RE: Микробранова (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Техника



Порака


Natuska85 -> RE: Микробранова (5.1.2011 15:38:28)

Максимално ја искористувам,за се живо и диво[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image].Сув леб ако имам го топлам си го јадеме,одмрзнувам,млеко си топлам,јадење,топло чоколадо си правам.......




Axel -> RE: Микробранова (17.2.2011 14:30:06)

I ajs imam kombinacija so grili duri i samo gril, no nikogas ne sum pecela nisto. Kako pecete ili przite duri i kolbasi kako sto rekla mami vo nea. Na kolku?




stojanoskad -> RE: Микробранова (17.2.2011 15:32:44)

Maksimalno ja koristam bukvalno za se.Bas mi e nekako pogodena sto se nekako ide brzo so nea.




kuklicka26 -> RE: Микробранова (17.12.2011 2:16:29)

I jas ja koristam mnogu mikrovata,za odmrznuvanje,za nes kafe,caj ,mnogu mi se naoga.




bombica -> RE: Микробранова (17.12.2011 11:01:00)

Samo prasinata ja brisam od nea[sm=smiley36.gif] mnogu mi e krivo sto lupnave tolku pari za nea




meU87 -> RE: Микробранова (20.4.2012 8:44:05)

Кај мајка ми имаме микробранова, веќе повеќе од 17години ја користиме и можам да кажам дека буквално душата и ја вадиме.
Мене ми е многу практична и имам огромна потреба од неа. Кај мм нема , но МОРА да се снабдам со една.
Би сакала да слушнам ваши мислења, искуства, препораки , каква да одберам??? Не би сакала да е нешто прескапо, но сепак да е трајна, квалитетна.




bucko mal -> RE: Микробранова (10.10.2013 6:41:10)

I mikrobranovata ja koristam sekojdnevno.Zatopluvam voda za bebushov za ad mleko,zatopluvam,odmrznuvam hrana vo nego. .Ne ja koristam za verenje I przenje hrana.




Felly RR -> RE: Микробранова (10.10.2013 9:16:08)

Нашата веќе 3 години стои, колку да зафаќа место. Ја користевме иако не многу често, ама почна да се расипува, и ете ја сега така си стои. А стварно е практична, и се најдува некогаш.




Tanjat7880 -> RE: Микробранова (10.10.2013 9:23:55)

Ne ja koristev voopshto,stoeshe bash taka se do momentot koga na MM mu najdoa masnotii I nesmeeshe jajce przeno da jade pa mu preporacaa jajce podgotveno vo miikrovalna,ete sega cat-pad toa pravime a da I ponekogash pukanki




vezilka RR -> RE: Микробранова (10.10.2013 11:19:57)

Во микрото најчесто одмрзнувам храна, правам пуканки и затоплувам лепче кое не тазе, и затоплувам млеко.




Goddess* -> RE: Микробранова (10.10.2013 12:38:32)

I nie po doma masta i ja izvadivme ,se dodeka ne istrazuvav za negativnostite na edna mikrobranova..uzas .Pa od togash dreme u kutija i cheka nekoj da ja dzitne[sm=smiley1.gif]




Kvisko -> RE: Микробранова (20.11.2013 14:25:34)

Ние сеуште маста и ја вадиме главно за подгревање различни работи. Што се однесува до негативните ефекти сум ги читала ама ги занемарувам бидејќи се што користиме има негативни ефекти. Според се што може да се прочита би требало да живееме во стаклено ѕвоно. Затоа без гајле. Ако нешто го леснува животот јас сум за.




Defne90 RR -> RE: Микробранова (11.12.2013 2:53:07)

Jas ja koristam najveke za odmrznuvanje na hrana i podgrevanje.Na decata ne im ja podgrevam hranata vo nea.Taka uste od pocetokot pocnav baba mu na maz mi koja zivee na prviot sprat sekoj den se kacuvase i mi ja duese glavata so posledicite od stetnite efekti i taka poleka pocnav da se odviknuvam od nea nesto za da bide mir niz kuki nesto zatoa sto sum golem panicar i taka.No toa e tocno posledici od stetni efekti uste od sto nema veke vo takvo vreme ziveeme toa e toa.




Dilina -> RE: Микробранова (18.9.2014 17:54:22)

За се и свашта ја користиме, освен за месо одмрзнување.. кога го одмрзнувам месото на некои месѕта ми побелува и топло е па кога ќе пржам печам многу ми е потегаво незнам зошто....




