RE: Педијатар (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Ikana -> RE: Педијатар (4.4.2012 12:53:00)

А во Букурешт има друг педијатар освен Лазеска или треба во Ѓорче да се оди? И ако знаете кој е педијатар во Ѓорче што работи со сини картони? фала!




Maca25 -> RE: Педијатар (4.4.2012 12:56:16)

Букурешт има уште една докторка, одма до ординацијата на Лазеска. Сме ја носеле Н. неколку пати кај неа, додека Лазеска беше на одмор. Вака добра е, одма се заангажира за Нина, одма не препрати кај 2 различни специјалисти. Ок ми се виде.




Ikana -> RE: Педијатар (4.4.2012 13:01:49)

Фала Маца, еве сега ќе средиме и тоа, аман више од докториве [sm=smiley36.gif]




dostickage -> RE: Педијатар (4.4.2012 15:11:51)

vo Bukurest samo Lazeska e specijalist pedijatar.
Drugite dve se opsti lekari no rabotat samo so deca.Znam od pricina sto koga za prv pat otidovme so sin mi vo sovetuvaliste samata lekarka od tamu ne sovetuvase da ideme kaj Lazeska zasto samo taa e specijalist.Sepak za  V toa ni trebase.

Aj bas pisete Ikana i Maca kaj kje idete na maticen doktor.

Btw mozeme decata da gi nosime kade skame , no sepak im treba maticen lekar za ne daj Boze upati i sl.




Ikana -> RE: Педијатар (4.4.2012 15:13:36)

Еве јас решив или кај Илија Тимовски во Воена болница, или исто таму кај Ангеловска. Може и да се сретнеме а женски?[sm=smiley36.gif]




dostickage -> RE: Педијатар (4.4.2012 15:14:48)

Specijalisti se neli Ikana?
Jbt malce ni se decava specificni i taka mi e strav u  pm.
Znaes neso detali?

fala




Maca25 -> RE: Педијатар (4.4.2012 15:15:10)

Јас живеам блиску до Идадија и ќе се распрашам тука кој доктори се и какви се.
Ајде мамички, давајте препораки за вашите педијатри.




Ikana -> RE: Педијатар (4.4.2012 15:19:07)

Мислам дека се специјалисти, да.
Не се плаши, крај краева се на приватно ги носиме, ова за упут и формалности ти треба...ама супер се и двајцата, ми ги препорачаа, така да јас кај еден од нив ќе ја пријавам, утре.

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Specijalisti se neli Ikana?
Jbt malce ni se decava specificni i taka mi e strav u  pm.
Znaes neso detali?

fala





dostickage -> RE: Педијатар (4.4.2012 15:23:29)

Super ,so srekja.
Aj pa kej te cekam utre da mi kazes detali.Rabotno vreme i sl.

Treba da go nosam zverot na merenje ne sum go odnesla otkako napravi edna godina a kje pravi  dve [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




vanessa30 -> RE: Педијатар (4.4.2012 15:26:10)

Maca vo Idadija ti e d-r Sonja Davceva, ja smetaat za edna od posolidnite pedijatri, ama kaj nea ima mnogu guzva.




Maca25 -> RE: Педијатар (4.4.2012 15:28:32)

Секаде би ја однела, само кај Давчева не. Имам слушано еден куп безвезе муабети за неа и искрено би се распрашала за др. доктори што се таму.
Во секој случај фала ти за оваа информација.




Calypso -> RE: Педијатар (4.4.2012 15:32:28)

Vo Idadija jas go nosam maliov kaj d-r Katerina Starkovska. Fina mi se gleda zenata, sto znam. Iako ne se slagam so nea za nekoi raboti, sepak, ja pocituvam kako lekar. Vo sekoj slucaj, ja imam kako maticna ako mi zatreba ne daj Boze. Inaku i tetka mi e specijalist pedijatar neonatolog, pa nea pocesto ja konsultiram. Ama za maticna, ja odbrav Starkovska, oti mora da imas maticen za deteto.




Andriance -> RE: Педијатар (4.4.2012 23:00:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Секаде би ја однела, само кај Давчева не. Имам слушано еден куп безвезе муабети за неа и искрено би се распрашала за др. доктори што се таму.
Во секој случај фала ти за оваа информација.


mene site mi vikaa begaj od nea..."za sekoj slucaj kje vi dadam antibiotik" i " nemozam da ve pustam bez antibiotik" za mene ne se opcii




Maca25 -> RE: Педијатар (4.4.2012 23:31:43)

Освен тоа што за се и сешто дава антибиотик, уште си има случено договор со една лабараторија па сите ги препраќа таму, иако Идадија си има своја лабараторија. И одма антибиотикот, затоа што она нема потреба од многу многу размислување.




Mimushka -> RE: Педијатар (5.4.2012 6:10:35)

а дали некој слушнал за ДР Златко Апостолски кај центар за странски јазици?




