одвоено? (12.3.2012 11:47:13)

jas na Anastasija i g peram so duel baby sensitive i sum prezadovolna so ogled deka i g peram na 90 stepeni a moze i na 60 stepeni sekogas i gi fad flekickite




Dominika -> RE: До кога переме одвоено? (18.6.2012 10:34:42)

За синчето имам одвоена корпа за нечисти алишта, и уште му ги перам неговите работи одделно. Ми се собираат доволно алишта за одделно да ги перам. За него користам течен персил сензитив, не користам омекнувач и дупло ги плакнам алиштата.




niki -> RE: До кога переме одвоено? (18.6.2012 11:47:17)

Seuste peram odvoeno i mislam deka cel zivot ke peram odvoeno, vsusnost sigurna sum. I ne samo nejzini, tuku od site sto mi doagaat doma peram odvoeno. Moite alista gi mesam samo so na mm. Site ostanati se pripadnici na posebni semejstva pa taka i posebno treba da se perat. Imam averzija kon mesanje na licni odevni predmeti so tugi, posebno koga se valkani, bljak




AnnaMolly RR -> RE: До кога переме одвоено? (18.6.2012 12:15:41)

И јас мислам дека посебно ќе му перам цел живот. До пред некое време и во посебна машина му перев, ама таа се расипа. Никогаш не сум мешала нешто негово со наше, а не ни планирам. Ми се собираат еден куп негови алишта, ги собирам во посебна корпа и перам еднаш неделно.
Е, сега, порано само што купував посебен детергент за него, сега му ставам каков и да имам дома, не ми направил проблем со осип и слично.




Pepelaska * -> RE: До кога переме одвоено? (18.6.2012 12:19:21)

И јас до сега брзо перев одвоено , а бидејќи негови се валкаат секој ден по еден куп некогаш нема за цела машина.Еве скоро еден месец ги ставам со нашите ( мои и од мм ) повеќе мои додуша.Нема ништо лошо во тоа ми се чини.Ништо не му е, а и ќе се заштеди прашак и струја.Сега откако ќе се преселиме планирам да му ги перам заедно.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>