Felly RR -> RE: Микробранова (19.9.2014 9:07:23)

ДИлина и мене ми се има случено да го потпечам месото, наместо само да го одмрзнам, затоа сега го ставам на пократко и го проверувам, па ако треба пак го пуштам на 1-2 минути.




AneLav RR -> RE: Микробранова (19.9.2014 9:18:39)

Искрено сега и јас ја користам за одмрзнување и за подгревање на јадење. Едно време многу ја користевме за пукање пуканки. Мојава е некој постар модел не е дигитална и нема потенциометар за да ја наместиш точната температура, ја добивме поклон за свадба. Затоа и не сум се обидела да готвам нешто во неа а знам дека све може да се прави и компири и пченка варат луѓе..




Felly RR -> RE: Микробранова (19.9.2014 9:22:55)

И кај нас се користи - освен за одмрзнување, за подгревање, за пуканки, единствено не знам леб да стоплам - или го препекувам, па се прави камен, или па меко е ама од долу се поти и омекнува, и никако да го погодам. АЈ пишете на каква јачина го ставате и на колку минути, за да биде баш само стоплено, а не ко моево.




Dilina -> RE: Микробранова (19.9.2014 19:26:40)

Еве еден совет од мене за микробрановата, пошто мн зрачи како да проверите дали врататта е сигурна. Ставете еден лист хартија на вратата и доколку се пушти микробрановата тоа значи дека вратата не е ок и зрачењето излегува надвор од нејзе и е мн штетна, а ако не се пушта додека е листот на вратата е ок и може да се користи без проблем.. :)




Felly RR -> RE: Микробранова (19.9.2014 22:30:57)

Дилина, не те разбрав - како да се пушти микробрановата? Ако има лист ставено, не би требало да работи кога ќе ја пуштиш?




Melanija RR -> RE: Микробранова (19.9.2014 23:35:08)

Микробрановата како свадбен поклон ни стои не употребена [sm=smiley36.gif] пуста навика на шпорет.Треба да се решам да ја сефтосам.Дилина ни јас не разбрав тоа со листот




nataly86 -> RE: Микробранова (20.9.2014 9:00:55)

Една микробранова веке расипавме оваа ни е втора за 7 год., првата беше дигитална со незнам ти какви функции а користевме за притоплување ...втората ја купивме наефтина мануела епртен едноставна, во моментот најповеќе ја користам за стерилизација на шишињата и цуцлите, а мм за притоплување на ручек

еден совет кога одмрзнувате кифлички во микрото ставете ги со кесата како што биле замрзнати, меки и убави подолго време




LoveableMe RR -> RE: Микробранова (20.9.2014 9:31:53)

Имаме и ние микробранова, нормално подарок за свадба[sm=jezicek.gif], но ретко ја користиме, бидејќи викаат штетна е, само кога брзаме во ретки случаеви ја користиме. Дилина, добар совет, треба да го пробаме!




Dilina -> RE: Микробранова (20.9.2014 16:59:33)

Вака, се става листот хартија на вратата стиснат значи да влезе пола внатре, не цел во мб :D И така вклучете ја ако работи значи дека некои сензори внатре за затварање на вратата не функционираат ок, а ако не работи значи дека е сигурна за користење и зрачењето не иде надвор од неа. Во спротивно е мн штетна... ова го прочитав во еден бебе магазин и таму пишуваше за трудниците посебно што нетреба да практикуваат за време на бременост, и посебно беше нагласено за микробрановата печка.




deluxe -> RE: Микробранова (21.9.2014 0:01:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Една микробранова веке расипавме оваа ни е втора за 7 год., првата беше дигитална со незнам ти какви функции а користевме за притоплување ...втората ја купивме наефтина мануела епртен едноставна, во моментот најповеќе ја користам за стерилизација на шишињата и цуцлите, а мм за притоплување на ручек

еден совет кога одмрзнувате кифлички во микрото ставете ги со кесата како што биле замрзнати, меки и убави подолго време


Natali kako steriliziras sisinja i cucli?




Snowhite RR -> RE: Микробранова (22.9.2014 17:46:16)

Јас немам микробранова, го одложувам купувањето поради немање простор во кујна, ама вистината е дека поради тоа што е штетна, а знам дека ако ја имам ќе ја користам често, вака леб си топлам на тостер, а јадење во релна, ако е помалку нешто или кифлички има кај свеки една и таму мм одвреме навреме ќе притопли ама ептееен ретко




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>