RE: Rh-фактор (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Sandric -> RE: Rh-фактор (28.4.2010 16:12:55)

Denes ja primiv inekcijata, 29 nedela sum.
Me interesira dali ako bebeto bide Rh + posle poragajot se prima uste edna inekcija ili ovaa i tolku?




mother 29 -> RE: Rh-фактор (28.4.2010 16:21:23)

да,доколку бебето е rh+ се прима уште една доза имуноглобини,после порагајот во рок од  72 часа,а ако е rh- тогаш НЕ.




bushavka -> RE: Rh-фактор (13.5.2010 18:14:17)

ajde i jas da prasam nesto...jas i mm imame ista krvna grupa A+...dali toa pretstavuva nekakov problem ili ne....pozdravce




Julie1 -> RE: Rh-фактор (13.5.2010 18:18:14)

Драга посети го нашиот калкулатор на крвни групи КЛИК




bushavka -> RE: Rh-фактор (13.5.2010 18:21:21)

fala....backiiiii




Палешка РР -> RE: Rh-фактор (13.5.2010 18:25:21)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bushavka

ajde i jas da prasam nesto...jas i mm imame ista krvna grupa A+...dali toa pretstavuva nekakov problem ili ne....pozdravce


И јас и мм сме А+ и децата исто така, нема проблем [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




bushavka -> RE: Rh-фактор (13.5.2010 18:34:04)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley27.gif[/image]




Simonne -> RE: Rh-фактор (3.8.2010 13:52:07)

Jas sum B negativ a mm e B pozitiv, sto znaci i jas ke primam inekcija posle poroduvanjeto :)
Ovaa mi e prva bremenost, dali treba da primam inekcija i za vreme na bremenosta?




Mammy -> RE: Rh-фактор (3.8.2010 14:09:05)

Simone,

I jas sum B negativ i za vreme na bremenosta mi ravea nekoj test i posle toa ja primiv inekcijata.
I posle poragajot povtorno ja primiv taa inekcija zatoa sto bebusoot ja nasledil krvanata grupa od mm, A pozitiv.
Inekciite se okolu 3.700 denarii mislam deka se refundiraat preku fondot.
Nisto strasno ne e, konsultiraj se so ginekologot.




*baby* -> RE: Rh-фактор (1.9.2010 15:15:07)

zdravo [sm=smiley1.gif]. Jas sum nova na forumov pred se sakam da vi kazam deka e prekrasen [sm=smiley1.gif]. Bremena sum so prvo bebence i sum 23 nedela. Bev na redoven gen. pregled i mi rekoa deka se primalo nekoja vakcina vo 28 nedela ako si RX negativen faktor. Jas sum A negativ. Inace ova mi e prva bremenost i dosega sum nemala abortusi. Pa me interesira dali nekoj ja primil vo 28 nedela zosto jas kolku sto znam se prima posle raganjeto na prvoto dete [sm=zmeden.gif] pozzzz [sm=smiley1.gif]




Viktori -> RE: Rh-фактор (1.9.2010 15:21:01)

бејби, добредојде на форумов!

Моја роднина имаше небројани спонтани баш заради тврдењето дека се прима после прво дете. Го износи првото дете и го роди со инекција. Прво дете.
Инаку не слушај многу многу искуства од луѓе, мислам слушај, ама не се води по нив [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Слушај го гинекологот или евентуално друг гинеколог ако се сомневаш во првиот. Така е најсигурно. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




gvenda -> RE: Rh-фактор (1.9.2010 16:16:29)

zdr bejbi i jas bev o rh negativ i da se prima inekcija sea e toa po novo megutoa jas ne primiv bidejki i maz mi e negativen faktor i neamlo potreba bidejki i deteto ke bide so negativen i taka prasaj si go ginekologot on ke ti kaze najubavo pozdraqv i lesna bremenost ne se sekiraj




blue_blue -> RE: Rh-фактор (1.9.2010 16:31:20)

Rogam инјекција се прима (јас колку што знам) после раѓање и тоа само ако детето е со позитивен фактор што не може да биде случај ако и двајцата родители се негативен. Јас не ја примав бидјеќи и јас и мажот ми сме О негатив, па и девојчињава се иста група. Сестра ми е исто 0 негатив па ја примаше инејкцијата после раѓање и на едното и на другото дете. Кумашинката не ја прими, она е негатив, мажот позитив, а детето е негатив (го тестираа после раѓање), па не и дадоа.

