RE: Ручек (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да готвиме заедно



Порака


LoveableMe RR -> RE: Ручек (12.6.2015 13:01:29)

Печени пиперки, пржени тиквици со лукче, патлиџани таратур салата сиренце..... летна идила[sm=smiley1.gif]




princessa -> RE: Ручек (12.6.2015 13:39:54)

Пита со спанаќ[sm=smiley1.gif]




vanessa30 -> RE: Ручек (12.6.2015 13:48:38)

Nisto ne sum napravila za denes za rucek, vcera cel den si go prespav i mi bese maka da gotvam.
Zatoa mazule ke se potrudi da ni napravi po edna kajgana za rucek, pa ke bide spremno koga ke se vratam od rabota.
Sin mi e so baba i dedo vo Krusevo, pa i nemora nesto specijalno da gotvam. Deneska se relaksiram od takvi obvrski.[sm=smiley20.gif]




lukajana RR -> RE: Ручек (12.6.2015 14:24:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Печени пиперки, пржени тиквици со лукче, патлиџани таратур салата сиренце..... летна идила[sm=smiley1.gif]


Исто така [sm=smiley36.gif] само без таратур со пржени компири за синко




mommy_angels RR -> RE: Ручек (12.6.2015 16:15:32)

Петок е денес,се знае [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
Туку ај да си признам,најмалу работа ми се виде околу гравчето,па си сварив.Жештиниве фатија,па и мрзата ме стигна




vezilka RR -> RE: Ручек (14.6.2015 13:56:55)

Денес рижото со зелка, морков и пилешко, и шопска салата.




lukajana RR -> RE: Ручек (16.6.2015 16:21:35)

пирошки со шунка ,кашкавал и печурки и со сирење за децата,ама се сварив додека ги направив[sm=smiley1.gif]




vanessa30 -> RE: Ручек (17.6.2015 10:17:27)

пирошки со шунка ,кашкавал и печурки и со сирење за децата,ама се сварив додека ги направивuser posted image


Ау каква идеја ми даде за утре, одамна не сум правела, а баш сега кога ги спомна ми се пријадоа.Ако не денес, викендов ке правам.

Инаку денес запржен зеленчук (кромид, морков, тиквица, пиперка, брокула) на кинески начин со тестенини (посно).




princessa -> RE: Ручек (18.6.2015 12:03:09)

Денес риба и ориз. Во прилог шопска салата и пивце за живце[sm=smiley36.gif]




blue_blue -> RE: Ручек (19.6.2015 11:40:24)

посни ќофтиња од црвена леќа, просо, тиквици, морков, брокула и кромид, зеленчукова супа и салата од патлиџан пиперка и краставица..кој сака може и лебче да си додаде....




LoveableMe RR -> RE: Ручек (19.6.2015 11:49:19)

Јас манџа со ориз и црвена леќа, салата зелка, морков, патлиџан, краставица, кромид и луто пиперче прилог. За десерт сладоледче летно со сецкани јагоди[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]

Блу-блу, ај пиши во темата Да готвиме заедно ќофтиња од црвена и од обична леќа некое рецептче, најдов на интернет, ама ќофтињата од обична леќа ми беа поводлести, едвај ги испржив, а ставав и брашно и јајце и презла.[sm=smiley1.gif]




miana -> RE: Ручек (19.6.2015 11:56:49)


Инаку денес запржен зеленчук (кромид, морков, тиквица, пиперка, брокула) на кинески начин со тестенини (посно).
[/quote]


Ванеса,
Ке може ли конкретно објаснување за ова јадење ? Зеленчук со тестенини? Кои тестенини и како ги спремаш?
И ќофтињата од црвена леќа многу ме интересираат...Мх мх лиги ми течат




lukajana RR -> RE: Ручек (19.6.2015 12:52:36)

Денес зелка вариво и салата некоја[sm=smiley1.gif]




mommy_angels RR -> RE: Ручек (19.6.2015 13:11:58)

