RE: Во која болница се породивте? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Породилиште



Порака


Еца -> RE: Во која болница се породивте? (31.7.2009 22:48:23)

И овој пат се породив во Чаир.Царскиот ми го правеше Др.Јегени и немам зборови за човекот.Толку позитивен, искрен дух носи, тоа е нешто неверојатно.Немав никакви врски, Др.Јегени ме прифати како и сите останати пациенти, просто неверојатно, но со мене во соба беше една албанка, една торбешка и јас.Персоналот кон сите беше топ, визита си поминува по два пати да праша како сме, дали е се добро, педијатри за децата исто така, сестрите одговорни за бебињата доаѓаат и прашуваат дали сакаме бебињата да бидат со нас или да ги земат да одмориме.Клима има во собите, и не знам што уште е потребно за тие неколку дена таму.И само еден совет добронамерен мамички, подобро би било да размислите малку порационално, па ако веќе се одлучите да дадете толку пари нека биде тоа за зачувување на матичните клетки од папочната врвка, бидејќи барем знаете дека инвестирате во здравјето на вашето дете и никогаш нека не ви затребаат ама барем ќе ви биде мирна душата. Тоа е мој совет, штета што немав можност овој пат за таа работа[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]Но вие кои можете да бирате размислете убаво.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]Поздрав од мене и на сите ви посакувам со лесно да си поминете и да ни ги пишете своите искуства.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Sara -> RE: Во која болница се породивте? (1.8.2009 23:07:26)

Елена честито бебче да е живо и здраво и супер д-р ти се погодил.
Јас сум 34 недела и планирам да се пораѓам во Чаир и сакав да те прашам бидејќи рече дека без врски си отишла таму, од која недела веќе да почнам да одам таму бидејќи сега се одмори па треба и да се распрашам кои д-ри се на смена во август, да не е касно сега допрва да си барам болнички д-р?





Еца -> RE: Во која болница се породивте? (1.8.2009 23:26:02)

Не Сара, не мораш да бараш доктор уште од сега, јас отидов прв пат на ЦТГ 38 недела, и таму ме прегледа еден доктор кој ми закажа за една недела пак да одам, и потоа ме птегледа Др.Јегени и виде дека не смееме веќе да чекаме поради некакви проблеми кои ги виде на ехо, и утредента ми рече да одам, ме примија и веднаш на царски завршив.Значи со матичниот гинеколог договори се кога е време да одиш прв пат на ЦТГ и секако ќе ти треба упат за ЦТГ и болнички упат да си земеш(ова со упатите обавезно да не си имаш проблеми, нема да те прегледаат)




Еца -> RE: Во која болница се породивте? (1.8.2009 23:28:01)

А кога ќе одиш тами барај го Др.Јегени ќе го најдеш, тој постојано е таму[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]јас се смеев со него му ввикав, докторе па вие си одите ли дома, нависатина е многу внимателен и спремен доктор. И кажи му дека тука на форумот си прочитала се најубаво за него и сакаш тој да те погледне, верувај нема да те одбие.




Еца -> RE: Во која болница се породивте? (1.8.2009 23:30:20)

И Сара обавезно да си носиш картонче која крвна група си, инаку таму ако ти прават тест за утврдување на крвната група чини 500 денари.




Sara -> RE: Во која болница се породивте? (5.8.2009 21:18:55)

Епа знам и јас за него ама тој е сега во август на одмор и јас би сакала да одам кај него ама здравје боже може ќе се врати јас следната недела веќе ќе сум 36 недела па може ќе го затекнам таму.
За каков проблем станува збор, мене уште во 32 недела ми е созреана постелката и мојот матичен д-р ми рече дека наводно може и порано ќе се породам и ја затоа кренав паника уште од сега, ама тоа никогаш не се знае.




Bile -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2009 18:28:42)

Jas odev na pregledi vo bolnicata Sv.Lazar i navistina personalot i se drugo e na najvisoko nivo samo sto nemam uslovi da poragam tamu morav da zaminam na GAK. Inaku vo Sv.Lazar sum uste od prvite denovi bidejki tamu gonosam deteto na pedijatar i mozam da kazam deka sum prezadovolna od strucniot tim na doktori.




Cacko -> RE: Во која болница се породивте? (20.8.2009 16:35:31)

Epa Bile jas ja imav taa sreka da mozam da si dozvolam da se porodam vo Sv.Lazar i vikam alal za sekoj dinar sto im go dadov.Personalot , higiena, uslovi i neznam sto uste da spomnam sto ima vrska so bolnicata e na najvisoko nivo.Sakam da gi spomnam site doktori sto non-stop ti se na raspolaganje:
Dr.Jurukovska-me porodi
Dr.Dimitrova
Dr.Kapusevski
Dr.Adamcevski
Sekako tuka gi stavam i pedijatrite, anesteziolozite i celiot strucen kadar
Ne znam sto da vi pisam ama slobodno nekoj ako ima nekoe prasanje za bolnicata so zadovolstvo bi mu odgovorila




penelopa -> RE: Во која болница се породивте? (20.8.2009 16:37:55)

Mene me interesira kolku čini carski rez vo Sv. Lazar akolku vo drugite bolnici? Ako ne e tajna[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Sara -> RE: Во која болница се породивте? (20.8.2009 17:23:22)

Дали некој знае да ми каже дали во апартманите во чаир е дозволена посета?
Знам дека во собите не е, ама за апратманите би требало да може да е некој цел ден во посета?




