RE: Што да се понесе во болница? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Што ми треба за новороденче?



Порака


Hunny -> RE: Што да се понесе во болница? (18.7.2012 12:43:34)

Малечка 62 ќе ти биде големо колку и да е буцко бебчето. Јас во 50 ја изнесов и и беше големко, ние помали бевме, ама сега машала ги стигнавме врсниците[sm=smiley36.gif] Мислам дека 56 е најдобра варијанта.




Malecka23 -> RE: Што да се понесе во болница? (18.7.2012 15:06:56)

Fala mamiii..ete utre odam na pazaruvanje.Nego dajte mi sovet pred pak da zgresam dali e podobro da zemam ednodelno kompletce ili standard pantaloncinja body i benkica




Gwendolin -> RE: Што да се понесе во болница? (21.7.2012 14:33:38)

Малечка23 и јас сум во истата дилема, не знам што да купам, па ако продолжам да се мислам [sm=duda.gif] ќе излезе и јас изгледа само по пелени ќе си го изнесам [sm=smiley36.gif]. Ај ако ти дадат некој совет, сподели што е поубаво...а и плус се мислам дали со долги или кратки ракави да земам, што и да земам, сепак ќе биде многу жешко а и нема во транспортерка плус...не знам и јас, ајде некоја поискусна мамичка ќе не советува.




Natuska85 -> RE: Што да се понесе во болница? (21.7.2012 15:07:33)

Земи си какво поубаво ќе најдеш,едноделно или дводелно[sm=smiley36.gif].Јас сега да треба да се пораѓам нормално дека по кратки ќе го изнесам,пекол е времево,може да дојде до прегревање на телото,не дај боже во долги.




JanaMarija -> RE: Што да се понесе во болница? (21.7.2012 15:08:45)

Mamicki sakav da ve prasam kakvi se tie predavanja vo GAK i od koga moze da se odi i dali sekoj moze da odi. Oti jas sakav Cair da se poragam a sakam da gi slusam predavanjata vo Gak. Sovet????????




meU87 -> RE: Што да се понесе во болница? (21.7.2012 15:43:06)

Може сите да ги посетуваат. И јас сакам во Чаир да се породам, а се јавив за вежбите за трудници, само ме прашаа која недела сум и ми кажааа кога повторно да се јавам. Не прашуваат каде ќе се пораѓаш.




JanaMarija -> RE: Што да се понесе во болница? (22.7.2012 1:00:22)

A samo uste ova da si prasam :))) kako odi prijavuvanjeto i od koja nedela moze da se posetuvaat??

Fala Ti odnapred :))




meU87 -> RE: Што да се понесе во болница? (22.7.2012 10:16:14)

Пријавувањето е преку закажување, т.е. се јавуваш и си кажуваш која недела си. По мене мислам дека практикуваат да си некаде 30-32недела. Јас треба да се јавам во 30 недела , за да почнам од 32н.




Felly RR -> RE: Што да се понесе во болница? (22.7.2012 10:58:35)

Еве ТУКА има тема за СОветувања за бремени жени.




Malecka23 -> RE: Што да се понесе во болница? (22.7.2012 13:20:52)

ЈАс се советував со стучно лице и ми беше стиктно посочено дека треба по долги да се земем значи нешто потенко памучно но со долги бидејќи тоа е прв контакт со надворешна средина и сонце а кожата е мека и нежна може многу брзо да изгори а за по дома нормално по кратки и ме советуваа дека е многу подобро да се земе нешто што е едноделно или боду со некој исцели панталончиња да не се практикува на почеток обични панталончиња со бенкица заради папочето
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gwendolin

Малечка23 и јас сум во истата дилема, не знам што да купам, па ако продолжам да се мислам [sm=duda.gif] ќе излезе и јас изгледа само по пелени ќе си го изнесам [sm=smiley36.gif]. Ај ако ти дадат некој совет, сподели што е поубаво...а и плус се мислам дали со долги или кратки ракави да земам, што и да земам, сепак ќе биде многу жешко а и нема во транспортерка плус...не знам и јас, ајде некоја поискусна мамичка ќе не советува.





