RE: Кондури за дете (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опрема



Порака


Beatris -> RE: Кондури за дете (7.11.2012 14:43:49)

Беља можеш да направиш со кондурчиња. Треба да носи некои меки, како да има чорапче што би се рекло. Најубаво за дома од они дебелките чорапки со кожичка. Толку! Не знам каде одите на ортопед, но тоа би требало да ви е кажано до сега. И кога ќе прооди, што помалку во кондури, што повеќе босо




Beatris -> RE: Кондури за дете (9.11.2012 13:20:13)

Е морам да споделам со вас една дешаванка [sm=smiley36.gif] Имено не знам дали знаете ама во Кеги за не проодени деца продаваат два типа на кондурчиња, едни за пациенти од кај Видоевски, а другите за оние од Мајчин дом и останати установи [sm=smiley36.gif]

Ова ми го кажа лично продавачката. Ама да почнам со случкава од почеток. Влагам јас денес да разгледам што има, и седнале едно дете, т.е. бебе не проодено, и му пробуваат кондурчиња над глужд со ѓон од 2см, тврд нормално, и ги убедуваат луѓето колку се супер. Не се воздржав (како по обичај нели) [sm=smiley36.gif] и им кажав дека на детето не му требаат никакви кондурчиња, и добив поглед на лево и прашање - Па босо ли да оди??? Реков, не босо, туку со меки кондурчиња за проодување. Тогаш продавачката ги извади тие (за пациенти на Видоевски) [sm=smiley36.gif]. Од позади ми излезе газдата и ми кажа дека не сум во право и дека треба детето да носи кондурчиња стегнати во глуждот [sm=zmeden.gif]. ГИ прашав зошто тогаш продаваат и меки, како за проодување, е тие им биле за ''пациенти'' како мене [sm=jezicek.gif] Им реков, добро ако сакате и чизми земете му, јас само дадов добронамерен совет. И сега си мислам, утре тоа дете ќе го паткаат со тие кондури, ногата како во гипс, убавини...




hrabra -> RE: Кондури за дете (11.11.2012 14:47:48)

fala luci rr najdov samo na sprat vo biser sto gleda nakaj mc'donalds[sm=smiley1.gif]




Ikana -> RE: Кондури за дете (12.11.2012 10:20:29)

Ние уште немаме проодено, меѓутоа, за зимава земавме 2 пара чизмички, еден пар топлинки(слични на чизмичките) со мек ѓон. Многу се слатки, едните се сиви со крзненце, другите се крем со бело крзно а топлинките се небесно сини.




dostickage -> RE: Кондури за дете (12.11.2012 13:25:24)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Е морам да споделам со вас една дешаванка [sm=smiley36.gif] Имено не знам дали знаете ама во Кеги за не проодени деца продаваат два типа на кондурчиња, едни за пациенти од кај Видоевски, а другите за оние од Мајчин дом и останати установи [sm=smiley36.gif]

Ова ми го кажа лично продавачката. Ама да почнам со случкава од почеток. Влагам јас денес да разгледам што има, и седнале едно дете, т.е. бебе не проодено, и му пробуваат кондурчиња над глужд со ѓон од 2см, тврд нормално, и ги убедуваат луѓето колку се супер. Не се воздржав (како по обичај нели) [sm=smiley36.gif] и им кажав дека на детето не му требаат никакви кондурчиња, и добив поглед на лево и прашање - Па босо ли да оди??? Реков, не босо, туку со меки кондурчиња за проодување. Тогаш продавачката ги извади тие (за пациенти на Видоевски) [sm=smiley36.gif] . Од позади ми излезе газдата и ми кажа дека не сум во право и дека треба детето да носи кондурчиња стегнати во глуждот [sm=zmeden.gif] . ГИ прашав зошто тогаш продаваат и меки, како за проодување, е тие им биле за ''пациенти'' како мене [sm=jezicek.gif] Им реков, добро ако сакате и чизми земете му, јас само дадов добронамерен совет. И сега си мислам, утре тоа дете ќе го паткаат со тие кондури, ногата како во гипс, убавини...


Lele greotka detenceto, ama i pa i roditelite be mozat da prasaat doktor, da procitaat kavi kondurcinja se kupuva za dete.
Mene za krstevkata na V sakaa da mi prodadat takvi kamen tvrdi do nad gluzd broj 18 mislam[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image].Detevo imase 7 meseci. Katastrofa.
Letovo vlegov pak vo Kegi imase edni slatki baletanki kako za mene , sto kje probam kamen i tie tvrdi. Ne sum vlegla od togas da vidam sto ima.




