RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


Tanjicka -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (15.3.2012 12:59:15)

denes Filip e oblecen vo hulahopki, tenko bodi po dolgi rakavi, panataloncinja te nki i dzemperce so patent napred, i seuste zimska jakna, kapa, sal i rakavicki
a za utre planiram da mu oblecam farmercinja i bluzice, bodi i hulahopki
Luka denes e oblecen vo trenerki, hulahopki i bodi po dolgi rakavi a za utre planiram farmercinja i bluzice, hulahopki i bodi po dolgi




Felly RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (15.3.2012 22:21:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

или во мојот пошто децат ами се поголеми да не треба да им помагаат да се соблекуваат/облекуваат кога одат во тоалет туку тоа сами да го направат.



Јас од оваа причина на Матеа првото време не и ставав боди. Туку гледав да биде маичка и ѓаќички за да може сама да се соблече - облече. Исто и за преслекување, порано и праќав по две преслеки, ама сега одамна и се нема случено да се измочка, па по еден пар облеки и праќам. За јадење кај Матеа им ставаат едни како престилки, па никогаш се нема извалкано.




Felly RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (12.5.2012 13:21:07)

Ние мал период паузиравме од градинка, е сега ме интересира, пошто е топло времево, што им облекувате на ножињата за во градинка?




Snowhite RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (13.5.2012 12:11:48)

Ете пишав и во темата кондури за деца, дека купивме сандалчина, намерно ги баравме помеки да бидат, затоа што цел ден ќе го поминува во нив и ги зедов отворени, зашто многу му се потат нозете. Инаку откако се стопли не носи холахопки, само чорапчина (да бидам детална во одговорот[sm=smiley36.gif])




AnnaMolly RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (17.9.2012 9:07:43)

Ај малку да ја активираме темава.
Јас тотално сум збунета и поим немам како да го облечам детево за во градинка! Еве сабајле го облеков во долги тренерки, боди на прерамки и тенка блуза со долги ракави. Во градинка горниот дел од тренерките му го соблеков, остана само по блуза и боди. А внатре им е многу топло, а еве пак времево се затоплува.
Во ранчето му спакував резервни тренерки, блуза со долги, блуза со кратки, кратки пантолончиња, тенки пижами по долги ракави и резервни чорапи од што не знаев што попрво да ставам. [sm=smiley29.gif]




sandriana RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (17.9.2012 10:09:06)

Истава дилема ја имав и ја синојка-и на крај спакував у ранче боди на долги и потенки долни тренерчиња, а Тина ја испратив по боди на долги, тенки тренерчиња и чорапчиња, и одозгора дуксерче-за до градинка. Не ставив ништо со кратки ракавчиња зашто е настината, па страв ми е. Ако е топло, ќе ја соблечат само по боди-претпоставувам.




Luci -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (17.9.2012 13:31:44)

Јас во ранче му ставив тенки пижамчиња по долги, маичка без ракави и плус една по кратки. Облечен беше во тренерчиња по долги и плус дуксер за до градинка. Утре ќе му доставам во ранчето и едно боди по долги




Maca25 -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (17.9.2012 19:40:18)

луци фино би било да му ставиш и уште еден пар тренерчиња и чорапчиња.




SkCura77 -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (2.10.2012 11:07:37)

Одиме само 5 дена, ама го облеков во боди по прерамки, тенко блузе со долги ракавчиња, панталонки долги но тенки и чорапчиња. Демек ем дотеран, ем да има слободни движења... Па се мислам да го пуштам по тренерки, белки таму ќе лази, ќе паѓа, ќе се покапе со нешто, може и да поврати... А во ранчето е истата резервна варијанта. Ние едвај седиме по 3 саати во градинка, уште се адаптираме.




Luci -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (2.10.2012 15:04:56)

Денес во боди без ракави, маичка по кратки, кратки панталончиња до под колена и дуксер до градинка, внатре штом влеговме одма го соблековме зошто е мн.топло




AnnaMolly RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (2.10.2012 15:07:52)

А дали ги дотерувате децата за во градинка? Еве конкретно за машките прашувам, зашто за женски има преубави памучни и лесни облеки.
На пример, дали ги облекувате во фармерки и слично? Мене некако ми е жал така да го носам, не дека ќе се исфлека туку дека цел ден треба да се стега во фармерки. Па затоа во тренерки го носам секогаш. А гледам многу деца ги носат со фармерки, покласични пантолони и кошула [sm=zmeden.gif]




sandriana RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (2.10.2012 15:24:51)

Без разлика машко-женско дете, сметам дека пред се треба да му е удобно на детето тие 8 саати или колку и да се веќе во градинка. Која е поентата да го натокмам детето ко за на модна писта, а треба да се чувствува слободно за движење, играње и тн. Особено ова го кажувам за помалите дечиња, кои не знаат да кажат дека нешто ги стега или не им е пријатно, па се нервозни и плачливи цел ден. Мене ми се случи 2 пати од ќеиф да ја пратам Тина во градинка условно кажано "дотерана'-еднаш со памучно фустанче. еднаш со фармерчиња-а ја земав пресоблечена во резервите тренерчиња што ги носиме во ранче. Така да и тетките сами ги преслекуваат "дотераните" дечиња, ако гледаат дека не им е удобно. Има соодветни облеки за секоја пригода, иако за сега изборот е на родителите, дур децата сами не почнат да бираат [sm=jezicek.gif]




