RE: лек за кашлица (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Yummy Mammy -> RE: лек за кашлица (4.10.2012 9:05:22)

Me interesira dali ima nekoja merka kolku voda se stava na 1 kromid, 1 jabolko, i 1 orevce?

Jas sabajle si napraviv edna doza od gjuture, i za mene i za bebe, ona do sega ne jadela orevi (sega ke pravi 1 god) ama valjda nisto nema da i bide, nema celi jatki vo vodickava, samo vitaminite verojatno izleguvaat pri varenjeto...

I kolku dolgo da se vari?




Barbicki2 -> RE: лек за кашлица (4.10.2012 9:36:36)

jas stavam na 350 gr 1 orevce pola kromid i pola jabolko,i go vrijam do 200 ili 180 gr duri da dojde,i seker 1 lajce stavam,ili pak med ako imam




penelopa -> RE: лек за кашлица (4.10.2012 12:20:31)

Фала Маца, АнаМоли и Барбики2 вчера малку испивме- неколку пати по 30 мл помешано со сок и можам да кажам дека веднаш син ми почна продуктивно да кашла. Најверојатно и денес ќе направам уште една доза. Јами Мами и јас одприлика ставив вода колку да го покрие јаболкото, кромидот и оревчето. Значи околу 1 литар- ко оставив да зоврие и толку- кога се олади му дадов да пие.




AnnaMolly RR -> RE: лек за кашлица (4.10.2012 12:23:03)

И јас од прилика ставам вода, во оние најмалите тенџерчиња колку да ги покрие продуктите.
А не сум ставала шеќер или мед, едноставно му го ставам во шише, 50 мл од течноста, 50 мл сок и го пие за 5 секунди.
Сабајле почна некако да ми кашла, па ако продолжи така и попладне веднаш му варам од ова.




miana -> RE: лек за кашлица (4.10.2012 12:40:25)

A kakvo orevce stavate?
Obicen orev?
Lupen,cisten ili ????




AnnaMolly RR -> RE: лек за кашлица (4.10.2012 12:48:20)

Цело оревче, миана. Скрши го и стави го сосе лушпата и јатката.




Yummy Mammy -> RE: лек за кашлица (4.10.2012 12:48:22)

Uuuu, jas sabajle na malovo mu dadov 100ml cisto, si go krkna ko da ne videlo sokce [sm=smiley36.gif] Ni med, ni seker, ni sok, ni butur [sm=smiley36.gif] Ne znaev deka po pomalku se dava...

Sega ke se javam doma da gi proveram kako se, dali deluva marifetov.

Miana, pisa nekoj pogore, celo orevce ubavo izmieno i skrseno, da se vari i luspata i jatkata.




Sandric -> RE: лек за кашлица (4.10.2012 16:53:14)

I jas go napraviv marifetov. Inaku kaslame poveke od 3 nedeli i celo sise zmajac ispivme i nisto.Aj utre ke vi kazam dali ima podobruvanje od ova.




Maca25 -> RE: лек за кашлица (6.10.2012 16:47:54)

Н. кашла ептен, ама има и пролив па се мислам дали да и го направам лекчево. Да не и се влоши ситуацијата со проливот?! Или пак да почнам со инхалации?„!?!?!?




AnnaMolly RR -> RE: лек за кашлица (7.10.2012 15:26:13)

Јас од вчера сабајле му давам и веќе не кашламе![sm=bravo.gif] Ќе продолжам до вечер и готово, кукурек.




light -> RE: лек за кашлица (7.10.2012 22:14:42)

Izgleda i nie ke go probame marifetot utre ne kaslamemnogu ama veke dolgo vreme kasla i plus zatnat nos a dr vika nema potreba od antbiotik




Yummy Mammy -> RE: лек за кашлица (8.10.2012 10:21:47)

Jas da go pofalam marifetov so kromid, jabolko i orevce. [sm=bravo.gif]
Odvaj go piev bidejki kromid voopsto ne jadam, imam kiselini od nego, baska mm begase od mene bidejki mi mirisal zdivot mnogu [sm=smiley36.gif] (od kiselinite) ama uste prviot den imav podobruvanje, vtoriot veke ne kaslav.

Inace kaj mene bese ekstremno suva kaslica, bez nikakvi drugi pridruzni simptomi, me doveduvase do gusenje. Posle prvata casa od "cajov" pocna da izleguva sekret, navecer se budev za da plukam slaem (toa verojatno bilo zalepeno na pluka i ne mi davase vozduh da zemam). Se na se, sekogas ke go praktikuvam ova.

p.s. Ednas nemav jabolko, pa mu staviv dve slivi za da ne mirisa mnogu kromidot, i taka e ok.




Felly RR -> RE: лек за кашлица (8.10.2012 11:05:05)

Ај и јас да прашам за леков - кога велите лушпата, мислите на тврдата лушпа?




