RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


najmilo -> RE: Испитувања во бременоста (5.7.2010 10:35:00)

zdravo edna i na site na forumot jas sum nova na forumot i mnogu mie milo sto ke mozam da prasam i da spodelam nesto so vas moi prijatelki.inaku sum bremena vo 11 nedela i narednito ponedelnik ke go imam prvoto eho momentalno ziveam vo avstralija i navistina se custvuvam osameno bidejki nemam so kogo da porazgovaram i da prasam.inaku sakam da kazam za edna bidejki i jas sum rh - dr mi rece deka na 28 i na 34 nedela moram da ja primam nekcijata bidejki partnerot mie rh + pa ne se znae neli za bebceto koj faktor go ima i moze da sozdade mnogu antitela .... tolku od mene sega za sega sakam samo da ve prasam do koga ke traaat macninite veke navistina preteraaa sekoj den si ja guskam soljata :))




ananikol -> RE: Испитувања во бременоста (5.7.2010 10:45:46)

Dobre dojde najmilo
Zosto dve inekcii??,vo 28 i 34 nedela???
I jas sum rh- no primiv vo 31-ta nedela i posle poroduvanjeto uste edna.
A za macninite mislam deka toa e kaj sekogo individualno




Sandric -> RE: Испитувања во бременоста (5.7.2010 13:26:27)

I jas primav samo edna , od 28-30 nedela i mi rekoa posle poragaj uste edna ako ima potreba.
Sakav da prasam dali taa vtorata ja imaat vo bolnica ili pak sam si ja kupuvas???




bushavka -> RE: Испитувања во бременоста (5.7.2010 17:06:16)

deneska koga bev na eho trebase da mi zakazat i za pravenje na test za proverka dali postoi rizik deteto da se rodi so nekoja anomalija, odnosno test za daunov sindrom.megutoa mi rekoa deka toj test ovde vo italija se pravi pomegu 11 i 12 nedela, a jas bas togas ke si odam za makedonija. pa sakav da ve prasam dali moze kaj nas da si go napravam toj test i kolku ke me cini.  pozdravce za site




petra27 -> RE: Испитувања во бременоста (5.7.2010 20:15:57)

Bushavka, sekako deka mozes i kaj nas da go napravis toj pregled.......za vo drzavna neznam,no vo privatnite go pravat pregledot kako i site drugi pregledi....
Jas pravev skrining(taka se vika pregledot) i vo 12 nedela i vo 21 nedela.....se pomina super bebusko si raste,si uziva,si plivka.....denes bev na pregled na srce i ta e super.....
Pozdrav do site vas.....




riba79 -> RE: Испитувања во бременоста (6.7.2010 17:22:33)

Sakam da ve prasam nesto dali nekoja od vas ispituvala tiroksin i pravela eho na tiroidna zlezda dodeka ste bremeni,zasto jas pravev lani i se bese vo red,ama pisale da odam na kontrola po 6 meseci a jas ne bev.Dali treba da ispituvam ili ne.fala i pozdrav




Werty -> RE: Испитувања во бременоста (6.7.2010 21:51:18)

Zadolzitelno da ja kontroliras tiroidnata zlezda - so toa nema igranje, osobeno vo bremenost. Mnogu moze da vlijae vrz plodot. Jas primam terapija poveke od deset godini, a za vreme na bremenost ja kontroliram na sekoi 4 nedeli. Ne e nisto strasno ni kontrolata na hormonite (edno bockanje) a ni ehoto ne e strasno.




najmilo -> RE: Испитувања во бременоста (7.7.2010 6:22:10)

zdravo ananikol neznam zasto dvapati ke treba daja primam inekcijata ama taka e spored tabelata sto mi ja dade specijalistot od bolnica barem ovde taka pravele na 28 nedela i 34 pa zdravje a posle poragaj da uste ednas ako maloto e rh + a ako e rh - ke nema potreba pa zdravje dali imate nekoj priroden lek protiv utrinski macnini sto traat cel den i cel nok bukvalno me unistija veke dva meseca pozdrav i se najdobro do site




Sandric -> RE: Испитувања во бременоста (7.7.2010 16:10:47)

Denes bev na CTG , 39 nedela sum, malovo aber nema ,izgleda ubavo mu e vnatre[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Ama mnogu me iznervira doktorkata sto me pregleda, pregledot ako moze taka da se narece traese 15 sekundi[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
MOjata mi e na odmor i ne znam kogo da go baram na klinika sega.........




Miss36 -> RE: Испитувања во бременоста (7.7.2010 16:14:57)

Sandric i jas treba da odam na CTG denovive,a kako te pregleda doktorkata na eho ili vaginalno ? Jas sum veke na kraj na 37 nedela ,kazi mi ima li guzva na klinika se ceka li mnogu dolgo ?




