RE: Што да се понесе во болница? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Што ми треба за новороденче?



Порака


Kori -> RE: Што да се понесе во болница? (8.11.2012 11:52:37)

Zavisi dali e drzavna ili privatna bolnica, jas znam za privatna, osven cetkica za zabi( i toa nemora) i polnac za mobilen nisto drugo ne ti treba, se ke ti dadat tamu. Treba samo da si spakuvas sto da mu oblecat na bebenko za izleguvanje, i za tebe za izleguvanje....




Anja Opal -> RE: Што да се понесе во болница? (8.11.2012 13:36:08)

Фала ти мн. Пепелашка и за одговорот и за топлото добредојде. За бебчето веќе купив памперс, влажни марамици и павловиќева оригинал ( на д-р Павловиќ 120грама) . И ме интересира да не ги мешаат таму пелените или кремата - да ставаат од други, а не тоа што јас сум однела. И ме интересира колку пелени да носам (многу е цело пакетче) и дали после ги враќаат пелените и кремата. Ако не ги враќаат да си купам помало пакување. Фала ти мн. Голем позз




Anja Opal -> RE: Што да се понесе во болница? (8.11.2012 13:38:07)

Фала ти и тебе Кори за одговорот. Инаку ќе се пораѓам во државна. Голем позз




dostickage -> RE: Што да се понесе во болница? (8.11.2012 13:57:49)

Anja Opal na Klinika barem jas koga se poroduvav pelenite,vlaznite i kremata stoeja kaj majkata vo soba.
Vo starata GAK bevme po 8 zeni vo soba i ne slusna na nitu edna deka i gi smenle pelenite.
Kaj mene konkretno mm gi donese otposle zasto doktorot taka mu rece.
Ama kaj mene imase drug protokol ..




Anja Opal -> RE: Што да се понесе во болница? (8.11.2012 14:17:57)

Ok, fala mn. A kolku peleni ke mi trebaat, da go nosam celo paketce?




Luci -> RE: Што да се понесе во болница? (8.11.2012 14:35:25)

Ања a која величина памперс зема? Јас се пораѓав во Чаир и таму ми ја вратија павловичевата и памперсот што останаа, за државна не знам како е, ама ваљда враќаат. Ама најдобро земи си помало паковање па ако треба дополнително ќе ти донесат




temjana -> RE: Што да се понесе во болница? (8.11.2012 14:37:26)

Јас пред неполни 2 месеца се породив таму и ваква е состојбата: пелените и кремчето се кај тебе во соба( инаку сте по 2 жени во собата), и кога е кај нив бебето они со нивни пелени ти го пресоблекуваат, а кога ти го пресоблекуваат кај тебе во соба тогаш твоите ги даваш. Ние имавме мало пакетче памперс, искористив за неполни два дена колку што лежев таму некои 3 пеленки само[sm=smiley1.gif]




miana -> RE: Што да се понесе во болница? (8.11.2012 14:39:40)

Vo drzavna site raboti ti stojat do tebe i koga doaga sestra da gi presoblece,bara od vas da i dadete i vie si davate ..Vtoriov pat koga se poragav dozvoluvaa i gaki i prsluci i se..Raspasana komanda bese.... Nosi si peskir za tebe,pribot za l.higiena i ponesi si nekoi alistenca za tamu da ne ti go oblakaat deteto vo partali..Moevo bese obleceno bukvalno vo partali..Sampon ne nosev a ne ni baraa,ne gi banjaa decata..Se porodiv minanat zima ,seuste bea vo starite prostorii na GAK..Deteto mi fati infekcija po teloto od necistotii,pa i lupaa antibiotik pa ne sakaa da me pustat ,pa morav da potpisam za da si odam zosto tamu ako ostanev kojzae uste sto ke fatese...




zzaa -> RE: Што да се понесе во болница? (2.12.2012 15:19:33)

jas se porodiv vo drzavna ova godina eve sto mi trebase za mene spavaca uloski so mreza,sretstva za higena,papuci i alista od doma mi donesoa koga me pustija,za bebceto pampers,bodi,spikozni,bluzicka i pantaloni tie so nogavicki sto se.za nego ne treba sampon ne gi banjata tamu.




nanicka2 -> RE: Што да се понесе во болница? (10.2.2013 14:33:11)

Dragi mamaicki,od denes vleguvam vo 32 nedela so bliznacinja i citam niz forumot sto se mi e potrebno informacii za poroduvanjeto,bidejki osven 2 kebenca drugo nisto ne sum kupila,utre odam vo akcija na kupuvanje.Ima mnogu korisni informacii blagodarenie na vas i vaseto iskustvo samo ne procitav nikade sto treba da se ponese vo bolnica za 2 bebinja,dali istoto vazi kako za edno ili ke mi treba nesto plus.
Blagodaram




Maca25 -> RE: Што да се понесе во болница? (10.2.2013 14:47:59)

наничка2 да си понесеш исто како за едно само X 2 [sm=smiley36.gif]
Е сега не ти требаат два пакети пелени и 2 пакетчиња влажни марамчиња, и со едно ќе поминете.
Со лесно!




sim4es -> RE: Што да се понесе во болница? (11.2.2013 12:24:21)

dragi mamicki...za vo drzavna dali e potrebno da se nosi obleka za bebeto (dali treba za tamu ili gi oblekuvaat vo nivna obleka)




miana -> RE: Што да се понесе во болница? (11.2.2013 13:16:53)