Sandric -> RE: Педијатар (5.4.2012 9:27:11)

Jas pa bas za Davceva imam slusnato deka ne dava bas lesno antibiotici.
Inaku da znaes deka site imaat dogovor so labaratoriive bez isklucok zimaat procent.
Za D-r Zlatko, jas go nosev sin mi tamu ama go otpisav, nekako izguben mi e, se nekako na brzinka ne pregleduva, so znam ne me bendisa bas.
Sreka ne sme ni imale nekoja pogolema potreba




vanessa30 -> RE: Педијатар (5.4.2012 9:44:12)

I jas za Davceva imam slusnato deka lesno ne dava antibiotic, i toa so sigurnost bidejki moja koleska od rab i sestrai odat kaj nea bas bidejki poveke e nakloneta kon lecenje po priroden pat i ne prepisuva antibiotici onaka od rakav.
Jas bas za mojot[sm=duda.gif] se mislev kade da odam i Idadija i mene mi e mnogu blisku bidejki ziveam kaj katolicka, ama bidejki mi rekoa deka kaj Davceva bilo mnogu guzva,resiv da se zapiseme kaj taa mladata doktorka koja raboti kaj Smokovska, bidejki se konsultirala koga imalo potreba so Smokovska,a koga e bolen bebuskoi onaka ke go nosime tamu privatno. A i nekolku mamicki moja drugarka, doktorkata sto raboti kaj maz mi isto mi preporacaa i taka napravivme.




Џесика -> RE: Педијатар (5.4.2012 17:19:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimushka

а дали некој слушнал за ДР Златко Апостолски кај центар за странски јазици?

Јас се лечам кај Златко и син ми исто. Не е педијатар, општ лекар е. Лично за мене не ми мења, пошто од дете се лечам во таа амбуланта. За син ми можеби нема ист настап како педијатар, меѓутоа во работата е темелен, работи со факти и докази, никогаш не ни препишал антибиотик без да испита убаво. Е сеа некогаш се случува, како што кажа Сандрич дека е ко изгубен, некогаш е онака краток и отсечен, а некогаш до сабајле муабет ќе ти прави, ама тоа не го прави воопшто непрофесионален и нестручен. На мобилен го добивам секогаш, празник, викенд, навечер, буквално во било кое време. Единствено што ми шкрипи е што сега ми е далеку откако се преселив, и дека не е педијатар.




Andriance -> RE: Педијатар (5.4.2012 22:44:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

I jas za Davceva imam slusnato deka lesno ne dava antibiotic, i toa so sigurnost bidejki moja koleska od rab i sestrai odat kaj nea bas bidejki poveke e nakloneta kon lecenje po priroden pat i ne prepisuva antibiotici onaka od rakav.
Jas bas za mojot[sm=duda.gif] se mislev kade da odam i Idadija i mene mi e mnogu blisku bidejki ziveam kaj katolicka, ama bidejki mi rekoa deka kaj Davceva bilo mnogu guzva,resiv da se zapiseme kaj taa mladata doktorka koja raboti kaj Smokovska, bidejki se konsultirala koga imalo potreba so Smokovska,a koga e bolen bebuskoi onaka ke go nosime tamu privatno. A i nekolku mamicki moja drugarka, doktorkata sto raboti kaj maz mi isto mi preporacaa i taka napravivme.


I nie isto...inade da, najcesto i Maja I Zvezda ja konsultiraat Nada...dostapni se, rabotata vo dve smeni..ic ne mi se blisku ama za [sm=duda.gif] nije problem




dostickage -> RE: Педијатар (6.4.2012 10:08:14)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Еве јас решив или кај Илија Тимовски во Воена болница, или исто таму кај Ангеловска. Може и да се сретнеме а женски?[sm=smiley36.gif]


Ikance aj pls kazi mi sto napravi so doktorive?
Jas sakam da go nosam sin mi vo Voena kaj eden od ovie ama nemam nitu telefon nitu nisto.Ne znam nitu kako rabotat , dali rabotat popladne , dali primaat pacienti i sl.

Mozes slobodno po pp :-)

Fala




Ikana -> RE: Педијатар (6.4.2012 10:15:19)

Не сум отишла уште Достичкаге[sm=smiley13.gif]
Здравје понеделник, не можев да излезам од домче.




dostickage -> RE: Педијатар (6.4.2012 10:17:58)

Aj kje te cekam da mi pises :-)




Maca25 -> RE: Педијатар (11.4.2012 10:27:14)

Вчера снаа ми го носеше внук ми кај Лазеска. Не е точно дека докторката нема веќе да работи со фондот, туку само додека е суспендирана од фондот таа ќе работи приватно, а после се си се враќа на старо. Суспензијата ќе и трае или до крајот на месецов или до септември, и таа не знае, чека одговор од фондот. Можете да потпишете бланко пријава/одјава, и да си се лечите приватно кај неа, со тоа што од ново се внесуваат пациенти, нови броеви, картони, се.
Во случај да ви треба упат или рецепта, може веднаш да се префрите кај некоја од колешките што се на детско во Румунска. Или пак да се префрите кај друг доктор веднаш, па да се вратите кај неа после суспензијата. Јас уште немам ништо одлучено.




riba79 -> RE: Педијатар (11.4.2012 22:05:46)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Maca vo Idadija ti e d-r Sonja Davceva, ja smetaat za edna od posolidnite pedijatri, ama kaj nea ima mnogu guzva.

zenata e super ,nie sme kaj nea ..sin mi sega pred 3 ned.bese bolen..antibiotik bez krvna slika i mokraca ne dava...pominavme bez antibiotik sto e super za 13 mes..bebe..a da ima guzva kaj nea..verojatno zatoa sto zenata si e strucna i si ja znae rabotata..

a maca zosto vasata d-rka e suspendirana?




Viktori -> RE: Педијатар (11.4.2012 22:12:11)

До крајот на месецов и е суспензијата. Прво и била 6 месеци изгледа, па и ја намалиле на еден.

Колку што разбрав, имале контрола за боловања и некој немал покритие за да има боловање..




Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>