RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


princessa -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (7.11.2013 14:46:21)

bucko mal gumeni cizmicki se nosat isklucivo koga e ladno i e vrnezlivo vremeto ne znam sto krivo si me razbrala[sm=smiley1.gif]. Ako zivees vo avstralija drugo e toa. Ama ovde za vakvo vreme gumirani pantaloni i cizmicki za nadvor se zadolzitelni.




bucko mal -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (8.11.2013 4:26:02)

Da pogresno sum te razbrala,kaj nas se najmoderni cizmickite[sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

bucko mal gumeni cizmicki se nosat isklucivo koga e ladno i e vrnezlivo vremeto ne znam sto krivo si me razbrala[sm=smiley1.gif]. Ako zivees vo avstralija drugo e toa. Ama ovde za vakvo vreme gumirani pantaloni i cizmicki za nadvor se zadolzitelni.





Mihaela 2010 -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (2.12.2013 13:31:44)

Mislam deka im e dosta toplicko vo gradinka,ama bidejki se vrakja peski do doma,ja oblekuvam po hupahopki,tenka bluzicka i trenerka gore ama i imamm kazano ako i e zesko da si kaze da ja soblecat...podobro da e potoplo oblecena otkolku da i studi




Felly RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (7.11.2014 9:10:53)

Имам пишано погоре како ја облекувам М за во градинка - главно хеланки со блузиче, памучно фустанче, и сл. Сега прашањето ми е друго. ВОспитачкава и нас ни има кажано на родителска да ги облекуваме комотно и да им биде лесно за соблекување/облекување кога одат во тоалет. Е сега денес ја облекувам во едни панталончиња, и на секое облекување реакцијата од М е „Мамо, учителката ни вели да не одиме во панталони“ па јас и објаснувам дека овие се со ластик, учителката вели да не се носат ако се со патент и со закопчување. Е исто и едно памучно џемперче има со петличиња, ама ептен е тесно во ракавите, и не се растегнува, па М не може сама да ги крене нагоре кога се мие раце на пр. И учителката и рекла „М, ова да не го носиш во градинка“ Малку се изнервирав, ама ај реков да видам и вие што мислите, да не сум јас малце пристрасна, па сметам дека малце претерува.
Значи ништо не им вели за прстени, белезици, лакирани нокти, а и смета што џемперчето е со тесни ракави. Па сигурно не се мијат раце 10 пати.[sm=zmeden.gif]




Snowhite RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (8.11.2014 20:50:24)

Felly rr да ти кажам и М истото ми го кажа, јас мислев дека тој нешто измислува, ама изгледа не. Значи и јас го облекувам претежно во тренерки, а се случува ете некогаш да му се валкани или перени не се исушиле, а некогаш и ете тој сака да носи панатолони и јас му облекувам зашто па во зимно време многу не излегуваме и ако не му ги облечам за в градинка ќе ни останат неизносени, ама сепак тоа се пантолони или сомотни или некои така покомотни. И пред една недела носеше едни такви кои пред тоа му беа големи и сега му беше ќеф да ги облечи и ми вика, Мамо учителките рекоа не со пантолони во градинка, и си помислив и јас дека тоа е најверојатно поради тоа што ги носеше со колан, зашто му паѓаа и морав да му ставам а нив најверојатно ги мрзи да ги облекуваат. Малку се изнервирав и јас, зашто се случува еднаш месечно да облечи пантолони, претежно е во тренерки и не можат да им помогнат, па тоа им е работа




mommy_angels RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (8.11.2014 23:25:19)

Kaj vas barem vi kazauvaat,a kaj nas vo gradinka nitu kazuvaat ,nitu gi sreduvaat.Ako nosi bodi ,nikako ne e zakopcano i e zguzvano na gazeto.Ako pak e vo fustance ili suknicka obavezno toa se naoga nad gazeto.Zatoa kerka mi e ili vo helanki ili pak vo trenercinja.E sega moram da gi pofalam seka ako primetat deka e toplo, a deteto e poobleceno,obavezno go presoblekuvaat vo potenko bluzice(od rezervnite alista)




Snowhite RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (8.11.2014 23:51:49)

Κај нас па не ги пρеслеκуваат, сρеќа моиве не се потат, ама една мајκа стално κога ќе го земе сама си го пρеслеκува зашто сеκогаш е жива вода и само се неρвиρа зошто таму не го пρеслеκуваат туκу го оставаат таκа испотено




Defne90 RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (9.11.2014 0:54:37)

Секогаш си го облекувам синко така да му биде комотно и да се чувствува удобно во облеката што ја носи.Избегнувам да му облекувам некои стегнати панталончиња или фармерки,па гледам да е предимно во тренерки.Секако за да може послободно да се движи и да си игра таму.Инаку секогаш ако е топло им облекуваат потенки блузичиња од резервните,ако видат дека некое се испотило одма го пресоблекуваат,и секогаш им помагаат да се облечат и е среден кога ќе си дојде дома.Така да супер задоволна сум од таа страна.[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]