RE: слабокрвност (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


sonc90 -> RE: слабокрвност (15.5.2015 0:18:34)

pak jas... po nekolku minati meseci obiduvajki se so sirup pa aj bozem da ne ja trujam so hemii kerka mi pa se svrtev na priroden nacin da go kreneme Hgb i koga ideme na lekar pred 3 nedeli,uste tolku padnat Hgb-ot a pokraj nego i ostanatite parametri...ni dadoa Legofer so vit C i B6...vitamin C ne saka kapki tuku samo apce i i go stavam vo kasickata(celo apce,ne izdrobeno) i go jade t.e. golta pa posle "pieme" sirup...e tuka e makata,da me gleda nekoj od strana ke si misli deka si go zlostavuvam deteto...lugje korne-place,butka,bega,sirup na site strani tece...probav so lazicka,so spric,so ona drugoto slicno na spric(ne znam kako se vika),so toa sto ide zaedno so sirupot za merka...kako da ja nateram da pie?do sega nekolku pati primetiv deka vdisa od sirupot,primetiv deka namesto vo grlo i vleze vo disnite patista...nemam vekje um,sto da pravam?kazete nekoja finta zasto koga ke dojde vreme za sirup ne znam na kogo mu e povekje tesko-mene ili na malata... ako ne mi e za tuka prasanjeto,se izvinuvam,prefrlete mi go na soodvetna tema...




nataly86 -> RE: слабокрвност (15.5.2015 8:44:03)

Одма смени сируп!
Значи тој Легофер незнам дали некој го пие...истото и ние...имавме анемија од рагање, од болница кога не испишаа ни го препишаа Легофер, 1 недела траеше траумата хахха мало бебе од 1800г одвај голта плус и таков сируп и тоа во голема количина(5мл за него беа многу)
По препорака на педијатар го зедовме Малтофер капки од Бугарија се дават по 5 капки што секое дете ке го голтни и вкусот е далекууу пододбар(пробано)
Еве сме сега 9 месеци веке 2 месеци сме со хемоглобин 125 плус супер и другите параметри и тоа каши многу многу не сакаме да јадиме килажа 7600г

КОнсултирај се со доктор за капките мислам дека се многу подобра варијамнта.




Neurotoxin RR -> RE: слабокрвност (15.5.2015 9:38:50)

Има и кај нас сега капки, значи многу полесно е додуша за над 6 месеци е и се даваат по 18 капки, ама па можеш да ги дадеш во било што. Исто иде со вит ц пред капките.

Инаку ние крвната слика ја подобривме сок од цвекло, јаболко и морков, секое утро, месец ипол, малку е без врска ако станува збор за дете што несака да пие сок, а и вкусот е специфичем, додуша јас и мед и ставав да и биде благо,а ма прекинавме зашто стварно го препи, неможеше веќе.




miana -> RE: слабокрвност (15.5.2015 11:35:41)

Мој совет за зајакнување крв - чај од коприва ( има и сув да се купи , мешајте со некој друг за да им е вкусен )
Масло од семки од тиква, портолакова леќа, семе од чиа )
Во зависност од тоа колкави ви се децата ( прашајте доктор , дали смеете овие работи да ги давате - заради алергија )
Ова мене многу ми помогна, препорачано од нутриционист!




Melanija RR -> RE: слабокрвност (15.5.2015 12:20:10)

И јас од други сум чула за тие од Бугарија што ги пиша nataly86.Ако не го сака Легофер,пробај со Ферум лек.Моето и двете ги има пиено ама е чудо и двата ги пиеше ок. Пробај со обично лажиле и во него капни капки витамин Ц или некој сок по нејзин вкус. Задолжително и храна што содржи железо.
Се сложувам со Neurotoxin за сок или кашичка од јаболко,морков и цвекло.




sonc90 -> RE: слабокрвност (15.5.2015 15:38:07)

Za ishranata znam i ja praktikuvam..sokovi ne saka,znaci samo problem so sirupot imam...zaradi toj sirup pred nekoj den ne mozev eferalgan da i dadam...imase temperatura i go nosam laziceto,koga go vide pocna da vreska i duri otkako oseti deka ne e toj sirup se smiri...si ima traumi natepano...inaku fala,ke prasam za kapkite




kapina -> RE: слабокрвност (30.6.2015 6:28:02)

Mojot hemoglobin e granicna vrednost od 12 nagore e normalno mojot e 12,7




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]