RE: Породилни болки (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


luna zivkova -> RE: Породилни болки (6.9.2014 11:41:57)

fala mnogu Melanija [sm=smiley1.gif]




luna zivkova -> RE: Породилни болки (6.9.2014 21:46:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sunflower13

Zdravo zeni. jas sum 29 nedela no sekoj den se povekje i povekje mi raste stravot od poroduvanje. Vtoro dete mi e, no so prvoto nekako bev porelaksirana, em vo remedika so epuduralna bev i skoro i da nemav pojma sto pravam. maltfne mi.go.isturkaa bebeto od stomak. Eve sega, isto ko da ne sum se poragjala nikogas,i pojma nemam sto me ceka. Ovoj pat odam na klinika, znam deka nema epidural, citam sekakvi prikazni i iskustva i ..... uplav imam! Kazete chare, kako da ne se plasam vise? pozdrav do site




sunflower...........oslobodi se od losite misli, sekoj so sopstveno iskustvo, sekako deka ke boli i ke bide tesko, no barem ti treba da znaes kolku e vredno niz toa da se mine...eve jas imam 22 godini mene ova mi e prva bremenost i mene mi e strav i toa najmnogu na svet, no koga ke trgnam so takvi misli..... Zatoa se fokusiram na momentot koga ke go drzam vo race maleckoto a ne na bolkite i agoniite pred toa...




Felly RR -> RE: Породилни болки (8.9.2014 10:13:45)

sunflower13, како што се ближи терминот, нормално е повеќе да мислиш и на самото породување, но обиди се да не слушаш туѓи приказни, мисли позитивно и ако си во можност посети и часови за трудници каде што ќе се потсетиш на самиот чин на породување, и ќе се запознаеш со кои техники ќе ти помогат да си го олесниш породувањето. Еве и тука на РР имаме неколку статии за тоа Како да се надмине стравот од породување и Вистината за породилните болки




vekac -> RE: Породилни болки (19.9.2014 16:28:05)

Zdravo ringerajki sakam da ve prasam nesto. Na drugo mesto mozebi napisav neznam ova mi e vtora bremenost I veke sum pri kraj 37+6 so prvoto se porodiv 11 dena posle terminot so provokacii nitu bolki imav nitu puknat vodenjak a mi stavija I epiduralna. E sega na momenti me fakaat grcevi kakao struja da mi pominuva niz preponite pa me interesira dali I ova spaga vo grupata na lazni kontrakcii [sm=smiley36.gif]




Dilina -> RE: Породилни болки (19.9.2014 19:16:53)

Векац, колку често ти се појавуваат болките? Ако е на подолг времески период и ако престануваат при движење лажни се, ама што знам па мене така ме болеше 5 дена пред да се породам.... хехе... почна на саат па после на се помалце и помалце .... во секој случај кај и да е ќе биде бебчето во твои раце :D така си се најавуваат тие уште од стомак не плашат какви бесни глисти ќе бидат [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




vekac -> RE: Породилни болки (19.9.2014 20:15:27)

Ne se mnogu cesti megutoa ednas do dva pati vo denot mi se javuva a toa deka ne plasat uste dodeka se vo mese mi e mnogu jasno [sm=smiley36.gif]




luna zivkova -> RE: Породилни болки (24.9.2014 11:22:00)

луге еве сум јас уште тука....
39 недела сум и веке неможам да издржам, изгледа паднав у некаква предродилна депресија :)
овие денови ми се случува да осетам како змиичка кај јајниците и тапа болка во половината, мегутоа тоа ми се случува само еднаш во денот и трае многу кратко.
она што ме загрижува е тоа што овие два дена имам дијареа и силни грчеви во стомакот и гасови....многу непријатно чувство, дијареата ке помине, но грчевите и гасовите остануваат тука....дали и тоа се некакви знаци или јас сум закачила некој вирус или е некој притисок од бебето???




