RE: Спонтан абортус (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Спонтан абортус



Порака


danimar -> RE: Спонтан абортус (2.5.2015 0:00:33)

Читам многу лоши искуства од државна па затоа прашав.душевната болка ми е толку голема што мислам дека не би издржала и физичка болка.ви благодарам на сите за поддршката која многу ми значи [sm=smiley19.gif]




Bella28 -> RE: Спонтан абортус (2.5.2015 0:53:34)

Jas licno nemam loso iskustvo od drzavna znaci dusevnata bolka e samo tvoja no mora da bides jaka kaj mene se se sluci vo rock od 10 saati pukanje na vodenjak posle nekolku saati poragajot a tebe te ubiva vremeto dodeka cekas koga ti e zakazana intervencijata gusni si go sinceto isplaci se I hrabra prodolzi napred mene koga me primija mislev deka sum samo jas za istata vecer da primat 10 kako mene zalno no vistinito




Melanija RR -> RE: Спонтан абортус (2.5.2015 12:47:50)

Неможам ни да помислам колку ви било тешко[sm=smiley13.gif] и неможам да поверувам дека има толку многу спонтани околу 20 недела.Страшно [sm=smiley19.gif]




Bella28 -> RE: Спонтан абортус (2.5.2015 13:34:46)

Znaci mnogu strasno e a kolku li samo ima sto vo devetti mesec gi ragaat svoite bebcinja mrtvi bidejki nemalo srceva reakcija zalno mnogu nedaj boze na nikoj da se sluci [sm=smiley13.gif]




Bella28 -> RE: Спонтан абортус (4.5.2015 17:30:39)

Danimar te nema da pises sto se sluci pozzz




danimar -> RE: Спонтан абортус (5.5.2015 21:43:30)

Bela 28 ti blagodaram sto se interesiras bev vo sistina ja prekinav bremenosta vecerva si dojdov doma.skrsena sum od bolka kako i sekoja zena sto pominala niz ova [sm=smiley19.gif].vo pravo bese deka vo sistina e podobra samo higienata se drugo e isto pa mozebi i poloso od klinicki za zal.steta sto ne te poslusav.




kapina -> RE: Спонтан абортус (5.5.2015 21:52:08)

danimar guski milicka od mene




Bella28 -> RE: Спонтан абортус (5.5.2015 21:54:08)

Mnogu dobro znam kako se custvuvas jas vistinskata bolka ja osetiv doma koga gi vidov site alistenca spremni za bebeto dodeka bev vo bolnica pod dejstvo na inekcii ne ni bev svesna doprva sto ide tebe najgolemata podrska te docekala doma tvojot sin[sm=smiley1.gif] bidi jaka I ke si imas drugo bebence koga ke dojde vreme[sm=nosecka.gif]




Bella28 -> RE: Спонтан абортус (5.5.2015 21:55:08)

Samo me interesira kolku pari kosta intervencijata vo sistina




danimar -> RE: Спонтан абортус (5.5.2015 23:16:40)

52000 plativme ponedelnik vo 9:00 primena vo 14 :00 vtornik ispisana :-(




danimar -> RE: Спонтан абортус (5.5.2015 23:18:02)

Vi blagodaram na site na podrskata




Bella28 -> RE: Спонтан абортус (6.5.2015 0:31:38)

Bidi jaka za nova bremenost[sm=nosecka.gif]




Dusanka -> RE: Спонтан абортус (20.5.2015 19:52:47)

Ringerajki pominaa 2 i pol meseca od abortusot, ve molam za vasa pomos okolu rezultatot od TORCH ispituvanjeto, kaj rubeola IgM e negativno, no kaj IgG treba da e vrednosta pod 10 a kaj mene e 39,5. Maticnata mi kaza deka ne postoi terapija i deka treba da pricekam 6 meseci za povtorni obidi i so tek na vreme ke spadnela vrednosta. Dali znaete nesto poveke? Drugi mi kazuvaat da odam na infektivno deka sepak postoi terapija.




scared RR -> RE: Спонтан абортус (20.5.2015 20:04:57)

А немаш примено вакцина за рубеола? Јас мислам да си отидеш да побараш и друго мислење.




