RE: скапа-ефтина струја (Целосна верзија)

Форум >> [РР Заедница] >> Разговори за се и сешто



Порака


AnnaMolly RR -> RE: скапа-ефтина струја (10.7.2012 10:07:10)

Не можам да пазам зашто евтина струја имаме од 13 до 16 часот. Секогаш сум на работа тоа време, а свеки излегува во 13:30 за на работа. Па готви во скапа струја, а пере навечер, пак од 23 часот мислам дека е евтина до 6 сабајле. Јас перам само преку викенд. Во сабота истото време е евтина струја, а во недела од 6 сабајле до 6 вечер. Во недела најмногу перам и користам евтина струја, другите денови и да сакам не можам.




Felly RR -> RE: скапа-ефтина струја (2.8.2012 23:13:40)

Дали разбравте дека веќе нема да ја има денската евтина струја? Ќе има само ноќе.[sm=zmeden2.gif]




Natuska85 -> RE: скапа-ефтина струја (2.8.2012 23:17:48)

Да[sm=hudicek1.gif].Преку недела не,ама во сабота си ја користев и денската ефтина максималном,сега шипак.[sm=hudicek1.gif]




Felly RR -> RE: скапа-ефтина струја (2.8.2012 23:25:46)

Јас пак дека тој период сум дома, ја користев секој ден, и за готвење, и за машина, за се... А дали и во празници е цел ден евтина - како во недела?




Annet -> RE: скапа-ефтина струја (3.8.2012 9:20:04)

e od sega nema denje eftina samo od 22 do sabajle neznam koe vreme bese i sega? samo nedela,ke se banjame hahhahahaha leleee baska 10% poskapa,abe ne izedoa leleeeeeee kako ke ne bide stvarno;-))




Mihaela 2010 -> RE: скапа-ефтина струја (3.8.2012 9:35:20)

I jas stvarno se cudam kako ke bide,ova e nenormalna rabota,ne samo za struja voopsto za se zboram...a racunajte deka nekage okolu nova godina pak ke poskapi strujata..




bebence19 -> RE: скапа-ефтина струја (3.8.2012 9:46:10)

OVa so poskapuvanjeto i se sto se slucuva naokolu znaci e katastrofa , ili nemas rabota ili se plasis da ne ostanes bes rabota, nikoj ne te prasa dali imas drzavata ne ti vika slusaj eve ti rabota ma4i se ako sakas poveke ostani do podocna, ili raboti uste edna rabota ili slicno posto nie ke ja poskapime strujata tuka samo udri po narodot katastrofa.




Maca25 -> RE: скапа-ефтина струја (4.8.2012 14:08:03)

ставрно е стршашно ова со струјата. ем поскапе за 10 посто уште и нема ефтина преку ден, ни сабота. треба само за сметки да работиме веќе. Па и парното е скапо, не знам како ќе излеземе на крај оваа година. [sm=hudicek1.gif]




Cipi Ripi -> RE: скапа-ефтина струја (4.8.2012 14:13:53)

И нас не удри шлок за струјава, што ќе се прави не знам. Од сигурни извори знам дека после септември кога ќе залади повторно ќе ја поскапат. Како вака понатаму кој знае !!!!




Maca25 -> RE: скапа-ефтина струја (4.8.2012 14:18:14)

значи сега ја поскапија, па следи поскапување на парното, па од нова година пак струјата ќе поскапи, а наштите плати остануваат исти. сега се ќе поскапи и храна и се!!!




Snowhite RR -> RE: скапа-ефтина струја (4.8.2012 15:06:02)

Да, сега автоматски ќе поскапи и храната и другите трошоци на живот, ќе работиме само за сметки и да се прехраниме. Ќе преживуваме, не отепаа скроз, па уште избори, па ќе гласаме, како не[sm=hudicek1.gif]




Bogdancanka -> RE: скапа-ефтина струја (4.8.2012 15:45:34)

ova so poskapuvanjeto sto e mnogu,mnogu e [sm=hudicek1.gif]veke preteraa, sega sledi bran poskapuvanje na se i odi snajdi se[sm=hudicek1.gif]




Pepelaska * -> RE: скапа-ефтина струја (5.8.2012 0:05:53)

Абе женски малку на смеа, ете изговор да не правите ручек[sm=smiley36.gif].

Не е за смеење, ова не оди на добро ама тие спомениците некој треба да ги плати нели.
Срамота е во држава каде некој зема 6000 денари плата сите да ги даде за струја.
Кај нас има стар саат овде во куќата заглавен беше на ефтина и не внимававме, а во новата беше по ново , ке правам ручек после 22 за утредента исто и машина, за бојлер не се секирам имаме соларно[sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: скапа-ефтина струја (5.8.2012 0:22:50)

Ова со ефтината-скапа струја е најсмешно нешто во нашата ни ,,независност,, [sm=smiley36.gif]
Таман ноќе место да спиеме ќе ни лупаат центрифугите и во 1-2 саат ќе висиме на тераса по жици така во темница,ама има предност кога ќе станеме ќе бидат суви [sm=smiley36.gif]
Не ми се смее баш ама ако продолжи ова само пасош во џеб па во друга држана ќе бидам на раат малцинство,за жал се е политика кај нас .Господ на помош на нашите деца и внуци ќе им остане само во цркви да одат [sm=smiley19.gif]




meU87 -> RE: скапа-ефтина струја (5.8.2012 12:52:21)

