RE: Инсеминација II (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kapina -> RE: Инсеминација II (2.10.2015 19:58:12)

Odi ispitaj preku krv prvo jas voopsto ne im veruvam na domasnite testovi




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (5.10.2015 11:10:15)

malecko87,што направи испита преку крв?




malecko 87 -> RE: Инсеминација II (5.10.2015 16:28:16)

Zdravo devojki moeto iscekuvanje zavrsi so tri dena docnenje najverojatno od utrogewstanot denes dobiv fala vi na podrskata sto mi ja dadovte ama poveke sreka sleden pat veke krevam race zdravje sleden mesec ideme na 4 inseminacija i ako ne bide spremam dokumenti za in vitro pa kako resil dedo Boze taka neka bide pozdrav do site ubav den :)




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (6.10.2015 9:30:05)

malecko97, жал ми е но тука сме што ти треба и ти посакуваме што поскоро да не радуваш [sm=bravo.gif]




lara36 -> RE: Инсеминација II (13.10.2015 10:21:51)

Zdravo devojki.Na gak za iui koi dokumenti vi gi baraat




pepapa -> RE: Инсеминација II (13.10.2015 11:40:39)

Mene i prviot i vtoriot pat samo hiv test od mm mi pobara drugo nisto




lara36 -> RE: Инсеминација II (13.10.2015 11:54:29)

Fala ti za hepatit i hiv znam mislev nesto drugo da ne baraat.a so zakazuvanje ili so bolnicki uput




wanna be mum -> RE: Инсеминација II (13.10.2015 12:07:56)

scared RR еве ме тука, јас останав и со четвртата која за жал заврши си спонтан во Март и сега во Август со 5тата инсеминација терам 10та недела [sm=bravo.gif]
Треба да имаш надеж, да не се прават инсеминациите ради реда, ние немаме дијагноза па терапијата ми беше
- дупла доза кломифен ( 4 на ден)
- циклопрогинова по прегледот кога видовме дека ендометриумот е слаб
- аспирин
-Кринон гел после инсеминација
Откажување никако, за сите важи, овој пат бројката на сперматозоиди на мм беше ужасен, ете таков му бил денот, па фати [sm=bravo.gif]
После тестот инекции за да не направам пак хематом и тоа е спречивме се што одеше наопаку минатиот пат.
На сите ви стискам палци и ви посакувам мешиња.




pepapa -> RE: Инсеминација II (13.10.2015 12:27:51)

Wanna be mam fala ti sto mi vlea malku nadez, jas vo noemvri ke pocnam so podgotovki za treta inseminacija i sum bez nikakvi ocekuvanja iako znam deka ne treba taka, kazi mi ti kade ja pravese poslednata uspesna inseminacija i dali odmarase posle toa? Pozz




wanna be mum -> RE: Инсеминација II (13.10.2015 12:48:11)

Во Плодност ги правев сите, најнормално живеев, само пазев да не кревам тешко е така незнам дали треба ама пазев.
Само напред и никако без надеж, се да помине во најдобар ред во Ноември, ти посакувам пред Нова Година [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]




malecko 87 -> RE: Инсеминација II (13.10.2015 13:53:42)

wanna be mum cestitki najgolemi neka ti e so lesno bremenosta epten ni dade nadez na site i jas sum vo noemvri so 4 inseminacija i vbeke si se pomiriv deka ako ne bide i ova ideme na in vitro a kazi mii moze i poveke od 4 inseminacii da se pravat?




wanna be mum -> RE: Инсеминација II (13.10.2015 14:16:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: malecko 87

wanna be mum cestitki najgolemi neka ti e so lesno bremenosta epten ni dade nadez na site i jas sum vo noemvri so 4 inseminacija i vbeke si se pomiriv deka ako ne bide i ova ideme na in vitro a kazi mii moze i poveke od 4 inseminacii da se pravat?

Секако, да може колку сакаш,
фала да ти се враќа побрзо




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (13.10.2015 15:28:29)

Инсеминации може да се прават и повеќе од 4, доколку парот нема други проблеми и секако под добар надзор на доктор, кој обрнува посебно внимание на пациентката.

На државно ги прават повеќе по шаблон, има многу гужва и не се посветуваат доволно, а некои од приватниве претеруваат со терапија, па инсеминацијата личи на мини ИВФ. Важно е докторот да ја одреди терапијата која е соодветна за пациентката. Имаме и примери каде кај матичен лекар со правилен пристап имале успешна инсеминација.




malecko 87 -> RE: Инсеминација II (25.10.2015 9:04:59)