Cacko -> RE: Во која болница се породивте? (26.8.2009 23:05:16)

Carski vo Sv.Lazar e 65000 denari.A za drugite ne znam




mami -> RE: Во која болница се породивте? (26.8.2009 23:07:19)

Сара, во апартманите е дозволена посета, но само најблиските и тоа до 10 навечер мислам дека беше




Tanja K. -> RE: Во која болница се породивте? (26.8.2009 23:08:29)

Vo Sistina i Remedika e od 80000 do 85000 den.carski .A obicen od 60000 do 65000 den.




Tanja K. -> RE: Во која болница се породивте? (26.8.2009 23:12:28)

Jas bev vo apartmanite vo drzavna.Sega posetata e minimizirana,duri koga potpisuvas dokument deka sakas tamu imas plus list kade pisuva deka poseta nesmee.Toa e zaradi gripot sto vladee.Megutoa pak pustaat ako se pogodat sestrite se razbira.I mnogu zavisi koj dr.te porodil taka ke te gledaat.Haos e po bolnicite.Za toa imam mnogu da pisuvam no vo nekoja druga prilika,oti se prikluciv za kratko,bidejki bebus kade i da e ke se razbudi za cicanje.




Палешка РР -> RE: Во која болница се породивте? (18.9.2009 12:49:08)

Сеуште е рано за закажување, но докторката ми спомна дека најверојатно ќе се породам во Битола. Во Прилеп има многу лоши услови и стари доктори.
Така, мојата ќерка ќе биде Битолчанка [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Весна -> RE: Во која болница се породивте? (21.9.2009 19:16:28)

Иако ми е премногу рано, од што сум си претпазлива, веќе решив да се пораѓам во Чаир. Слушнав, а еве и прочитав, многу пофалини зборови за таму, а плус и плус по случката од дежурната служба во државна и тоа од страна на нивната шефица на породилно одделение, ни на крај памет не ми е да стапнам таму, пу пу пу, не дај боже!




barbi -> RE: Во која болница се породивте? (21.9.2009 19:27:11)

Zdravo jas sum nov clen na ovaa strana, i isto taka sakam da gi spodelam nekoi od moite iskustva so vas.Jas se porodiv vo Tetovo i bese katastrofa




srekna mama -> RE: Во која болница се породивте? (21.9.2009 19:48:49)

Јас сум од Велес,но бидејќи овде условите се никакви во болница,се породив во Чаир и сум многу задоволна




nadica -> RE: Во која болница се породивте? (22.9.2009 0:36:36)

јас сум од неготино и тука имаат прекрасни услови но мене ме препратија во кавадарци таму не е беспрекорно ама добро поминав само што имаат малку персонал незнам на што се должи тоа




mami -> RE: Во која болница се породивте? (22.9.2009 8:50:50)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Весна

Иако ми е премногу рано, од што сум си претпазлива, веќе решив да се пораѓам во Чаир. Слушнав, а еве и прочитав, многу пофалини зборови за таму, а плус и плус по случката од дежурната служба во државна и тоа од страна на нивната шефица на породилно одделение, ни на крај памет не ми е да стапнам таму, пу пу пу, не дај боже!


Весне...која случка? јас не сум информирана..




mother 29 -> RE: Во која болница се породивте? (22.9.2009 10:54:49)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Vo Sistina i Remedika e od 80000 do 85000 den.carski .A obicen od 60000 do 65000 den.





POEFTINO E VO RE-MEDIKA.
JAS CARSKI PLATIV 68 000 DEN.OBICNIOT E  oklolu 40 000 den. = epiduralot e 10 000 den
 




Палешка РР -> RE: Во која болница се породивте? (22.9.2009 10:59:40)

 
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Весне...која случка? јас не сум информирана..



Mami, оваа случка...Читај и на другата страна како помина Весне наша во државна.

http://www.ringeraja.mk/forum/m_17906/mpage_2/key_/tm.htm




mami -> RE: Во која болница се породивте? (22.9.2009 11:03:05)

фала..не мислив да не има нешто друго покрај ова..инаку за ова прочитав и едноставно немам зборови..и мене ваква некоја слична глупост ми се случи кога бев втор месец и прокрварев
и затоа си решив во Чаир да одам




Mila na mama -> RE: Во која болница се породивте? (3.10.2009 22:27:22)

Се породив во Ре-Медика, платив 60 000 нормално породување со епидурална и 5 дена престој. Тоа ми се најдобро потрошени пари во животот. Прво ми изгледаше многу ама си реков во животот ќе раѓам еднаш или два пати, а јас и моето дете заслужуваме најдобро. Не можам да ви опишам колку сум задоволна од односот, од хигиената, од храната и првенствено од обуката што ја даваат на мајката. Се научив таму: бањање, грижа за папчето, доење, масирање, преоблекување и кога дојдов дома бев одморена среќна и подготвена сама без ничија помош освен на сопругот да си се грижам за бебето. Јас и Мила уште во болница си се “кликнавме“ една со друга па дома ни беше лесно.

Поздрав до сите мамички и бебенца. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]




mami -> RE: Во која болница се породивте? (4.10.2009 11:40:50)

Не можам да ви опишам колку сум задоволна од односот, од хигиената, од храната и првенствено од обуката што ја даваат на мајката. Се научив таму: бањање, грижа за папчето, доење, масирање, преоблекување и кога дојдов дома бев одморена среќна и подготвена сама без ничија помош освен на сопругот да си се грижам за бебето.


Е ова е тоа што им фали на државните болници...а не само од врата да ме праша дали сум добра- од каде да знам јас како прворотка како треба да се чивствувам и која болка е нормална а која не??




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>