Mrs.Tinka -> RE: Кондури за дете (14.11.2012 12:23:21)

Gledam deka cizmickite za deca se pretezno od br.21 pa nagore. Prodavackata, inaku poiskusna, vozrasna zena mi kaza deka na tolku malo detence e tesko da mu se oblece cizma i deka treba da si nosi visoko kondurce koe e stegnato vo zglobot.  Pa bi ve zamolila da mi kazete sto vi preporacaa vas ortopedite, cizmicki ili visoki konduri?




arh_diz -> RE: Кондури за дете (14.11.2012 12:32:24)

Cizmicki se zemaat za 1-2 broja pogolemi.Dokolku deteto odi i planiras da izleguvate koga temperatutite se minus zemi mu cizmi.Ima sega mnogu ubavi cizmi koi mozat da se oblecat bez problem.




Emmy -> RE: Кондури за дете (14.11.2012 12:42:58)

Kaj bebence koe e stotuku proodeno i na koe stapalcata mu se seuste vo razvoj ne treba da mu se zemaat cizmicki kondurki koi ke go stegaat gluzdot tuku naprotiv toj del treba da bide sloboden za da moze deteto slobodno da se dvizi. Obuvkite treba da bidat meki lesno svitkavi i ugodni za nosenje. Sekoja nesoodvetna cevla moze da predizvika mnogu problemi ponatamu. Za doma najdobro e boso na corapcinja ili kalcunki so kozivka koja ne dozvoluva lizganje.

Pozdrav




Lara2224 -> RE: Кондури за дете (14.11.2012 13:48:45)

Mrs. Tinka mene edna prodavacka (Kegi vo Biser) vo rok od edna nedela dva pati me sovetuvase sosema sprotivni raboti - a vo soglasnost so toa sto vo momentot go imaa na raspolaganje. Odnosno, mi solese pamet samo posto poto da mi prodade nesto.... A isto taka iskusna gospogja kako sto velis... taka da mnogu mnogu verba vo niv nemaj, pravi toa sto ti mislis deka e podobro i toa sto ti preporacal doktorot...




majka na eva -> RE: Кондури за дете (26.12.2012 15:14:13)

ние во понеделникот ја носевме ева на ортопед,а вчера и купивме обувки од цицибан.многу се слатки[sm=smiley1.gif]а и сега искористивме има новогодишен попуст -20% и ни испаднаа и ефтини. со попуст ги купивме 1760




majka na eva -> RE: Кондури за дете (26.12.2012 15:17:43)

а само да ве прашам нешто што не ми е јасно.ортопедот ни кажа сега по дома ева да биде стално во обувки,и еве денес е цел ден во нив и ги соблеков само за спиење.не знам дали да ги носи стално или да и ги соблекувам на час-два да и се одмори ножето?вие како правевте?




Andriance -> RE: Кондури за дете (26.12.2012 15:22:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

а само да ве прашам нешто што не ми е јасно.ортопедот ни кажа сега по дома ева да биде стално во обувки,и еве денес е цел ден во нив и ги соблеков само за спиење.не знам дали да ги носи стално или да и ги соблекувам на час-два да и се одмори ножето?вие како правевте?



Абе какви обувки..ако дома ви е топло, босо, по чорапчиња...гледај колку можеш почесто и повеќе...ја да можам ич не би му ставала




dostickage -> RE: Кондури за дете (26.12.2012 15:24:20)

Abe ne zezaj pusti dete boso neka seta, samo po onakvi corapcinja.
Ortopedot sam neka seta vo cevli i neka gi vadi samo na spienje[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Pogolema glupost od ova ne sum cula.
I mojot ortoped e nad 60 godini pa ne mi vika taka ,a i ako mi rece taka pod itno ja menjam.




Annet -> RE: Кондури за дете (26.12.2012 17:13:48)

au nemojte ,neka si ja bosicka,neka si igra slobodno.u pravo e dostickage :)))




Beatris -> RE: Кондури за дете (26.12.2012 17:17:36)

Кој ортопед така ве советувал многу ме интересира?! Детето треба да е што повеќе босо, обувки само за надвор




Ikana -> RE: Кондури за дете (5.1.2013 9:12:20)

Моево дете не сака да смисли никакви кондурчиња, сега за сега и облекувам само од тие меките, што се виткаат целите, и пошто пото ми ги вади и ги фрла, дури и надвор кога сме. Дома ако не е по хулахопки цело време е боса, не може да смисли калчунка или чорапче, само сака боса да патка и крај. А што убави патичиња имам, ќе и се смалат додека да прооди[sm=zmeden.gif] Се уште носи број 20, и 21 не и се многу големи, но сепак, уште нема проодено и џабе ми се патичињата[sm=smiley36.gif]




Maca25 -> RE: Кондури за дете (5.1.2013 13:27:02)


ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

а само да ве прашам нешто што не ми е јасно.ортопедот ни кажа сега по дома ева да биде стално во обувки,и еве денес е цел ден во нив и ги соблеков само за спиење.не знам дали да ги носи стално или да и ги соблекувам на час-два да и се одмори ножето?вие како правевте?


