RE: Витамини на децата (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


AnnaMolly RR -> RE: Витамини на децата (14.10.2011 16:20:37)

По две капки му давам, арх_диз. Ти покрај тоа му даваш некој витамински сируп на Марко?




arh_diz -> RE: Витамини на децата (14.10.2011 17:16:09)

Ne sum mu davala nisto dosega.Pedijatarot mi preporaca vitaminski sirup ama nemozam da go najdam seuste




kikicka -> RE: Витамини на децата (14.10.2011 20:02:58)


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Ne sum mu davala nisto dosega.Pedijatarot mi preporaca vitaminski sirup ama nemozam da go najdam seuste



Neznam dali ti kazal doktorot nekoj ili ti sama barashnekoj ubav?! Jas bi ti go preporacala Minerali i vitamini na childs life mnge ubav okolu 4 meseci se koristi edno pakuvanje.nezz dali ima vo MK treba da prashash ali ovde vo Hr toj e najdobar.




slavicav -> RE: Витамини на децата (14.10.2011 23:07:50)

Nie od proletta kako prestanavme so vigantol do sega i nemam dadeno nishto,drugata nedela sme na kontrola kaj Vidoevski pa ke vidime shto ke ni preporacha.Tuku shto da kupime za apetit nas ni treba,imam edno shishence multivitaminol otvoreno od pred tri chetiri meseci i nekako mi e shube toa da i go davam,go chuvav na sobna temperatura ama...[sm=zmeden.gif] Da probame li so pikovit,ima nekolku vida ili ???




Тања РР -> RE: Витамини на децата (14.10.2011 23:20:04)

Да Славицав има три вида на Пиковит сируп: Пиковит 1+(витамини и минерали) , Пиковит пребио (за регулација на цревната флора и варењето) и Пиковит IQ (со омега 3, за развој на нервниот систем). Првиот се пие 2 пати на ден по 5 мл. за деца до 3 години а другите два се даваат само еднаш дневно.




Calypso -> RE: Витамини на децата (14.10.2011 23:24:50)

A ima nekoj iskustvo so Babyvit sirupot? Maticnata mi go preporaca koga go nosev maliot kaj nea oti malku kako preladen da mi bese, i zaripnat plus. Go kupiv ama ne sum mu dala, gledam deka ima pretezno B vitamini. Sube mi e da mu dadam, oti jas pijam Fitoval kapsuli za kosata (a maliot si cica) pa da ne mu dojde premnogu so sirupot?![sm=zmeden.gif]




sone -> RE: Витамини на децата (16.10.2011 13:56:55)

Ima li nesto za otvaranje na apetit? Mojava mala nisto ne saka da jade. Samo jufki, tarana, lepce na eurokrem. Za se drugo vika nekam, nekam. Ima 1 godina i skoro 7 meseci. Vo gradinka jade se. veruvam na ucitelkite zatoa sto me poznavaat i u princip se kazuvaat za decata na krajot na denot.




Snowhite RR -> RE: Витамини на децата (16.10.2011 16:39:20)

Јас сега не му давам никаков сируп витаминиски, пролетта кога еден месец едно по друго го заредија вируси, ни препиша едно витаминиско сирупче, јас и реков затоа што очиглдедно му беше опаднат имунитетот и до пред некое време го пиевме, а сега не знам дали пак да земам, затоа што се си викам дека тие сирупи му го зајакнуваат имунитетот само додека ги пие, затоа гледам да му давам витамини на природен начин, овошје, зеленчук. Е сега ќе треба да почнеме повторно со Д3, добро што ме потсетивте да отидам деновиве по рецепт
А да ве прашам, јас додека му го давав витаминискиот сируп се случуваше некогаш да прескокнеме, да заборавиме, дали има некаква врска тоа, со оглед на тоа што не е антибиотик, туку е витамин?




AnnaMolly RR -> RE: Витамини на децата (16.10.2011 17:05:27)

Сноувајт, и јас некогаш го заборавам, ама мислам дека не е страшно. И д3 некогаш се случува да ги заборавам. Особено како во минатиов период кога пиеше Филип аннтибиотик и Пиковит во исто време. Кога ќе дојде од градинка дали да му дадам антибиоти, дали Пиковит или д3. И некогаш заборавав.





Тања РР -> RE: Витамини на децата (16.10.2011 17:33:19)

Snowhite воопшто немој да се грижиш доколку некој ден заборавиш да  дадеш витамински сируп, тоа не е лек туку додаток во исхраната па  доаѓа како денес место две јаболка детето да изело една[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Инаку и ајс од вчера почнав да и давам на Јана Пиковит пребио бидејќи има лошо варење на храната.




slavicav -> RE: Витамини на децата (16.10.2011 21:36:40)

E sega malku sum vo dilema imam doma edno shishence Ehinavit c za imunitet ne e otvoreno,kupiv i ribino maslo so vkus na banana i se mislam dali da i ja davam taa kombinacija,ama pak sakav neshto i za apetit ili da si kupam Pikovit IQ chitam deka otvara apetit a valjda vo nego ima i dovolno vitamin d[sm=zmeden.gif]Uf neznam shto da pravam?HELP




AnnaMolly RR -> RE: Витамини на децата (16.10.2011 21:45:17)

Еј, навистина, а треба ли да продолжам со АД капките и покрај тоа што пие витамински сируп? Еј, на тоа не сум размислила. Ќе ја почекам Тања ако види да одговори.




