RE: Бонбони и мастики (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


Sandric -> RE: Бонбони и мастики (18.9.2011 13:19:42)

Leleee mnogu sum protiv bomboni i lizavcinja i mislam deka nikogas nema da mu kupam[sm=zmeden.gif]




Isabella -> RE: Бонбони и мастики (18.9.2011 22:18:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Leleee mnogu sum protiv bomboni i lizavcinja i mislam deka nikogas nema da mu kupam[sm=zmeden.gif]



Исто и јас сум против бонбони, мастики, и секакви грицки... Изабела има 20 мес. и до сега не пробала ништо од ова. Ние дома не купуваме и не видела такви работи, а на игралиште гледа деца како јадат чипс, смоки, чоколатца ама и кажувам дека тоа не е убаво и не бара.
Инаку за десерт или кога сме искочени надвор, и даваме вафли од интегрални житарици или од орис.
Мое мислење е на детето да му се даде за десерт да грицка едно морковче или јаболко или било кое овошје и зеленчук, отколку тие вештачки обоени слатки со безброј адитиви, вештачки шекери и ароми.




Џесика -> RE: Бонбони и мастики (18.9.2011 22:34:42)

Пошто ние имавме застој во џвакањето и во говорот, на логопед ми препорачаа да му давам повеќе мастики и лижавчиња за да му се раздвижи јазикотна тој начин, ама слабо ни иде, мастики не сака, лижавчето само 2-3 пати ќе го лизне и толку...




*miki mami* -> RE: Бонбони и мастики (18.9.2011 23:03:48)

Nie sme postojano so deca pogolemi od nas sto jadat takvi raboti sto e normalno za nivna vozrast,sin mi koga ke vidi bomboni gumeni odma bara place i aj ne mu daj ako mozes.Sekoe dete si e razlicno na nekoe mozes da mu objasnis deka toa ne e za nego i nesmee da go jade ima i deca sto po sekoja cena ke si go dobijat toa sto go sakaat.Cips i cokoldai nikako ne saka pocnavme  da sobirame zivotinsko carstvo go prekinavme ne gi jade cokolatcata samo gi frlam




Felly RR -> RE: Бонбони и мастики (18.2.2012 17:15:54)

Вакви работи почнав да и давам некаде пред да наполни 2 години. Многу сака пез, цедевита бомбони - ги отвора и сите додека не ги изеде не ги остава. А сака и од оние меките бомбони - како кики н а пр. ама тие го отвораме пакетчето и и двам 2-3 другите ги кријам, ако ги оставам ќе ги смачка и нив сите наеднаш[sm=smiley36.gif] вака и вадам по 2-3 кога ќе побара, и и велам - нема повеќе, толку беа. А мастики и имам дадено неколку пати, ама нон стоп ги голта.[sm=zmeden.gif]




Pepelaska * -> RE: Бонбони и мастики (2.4.2012 15:45:36)

Мартин пред некое време проба гумени бомбони и се воодушеви[sm=smiley36.gif], сега бара бомбонче бомбонче дај, му давам ама поретко и по 2 3 на ден и тоа не секој ден.Знам дека се со вештачки бои и не се здрави ама ммислам од 2 3 ништо не му е.Остатокот мама го јаде[sm=jezicek.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Бонбони и мастики (2.4.2012 15:49:23)

Мене уште ми е страв да му дадам бонбони. Пред некој ден првпат му дадов витамин ц и колку слатко си го изгрицка, бараше уште. Па може и пез бонбони тогаш да грицка. Ќе пробам и јас, не е веќе мал.




kikicka -> RE: Бонбони и мастики (2.4.2012 15:55:07)

Ние само лижалки и тоа лижи додека не и се скрши и го плука парчето ,мастики ЈОК чисто сумљам дека ке јаде бонбони а пез,гумени уште не сум пробала страв ми е да не и летне.




Pepelaska * -> RE: Бонбони и мастики (2.4.2012 16:05:00)

Море џвака ова моево да се чудиш, и мене ми беше многу страв и не планирав да му давам ама јас купив одевме на пат демек благо пошто малку ми се слоши и ми побара пола му дадов а сега цели ги лапа.А мастики не планирам да му давам рано е




Maca25 -> RE: Бонбони и мастики (2.4.2012 16:07:27)

Нина стално кога ќе ме види со мастика во уста бара да и дадам и на неа, ама мислам дека е уште мала. Тврди бонбони не сум и дала, само пез.




arh_diz -> RE: Бонбони и мастики (2.4.2012 16:56:39)

Pedijatarot mu dade na M tvrda bombona koga mu stavase vakcina , toj si ja izede kako vozrasen [sm=smiley36.gif].Poveke mu nemam dadeno i neplaniram ,nema nisto korisno vo niv




Felly RR -> RE: Бонбони и мастики (16.8.2012 22:26:01)

М бонбони јаде секакви, освен тие тврдите, ама мастиките ги голта и затоа не и давам. Пред некој ден сакаше тетоважа, и во продавница имаше само мастики со тетоважа, па реков да купам, дека поголема е може нема да ја голтне. И кажав неколку пати, дека мастиките се жвакаат и се плукаат, не треба да се голта зошто ќе ја боли мешето. Пак ја голтна. Зедов јас една, ја џвакав, па ја фрлив во кантата за да види дека и јас така правам, ама таа цела ужалена, стоеше пред кантата и ми велеше да си ја земам пак. Не знам како да и објаснам дека не треба да ги голта.[sm=zmeden.gif]




лотосi -> RE: Бонбони и мастики (17.8.2012 9:47:01)

jas koga bea mali ima davav suvo grozje da cvakaat namesto mastiki i bomboni, fizickiot napor e isti samo sto e pozdravo.