Andriance -> RE: Што да се понесе во болница? (22.7.2012 13:51:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

ЈАс се советував со стучно лице и ми беше стиктно посочено дека треба по долги да се земем значи нешто потенко памучно но со долги бидејќи тоа е прв контакт со надворешна средина и сонце а кожата е мека и нежна може многу брзо да изгори а за по дома нормално по кратки и ме советуваа дека е многу подобро да се земе нешто што е едноделно или боду со некој исцели панталончиња да не се практикува на почеток обични панталончиња со бенкица заради папочето
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gwendolin

Малечка23 и јас сум во истата дилема, не знам што да купам, па ако продолжам да се мислам [sm=duda.gif] ќе излезе и јас изгледа само по пелени ќе си го изнесам [sm=smiley36.gif]. Ај ако ти дадат некој совет, сподели што е поубаво...а и плус се мислам дали со долги или кратки ракави да земам, што и да земам, сепак ќе биде многу жешко а и нема во транспортерка плус...не знам и јас, ајде некоја поискусна мамичка ќе не советува.





Кога јас бев трудна, термин ми беше 12.09...па и тогаш имав купено комплетче по кратки..( бидејќи поголемко ќе му дојдеа и како 3/4 )[sm=smiley36.gif] )..ама ме фати живо невреме па морав да сменам во долги...

бидејќи тоа е прв контакт со надворешна средина и сонце а кожата е мека и нежна може многу брзо да изгори
- јас не се сложувам со ова...од врата до кола дека ќе изгори [sm=zmeden.gif]..ако е така тогаш на тоа сонце надвор и во долги - ете ти прегрејување...


мамички знам дека се плашите..но верувајте голема е опасноста и од прегрејување...а ти на 40+ да облечеш бебе во долги па колку и да е памучно и папмперс и тенко чаршавче...уф

земете си слободно по кратки..и ја се сложувам дека можеби подобро едноделно...едно тенка пелена или чаршавче одозгора ако треба и правец со бебувките дома




Malecka23 -> RE: Што да се понесе во болница? (22.7.2012 14:26:37)

Никако не си...не знаеш кого да слушаш мене ова ми го има кажано мојата матична која нели воедно е и педијатар.И јас одлучив имам спремно комплетче за по долги -кое се состои само од боду и комбилизончиња и кратки-фустанче па коа ќе се породам ќе си прашам на гак па како ќе ми речат така




buub -> RE: Што да се понесе во болница? (29.7.2012 17:43:09)

jас сум 37 недела и уште немам ништо за вторава цурица купено, додуша ќе ми треба нешто за од болница само, зашто од даде си имаме скоро се.... верувам ке искористиме, да не се фрлаат пари за џабее, а за мене уште ништо немам спремено, срамота, ама многу ми е топло да шетам, ај од др. недела [sm=smiley1.gif]




moemalo -> RE: Што да се понесе во болница? (30.7.2012 12:30:45)

Јас купив едноделно памучно бело-сиво боди со кратки ракави и кратки ногавици.Чорапчиња и капче и една пеленка одозгора.
Многу е жешко, според мене греота е да го свариш уште од одма.
Има многу убави работи во Премама сега, на попуст им се (инаку се скапи според мене) дека ке се селат ама стварно ептен слатки ствари може да си најдете.
позз




deluxe -> RE: Што да се понесе во болница? (31.7.2012 11:44:16)

Mamicki dali ima nekoja sto znae sto treba da ponesam vo bitolskata bolnica???konkretno me interesira za bebusot dali trebaat alista (osven onie za izleguvane)????




Felly RR -> RE: Што да се понесе во болница? (31.7.2012 12:50:14)

Делукс, сестра ми се породи во битолската болница, тогаш не се носеа за бебушите алишта - тоа беше пред повеќе од година и пол, ако има некој попресно искуство нека пише како е сега.