Ништо не готвам,ќе земам дете,ќе однесам на нездрава храна и цел ден ќе шетам.Ете така,недомаќински [sm=zz_skip.gif]




scared RR -> RE: Ручек (20.6.2015 22:12:09)

Пилешки стек и компири за мм. За мене свежи печурки со кромитче и павлака за готвење + салата домат.




vezilka RR -> RE: Ручек (23.6.2015 11:59:43)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR



Блу-блу, ај пиши во темата Да готвиме заедно ќофтиња од црвена и од обична леќа некое рецептче, најдов на интернет, ама ќофтињата од обична леќа ми беа поводлести, едвај ги испржив, а ставав и брашно и јајце и презла.[sm=smiley1.gif]


За да не испаднат водлести ставаш помалку вода при варењето, или ако ти остане вода, процедуваш. Ставаш некоја лажица пченкарно и чекаш да се олади, така се згустнува масата повеќе. Јас сум ги правела и без да ги печам после. Само додавам повеќе лажици пченкарно и правам топчиња и ги оставам да с еоладат. Се стврдуваат самите. Така ги правам за мезе за на даска, со пивце идат многу добро [sm=jezicek.gif]


За денес полнети тиквици со намаз од урда, маслиново, лукче, морковче и шопска.




vanessa30 -> RE: Ручек (23.6.2015 15:20:56)

Инаку денес запржен зеленчук (кромид, морков, тиквица, пиперка, брокула) на кинески начин со тестенини (посно).


Ванеса,
Ке може ли конкретно објаснување за ова јадење ? Зеленчук со тестенини? Кои тестенини и како ги спремаш? Инаку денес запржен зеленчук (кромид, морков, тиквица, пиперка, брокула) на кинески начин со тестенини (посно).

Многу лесно и брзо. Кромидот го сецам на прстени (помали главици) 2-3, пиперката, тиквичката, морковот го сечам на долги тенки стапчиња, а брокулата на мали цветчиња. На масло загреваш и го ставаш зеленчукот да се пропржи и да омекне самиот тој ќе си пушти вода (по потреба можеш и малку да додадеш вода ако сакаш да ти е помеко). Запржуваш не повеќе од 20-ина минути, на крајот додавам соја сос по желба и кари. (екстра не ставам сол бидејки сосот од соја е доста солен). Можеш да ставиш при крајот и 1/2 лажиче густин ако сакаш да ти дојде сосот во тестенината погуст, а можеш и малку доматен сос се зависи од желба (ама многу малку за да не доминира)
А тестенините најчесто користам шпагети, посебно ги варам, а можеш да го послужиш место тестенини со варен ориз со малку сол без никакви додатоци.
Ова е моја интерпретација на рецептов, кој золва ми во Австралија често го спремаше ама таму можеа да се најдат готови кинески сосови кои се додаваа на крајот од јадењето.




lukajana RR -> RE: Ручек (27.6.2015 18:09:41)

Денес турли тава со шопска или краставички салата по желба[sm=smiley1.gif]




marchi -> RE: Ручек (28.6.2015 11:52:03)

Edna spanska pita so jogurt i dosta im e [sm=smiley36.gif]




mamicki -> RE: Ручек (28.6.2015 17:00:12)

Zapecena boranija vo besamel sos- jadenjevo e zakon (plus nema mnogu kalorii).




bucko mal -> RE: Ручек (29.6.2015 11:43:10)

Denes polneti kaneloni so spanak, sirenje I jajca.
Utre boranija po receptot na mamicki [sm=smiley1.gif]




lukajana RR -> RE: Ручек (30.6.2015 19:27:12)

Денес ручк супа од зеленлук со кнедли,похована буковка ,поховани тиквички со тартар сос и похован кашкавал




scared RR -> RE: Ручек (30.6.2015 20:17:45)

Ќофтиња од тиквица и павлака [sm=smiley1.gif]




mamicki -> RE: Ручек (3.7.2015 13:18:49)

Тепси кебап.




lukajana RR -> RE: Ручек (18.7.2015 12:51:52)

Денес на мени печено пиле и компири со шопска салата [sm=jezicek.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  95 96 [97] 98 99   Следна страница >   >>