Maca25 -> RE: Витамини на децата (16.10.2011 21:52:56)

ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

E sega malku sum vo dilema imam doma edno shishence Ehinavit c za imunitet ne e otvoreno,kupiv i ribino maslo so vkus na banana i se mislam dali da i ja davam taa kombinacija,ama pak sakav neshto i za apetit ili da si kupam Pikovit IQ chitam deka otvara apetit a valjda vo nego ima i dovolno vitamin d[sm=zmeden.gif] Uf neznam shto da pravam?HELP


Пиковитот на ќерка ми и отвараше апетит, и тоа многу. Мислам дека по цел ден беше во стање нешто да јаде. Се будеше наутро и ме прашуваше: Мамо, сега што јадеме? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Сега почнав до Киндер имун, и мислам дека е супер. Плус секој ден многу овошје и зеленчук.




Тања РР -> RE: Витамини на децата (16.10.2011 22:50:10)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Еј, навистина, а треба ли да продолжам со АД капките и покрај тоа што пие витамински сируп? Еј, на тоа не сум размислила. Ќе ја почекам Тања ако види да одговори.


Секој витамински сируп содржи различна доза на А и Д витамини но на секој од нив има табела во која покрај содржината на витамини стои и процентот од Препорачаната Дневна Доза што се содржи во дозата која ја давате. Најдобро е да се провери. Ако во табелата пишува 100 % тогаш нема потреба од дополнително давање. 
Пиковит на пример ми се чини дека задоволува 50 % од дневните потреби за витамин Д  што значи дека ако досега сте давале 4 капки Пливит Д3 сега треба да давате 2. Сепак, новите истражувања покажуваат дека не постои ризик од предозирање со Д витамин и кога тој се зема во поголеми дози (мене еден педијатар ми препорачуваше 15 капки дневно) па затоа слободно продолжете со давање на Пливит или Вигантол во вообичаени дози.




nadica -> RE: Витамини на децата (16.10.2011 23:18:12)

Надица има 3 години дали да продолжам со додавање на Д витамин или нема потреба?




Maca25 -> RE: Витамини на децата (17.10.2011 0:05:11)

Јас на Нина од лани не и давам вит. Д. Ортопедот и матичната ми рекоа до април и потоа да не и давам повеќе. Имам пријатели кои имаат 7 и 3 годиншни ќерки и уште им даваат секоја вечер по 2 капки Вигантол.
Да почнам јас пак или нема потреба?!?!?




Felly RR -> RE: Витамини на децата (17.10.2011 8:05:47)

Јас баш пред некој ден ја прашав матичната на Матеа, дали да и давам дополнително вит Д3, бидејќи зема пиковит, таа ми рече само да ја намалам дозата. НАместо 5 капки, да и давам 4.




anedespo -> RE: Витамини на децата (17.10.2011 8:24:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Јас на Нина од лани не и давам вит. Д. Ортопедот и матичната ми рекоа до април и потоа да не и давам повеќе. Имам пријатели кои имаат 7 и 3 годиншни ќерки и уште им даваат секоја вечер по 2 капки Вигантол.
Да почнам јас пак или нема потреба?!?!?



Moite se na ribino maslo.




slavicav -> RE: Витамини на децата (17.10.2011 11:13:14)

Se vrativme od ortoped i vidoevski reche deka vitamin d na decata treba da im se dava do 7 god vozrast a sega ni e dovolno multivitamiski sirup po nash izbor,dopolnitelno nishto drugo.Moze i ribino maslo samo deteto da ne e alergichno na riba a poshto imavme eden neuspeshen obid da probame riba ke si kupime pikovi iq sega za sega.




antonie -> RE: Витамини на децата (15.11.2011 17:00:01)

kolku cini pikovit sirupot?




Felly RR -> RE: Витамини на децата (15.11.2011 21:23:55)

Обичниот мислам дека околу 170 денари е, а тие со омега3 масни киселини и пребио 190.




Sandric -> RE: Витамини на децата (16.11.2011 10:12:54)

Dali site davate nekakov vitaminski preparat na decata???
Dali navistina ima potreba ili se stana eden odlicen biznis....veke ne znam sto da kazam[sm=zmeden.gif]
Do sega ne sme imale potreba od dodatni preparati osven zelezo edno vreme, ne znam kako ke bide ponatamu ama sega za sega ne mu davam nisto, imame 15 meseci




kikicka -> RE: Витамини на децата (16.11.2011 11:06:08)

Ние некаде од кај 5 месеци почнавме да и даваме додатни витамини и минерали бидејќи ,јас настинав па ме фати страв ,времето доста беше променливо а и ние не седевме дома,шеткавме па се одлучивме да земеме сируп на природна база, покрај исхраната го пиеше и сирупот и немаше потреба и од д3 витамин бидејќи самиот сируп содржеше. Сега веќе 3 месеци не пие витамини ,бидејќи педијатарот не советува да се направи пауза од4,5 месеци пред да се зема пак витамини ,но кажа дека е ок да даваме д3 и омега 3.6.и 9 од истата фирма.И да не ја подречам далеку да е освен носето што течеше ,температури и др работи немало. Далеку да е од сите дечиња настинката




antonie -> RE: Витамини на децата (17.11.2011 11:25:59)

dali nekoj go dava pikovit sirupot zaedno so mlekoto, jas go davam zatoa sto inaku nesaka da go pie




slavicav -> RE: Витамини на децата (25.11.2011 0:12:34)

Nie imame golem problem shto ne sakame sirup da pieme[sm=smiley19.gif]Kupiv pikovit iq ne sakashe da go vidi edvaj so molenje i plachki pa ajde kupiv multivitamol ista pesna pak i stvarno neznam shto da zemam[sm=zmeden.gif]Vidooevski ni reche dovolno ima vitamin d vo sirupot samo toj da go davam ama eve ne pie,a sakav i neshto za apetit[sm=smiley13.gif]ima nekoj idea[sm=zmeden.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>