Ги облекуваат во нивни издрпани,скинати,огромни алишта- фатени со шпенагли на сите страни..Јас ви препорачувам на сите да си понесете по едно боди и по еден пар пижамчиња ( од оние во два дела на преколоп што се ) испрани и испеглани и да си ги уљудите децата..Значи,нема да ви забранат да ви ги облечат со ваши алишта..само кажете дека си имате ваши и дека сакате во тие да ги облечат..И нормално да си имате спремени алишта за кога ке излегува бебушот да го облечат.. Најубави моменти се овие- уживајте ги ! [sm=smiley1.gif]




Lina* -> RE: Што да се понесе во болница? (13.3.2013 14:53:55)

Zolvami koga se poragase i rekoja da odnese edno pakovanje Pampers,nikako druga marka a tie sto ostanaa ne i gi vratija.Zatoa zemete nekoi pomali pakovanja oti se znaza 3 dena kolku mozi da se potrosat




temjanuska2 -> RE: Што да се понесе во болница? (25.3.2013 14:14:18)

Mamicki kazete mi kade da kupam tetra peleni,poima nemam[sm=jezicek.gif] i ke mi trebat li za vo bolnica ili samo pampers[sm=zmeden.gif]




sandriana RR -> RE: Што да се понесе во болница? (25.3.2013 14:27:12)

За во болница секако не треба тетра,а ако одлучиш да ги користиш, подоцна, откако ќе се вратите од болница. А кај ги има, не би знаела да ти кажам- претпоставувам во Стружанка (пред 2-3 недели, кога бев во дуќан, еден човек таму купуваше - ама не сум сигурна дали тетра, или од другите -шкотски, шведски, како ли се викаа [sm=smiley36.gif])




anaana -> RE: Што да се понесе во болница? (25.3.2013 14:29:07)

jas tetra mislam deka kupiv od anzi, a za vo bolnica vo princip jas nosev se. i tetra i pampersi i pavloviceva i vlazni maramcinja se si nosev :))




zzaa -> RE: Што да се понесе во болница? (25.3.2013 23:51:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

Mamicki kazete mi kade da kupam tetra peleni,poima nemam[sm=jezicek.gif] i ke mi trebat li za vo bolnica ili samo pampers[sm=zmeden.gif]


za vo bolnica nema da ti treba tetra pelana,samo pampers,a za doma ako koristis sirok povoj ke ti treba dovolni ti se 2-3 peleni.




Nadia -> RE: Што да се понесе во болница? (31.3.2013 20:09:49)

Мој совет за сите што планираат да се пораѓаат во Гак, нека си понесат повеќе спаваќи, затоа што може да ви се бунат таму зашто сте ги испрљале.. Мене лично ми се испонашаа така и ми рекоа демек па немаме ние веќе зашто од дома да не си носите, и јас одма им кажав на моите ми донеоа, бар си носев нешто мое покомотно... друг пример, на цимерката со мене во соба исто така и се испрља и после кога и донесоа нова и рекоа демек сега е извадена од машина, демек сува.. а спаваќата беше доста влажна, и ти така треба да си седиш со влажна спаваќа [sm=zmeden.gif]




temjanuska2 -> RE: Што да се понесе во болница? (18.5.2013 9:41:56)

Mamicki pak jas [sm=smiley36.gif] kazete mi kade da najdam takvi pamucni vloski ili pak kako se vikaat mene osven na ONA onie starite drugi ne mi teknuvaat posto ni nekoristam drugi osven everyday i always.Mi se blizi vremeto moram da se potgotvam [sm=smiley1.gif]




Luci -> RE: Што да се понесе во болница? (18.5.2013 9:48:49)

temjanuska2 влошки со мрежичка имаш во сите маркети и аптеки, јас користев Вир на Тосама, одлични се, купи си 4-5 паковања па ако треба дополнително ќе ти докупат




sandriana RR -> RE: Што да се понесе во болница? (18.5.2013 9:51:29)

На оние со мрежичка мислиш - чист памук со мрежеста обвивка? Ги има во и во маркети и во аптеки, а освен ONA, BONI имаат такви влошки...




miana -> RE: Што да се понесе во болница? (18.5.2013 10:17:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

Mamicki pak jas [sm=smiley36.gif] kazete mi kade da najdam takvi pamucni vloski ili pak kako se vikaat mene osven na ONA onie starite drugi ne mi teknuvaat posto ni nekoristam drugi osven everyday i always.Mi se blizi vremeto moram da se potgotvam [sm=smiley1.gif]

ВИР80 се најдобри дефинитивно зошто имаат и како мушама на крајот и нема шанси да протече... Ги има во речиси сите аптеки..




Snowhite RR -> RE: Што да се понесе во болница? (18.5.2013 17:55:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

Mamicki pak jas [sm=smiley36.gif] kazete mi kade da najdam takvi pamucni vloski ili pak kako se vikaat mene osven na ONA onie starite drugi ne mi teknuvaat posto ni nekoristam drugi osven everyday i always.Mi se blizi vremeto moram da se potgotvam [sm=smiley1.gif]


Во аптека кажи му влошки за после породување и тие ќе ти дадат. Јас така направив, пошто и јас појма немав какви треба




temjanuska2 -> RE: Што да се понесе во болница? (19.5.2013 10:17:31)

Fala vi na site mamicki [sm=smiley1.gif],posto stvarno poima nemam kakvi se tie vloski,a i nekako kako mi se blizi vremeto mi se cini deka ke zaboravam nesto .Znaci za mene treba vloski i pribor za higiena i spavaca ,a za bebco papmpers,pavloviceva,bodi 4-5,spikozni 2-3,transporter i kebence [sm=zmeden.gif] mi ostanuvaat samo uste vloskite i pampersot da gi kupam i da gi spremam torbite [sm=jezicek.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>