RE: Базална телесна температура (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Сакаме нов член



Порака


Bethany -> RE: Базална телесна температура (18.9.2013 21:54:34)

Микимаки, добредојде на РР.
Еве ти копирав дел од првиот пост на темава:
"За време на овулација, базалната температура се зголемува за 0,3 до 1°C. Ова зголемување настанува, поради тоа што вашето тело по одвојување на јајните ќелии започнува да се подготвува за зачнување и произведува прогестерон, поради што доаѓа до зголемување на базалната температура. Секое зголемување на базалната температура, не значи дека дошло до овулација, затоа е важно секој ден внимателно да се следат промените. Доколку температурата одеднаш се зголеми и продолжува да се зголемува 2 дена потоа, тој период претставува овулација. Плодни денови настапуваат 2-3 дена пред зголемување на температурата и можеби, уште на денот на зголемената температура.
По овулација температурата останува зголемена за 0,2°C, се до следниот менструален циклус, кога се враќа на нормално ниво. Доколку во тек на овулација дојде до зачнување, телесната температура останува зголемена. "

Во секој случај, се надевам дека наскоро ќе видиш две црти, и обавезно пиши ни што си направила.
Кафеав исцедок е нормална појава, ама не е реален показател ниту дека ќе добиеш , ниту дека не. Ако си бремена, докторот само ќе ти препише терапија за да ти се покачи прогестеронот.




Mikimaki -> RE: Базална телесна температура (20.9.2013 9:42:56)

Fala vi mnogu na odgovorot no sabajlevo site moi dulemi isceznaa koga gi vidov najubavite dve crtki presrekna sum zatoa sto iskreno so golem strav go iscekuvav rezultatot poradi predhodnite dva pati. Se najubavo vi posakuvam na site pa do nekoe naredno citanje :-)




Bethany -> RE: Базална телесна температура (20.9.2013 10:11:24)

Ааа прекрасна вест. Честитки и да имаш најлесна, најубава бременост [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Melanija RR -> RE: Базална телесна температура (20.9.2013 13:24:07)

Mikimaki убавата вест ја споделив ТУКА [sm=bravo.gif]




Roberta r -> RE: Базална телесна температура (21.11.2013 22:33:07)

zdravo ringerajki jas meram temperatura 4 meseca momentalno ne probuvame za bebe ama me interesira zosto sekoj mesec ovulacijata mi e na razlicna data znaci od 13-19 den nikogas ne mozam da si pogodam koga mi e denot neli e toa nogu golema razlika vo denovi?a na ferility friend ovoj mesec prvo mi pisa 16 den posle mi popravi na 19? nekoj so slicno iskustvo?[sm=smiley13.gif].pozdrav




kapina -> RE: Базална телесна температура (21.11.2013 23:08:44)

Toa e normalno ovulacijata nikogas ne nastapuva ist den




jana ana -> RE: Базална телесна температура (24.12.2013 1:49:38)

Многу интересна тема, досега плодни денови рачунав по промените во секретот, меѓутоа од сега ќе го пробам и овој начин со мерење на базалната температура, Ви благодарам за советите.




bibi ribi -> RE: Базална телесна температура (20.4.2015 15:10:11)

Devojki gledam deka posleden post na temava e od 2013 god [sm=smiley36.gif] pa eve jas malku da ja obnovam [sm=smiley1.gif]
Jas da vi kazam iskreno dodeka ne go procitav postot pogore na Kapina mislev deka sekoj mesec ovulacijata se slucuva ist perod (na primer 15-16 den) [sm=smiley36.gif]
Sega se registrirav na www.fertilityfriend.com pa od nareden ciklus pocnuvam da meram BT i da vnesuvam podatoci [sm=bravo.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]