Sandric -> RE: Испитувања во бременоста (7.7.2010 16:17:44)

Prvo ti pravat CTG i zavisi , nekogase se ceka nekogas ne mnogu, denes bese ok.
Posle toa te gleda na eho taa sto e vo ambulanta toj den ili ako si imas nekoj sto te vodi si go baras toj.
Vo princip se ceka a ako imas sreka da zavrsisi brzo, sreka za tebe[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




milicka85 -> RE: Испитувања во бременоста (9.7.2010 0:43:21)

zdravo na site?
jas sum bremena 18 nedela i bev na pregled na exo i doktorkata mi kaza deka bebeto premnogu mrda i deka toa ne e normalno?ova mi e prva bremenost i ne znam  dali taka treba da mrda ili pak navistina kako sto veli doktorkata( duri i mi dade specijalisticki uput  za da proveram   mi rekoa deka e vo red no taa e cvrsto ubevdena deka ne trebalo tolku da mrda)




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (9.7.2010 9:44:11)

milicka85 prvpat susam deka premnogu se dvizelo bebeto.Mislam deka voopsto nemas mesto za panika vazno da e se vo red so nego normalno da se razviva i da raste. Kaj mene na sekoe eho bebeto e zavrteno na razlicna strana isto mi ima receno ginekologot deka se dvizi postojano, i taka e.No mi nema kazano deka toa ne e dobro




angelovska -> RE: Испитувања во бременоста (11.7.2010 13:54:05)

jas za utre imam zakazano skrining veke sum vo 13 nedela ;dosega bebusot go sledevme samo na eho ;za utre malku mi e strav sto ke mi kazat; od pocetok na bremenost sum so utrogestan i mnogu lezenje,me vodat kako patoloska bremenost  go cekame bebusot veke 7 godini;se nadevam deka se ke bide vo red;pozdrav do site rr i prodolzete taka;niz vasite iskustva koi gi spodeluvate so nas ni e polesno;jas ve sledam odamna i mnogu od vasite soveti sum gi iskoristila.




penelopa -> RE: Испитувања во бременоста (11.7.2010 15:49:46)


ИЗВОРНА ПОРАКА: milicka85

zdravo na site?
jas sum bremena 18 nedela i bev na pregled na exo i doktorkata mi kaza deka bebeto premnogu mrda i deka toa ne e normalno?ova mi e prva bremenost i ne znam  dali taka treba da mrda ili pak navistina kako sto veli doktorkata( duri i mi dade specijalisticki uput  za da proveram   mi rekoa deka e vo red no taa e cvrsto ubevdena deka ne trebalo tolku da mrda)



И јас прв пат слушам ваква работа, ако ти е некаква утеха јас сум 21 недела па по неколку пати во денот го чуствувам бебето како клоцка. Незнам за твојата докторка што е нормално[sm=zmeden.gif]. Мене докторката ми вели дека клоцкањето и движењето е многу нормална работа, некои бебенца се поживи некои не. Мислам дека не треба да се секираш сепак е убаво кога знаеш дека бебето реагира на надворешни дразби на храната што ја добива и се разбира на галењето. Само ти уживај си и сакај си го бебенцето[sm=smiley27.gif]




penelopa -> RE: Испитувања во бременоста (11.7.2010 16:04:10)

Милицка 85 еве прочитај и тука имаме посебна тема КЛИК





arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (11.7.2010 21:05:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: angelovska

jas za utre imam zakazano skrining veke sum vo 13 nedela ;dosega bebusot go sledevme samo na eho ;za utre malku mi e strav sto ke mi kazat; od pocetok na bremenost sum so utrogestan i mnogu lezenje,me vodat kako patoloska bremenost  go cekame bebusot veke 7 godini;se nadevam deka se ke bide vo red;pozdrav do site rr i prodolzete taka;niz vasite iskustva koi gi spodeluvate so nas ni e polesno;jas ve sledam odamna i mnogu od vasite soveti sum gi iskoristila.

Ke bide se super angelovska nemoj da se plasis , nemas potreba od panika go plasisi i bebceto. Kako sto ti rekol ginekologot taka pravi pocituvaj go 9 meseci ke pominat brzo




milicka85 -> RE: Испитувања во бременоста (11.7.2010 23:21:59)

vi blagodaram mnogu   za pomosta




baby_bump -> RE: Испитувања во бременоста (12.7.2010 13:05:00)

najmilo....И јас сум во истата состојба со RH- фактор, но според мојот доктор, таквата инекција не се прима ако твоето тело не е RH сензибилизирано, т.е ако немаш позитивен Кумст тест (се прави на трансфузиологија и покажува дали твоето тело создало антитела кои можат да му наштетат на плодот).
Овој тест требало дас е прави, според некои доктори секој месец кај RH-  жена, а според некои доктори само во 28 недела од бременоста, ако тестот е позитивен треба да ја примиш инекцијата во таа недела и уште една после порагај, само ако детето е со RH+ фактор.