*Elena* -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (2.10.2012 15:30:44)

I moeto e non stop vo trenerki koga ide vo gradinka (ili maicka i trenerki ako e potoplo), ama mislam deka tamu poveke sedat po pizami, zasto stalno pizamite mi gi vrakaat isflekani...najverojatno gi oblakaat vo pizami, gi ranat, pa gi legnuvaat [sm=zmeden.gif]




Natuska85 -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (2.10.2012 15:36:56)

И јас строго во тренерки го носам,кај бе 6 саати во фармерки ќе издржи.Сакам да го дотерувам ама си има други места кај што се дотеруваме.За во градинка чисти убави тренерчиња со блузичка памучна нагоре и то[sm=smiley1.gif].Инаку и јас денес пак му ставив кратки и надоле,многу се поти и уште полошо правиме,




AnnaMolly RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (2.10.2012 15:37:27)

А кај нас па во градинка ИНСИСТИРААТ да носиме пижами, а 90% од времето ми ги враќаат назад здиплени како што сум им ги однела и мирисаат на омекнувач.
Исто така и јас еднаш го однесов во потенки фармерки и блуза, ми го вратија пресоблечен и ми рекоа дека поубаво е да им биде покомотно.
Така да, веќе секогаш го носам во тренерки.




Maria -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (2.10.2012 15:59:53)

И јас повеќе практикувам тренерки,комотни се,не го стегаат детето.Е сега некој денови го облекувам и со панталони,фармерки,ама многу ретко се случува тоа.[sm=smiley1.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (2.10.2012 16:13:09)

Vo trenerki,nekogas i pantaloncinja...da e po komotna tamo...inaku mi e bas krivo i ne mozam da go prebolam teksas jakniceto i go izgubile ili po greska go dale na drugo dete,epten i bese tipsko,od London -GAP...i skapicko[sm=zmeden.gif]...taka da vekje ne ja oblekuvam u skapickive raboti bas zaradi ovie raboti...




Emanuelapp -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (3.10.2012 8:40:25)

Секогаш во тренерки не за друго да му биде удобно ..




Luci -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (31.10.2012 13:01:05)

Денес М. го облеков во боди без ракави, тренерки и чорапи. За до градинка му ја облеков зимската јакна зашто беше бајаги ладно сабајле. Како Вие ги облекувате вашите дечиња за во градинка периодов? Хулахопки почнавте да облакате или сметате дека е сеуште рано?




Mihaela 2010 -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (31.10.2012 13:14:25)

Uh jas oddamna vekje i oblekuva hulahopcinja i toa od debelkite i + corapcinja tenki....Denes e oblecena vo maicka so tekni rakavcinja,pa edna po kratki i bluzicka ama ne koj znae kolku debela bidejki u gradinka im e toplo i pantoloncinja...




sandriana RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (31.10.2012 14:04:26)

И ние носиме хулахопки веќе 3 недели наназад, и кратки чорапчиња одозгора. Инаку, за во градинка одиме со тренерки и јакна за до таму. Одоздола секогаш боди со долги ракави. Мислам доволно е облека за периодов, со оглед дека е топло во занималните.




vezilka RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (31.10.2012 14:08:57)

И јас хулахопки не сум му облекла, а како што гледам во градинката е многу топло,не ни верувам дека и ќе му облечам. Веројатно ќе го облакам у скафандер за до таму, или не знам, некако многу комплицирано ми изгледа, облечи хулахопки, па у градинка соблечи му ги, па пред одење пак облечи му ги, хм. Добро како правите зимно време кога е многу ладно? И јас сабајле го натегнав у зимска јакна, кога оно дури стигнам јас на работа,с е стопли. Сигурно сега ќе зоврие на враќање кога ќе го земе мајка ми [sm=zmeden.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (31.10.2012 14:34:46)

Јас го облекувам во тенки тренерки, боди на прерамки и блуза со долги и чорапчиња. Мислам дека воопшто нема хулахопки да му облекувам зашто е пекол невиден во градинка. А за до таму со зимска јакна. Нема потреба во скафандер, кога и така со кола одите, Везилка. Ај да се малтретираш по автобуси или пешки сфаќам, ама вака од дома во кола, од кола во градинка и готово.




vezilka RR -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (31.10.2012 14:55:33)

Чек, дури имам превоз, хе хе како тргнала работава по дома, од четворица кои одат по сабајле со коли, никој нема у тоа време кога го носам јас Никола во градинка, па се мољакаме секој ден. А јас знаеш, прпа од возење, иако ми е на 5 минути, па се се плашам да не останеме на пешки во сред зима [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




@Mila@ -> RE: Како ги облекувате децата за во градинка? (31.10.2012 15:24:01)

Nie odime obavezno vo trenercinja sega mu oblakam tenki trenercinja i bodi po kratki rakavi i hulahopki im kazuvam da mu gi soblecat ako e toplo zs ima cel komplet rezerva vo rance no mi rekoa deka ladnicko bil ova zboram dur nemashe parno i gledam mu gi ostavaa sega so parnovno ne znam kako ke bide.




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>