лотосi -> RE: Бонбони и мастики (17.8.2012 9:49:00)

ka\ii i deka 'e i porasne golem balon vo meseto




Felly RR -> RE: Бонбони и мастики (18.8.2012 10:08:47)

Ќе пробам и со тоа, [sm=smiley36.gif] може така ќе ни успее. Ти благодарам на советот лотоси, и добредојде на Рингераја!




AnnaMolly RR -> RE: Бонбони и мастики (18.8.2012 15:34:41)


ИЗВОРНА ПОРАКА: лотосi

ka\ii i deka 'e i porasne golem balon vo meseto


Ова е добар совет, ама јас да му кажам така на Филип гарант ќе ја голтне само за да му порасне балон во стомакот [sm=jezicek.gif]

Инаку, мастика уште му немам дадено (има 2 години и 2 месеци), а од бомбони јаде само Пез и Бони Топ.




Snowhite RR -> RE: Бонбони и мастики (18.8.2012 15:48:11)

Јас мастика не сум му дала досега, ама еднаш мојата сум ја оставила на маса, на тацна и едно време ми вели Мамо види џвакам, јас Добро, му велам, мислев дека нешто јади, кога едно време го гледам мастика џвака и тоа како убаво си ја џвакаше, како цел живот мастики да џвакал[sm=jezicek.gif]. Многу ми беше смешен и го оставив уште малку да ја поџвака, а потоа му реков ајде плукни ја, таа е од мама, мал си за мастики ти и сега не бара веќе, вика Мал сум јас за мастики




kikicka -> RE: Бонбони и мастики (18.8.2012 15:57:15)

Ни мастики ни бонбони,ни пак нешто што што се грицка,а ја боцка на јазик. вен лижалка чупа чупс и некоја смокичка и соленки,друго ЈОК! Уште поубаво! Колку покасно толку подобро




Maca25 -> RE: Бонбони и мастики (18.8.2012 15:58:40)

Нина не сака мастики, мисли дека се сите лути. А од бонбони само кики - е овие маф ги прави [sm=smiley36.gif]




Pepelaska * -> RE: Бонбони и мастики (18.8.2012 16:17:14)

Пред некој ден купив мастики ама од оние ектремнине ер вејс [sm=jezicek.gif] кога се запна дете дај па дај му дадов пола ја лапна радосен в крај.Кога почна да му лути за две секунди ја плукна.
Еднаш му дадоа чунга лунга ( на гости бевме и јас не приметив) и си џвака дете гајле си нема.Ама не му давам амстики мал е зошто му се.
Гумени бомбони јадеше ама сега не му купувам толку и ги заборави
Јаде едни како карамели овошни Дамла пишува на нив и ги вика мастики.Ама ке лапне едно и ке го чува 2 саата в уста




petra27 -> RE: Бонбони и мастики (11.9.2012 23:47:41)

Na Stefan ne mu davam bomboni,za mastiki e mal...zboran onie kako zele.....no uzasno me nervira koga svekrva mi ke mu dade da jade,t.e koga ke go rani ona,mu krsi od bombonata i mu dava....jas mislam deka sto pokasno ili ic e poubavo otkolku sega....samo zabi ke rasipe a nikakva korist od niv...i me vadat od kontakt....




AnnaMolly RR -> RE: Бонбони и мастики (12.9.2012 9:15:57)

Од бомбони само Пез и Бони Топ сум му дала. А мастика пред некој ден сам си зеде [sm=smiley36.gif] Имав залепено мастика на кутијата за цигари (знам дека сум гад), а тој дошол си ја зел и ми вика „Мамо види што си најдов“. И џвака ли џвака. Ама веднаш го натерав да плукне. Што знам, мислам дека ама навистина нема потреба да џвака мастика.




Pepelaska * -> RE: Бонбони и мастики (18.10.2012 18:29:24)

И јас бев најпротив ама син ми си се научи, во продавницата кај што земаме леб напред на врата има чунга лунга и гумени бомбони и си зема господинот.Чунга лунга ја знае од реклами,
Си лапа си џвака ич гајле си нема, отпрво ги голташе ама сега плука.

Знам дека е штетно дека не е убаво ама се надевам дека ќе му помине и оваа фаза како мн други.Ми се чини повеќе му е меракот отколку што сака мастики и бомбони[sm=smiley29.gif]




miana -> RE: Бонбони и мастики (19.10.2012 12:09:15)

Kerkami odkako imase problem so zabite - ne ni pomisluva na mastiki ( mnogu mi e zal ) greotkicka...dete da ne moze da si zvaka mastika...




Felly RR -> RE: Бонбони и мастики (11.6.2013 18:11:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: лотосi

ka\ii i deka 'e i porasne golem balon vo meseto

СОветов стварно помогна. Сега М џвака мастика, три-четири пати ја провртува низ уста, и ја фрла.[sm=smiley36.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>