bushavka -> RE: Испитувања во бременоста (14.7.2010 17:53:49)

zdravo mili moi, me nema podolgo vreme da pisam ama uste eden mesec e svadbata pa znaete kako e podgotovki sega. inaku deneska si gi zedov rezultatite od krv i mokraca so gi pravev. so krvta e se ok megutoa imam nekoja bakterija vo mokracata i mi dadoa da pijam ampicilin od 1 gram, pa sakav da ve prasam dali nekoja od vas piela nekakvi lekarstva vo bremenosta.mene mi e strav iako se prepisani od mojot ginekolog..pozdravce za site [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Тања РР -> RE: Испитувања во бременоста (14.7.2010 18:10:42)

Bushavka јас ти препорачувам да си ги пиеш лековите ако бактеријата реагира на нив. Ти правеа ли антибиограм? Како го избра лекарот баш ампицилинот?  Тој не е штетен за бебето така што нема потреба да се грижиш.




bushavka -> RE: Испитувања во бременоста (14.7.2010 18:15:16)

tanja neznam dali mi pravele antibiogram posto jas sum vo italija i uste ne razbiram bas, ama sigurno doktorot znae sto pravi, samo so jas sum si takva malku panicarka [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] blagodaram vo sekoj slucaj za odgovorot [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




lide99 -> RE: Испитувања во бременоста (14.7.2010 19:50:34)

Ke se najde li nekoj so slicna situacija kako mojava da me utesei?![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
Mojata najubava vest na celiot svet mi se pretvori vo prav pekol...odev kaj eden doktor sto mi ustanovi bliznacka bremenost, jas i soprugot od srekni posrekni za naredna nedela da mi kaze deka ne se bliznaci deka samo edno e, kako i da e, go smeniv ginekologot zasto nikakvo objasnuvanje ne mi dade tuku prakticno me izbrka od ordinacija ne bi go imenuvala sega, za da odam kaj druga i da mi kaze deka sum sedma nedela trudna, deka imam gestaciska vrekicka od 22mm i zolcno kesence megjutoa deka nema embrion, i ni dva ni tri mi go plesna vo faca deka se raboti za narodski kazano "mucok jajce" - greska vo genetskiot materijal, i deka sum mlada da ne se sekiram!!!!
Prasanjeto mi e...jas mislam deka ne sum sedma nedela, zaradi toa sto posledniot ciklus mi bese na 24.05 t.e togas mi probivase pa na 25.05 malku mi sopre za od 26.05 da si dobijam normalno...ciklusot mi traese do 01.06...znaci jas istiot den da sum ostanala trudna sega ke imam sest nedeli a ne 7!!! a sto ako sum ostanala trudna mnogu podocna, ne znam nekade nakaj 18 - spored mojata logika, i spored ona sto jas znam koga sme rabotele na slucajot...plus ona sto nitu eden od ovie dvajca ginekolozi ne me prasa e za ciklusot, dali mi e redoven ili ne, mene znae da mi dojde na 28, na 27, na 26 pa duri i na 31 den...
Ima li nekoja so slicno iskustvo kako moevo? - Iako iskreno na nikogo ne mu go posakuvam...
Vcera ginekologot mi rece deka na izgled se e ok, deka sakusot si raste, ima dobra forma i seto toa no embrionot za zal go nema...i deka edinstveno sto mi preostanuva e da cekame!
Ah i ke zaboravev, posto citav od vasite komentari koga vi gi pravat exata...zamislete si deka od 24.06 koga mi ustanovija bremenost do sega mi napravija edno 6-7 vaginalni eha! Od sto isto taka sum prestrasena!!! A normalno sekoe odenje si se plakja...
Ve molam za sovet!!! Ocajna sum i ne znam vekje sto da pravam!
Fala vi na site odnapred!




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (15.7.2010 9:43:53)

lide99 malku cudno posle 6-7 eha da ne ustanovat tocno sto e . Napravi si i ispituvanje preku krvta ke znaes so sigurnost dali se raboti za bremenost. Sto se odnesuva do toa koja nedela si voopsto ne se zamraj so toa ne sekogas mozat tocno da kazat koja nedela si pogotovo na pocetokot.Otkako ke napravis B-hcg tamu ke se vidi koja nedela si i dali taa nedela e ednakva so taa na eho
Ti posakuvam sreka i da si bremena se da e super




lide99 -> RE: Испитувања во бременоста (15.7.2010 18:48:59)

Lele fala ti mnogu mnogu arh_diz, fala ti od se srce! Uste ne gubam nadez! Uspeav malku da se priberam denes. Za ispituvanjata na krvta citav po razni forumi sto nasi sto stranski, definitivno izgleda najverodostojno samo ne znam zasto ni eden od ginekolozive ne mi go preporaca toa!!! KAzi mi kade se pravat tie testovi? Privatno  ili pak treba da zemam uput od maticen ili ginekolog? Bas taka se vikaat B-HCG? Ako doznaam sto kako uste utre ke odam zasto cekanjevo i neizvesnosta me ubiva!
Fala ti uste ednas od se srce!




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>