Zdravo devojki eve me mene so konecni rezultati posle dolgi tri godini konecno doznavme koj bil mojot problem i neznam dali da se raduvam sto go otkrivme ili da se plasam od samite rezultati inaku gi zemav rezultatite od ispituvanjeto od imunologija i ispadna deka mi bila celo vreme tiroidnata zlezda pokacena mi e za 7 pati na d normalna treba da e normalno do 50 a kaj mene e 378 i sega vo vtornik imam zakazano pregled eho i da me bockaat da vidat kakvi se t4 t3 itn. isto pokaza deka imam i nekoj dva tri geni koj kaj mene imaat mutacija povrzani so tromboza i ke mora da pijam folna so vitamini ja imalo segde vo svet samo kaj nas ne :( i najverojtano inekcii kleksan i doktorot moj mi rece odi zavrsija uste 4 inseminacijaa i dojdi da te spremam poleka za invitro pred se da stabilizirame se vo normala pozdrav c=zenski mnogu sum isplasena za tiroidnava inaku pred 4 godini sed zdebeliv i nemozam od 2 kila da mrdanm podole i ete od sto bilo




Kvisko -> RE: Инсеминација II (26.10.2015 11:36:13)

Malecko87 добро е што се нашла причината. Сега полека полека ќе се среди состојбата. Со лекови се се средува не се секирај.

Инаку за тромбофилија имаме посбна тема па види и таму што искуства имаме. Тоа со фолната е веројатно Фолгард ама не е страшно што ја нема кај нас. Содрѓи комплекс на Б витамини (што ги има кај нас( и многу висока доза на Фолна киселина (околу 2 милиграми што во превод би значело 4 таблетки од тие што овде ги има од 0,5). Можеш таа да пиеш а можеш и само една таблекта фолна од 0,5 или 0,4 пред бременост со аспирин 100. Во бременост се прима клексан и тоа е тоа.
Со среќа.




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (26.10.2015 12:41:23)

Malecko87, имаме тема за Генетско испитување, а линкот за вредноста на ТСХ.

Имаш проблем со ТСХ или и со другите тироидни хормони?




malecko 87 -> RE: Инсеминација II (26.10.2015 17:39:04)

So TSH lani ovoj period ispituvav hormoni i mi bea site vo normala kako i tsh a sega pravevme ispituvanja za dali postojat antitela pomegju mene i soprugot a so toa ispituvaat podetalno i tiroidna zlezda i se ostanato i vo zaklucokot mi pisuva DOBIENATA VREDNOST VO SERUMOT ZA AVTOPROTIVTELATA OD IGG KLASATA KON TIROIDNATA PEROKSIDAZA E 7 PATI ZGOLEMAENA znaci ima antitela kon tiroidnata zlezda




malecko 87 -> RE: Инсеминација II (30.10.2015 9:47:57)

Zenski zdravo jas bev sve ispitav eho pravev na tiroidna super bese preku krv ispitav hormoni TSH normalen T3 i T4 normalen samo antitelata sto se visoki i mi rekoa deka se e vo najdobar red a za antitelata nemalo lek posto tie moze da bile i vrodeni sledno sega vo noemvri idam na 4 inseminacija pa zdravje ako ne bide uspesna szirame dokumenti i ideme na in vitro




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (30.10.2015 9:54:48)

malecko87, одлично продолжете, не се знае кога ќе успее. За антителата така е, имам две другарки сестри кои имаат антитела но имаат деца без проблем забременија позз




malecko 87 -> RE: Инсеминација II (30.10.2015 10:02:49)

LoveableMe fala ti mnogu na podrskata epten me izraduva daj boze ke bide kaj site pa i kaj nas veke edna godina po ispituvanja veke neznam kaj teram ama toa e ke bide pozd




lara36 -> RE: Инсеминација II (30.10.2015 10:08:13)

zdravo devojki eve i jas da se prijavam vcera pomina i mojata treta inseminacija.ja pravev na gak no neveruvam vise vo cuda imav samo eden folikul, mm imase 16m pa sega kako ke dade gospod taka.me pravese Trajkovski i sega sum na aspirin,folna i utrogestan pa zdravje ke cekam da pominat dve nedeli da vidam so ke bide.pozdrav do site




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (30.10.2015 10:13:42)

lara36, ајде со лесно те чекаме со убави вести за две недели, Малечко87, пиши кога ќе ја направиш инсеминацијата во ноември.[sm=bravo.gif]




pepapa -> RE: Инсеминација II (4.11.2015 9:36:38)

Devojki jas samo da ve izvestam deka nisto od mojata 3 inseminacija, na mm mu se pojavi eserihija coli i pie antibiotik, samo sto se vrativ od kaj dr.Trajanova i odloziv dodeka ne dobieme negativni rezultati, vo meguvreme i spermogram pravevme i izleze oligoteratozoospermija i Trajanova vika ne e strasen naod iako sekako ke pravite in vitro ama ne obicno neznam so kakva metoda mi kaza...




alicka -> RE: Инсеминација II (4.11.2015 11:03:41)

Девојки која е постапката за инсеминација од другиве градови кои ги праќаат на гак? Кои документи бараат и која е цената таму?




wanna be mum -> RE: Инсеминација II (5.11.2015 15:21:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: alicka

Девојки која е постапката за инсеминација од другиве градови кои ги праќаат на гак? Кои документи бараат и која е цената таму?

Мислам само упат,не знам точно, најдобро матичната прашај ја или еве тука некоја рр ако има искуство.




Страница: <<   < Претходна страница  75 76 [77] 78 79   Следна страница >   >>