Не знам како им е по ново, ама прашај го гинекологот зошто треба да ја примаш во 28 недела, нека ти ообјасни што и зошто примаш




riba79 -> RE: Rh-фактор (1.11.2010 18:24:23)

сега во 28 недела треба да ја примам оваа инекција...дали некој знае дали мозе да се прими на клиника или во чаир со сино картонче зашто на приватно е 4000 ден..фала и поздрав




Annet -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 12:15:38)

moze li nekoja sto znae da mi kaze,kako e mozno dvajcata roditeli da se so ista krvna grupa a deteto so druga??ova prasuvam za edna prijatelka e bremena i nejze krvnata grupa i e razlicna od roditelite? ne vikam deka ne moze ama obicno decata ja imaat na nekoj od roditelite krvnata grupa?????




JovanaJ -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 12:20:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

moze li nekoja sto znae da mi kaze,kako e mozno dvajcata roditeli da se so ista krvna grupa a deteto so druga??ova prasuvam za edna prijatelka e bremena i nejze krvnata grupa i e razlicna od roditelite? ne vikam deka ne moze ama obicno decata ja imaat na nekoj od roditelite krvnata grupa?????

Mozno e ako roditelite imaat krvna grupa samo A ili B. Togas nivnite deca ke imaat krvna grupa A ili B (zavisno za koja grupa zboruvas deka imaat) ili O.
Odnosno ako imaat na primer krvna grupa A, decata moze da imaat A ili O. Neznam za Rh faktorot kako se nasleduva...




Annet -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 12:23:04)

roditelite A+ deteto 0+??? ok fala jovana j
ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

moze li nekoja sto znae da mi kaze,kako e mozno dvajcata roditeli da se so ista krvna grupa a deteto so druga??ova prasuvam za edna prijatelka e bremena i nejze krvnata grupa i e razlicna od roditelite? ne vikam deka ne moze ama obicno decata ja imaat na nekoj od roditelite krvnata grupa?????

Mozno e ako roditelite imaat krvna grupa samo A ili B. Togas nivnite deca ke imaat krvna grupa A ili B (zavisno za koja grupa zboruvas deka imaat) ili O.
Odnosno ako imaat na primer krvna grupa A, decata moze da imaat A ili O. Neznam za Rh faktorot kako se nasleduva...





Calypso -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 13:05:42)

Annet, eve jas ke ti objasnam. Sekoj gen, pa i onoj za krvnata grupa ima dve aleli - zamisli gi kako crticki - po edna od dvajcata roditeli. Krvnite grupi se A, B, AB i O, pri sto A i B se dominantni, znaci pojaki, a O e recesivna, znaci poslaba.
Kombinaciite za sekoja krvna grupa moze da bidat:
A - AA, AO (vo ovie kombinacii od A alel i O alel, A e pojak, pa zatoa krvnata grupa e A)
B - BB, BO
AB - AB
O - OO

I sega, zavisno od roditelite, kako ke se izmesaat nivnite geni deteto ke ima konkretna krvna grupa.
AA + AA = AA, AO - decata ke imaat krvna grupa A
AO + AO = AA, AO, OO - decata ke imaat krvna grupa A (75%) i O (25%)
znaes ponatamu da gi kombiniras - samo vazno e deka ako roditelite imaat i dvajcata O krvna grupa i decata zadolzitelno ke ja imaat.