Dusanka -> RE: Спонтан абортус (20.5.2015 20:51:02)

Vakcinirana sum sigurno, kako sto citav po netov toa sto e igm nehativno znaci deka momentalno nemam, no me bunat zgolemenite vrednosti na IgG.




wanna be mum -> RE: Спонтан абортус (26.5.2015 11:35:34)

Напиши го името на вирусот не кратенката за да споредам со мојот резултат сега го земав пред 2 недели,
ако е Цитомегаловирус тогаш е супер ако е позитивен наод, да не те плаши, мене ми е 32, и докторот ми објасни дека тоа значи имаме антитела да го заштитиме плодот во наредна бременост, ако е тој вирус биди мирна [sm=smiley1.gif]




Dusanka -> RE: Спонтан абортус (28.5.2015 17:05:26)

wanna be mum ti blagodaram sto pisa :) Denes bev kaj infektolog i tamu ubavo mi objasnija deka zgolemenite vrednosti na IgG kaj mene se rabotese za RUBEOLA, se deka imam primeno vakcina i imam antitela, ist slucaj kako kaj wanna be mum, se e vo red :) Mi olesna mnogu, deka ginekologot od pamet me izvadi. A od infektologija me pratija da ispitam teroidna i antifosfolipidni antitela.




borjance -> RE: Спонтан абортус (30.5.2015 21:25:28)

Дoбре ве најдов рингерајки. После спонтаниот или мисед абортус ги направив торч испитувањата каде беше установено дека и ИГМ и ИГГ за рубеола се позитивни. имам примено вакцина и ревакцина. Докторот ми кажа дека сум дошла во контакт со рубеола и таа не ме нападнала мене туку мојот плод кој беше мал и немаше стекнато иумунитет тоа се случи во 11 недела. поминати се 5 месеци од тогаш јас пробувам но никако да останам пак




Melanija RR -> RE: Спонтан абортус (30.5.2015 23:08:35)

borjance консултирај се дали уште нешто треба да испиташ и биди трпелива ќе биде повторно [sm=rozacrtici.gif] и [sm=duda.gif]




borjance -> RE: Спонтан абортус (2.6.2015 13:35:56)

Melanija fala ti dragicka, samo trpeliva ne sum:) daj boze na site zelbite da ni se ispolnat




negla -> RE: Спонтан абортус (23.6.2015 20:59:51)

веке пишав дека и јас изгубив 2 деца.едно на 13 недела а друго на 27 недела.болката е неопишлива.поминаа од тогаш 3 месеци.од кога почнавте пак за деца?п.с ги имам сите испитувања направено и се е ок!




AnnaMolly RR -> RE: Спонтан абортус (24.6.2015 12:30:46)

negla, ако си направила испитувања и ако ти психички си спремна за трета среќа, само напред!
Во август ќе помине точно 1 година откако имав јас missed abortion во 5 месец, а се уште немам направено испитувања и не планирам наскоро да останувам бремена од пусти страв.
Во петок имам закажано на гинеколог за пап и брисеви, па полека полека ќе си направам испитувања и само ќе чекам психички да бидам спремна.
Инаку матичната ми рече дека по 2 редовни циклуси може слободно пак да се обидеме.




negla -> RE: Спонтан абортус (24.6.2015 13:32:21)

не да ми се страв,ми се вжештува во стомакот нешто кога ќе помислам на тоа!ама желбата за дете ми е преголема!!нема да ми биде подобро без дете тоа е сигурно.затоа вреди да се трудиме!!господ чува и за нас по едно ангелче!!!




marina111 -> RE: Спонтан абортус (25.6.2015 5:13:32)

danimar имав уредна бременост и родив бебесо хидрацефалус и менингоцела слично на спина бифида прогнозите беа најлоси за бебето од парализа до ментална ретардација и смрт се роди живо бебето со години влечење по болници преледи операција на спината епилепсија на 6години ете се маже здраво право во пубертет ама кај нас1 од 100 вака добр испаѓало јас одев на контроли и никој не ми кажа што плод носам да знаев ке абортирав така да не се нервирај така е подобро




baby 27 -> RE: Спонтан абортус (10.7.2015 9:01:30)

Dragi RR, mozeli nekoja da mi kaze iskustvo za kiretaza, dali e bolno, kako ja pravat - so opsta anestezija, spinalna,lokalna? Kaj mene (7n+6d) se uste nema srceva akcija, mi rekoa kontrola za nekolku dena, no d-r ne bese voopsto optimist, a i jas kako da cuvstvuvam deka vo mene poveke ne raste nisto [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif] tolku radost po videnite [sm=rozacrtici.gif] , a sega ova [sm=smiley19.gif] prvata bremenost uredna, od prv pat bez nikakkov problem, a sega posle mnogu obidi uspeavme i ova mi se slucuva...




Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>