не знам стварно кој ортопед ве советувал да биде детето по цел ден со обувки!??! Има некој проблем со стапалата? или пак носи специјани обувки? Ако не, соблакај кондурите од ногата на детето и само босо да оди, дури ни со топлинки, само со оние чорапчиња со гумичка одоздола. И ќе видиш како само ќе и се оформи ноџето.





Hunny -> RE: Кондури за дете (9.3.2013 11:47:26)

Ми треба малку помош. Мојата [sm=duda.gif] уште не е проодена. Во понеделник ќе прави 11 месеци. Дали е време за кондурчиња? Мислам на оние меките што се виткаат кај прстите? По дома сме со чорапки со кожичка или термо чорапчиња, ама ни се ближи роденденот, па сакаме да и купиме некои.Гледавме адидас патичиња и примиџи, меки се превиткуваа кај прстињата. Добра марка ли се примиџи? Што мислите време е или па сме задоцниле? Друго што ме интересира е дали треба ептен точни да и бидат или малку поголемки? Извинете ако сум смешна, ама за второто ќе си знам[sm=smiley36.gif]




sandriana RR -> RE: Кондури за дете (9.3.2013 12:00:46)

Hunny, дур не прооди, нема потреба од константно носење било какви чевли. Набавете си некои анатомски/ортопедски, со мек ѓон, колку за надвор кога ќе паткате, а дома нека си го дете босо/со чорапче. Кнап не треба да се чевлите секако, ќе си пробате. Обично имаат во продавниците една справа за мерење на стопалцето и одредување на бројче. За марка на чевли - за Примиџи не знам, ама ете за Фродо има позитивни коментари, ние имаме СпортФит - од Пеко, разгледајте што Ви фаќа око.




Maca25 -> RE: Кондури за дете (9.3.2013 12:23:33)

Во Пеко има преубави кондурчиња за деца на Ciciban, има и патичиња Puma мислам. Ние со тие почнавме и ептен бев задоволна од цицибанот.




Hunny -> RE: Кондури за дете (9.3.2013 16:49:10)

Ви благодарам. Бевме во Пеко,ама немаа избор. Ќе проверам пак.




Annet -> RE: Кондури за дете (9.3.2013 20:15:10)

Ние сега купивме од Кеги Шус за 990 денари,и како чевлички и патичиња се[sm=smiley1.gif][img]http://www4.slikomat.com/13/0309/ja1-ssssss.jpg[/img]
ги Шус за 990 денари,и како чевлички и патичиња се[sm=smiley1.gif]
дојдовме до 25,а можеби требаше и 26[sm=smiley1.gif]




Calypso -> RE: Кондури за дете (1.4.2013 11:25:19)

Жени, да не знаете кога ќе почнат со летниве колекции за детски обувки по продавнициве? Не сум видела дека извадиле нешто од колекција пролет лето, барем не видов ништо во саботата (а не ми текна да прашам[sm=smiley9.gif]). Да не имате инфо кога најбрзо ќе има сандалки за деца по продавнициве? Мора да му купиме на синко месецов, посебно сандали за плажа[sm=smiley1.gif]




Bethany -> RE: Кондури за дете (1.4.2013 12:38:33)

Calypso, vo sabotata bevme vo Ramstore (sk.), dodusa nie baravme patiki za maliot, a nadvor vo holot neli , vidov sandali za na plaza, okolu 800 den. mislam runners ili rider ne sum sigurna. Kaj Mother Care sto e. Sigurno ima i na drugo mesto, ama ete jas tamu vidov deka imase. [sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Кондури за дете (1.4.2013 12:40:41)

Бидејки ние купувавме нови патичиња мината недела, во Пеко конкретно, рекоа дека очекуваат нова роба од вторник (02.04), мада имаа по некое бројче останато и од минатата сезона. Имаа прекрасни модели на цицибан.




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>