По лошо нешто неможеа да направат. Јас се мислам како ќе биде зимоска за сушење алишта, како ќе биде за топлење бојлер [sm=zmeden.gif] Како што е ладно, ќе треба да чекаме до 00ч да ни се наполни а после да се бањаме, катастрофа невидена. Полошо мислам дека неможеа да направат. Што убаво си бев навикната преку ден на ефтина струја да си ги завршам сите обврски и ручек да си направи човек, да си испере, бојлер стоплен... сега како хендикипирани [sm=hudicek1.gif]




Hunny -> RE: скапа-ефтина струја (5.8.2012 14:14:14)

Не верувам дека ЕВН парите од поскапувањето ќе ги даде за споменици[sm=smiley1.gif] Ова можеше да се очекува, Австријците не дојдоа овде за да ни го подобрат животот, туку да не одерат. Ама никој не ни е крив и нема сега за што да се буниме, зашто кога се продаваше ЕСМ, сите спиевме[sm=smiley13.gif] Само ќе кажам тешко нас[sm=smiley13.gif]




Viktori -> RE: скапа-ефтина струја (5.8.2012 16:25:45)

Нема ЕВН да ги даде споменици, туку секоја година некој ќе лапа поголема дивиденда.Владата има претставник во Бордот, владата си има акции, па која и да е дебело ќе си се офајдува.

Регулаторната комиса смееше и можеше да не дозволи да се покачи струјата или укине ефтината тарифа, ама не, им одговара.

Кај нас не постои власт за народот. Само за себе. Кога ќе се светсиме, можеби ќе ни тргне. До тогаш, ќе не стрижат и едните и другите, без пардон!




Annet -> RE: скапа-ефтина струја (5.8.2012 17:06:30)

lelee ova e seriozno,navistina,kako li ke ne bide,tuku jas planiram da si zemam kombinirana plotna 2 staklokeramicki i 2 ringli na plin,aaa ne ja biva,moze ke zastedime,kojznae.....
ufffffffffffffffffff eve ako ima nekoja iskustvo so vakva plotna neka mi pise....pozdrav zeniski,so Gopod napred,drugo nema[sm=smiley19.gif]




amateuress -> RE: скапа-ефтина струја (8.8.2012 11:50:40)

ај и тука да пишам:

невести, само да ве информирам дека ќе има протести против поскапувањата на струјата, парното итн (укинувањето на ефтината струја од 13 до 16).
ако некој сака да бара правда, да се приклучи барем со морална поддршка, има и група на фб.




Annet -> RE: скапа-ефтина струја (8.8.2012 11:57:13)

уфф епа ајде да се придужме, да не кукаме за џабе,нели??? како да ја најдам таа група??




Luci -> RE: скапа-ефтина струја (11.8.2012 13:36:44)

[img]http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/423387_10151012072190784_321059675_n.jpg[/img] се надевам ќе присуствувате




amateuress -> RE: скапа-ефтина струја (11.8.2012 14:27:00)

jas sigurno ke odam, ako treba i so se dete :)
samo vo bt ke protestiram (zeskoto go pominuvame vo bt i ohrid, vo skopje zdivevme vo juni i juli), paralelno se organizira i protest i tuka. isto taka slusnav deka i za veles se sprema nesto.
https://www.facebook.com/events/397646086963888/400155363379627/?notif_t=plan_mall_activity
eve go linkot od grupata, ako znae nekoj saglam da postavuva link neka go postavi, jas ne znam[sm=smiley36.gif]
znam deka pred regulatorna ke e vo sk, a vo bt pred evn mislam, pred podruznicata




Martins mom -> RE: скапа-ефтина струја (11.8.2012 17:10:13)

Amateuress ako sakas zaedni da protestirame vo bt?! Jas samo ke kazam tesko na tie sto se great na struja. Tesko imene oti so domasnive plakame napolu smetka za struja i jas ko nekoja budala rovaram niz kuki noke za da zastedam, sveki si kulira ne se zamarala so t[sm=hudicek1.gif]ie raboti




amateuress -> RE: скапа-ефтина струја (11.8.2012 18:43:10)

ajde, super, jas samo tupam so vakvi raboti, ama iskreno veruvam deka spasot na drzavata lezi vo gragjanska inicijativa. ako cekame od partiite, ke ni se [sm=hudicek1.gif] majceto.
vo ponedelnik ke ti pisam pp, za da se dogovorime kaj da se cekame.
super so si za [sm=bravo.gif]




Maca25 -> RE: скапа-ефтина струја (11.8.2012 20:15:16)

Јас планирам да одам на протестот во Ск. Ова стварно не е нормално!!! Денес плаќав сметки и пола плата ја потрошив. Бар нешто да си купев конкретно, а не за сметки да ми отиде. [sm=hudicek1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>