Felly RR -> RE: Породилни болки (2.10.2014 14:40:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: luna zivkova

gotovo pocnaa bolkite sabajlevo, i jas sega si setkam po doma.......veke se na 5 min, pa na 4, pa na 5, taka nesto.....bplat ama izdrzlivi se, nejkam da odam u bolnica, rano mi e mislam [sm=zmeden.gif] i krvaram oooof [sm=smiley13.gif] izgleda[sm=duda.gif] doaga :)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

luna zivkova од кој град беше?Берово? Процени па ако мислиш оди во некој соседен град

Едит:во исто време си пишала[sm=smiley1.gif] штом се на 5 мин време и ако крвариш мислам дека треба да се спремиш и одиш [sm=bravo.gif] со лесно и убаво[sm=smiley31.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: luna zivkova

ne,ne od Stip sum, neam vreme za drug grad [sm=smiley1.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: luna zivkova

jas sakam uste malku da posedam doma, nejkam tamu da dremam bez vrska, ima sto da vidam tamu, samo ke se istraumatiziram, ke posedam uste malkuccku [sm=zmeden.gif] fala vi sto ste tuka





luna zivkova -> RE: Породилни болки (17.10.2014 12:45:15)

jas samo da ve izvestam deka veke edna nedela sme doma so bebceto...
malku mi se iskompliciraa rabotite i morav da odam na carski [sm=smiley13.gif]
tesko bese, ama mislam deka najtesko pomina sea si se guskame...pozdrav do site i vi posakuvam so lesno da si minete




ana mari -> RE: Породилни болки (2.3.2015 21:02:07)

Aj ve molam za pomossss... vcera mi izleze nesto zelenikavo gusto bez krv deneska isto i eve sega 3 pati veke na sekoj saat dobiv bolki neznam dali se raboti za porodilni ili za lazni i zasto se na sekoj saat :/ eve cekam da pomine pak eden saat da vidam dali e toaa toa neznam dali da se javam na lekar ili sto da pravam zbuneta sum aj ve molam nekoj so slicno iskustvo neka pise fala vi mn




lukajana RR -> RE: Породилни болки (2.3.2015 22:03:57)

Ana mari може се породилни болки,во секој случај јас би отишла на лекар ке те стават на цтг ке те прегледа ако не друго ке те смири нема да мислиш дали се лажни дали не се ,ако почнал пораѓајот барем ке бидеш спремна.Мене ме чуди ова зеленото што викаш ај може ке пише некоја со слично искуство ,може е чепот ама обично е жолтеникаво кафено или малку црвенкасто ако е измешано со крв ама зелено незнам што би било.Види како ке биде во наредниот период па пиши ни и оди на лекар.позз




ana mari -> RE: Породилни болки (3.3.2015 0:26:15)

Dva saata pauza ni B od bolki eve sega pak mi pocna ama na sekoj 15 minuti [sm=zmeden.gif] pa se mislam uste dane se raboti za lazni bolki ke pocekam uste malku ke vidam inace mi se kako menstrualni bolki i me boli vo dolniot del od stomakot




deluxe -> RE: Породилни болки (3.3.2015 9:23:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

Dva saata pauza ni B od bolki eve sega pak mi pocna ama na sekoj 15 minuti [sm=zmeden.gif] pa se mislam uste dane se raboti za lazni bolki ke pocekam uste malku ke vidam inace mi se kako menstrualni bolki i me boli vo dolniot del od stomakot




anamari kako si?? Se nadevam deka se e vo red ,mozebi veke si se guskate so [sm=duda.gif] Pisi ni da ne te mislime.




ana mari -> RE: Породилни болки (3.3.2015 9:52:30)

Eve cela nok ja pominav so bolki ama ne tollu redovni i zatoa ne otidov na lekar inace sabajle se razbudiv so bolki vo kicmata isto ne se redovni doagaat po 30 sek traat i ke gi nema pa pak i se taka .... neznam veke so da mislam i za sto stanuva zbor inace se javiv na maticniot ke idam posle vo 1 i 30 da me pregleda da vidi dane sum pocnala da se otvaram pa ke vi pisam [sm=zmeden.gif]




jasmina 25 -> RE: Породилни болки (3.3.2015 13:04:52)

ana mari so lesno neka e...izgleda za brzo ke se guskas so bebusot...pisi kako pomina na doktor...poz