Bububebe -> RE: Што да се понесе во болница? (31.7.2012 13:39:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Mamicki dali ima nekoja sto znae sto treba da ponesam vo bitolskata bolnica???konkretno me interesira za bebusot dali trebaat alista (osven onie za izleguvane)????



deluxe,алишта за [sm=duda.gif] за таму не ти требаат.Само пелени,павловичева и влажни марамици.Со лесно [sm=smiley1.gif]




deluxe -> RE: Што да се понесе во болница? (31.7.2012 14:29:43)

blagodaram Mamicki na informacijata,so lesno na site neka ni e[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




simona23 -> RE: Што да се понесе во болница? (3.9.2012 13:26:26)

Dali nekoj znae sto treba da se ponese na poroduvanje vo bolnica vo Kicevo za mene i za moeto bebce???? Ako nikoj nema od tamu togas nekoj neka mi kazi sto se e potrebno za edno bebe koga ke se rodi dodeka sum vo bolnica i za mene, sto se baraat tamu??




JanaMarija -> RE: Што да се понесе во болница? (6.9.2012 17:50:12)

Zdravo ringerajki, nekako na ovaa tema ve nema , a nekoi kako mene pojma nemaat sto se nosi v bolnica [sm=jezicek.gif]

Pa rekov za cair nekoj sovet, sto treba a sto ne za bebco pa i za mene




sandriana RR -> RE: Што да се понесе во болница? (7.9.2012 12:07:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Zdravo ringerajki, nekako na ovaa tema ve nema , a nekoi kako mene pojma nemaat sto se nosi v bolnica [sm=jezicek.gif]

Pa rekov za cair nekoj sovet, sto treba a sto ne za bebco pa i za mene

За тебе средства за лична хигиена, 2-3 пешкири, влошки од вата, папучки....За бебуш мало пакување пелени и павловичева маст, плус не е лошо и едно малечко пешкирче да го постелеш врз нивните чаршави (да не се допира бебе директ на нив), мада и они ставаа по една тетра пелена во креветчињата наа бебињата[sm=smiley1.gif]




Maca25 -> RE: Што да се понесе во болница? (8.9.2012 19:03:39)

освен тоа што пишала сандриана, ќе ти треба полнач за телефон, некое списание - да си читнеш нешто ако не ти се спие. [sm=smiley36.gif]




temjana -> RE: Што да се понесе во болница? (8.9.2012 19:10:24)

Јас денеска се спакував, најдов малку време и го искористив да си спремам торбулето бр.1[sm=smiley36.gif] Другата торба со остатокот мм ќе ми ја донесе од кога ќе се породам. Другарка ми да ми е жива и здрава ми испечати список и тој на фрижидер ќе му го залепам за да не заборави нешто[sm=smiley36.gif]




Anja Opal -> RE: Што да се понесе во болница? (7.11.2012 23:03:46)

Здраво на сите. Јас сум нова на форумов - првпат пишувам ама нон стоп ги читам вашите објави. При крај сум и веќе спремив торбици и за мене и за бебето, но сакам да Ве замолам ако сакате да ми пишете што точно треба да носам зошто сите различно ми кажуваат ( за жал не ги посетував вежбите за трудници и не знам точно а некоја од Вас пишуваше дека има список). Фала Ви многу. Голем позз




Pepelaska * -> RE: Што да се понесе во болница? (7.11.2012 23:22:21)

Добредојде на Рингераја, ти посакувам лесно породување и секако дружба на форумов[sm=smiley1.gif]

Од моето искуство ти треба:
мама
пењуар/бањарка
влечки ( кои може да се воденат)
влошки
сет за хигиена( четка за заби, паста,сапун, чешел)
2 3 крпи средна големина
јас носев и резервна спаваќа
3 4 пара гаќи ( ама ретко дозволуваат да се носи)
полнач за мобилен

Бебе:
памперс, 0 - 3 кг
влажни марамици,
павловичева,
шампонче
облека за излегување а доколку ги облекуваат таму земи си неколку пара шпикозни

И да заборавиш нешто , не е страшно ке ти донесат




Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>