Za RH (rezus) faktorot mislam deka nemase vakvo pravilo na nasleduvanje, ama odamna bese koga ucev genetika[sm=smiley1.gif]




miana -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 15:25:41)

Jas sum A-
MM e B-
Kerkani e AB -
Dali Calypso toa znaci deka i nasite deca moze da imaat ) grupa?




Calypso -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 15:36:09)

Me prasuvas za O krvna grupa? Moze, ako ti i mazot ti ste AO i BO, moze da se pogodi da imate dete so O krvna grupa[sm=smiley1.gif] Se zavisi kakvi se vasite kombinacii[sm=smiley1.gif]
Kerkata gi dobila A od tebe i B od mazot, pa ima AB krvna grupa - i nema RH faktor, zatoa sto i vie dvajca ste negativni [sm=smiley1.gif]




riba79 -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 15:40:48)

roditelite A+ a deteto o+ prv pat slusam??????ako se A+ i deteto treba da ista grupa neli osven kaj A I B moze da bide AB ili gresam????




Calypso -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 15:42:43)

Moze da se sluci i toa, se zavisi od genotipot, kako sto imam kazano nekolku posta pogore, sekoj gen ima dve aleli, po edna od sekoj roditel. I ako slucajno roditeli so A i B krvna grupa imaat dete so O krvna grupa, toa znaci deka alelite vo nivniot gen se AO i BO, pa se iskombinirale dvete OO kaj deteto[sm=smiley1.gif]
Istoto moze da se sluci i dvajcata roditeli ako se A krvna grupa, ako alelite kaj niv se AO i AO... a rh faktorot tuka ne igra uloga.
Ajde nekoj sto potaze ucel genetika, nekoj od pomladive na forumot neka potvrdi dali e vaka ili ne... odamna bese jas koga ucev, ima nekoi 12 godini[sm=smiley1.gif]




temjana -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 15:54:57)

така е, сестра ми е 0 мајка ми Б, татко ми А. Па прашував и јас како е возможно и ова на трансфузиологија ми го објаснија. Супер те служи сеуште меморијата
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Moze da se sluci i toa, se zavisi od genotipot, kako sto imam kazano nekolku posta pogore, sekoj gen ima dve aleli, po edna od sekoj roditel. I ako slucajno roditeli so A i B krvna grupa imaat dete so O krvna grupa, toa znaci deka alelite vo nivniot gen se AO i BO, pa se iskombinirale dvete OO kaj deteto[sm=smiley1.gif]
Istoto moze da se sluci i dvajcata roditeli ako se A krvna grupa, ako alelite kaj niv se AO i AO... a rh faktorot tuka ne igra uloga.
Ajde nekoj sto potaze ucel genetika, nekoj od pomladive na forumot neka potvrdi dali e vaka ili ne... odamna bese jas koga ucev, ima nekoi 12 godini[sm=smiley1.gif]





bombica -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 16:12:43)

Не се разбирам во генетика за да објаснам ама еве ги комбинациите за крвни групи
Ова го имам зачувано во комп. пред скоро 2 год., го најдов на нет не се сеќавам кој е изворот.И мене ми беше чудно како е можно од мене О и мм АБ да родам деца со А и Б крвни групи мислев дека ќе бидат или АБ или О ама грешка сум била [sm=smiley36.gif] Павел е А +



Крвна група на родителите / Можна крвна група на детето/ Kрвни групи кои не се можни
A A --- A,О--- B, AB
A B --- A, B, AB, O--- /
A AB --- A, B, AB--- O
A O--- A, O--- B, AB
B B --- B, O--- A, AB
B AB --- A, B, AB--- O
B O--- B, O--- A, AB
AB AB--- A, B, AB--- O
AB O--- A, B--- AB, O
O O --- O--- A, B, AB




bombica -> RE: Rh-фактор (10.2.2012 16:28:46)

100 пати го преуредував постов и не успеав по колони да го објавам[sm=jezicek.gif] Се надевам јасно е[sm=smiley36.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>