Natuska85 -> RE: лек за кашлица (8.10.2012 11:52:17)

Лекот на маца со кромидот ми е откритие на векот[sm=smiley36.gif].Прв пат откако К е тргнат во градинка значи еве веке 7ми месец тераме престана да кашла без антибиотик[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif].Само што морам да му го давам навечер во сон,преку ден не ми го пие, ни со сок ни со ништо.Сеа еве кашлам и јас после ќе си го направам и за мене.




Maca25 -> RE: лек за кашлица (8.10.2012 21:25:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ај и јас да прашам за леков - кога велите лушпата, мислите на тврдата лушпа?

да, лушпата тврда од оревчето. а и се друго со лушпа, само убаво убаво измиено.




Felly RR -> RE: лек за кашлица (8.10.2012 22:19:36)

ГО правев и јас вчера и денес, ама вчера без лушпа го ставив оревчето. Прво и го мешав со сок од јаболко, ама денес и така и го дадов - за чудо си го испи[sm=smiley36.gif] Ама кромид ставив од оној црвениот денес - има врска каков е или нема?




arh_diz -> RE: лек за кашлица (9.10.2012 12:32:34)

Jas go napraviv lekot , M ispi okolu 30 grama pocna da kasla poveke i posle nekoe vreme povrati , dali e normalna ovaa reakcija i neznam dali da mu davam uste




vezilka RR -> RE: лек за кашлица (9.10.2012 12:46:05)

Никола секогаш повраќа после лекот, ама му треба два три пати по 30 грама да испие. Така го вади шлајмот. После и неколку дена со каката вади шлајм и е како нов.




AnnaMolly RR -> RE: лек за кашлица (9.10.2012 12:52:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Jas go napraviv lekot , M ispi okolu 30 grama pocna da kasla poveke i posle nekoe vreme povrati , dali e normalna ovaa reakcija i neznam dali da mu davam uste


Да, нормално е. Па тоа е и целта. Или со повраќање или со какање ќе се исфрли шлајмот.
Ова леков треба да се прогласи за ХИТ на векот [sm=smiley36.gif] Најпосетувана тема во последно време [sm=jezicek.gif]




Felly RR -> RE: лек за кашлица (9.10.2012 13:37:19)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Најпосетувана тема во последно време [sm=jezicek.gif]


Сите со иста мака, ама важно го најдовме лекот.[sm=smiley31.gif] за Маца.
Јас и лани го правев, ама М не сакаше да го пие. Сега откако ќе се свари, го гмечам јаболкото, за повеќе на јаболко да биде, и си го пие. Белки ќе има ефект.




dostickage -> RE: лек за кашлица (9.10.2012 13:54:31)

Ah temava me potseti na eden moment koga mu go pravev ova  V pred godina i pol dodeka odese u gradinka.
Me gleda majka mi i mi se gazi od smeenje. Me potseti na edna scena koga me brkase niz stan , me fati i me pikna u kjos so cel da se napijam od lekot.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

AMa kako i da e mislam deka togas epten mi zbrka rabota.
Fala Bogu posle ne mi zatrebalo.Pu pu pu [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




Maca25 -> RE: лек за кашлица (10.10.2012 12:06:20)

Јас сега и го направив на Н., поминаа 5 дена откако нема пролив, па може да и го дадам. Само јас ставив 2 јаболки наместо 1, за да има повеќе вкус на јаболко. Откако се се свари, го процедив во стаклено шише и и ставив во чашка и знаев дека нема чисто така да го испие, па внатре и ставив една кесичка чај од камилица и и го дадов како чај да го испие. За 2 мин испи 200мл. [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Sandric -> RE: лек за кашлица (10.10.2012 12:07:58)

Nie skoro i da prestanavme da kaslame posle eden mesec kaslanje, jas na site pocnav da go kazuvam lekov[sm=smiley1.gif]




mama toci -> RE: лек за кашлица (10.10.2012 12:16:10)

ГО правев и јас вчера и денес, ама вчера без лушпа го ставив оревчето.

I jas lani mnogu cesto go pravev lekov i navistina imase efekt.Fintava so celo orevce e vo toa sto liuspata(pogotovo onie tenkite sto se izmegu jatkite) sodrzat mnogu jod koj pomaga za razdrazneto grlo.Jas i obicno cajce koga pravam im stavam obavezno po 2-3 takvi tenki livcinja tokmu poradi jodot.




blond -> RE: лек за кашлица (11.10.2012 10:01:48)

Ј го пие од вчера овој лек. И денес е целиот затнат, не може да дише низ нос. Совет?? Да продолжам да му давам?
Туку проблемот кај нас е што не знае како да ги плукне балгамчињата, пак си ги голта. Еве дур го пишував постот, почна да му тече едната ноздра, како вода.




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>