RE: Болки во грбот (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> После породување



Порака


Cher -> RE: Болки во грбот (27.5.2012 12:21:27)

Капина, за грчеви во нозете ми помогна нодол.
За болките во грбот уште не сум нашла лек, од сабајле се страшни, па поминуваат, почнав со лесни вежби за грб и се мачкам со секакви масти веќе, ама најискрено многу ми помогна масажа, е сега скапо е да си ја дозволуваш коклу што ти е потребно, и затоа болките од секојдневното држење на бебе еве ги пак! [sm=smiley36.gif]
Ама се за бубу мал [sm=duda.gif]




Ring -> RE: Болки во грбот (2.6.2012 10:45:06)

da , imam bolki vo grbot...mislam deka i site gi imame [sm=jezicek.gif] posebono gi custvuvam navecer od koga ke zaspie bebusot pa jas ke legnam da odmoram pred tv ...e posle edvaj stanuvam od krevet, celata sum ko zdrvena i edvaj si gazam na stapalata
istoto mi e i sabajle koga stanuvam , dodeka da se razmrdam ko stara baba odam [sm=jezicek.gif]
seto toa od sto ja drzam bebuskata vo race oti ne spie preku den , sto ja presoblekuvam , sto ja dojam i se taka po red [sm=smiley14.gif]




Felly RR -> RE: Болки во грбот (2.7.2012 11:23:28)

Многу често имам болки во грбот, и најчесто ги решавам со масажа - кога ќе ми се смилува мм па малце да ме измасира[sm=smiley36.gif]. АМа неколку пати ми се случува кога ќе се разбудам цела сум здрвена, не можам да се завртам ни лево ни десно, а камоли горе/долу да ја завртам главата. Исто и рацете, при одредни движења имам ужасни болкли. Денес едвај станав од кревет, со плачење од болки, се кренав. Дури и ако подлабоко земам воздух, ме боли, го испаничив и татко ми да не е срцето.
Знам дека ми е од неправилно држење на телото, ама и беушкава моја двегодишна со 14 кила, ми е многу често в раце. Е сега дали може со некои вежби да ми се подисправи `рбетот, па и болките да ми се намалат, или веќе доцна е за тоа? А инаку се намачкав со маст, и малку ми помина, ама ме интересира за вежбиве, ако некој знае, и ако има некакво искуство.




vezilka RR -> RE: Болки во грбот (2.7.2012 11:48:04)

И јас го имам истиот проблем. Ми рекоа дека физиотерапија имало ефект. Ете упат земав и веќе цел месец, викам денес, утре ќе одам. Ама како и да е кога ќе бидам на одмор морам и таа работа да ја завршам оти веќе не се трпи, секоја вечер и секое сабајле кичмава ме убива..




Gardenia -> RE: Болки во грбот (2.7.2012 12:06:47)

И јас жени го имам истиот проблем, имам ужасни болки во грбот и вратот ми се кочи,ама знам дека ми е од тоа што по цел ден на работа сум над биро и компјутер.Инаку мене ми кажаа дека спасот за грб бил пилатесот,туку никако да се натокмам да почнам да вежбам




Gardenia -> RE: Болки во грбот (2.7.2012 12:08:02)

Felly исто и јас неможам понекогаш воздух да си земам,како да се гушам




Pepelaska * -> RE: Болки во грбот (2.7.2012 13:54:00)

И јас се пријавувам во списоков на болно од “грб“.Порано толку ми се укочуваше што не можев да се мрднам кога отидов на лекар ми рече е па ти имаш 25 години како така да те боли грб.
Ми предложија и мене физикална( не појдов).Долги прошетки мми рекоа ( помага)
Космодиск исто помага.Понекогаш пијам диклофенак.
И последно што пробав се намачкав со коњска маст, секундарно поминува,
[img]http://6.static-hood.de/img1/big/2850/28505719.jpg[/img]

мислам има во зегин




vezilka RR -> RE: Болки во грбот (2.7.2012 14:51:20)

Лелеее мајка ми ми ја купи и ете ја седи во фиока, некако не ми изгледаше фино и не ја пробав. Ако викаш дека помага да ја активирам [sm=smiley36.gif]




Pepelaska * -> RE: Болки во грбот (2.7.2012 14:54:46)

Хихих, а богами и не звучи фино , и мене лани сестра ми ми ја довлечка дури о Германија и стоеше така неколку месеци , ја пробав и помина, прво ке те разлади, а после ке ти се вжешти ама ептен и ке ти помине.Јас се намачкав пред спиење , сабајлето супер ми беше.Пробај




Felly RR -> RE: Болки во грбот (2.7.2012 15:29:52)

Леле Пепелашка, јас изгледа ептен тежок случај сум. Со таква маст се намачкав уште сабајле, сега еве пак, и уште ме боли, не можам да мрднам.[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif] Сега уште диколфенак ми остана.[sm=smiley13.gif]




kikicka -> RE: Болки во грбот (2.7.2012 15:41:15)

Фели а што не одеш кај овој Благоја од Прилеп,т.е и ти беше од таму?? Човекот е за такви работи ке те среди.
Инаку мене ми помагаше една маст,амане се сеќавам како се викаше на Б мислам дека беше,навечер пред спиење мм ме масираше и утредента ко нова бев.Ако митекне името на маста ке пишам.




Felly RR -> RE: Болки во грбот (2.7.2012 15:54:30)

Леле Кикичка, и ќе одам. Јас до сега никаде не сум била, оти ме боли, ама така - се издржува. Ама денес ова не се издржува. Е сега не знам, дали сум за кај Благоја, ама мора да се бара чаре.

Инаку оваа коњскава маст по колку пати на ден може да се мачка?

И ајде, и некој друг ако бил кај Благоја во Прилеп нека пише искуство.




Џесика -> RE: Болки во грбот (2.7.2012 18:06:40)

вака сеа ја ќе ти кажам, да си напраиш рентген и со снимката под мишка кај благоја ем во ист град е јас мајка ми легната ја носев и со три терапии ја крена, исто и сестра ми, одма оди закон е човекот, ама спреми се за јак третман хихи




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]