Melanija RR -> RE: Породилни болки (3.3.2015 15:18:21)

ana mari како си?Започна ли породувањето?[sm=smiley1.gif] со лесно





ana mari -> RE: Породилни болки (3.3.2015 18:57:38)

Eve jas sega samo so se pribrav doma inace bev na kontrola mi kazaa deka sum bila 2 prsta otvorena i deka ne se znae dali vecer ili moze da dojde za 2 dena aj nekoja so slicno iskustvo neka mi pise.... inace mi kazaa poveke da se dvizam za da se otvoram pobrzo




Melanija RR -> RE: Породилни болки (3.3.2015 19:01:07)

Многу пешачење викаат дека помага [sm=smiley1.gif] со лесно и набрзо да се гушкате[sm=bravo.gif]




gina -> RE: Породилни болки (3.3.2015 19:05:05)

ana mari ajde so lesno i sto pobrzo da si go vidis bebusot [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




tincule -> RE: Породилни болки (3.3.2015 19:27:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

Eve jas sega samo so se pribrav doma inace bev na kontrola mi kazaa deka sum bila 2 prsta otvorena i deka ne se znae dali vecer ili moze da dojde za 2 dena aj nekoja so slicno iskustvo neka mi pise.... inace mi kazaa poveke da se dvizam za da se otvoram pobrzo

Јас со пукнат водењак отидов исто 2 прста отворена ме примија во 15:00 попладне се породив во 04:00 наутро [sm=smiley36.gif] Се движев цело време пошто ме нервираше да лежам. Инаку и мене ми рекоа ако не вечерва можно е и утре ама ете јас вечерта се породив. Болки никакви не осеќав до вечерта до 23 часот на 6 прсти отворена [sm=smiley36.gif]Ама јас не сум репер за болка такви менструални сум имала како за пораѓај што ми беа.
Тебе ти посакувам со лесно и без страв, со радост зашто ќе се гушкате уште малце [sm=smiley36.gif] Позз




ana mari -> RE: Породилни болки (3.3.2015 20:20:45)

Epten sum nestrpliva eve od koga bev na kontrola cel den odev i sega citav na netov da sum lezela vo kada so topla voda pobrzo ke sum se otvorela pa ke probam i toaa se nadevam deka vecerva ke bidee ;) daj bozee




deluxe -> RE: Породилни болки (3.3.2015 23:43:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

Epten sum nestrpliva eve od koga bev na kontrola cel den odev i sega citav na netov da sum lezela vo kada so topla voda pobrzo ke sum se otvorela pa ke probam i toaa se nadevam deka vecerva ke bidee ;) daj bozee



Anamari so lesno dusicke[sm=smiley1.gif]
Samo pozitivno misli, dvizi niz soba,po skali gore dolu. Ke bide se vo red,naskoro ke si go guskas[sm=duda.gif]
Izvestuvaj tuka ,da ne the mislime,I da slavime[sm=smiley1.gif]




ana mari -> RE: Породилни болки (4.3.2015 16:08:08)

Eve da ve izvestam deka deneska se porodiv se pomina super lesno i brzoo




gina -> RE: Породилни болки (4.3.2015 18:13:53)

Anamari cestitki [sm=bravo.gif]neka e zivo i zdravo[sm=duda.gif]




mamicka21 -> RE: Породилни болки (22.6.2015 10:47:45)

Здраво девојки.Јас синока неможев да дишам од болки во кичмата и долу во стомакот,доаѓаа на 1 час па на пола,па без престан и си велев еве го моментот но траеја од 22 ч.до 02 сабалје и сум заспала некако.Се будам кај 5 и нема никаква трага од болките а да знаете и торбицата си ја ставив до мене и се средив и се направив.Незнам што да мислам повеке,еве сега чекам да добијам пак болки а имам само мали бодежи во јајниците и малку во матката.Бебе е многу малку активна....дали доаѓа?[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]Иначе сум 38+5




Страница: <<   < Претходна страница  36 37 38 [39] 40   Следна страница >   >>