RE: Сипаници (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Подигнување



Порака


Bethany -> RE: Сипаници (10.12.2013 15:29:56)

Аууу душичка [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]
Јас немам искуство, ама мислам дека е нормален и оваков осип.
Леле, па нормално дека е нервозна и бесна, па како и не би кога се е чеша [sm=smiley13.gif]

Уф Миана, ви посакувам што побрзо да оздравите, трпение за овие 2-3 дена [sm=smiley31.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Сипаници (10.12.2013 15:33:56)

aiii miana ajde so lesno neka bide,ke pomine se
i jas nemam iskustvo ajde nekoi koi go pominale toa neka davaat sovet




vezilka RR -> RE: Сипаници (10.12.2013 15:53:57)

Да миана нормално е. Внука ми беше таква, целата беше со осип, и во устата, и во ушињата и многу ја чешаше, и подолго и траеше од другиве две. Знам дека е мачно, ама ќе помине. Инаку таа нормало е да е нервозна оти и сметаат, ја чешаат. Ајде со лесно нека и е..




miana -> RE: Сипаници (10.12.2013 20:05:30)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Да миана нормално е. Внука ми беше таква, целата беше со осип, и во устата, и во ушињата и многу ја чешаше, и подолго и траеше од другиве две. Знам дека е мачно, ама ќе помине. Инаку таа нормало е да е нервозна оти и сметаат, ја чешаат. Ајде со лесно нека и е..

А високава Т што се качува на 5 часа и после 5 мл блокмакс? како да ја симнеме ??? леле ке полудам начисто,кој ке рече дека е полесно да ги прележат додека се мали - лаже!!!!




Defne90 RR -> RE: Сипаници (11.12.2013 1:05:32)

Ne e polesno da se prelezat sipanicite dodeka se mali,POTESKO E no mnogu e podobro zatoasto togas nivniot organizam mnogu polesno se oporavuva i ne mozat da ostavat nikakvi posledici po zdravjeto i se razbira dodeka se mali polesno i pobrzo pominuvaat.Mozes da zamislis kolku vreme ke boleduva od sipanici veke povozrasno dete.Nie pak pogolemiot ima 4 godini a se uste ne fatil sipanici jas pak sakav da fati i veke ednas da rascistime so niv.Lani skoro celo maalo decata bea bolni od sipanici i M doagase i vo kontakt so nekoi od niv no nikako ne go fati.Pomaloto mi e samo godinka i malku sum zagrizena da ne fati toa no i da fati zdravje.Na edna komsika deteto i bese 5 meseci koga fati sipanici i mu pomina za 3 4 dena.Kako i da e za temperaturata cepcinja ili na 4 casa sirupce nam najmnogu ni pomaga Blokmaks.Ako po celoto i liceto nema mnogu rani mij i go i stavaj i oblogi.Ajde pobrzo ozdravuvanje.




miana -> RE: Сипаници (11.12.2013 8:47:12)

Mamicki nie zavrsivme na infektivna klinika za zal. Detevo e lom, samo gospod na ponos. Tuka ke si gi prelezime :(




Tanjat7880 -> RE: Сипаници (11.12.2013 8:52:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mamicki nie zavrsivme na infektivna klinika za zal. Detevo e lom, samo gospod na ponos. Tuka ke si gi prelezime :(

Miana,zalam no nekogash mora I taka da pomine.Neka te teshi pomislata deka ke pomine no ete treba malku povekje vreme I posebni uslovi,nie za vlakno se spasivme od klinika koga imashe sipanici,daval AERIUS toj pomaga vo ceshanjeto I dolgo vreme B6,znaci ne b-kompleks granulite nego B6
Bidi silna I izvestuvaj ne za oporavuvanjeto




Felly RR -> RE: Сипаници (11.12.2013 8:59:59)

Ох, миана баш ми е жал. [sm=smiley19.gif] Ви посакувам побрзо опоравување [sm=smiley31.gif]




sandriana RR -> RE: Сипаници (11.12.2013 11:11:44)

Миана, со лесно [sm=smiley31.gif]
Се е индивидуално, секој организам различно поднесува, ама како и да е ќе помине и ова. Ви посакувам што побргу за се оправите [sm=smiley31.gif]
Барем сте под надзор во болница.




vezilka RR -> RE: Сипаници (11.12.2013 11:23:47)

Оф, леле. душичка. Ете, секој организам различно ја манифестира и поднесува. Се надевам дека брзо ќе се опоравите. Гушки од нас..




miana -> RE: Сипаници (15.12.2013 17:14:37)

tret pat go pisuvam tekstov od mob i veke.ke.se otkazam. Uste sme na.ibfektivna klinika,odime na.ppdobro. Zzaa fala srcka sto mislis na.nas,se obidov da ti pisam vo pp,ama nemozam od mob. Inaku.imame bronhopneumonija kako.sekundrna.infekcijabpredizvikana.od varicela. Vo sreda i e rodenden na kuklata se nadevam deka.ke ne.pustat iako velat deka tretmanot trae 10 dena. Pozdrav do site i posakajte mi sreka da izdrzam




Mihaela 2010 -> RE: Сипаници (15.12.2013 17:23:21)

Ajde miana samo so lesno i pozitivno. ke pomine i toa ti si silna. ne se zagrizuvaj okolu rodendenot ke ima vreme i za toa, samo maloto da e dobro.




Elce -> RE: Сипаници (15.12.2013 17:36:19)

Миана,цела сила на светов да е со тебе.Само на малото да му е добро.




