RE: Rh-фактор (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


lindicka -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 18:53:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

moze li nekoja sto znae da mi kaze,kako e mozno dvajcata roditeli da se so ista krvna grupa a deteto so druga??ova prasuvam za edna prijatelka e bremena i nejze krvnata grupa i e razlicna od roditelite? ne vikam deka ne moze ama obicno decata ja imaat na nekoj od roditelite krvnata grupa?????


Можно е, мајка ми и татко ми се А, јас сум А1 а сестра ми е 0, како што објасни Calypso кај мене се комбинирале двете А и затоа јас сум А1, значи 100% а, а кај сестра ми се комбинирале 0, моите се А0 и двајцата. Инаку, веќе се која група има поттип, А1, А2(до 4 поттипа). Ова е поврзано и со крв ( односно податоците) која ја наследуваме и од бабите и дедовците, како што нели е со очите, ако ви текнува, двајцата родители кафени очи а детето сини, значи го носи генот од бабата или дедото, кога би имале 4 деца трите би биле со кафени, а четвртото со сини, со вкрсување на гени. Така нешто беше. Одамна беше и јас кога го учев ова.




sibela -> RE: Rh-фактор (5.9.2013 10:45:16)

pored site izminati maki i sega koga stignuvam iplanmiram bremenost slusnav deka ako dvajcata partneri imaaat ista krvna grupa nema da mozam deca da imat jas sum 0+ i mm ako e 0+ mi kaza edna zena deka ako imame ista grupa nema nikakvi sansi nie deca da imame???? dali e toa tocno????[sm=smiley19.gif]




vezilka RR -> RE: Rh-фактор (5.9.2013 11:16:30)

Не се секирај sibela, тоа не е точно, дека со иста крвна група, двајца партнери не можат да зачнат. Ти среди си се сега после опрацијата и терај си што си замислила, а за ова не се секирај. Ете прочитај погоре по постовите ќе видиш дека е возможно.




kapina -> RE: Rh-фактор (5.9.2013 13:01:43)

Majka mi I tatko mi 'imaa ista krvna grupa a pozitiv pa ne se imale nikakov problem za deca




Annet -> RE: Rh-фактор (5.9.2013 13:34:20)

zolva mi i zet mi se 0+.imaat zdravo,pravo since.uzivaj,ne se opteretuvaj so ova[sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: sibela

pored site izminati maki i sega koga stignuvam iplanmiram bremenost slusnav deka ako dvajcata partneri imaaat ista krvna grupa nema da mozam deca da imat jas sum 0+ i mm ako e 0+ mi kaza edna zena deka ako imame ista grupa nema nikakvi sansi nie deca da imame???? dali e toa tocno????[sm=smiley19.gif]





Stefanija Stefi -> RE: Rh-фактор (13.3.2014 16:50:20)

Сестра ми е негативна, а маж му е позитивен, затоа во 7 месец од бременоста правеше тест во Плодност за да се утврди дали има мешање помеѓу нејзината крв и крвта на бебето. Бидејќи се покажа дека нема, не прими никаква инекција.




Milicka27 -> RE: Rh-фактор (28.3.2014 22:14:56)

И јас сум РХ негативна мајка па и мене Стефанија Стефи во Плодност ми рекоја дека треба да ја примам инекцијата Рогам мислам дека се викаше....само сеуште е рано отом потом за тоа....Не е ништо страшно само е неопходно да се прими...[sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Rh-фактор (5.2.2015 21:26:38)

ИЗВОРНА ПОРАКА: FlowersEP

Следно треба да идам на трансфузиологија во 8 септември за 1 месец дека сум РХ негативен, па сакав да прашам од ваше искуство кој бил до сега за колку време даваат резултатите?




sibela -> RE: Rh-фактор (2.4.2015 13:45:35)

da ve prasam nesto devojki dali e vistina ako dvete partneri imaat ista krvna grupa zenata ne moze da zabremeni??????




scared RR -> RE: Rh-фактор (2.4.2015 13:59:31)

Sibela не сум баш запознаена со ова ама сметам дека нема врска, а ете гледам и погоре одамна ти одговориле дека не влијае [sm=smiley1.gif] Ама ако толку ти е на мисла можеш да се консултираш со трансфузиолог.




blue_blue -> RE: Rh-фактор (2.4.2015 14:05:05)

sibela, не е вистина...јас и мажот ми се двајцата 0- па имаме две здрави прави деца...тоа се празни муабети од лаици, рекла-казала...исто така моите родители се двајцата 0+ па еве јас и сестра ми тераме 5 деценија - здрави, прави....




Melanija RR -> RE: Rh-фактор (2.4.2015 14:12:10)

Потврда и јас и мм се Арх позитив




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]