RE: Сипаници (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Подигнување



Порака


vezilka RR -> RE: Сипаници (10.11.2013 9:42:11)

Добри сме веќе, почнаа да се сушат, нови не излегуваат веќе, живна детево се врати во форма. Се надевам за некој ден ќе бидеме како нови.




sandriana RR -> RE: Сипаници (10.11.2013 21:41:27)

Јас изумив да се пријавам на темава - трет ден Варичела. Ама имам недоумица - до сега температура не дигна, и осипот е само на лице, врат и во косата. По телото вкупно 10тина бубулички.
Проблем за мачкање немаме, и некако ситни ми личат бубулчињата - баш чудна ми е сипаницава [sm=zmeden.gif]




Snowhite RR -> RE: Сипаници (10.11.2013 23:00:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Јас изумив да се пријавам на темава - трет ден Варичела. Ама имам недоумица - до сега температура не дигна, и осипот е само на лице, врат и во косата. По телото вкупно 10тина бубулички.
Проблем за мачкање немаме, и некако ситни ми личат бубулчињата - баш чудна ми е сипаницава [sm=zmeden.gif]


Па и М не крена Т кога ланска година имаше сипаници, а бројот на брунчина не е определен, може и со помалку да помине не е чудно тоа. Супер што не се буни за мачкање, за другото немајте гајле подобро помали да ги прележат
Инаку Везилка и јас на почеток на бременост кога бев М доби сипаници, а и мм немаше прележано и тој тогаш ги прележа и мене ми беше страв за бебето, ама нема гајле мојот имунитет го штити, среќа што јас ги имав прележано




lauraa -> RE: Сипаници (13.11.2013 16:03:30)

Ve molam za eden sovet.Nekolku dena imame visoka temp skoro 39 i eve denes se isfrlivme no temperaturava prodolzi .Bruncinjata mnogu go cesaat i istovremeno bolat.Dali postoi dr lek osven pudrata...Odnapred Vi blagodaram




sandriana RR -> RE: Сипаници (13.11.2013 19:53:09)

Освен мачкање со течна пудра, може да се полева детето со раствор од хиперманган во прав, а брунчињата во глава да се мачкаат со раствор на еозин. Пред да превземете било што друго, сепак консултирајте педијатар или фармацевт.




lukas -> RE: Сипаници (16.11.2013 11:04:02)

nemam prelezano nikakva sipanica,a sum 3 ti mesec trudna,a pola moja familija fati sipanica..
koj e rizikot na plodot ako fatam i jas..?mnogu mi e strav




sandriana RR -> RE: Сипаници (16.11.2013 11:43:50)

Лукас, ако е Варичела (овча сипаница) и не е толку многу опасна, Рубеолата е со поголем ризик.
Појди си на гинеколог за совет, и обиди се да се изолираш од оние кои знаеш дека имаат или се сомневаш дека може да ја имаат.
Да се надеваме дека ќе мине се во најдобар ред.




miana -> RE: Сипаници (24.11.2013 14:39:23)

Здраво мамички... Еве сме и ние трет ден со сипаници - варичела.
Температура нема воопшто ( фалаа му на бога )
На телото има 20 тина брунчиња. Ја туширам со млака вода со калиум перманганат, и ја премачкувам со течна пудра со анестезин. Она е 13 то отсутно дете во нејзиното одделение. Сега секој ден чекам и малото да се исфрли.
Инаку имаме една мака..Доле на вагината исто има неколку сипаници и многу ја чешаат. Како тие да ги третираме? Смеам ли да ги мачкам со нешто?




vezilka RR -> RE: Сипаници (24.11.2013 15:08:43)

Стварно не знам миана. Ние имавме на курето, одозгора на кожичката и јас го мачкав. Исто и на газето го мачкав.




sandriana RR -> RE: Сипаници (24.11.2013 16:33:26)

Инаку имаме една мака..Доле на вагината исто има неколку сипаници и многу ја чешаат. Како тие да ги третираме? Смеам ли да ги мачкам со нешто?

Може да се мачкаат со течна пудра, без проблем - и Тина имаше таму, секако ги мачкавме.




miana -> RE: Сипаници (24.11.2013 18:42:14)

Da,ama nekako vnatresno i se sipanicive pa neznam dali smeam da ja namackam. Imam od onaa tecna pudra so anestezin. [sm=zmeden.gif] Ima i nadvoresno,no ima i vnatresno




miana -> RE: Сипаници (25.11.2013 13:56:26)

Мамички ние еве трет ден со сипаниците ( петокот не го бројам )
Вчера вечер почна да качува Т. Не е многу висока. Сега веке е убаво исипана насекаде. Дундето го плакниме со чај од камилица и го мачкаме со пудрата.Докторката ни рече ако продолжи да ја чеша многу,да и дадам една доза Лоратадин. Инаку денес ми се жали дека грлото ја боли,па ме интеесираше дали е можно да има некаква поврзаност со сипанициве или не?




vezilka RR -> RE: Сипаници (25.11.2013 14:07:45)