Мамичка85 -> RE: Сипаници (16.12.2013 0:12:10)

Ajde Miana ne se sekiraj sto pobrzo da ozdravete toa e najbitno rodenden i ozdravuvanje ke si slavite posle so edna golema zurka guski i backi golemi do Vas sto pobrzo doma da si uzivate [sm=jezicek.gif]




Tanjat7880 -> RE: Сипаници (16.12.2013 8:31:22)

Miana,samo trpenie,ke pomine,no bash morashe da zakacite koktel na bolesti[sm=hudicek1.gif],moja preporaka,ko na patalec,ostani tamu se dodeka deteto ne e potpolno oporaveno,a koga ke ve pushtat najmalku 21 den totalna izolacija,jas taka sum pravela,mora da se povrati dushickata I da ojaca I morash na toa da rabotish..pozdrav I bidete jaki[sm=smiley31.gif]




bebuskicka -> RE: Сипаници (16.12.2013 21:54:29)

A sto ke kazete za beleg od sipanici?Mislam kerka mi otkorna edno bruce od cesanje uste ne se znae dali ke ima beleg ili ne ama jas mislam deka ke ima.. I mislam od koga ke i pomine da ja mackam so kontratubex ili nesto sl dali bi imalo nekakov efekt? Sto ke kazete za sovet




mommy_angels RR -> RE: Сипаници (19.12.2013 22:07:59)


zdravo.
jas bi sakala nekolku mislenja za ona sega sto mi se slucuva...
majka sum na edno dete od godina i sedum meseci,i sega sum pak ostanata bremena...
Toa e prekrasno no ona sto me zagrizuva e deka pred da otkrijam deka sum bremena,prelezuvav golema sipanica.
taka da najverojatno vo samiot pocetok od bremenosta jas lezev sipanica...ke ve molam za nekoe iskustvo,ispasena sum





topce -> RE: Сипаници (20.12.2013 10:28:16)

најдобро е да го прашаш гинекологот, а ако ептен ти е страв дека може нешто наштетило на бебто знаете дека од 16 до 18 па и 20 недела може да направите амниосинтеза и на нејзе најточно се кажува ако не дај боже има некоја последица.ама најдобро со гинеколог прво консултирајте се.




miana -> RE: Сипаници (22.12.2013 21:59:38)

Јас само да ве известам дека од петокот сме дома. СИпаниците веке беа поминати на роденденот ,но закачивме ротавирус и беше стравотно. Од моја гледна точка,најдобро е децата после 4 години да ги прележат сипанивице ( варичела) Инаку на клиника дознав дека бебе кое што цица неможе да фати сипаници ако мајката ги има прележано и дека ако трудница има прележано нема никаков проблем. Инаку денес зборував со една пријателка и ми кажа дека нејзината педијатарка и рекла дека едно на сто деца ја фаќа истава сипаница по втор пат. Поздрав мамички




Мамичка85 -> RE: Сипаници (22.12.2013 23:24:16)

Pozdrav Miana bas mi e milo sto ste podobri i sto veke ste doma guskajte se sakajte se i se ke pomine ko vo los son [sm=smiley36.gif] pozz i imaj ubav den utre [sm=smiley36.gif]




elenak -> RE: Сипаници (23.12.2013 0:10:50)

Оф срце мало, како бе мианке кај вас мора се да се искомплицира.[sm=hudicek1.gif] Добро е штом веќе сте дома, ви посакувам што побрзо опоравување па да си направите една голема роденденска забава. Гушки за Дариа.[sm=smiley31.gif]




vezilka RR -> RE: Сипаници (23.12.2013 9:46:01)

ТВе мислевме деновиве. Мило ми е што сте веќе дома и се опоравувате. Гушки до вас.




Annabel -> RE: Сипаници (5.1.2014 17:13:37)

Синко ми е со сипаници од вчера - варичела. Нафрлан е но не многу, најмалку има по ноџињата. А и температура нема висока, до 37,5.

Колку дена обично трае исфрлувањето и сушењето? Дали ќе му поминат за една недела? Со вака ниска температура да не ги вади подолго време????




vezilka RR -> RE: Сипаници (5.1.2014 18:08:12)

Во принцип откако ќе почне осипувањето, треба една недела до 10 дена за да престанат нови да излегуваат. После не е заразен. И Никола немаше висока температура, не качи над 38 со 5. Ајде со лесно да поминат.




mommy_angels RR -> RE: Сипаници (2.7.2014 0:44:44)

Еве ме и мене овде,на 2 години и три месеци ние со веричела [sm=hudicek1.gif].Денес и е трет ден и подобра е од претходите два,инаку за греотка ми е детето.Два дена пред да исфрли држеше Т 37.8-38 ама многу беше нервозна.Едната вечер кутро дете седејќи и стоејќи спиеше [sm=smiley19.gif].Што е најглупаво се исфрли на стопалата одоздола,на дланките внатрешно и внатре во устата.Инаку по телото нема многу,ама мака мачиме со мачкање,не дозволува,па што со убаво ,што со кавги успеваме.Ја мачкам со течна пудра со анестезин и хиперманган после туширање,а по препорака на матичната и по еден Б комплекс и сируп против алергија за да и се намали чешањето оти на стопалцата и дланките е ненормално исфрлена.Се надевам дека нема уште многу да се исфрла.Од што е исфрлена во устата несака ни да јаде,па на течности живееме [sm=smiley13.gif] Ајде таму нека поминува и да знаеме дека сме се откачиле од неа




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>