Миана, малаксаност, главоболка и општо сите класични симптоми на настинка ги има сопругот мој кој фати Варичела после Никола. Колку што читавме ние ова се нормални симптоми кај возрасни со сипанициве. А за деца, не знам, ама знам дека во овој период паѓа имунитетот на детето, па не е исклучено да фати и некое вирусче.




miana -> RE: Сипаници (26.11.2013 20:32:33)

Женички,да ве прашам после колку време откако ке излезат сипаниците смее детево да се бања? После колку време,ке можам убаво да си ја избањам?




miana -> RE: Сипаници (28.11.2013 13:42:23)

Јас замарам со сипанициве ама што да правам...
Керками веке нема Т, 6 ден откако избија сипаниците. Синока на спиење имаше треска,а немаше Т и ја болеше стомачето..Има ли врска ова со сипанициве?
После колку дена откако и избија сипаниците да очекувам на другово дете да избијат?




sandriana RR -> RE: Сипаници (29.11.2013 9:18:00)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Женички,да ве прашам после колку време откако ке излезат сипаниците смее детево да се бања? После колку време,ке можам убаво да си ја избањам?

Бањање откако ќе се засушат, и тоа само со туш со слаб млаз, проточна вода, не да седи во када.
Треската и стомачето може да се вирусни, ослабен и е имунитетот сега.
А кај малото, може после 14 дена откако ги исфрлила сестра и, да се јават.




miana -> RE: Сипаници (29.11.2013 9:25:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Женички,да ве прашам после колку време откако ке излезат сипаниците смее детево да се бања? После колку време,ке можам убаво да си ја избањам?

Бањање откако ќе се засушат, и тоа само со туш со слаб млаз, проточна вода, не да седи во када.
Треската и стомачето може да се вирусни, ослабен и е имунитетот сега.
А кај малото, може после 14 дена откако ги исфрлила сестра и, да се јават.



Pak jas [sm=zmeden.gif] Ke me proglasite i ovaa godina za najtupac [sm=jezicek.gif]
Do koga treb ada i gi mackam so tecna pudra sipanicive? Fala Sandriana za odgovorot [sm=smiley31.gif]




sandriana RR -> RE: Сипаници (29.11.2013 9:34:46)

Се додека ја чешаат, или дур не почнат да паѓаат струпчињата (крастичките).
Кај нас траеше само 5-6 дена тоа. Зависи колку била исипана.




Мафин -> RE: Сипаници (4.12.2013 9:56:56)

Внука ми имаше само 5-6 бубуљички и и помина пред околу 3 недели.  Син ми е веќе 5 ден исфрлен- огромни ранички има. Ама веќе се сушат, се надевам нема да излезат нови. До кога треба да ги мачкаме, пошто матичната рече после две недели на контрола? Поздрав




vezilka RR -> RE: Сипаници (4.12.2013 14:55:04)

Се мачкаат се додека чешаат.




miana -> RE: Сипаници (8.12.2013 11:55:45)

Здраво ммаички...Пишав во темата кај докторката да јапрашам но еве можеби ке знае и некоја од вас на ми одговори.. Денес помалото дете ми се исфрли а за 10 тина дена и е роденден и наша кукна слава..Ме интересира дали после 10 дена откако ги исфрлила сипаниците, се заразни? Треба да ни дојдат две трудници меѓу гостите ( од кои едната ги нема прележано ) и дечиња. Дали ке бидат заразни и преносливи после 10 дена откако ке ги изфрли керками? Поздрав до сите [sm=smiley31.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Сипаници (8.12.2013 15:34:33)

ah miana kako be sega pred rodenden.tuuuu ajde belki ke i potpominat za denta pa ubavo ke si pominete..od edna strana dobro bar i dvete gi prelezaa




sandriana RR -> RE: Сипаници (8.12.2013 18:01:11)

Миана, не се заразни тогаш кога ќе почнат да се сушат...И се е индивидуално....на Т и се исушија за 5-6 дена...зависи колку го имала вирусот во себе.




vezilka RR -> RE: Сипаници (8.12.2013 19:38:25)

И кај нас за една недела поминаа. Богами сипанициве испаднаа опасни за возрасните а не за децата. Мажле помина пллошо. А сега разбрав дека комшијата, кој фатил од внуката завршил и в болница. Така да




miana -> RE: Сипаници (10.12.2013 15:25:16)

Lele zeni znam deka sum dosanda na temava,ama sto da pravam
Malovo dete premnogu se isipa, ne znam dali e normalno ova... Od vreme na vreme i groznica ja faka... Se nervira,ne dava da se mackame, se vratija onie napadi na bes ( tantrumi ) pekolno se cuvstvuvame .. Normalen li e vakov osip? ocite duri i se podzatvorija i na kapacite ima sipanici,ustata i e polna [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]
Eve slika od prilika da vidite za sto zboram
[img]http://www4.slikomat.com/13/1210/wmw-2013-1.jpg[/img]




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>