RE: слабокрвност (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


miana -> RE: слабокрвност (18.10.2011 14:29:10)

Италијански и хрватски фармацевтски куќи и винарски визби побаруваат 50 пати повеќе од она што може да го произведе пензионерот Ѓорѓи на својата плантажа во пехчевскиот дел на Малешевијата. На 10 декари тој произведува 4,5 тони Аронија и е се уште единствен кој успеал во Македонија да го произведува на органски начин овошјето кое било и храна и лек на северно-америкасните Индијанци. Пр


Jas imam aronija vo dvor - i neznam kako se konsumira a kog abev vo Stip na pastrmajlijada prodavaa vakov sok ( domasen ) i ne si kupiv bidejki neznaev sto e ova tuku si kupiv borovinki ...




kikicka -> RE: слабокрвност (18.10.2011 14:53:26)

vidi si recept na net napravi si koga veke gi imas doma ...




anedespo -> RE: слабокрвност (18.10.2011 15:13:44)

Gi miev i jadev zrncata . Malku gorci na pocetok, ama potoa se naviknuvas na vkusot.




Marina 777 -> RE: слабокрвност (13.1.2012 10:04:50)

Испробано и докажано ефективно средство за слабокрвност е маџунот. Ама, не оној имитација на маџун од Зегин.
Мојата ќерка беше слабокрвна и пробарвме и со сирупи и со едни француски капки кои ги набавивме од Бугарија.....подобрувањето беше незначително.
Со маџунот крвта значително и се подобри и сега не секојдневно, ама на секои два-три дена во еден оброк и ставам маџун.




jana81 -> RE: слабокрвност (14.1.2012 22:04:12)

jas mu ispituvav na maloto krv na 4 meseci i hemoglobinot mu bese 9.9 pedijatarot ne mi dade terapija bidejki ne bil mn nizok.jas sakam da pijam od sokot so morkov jabolki i cveklo ama neznam dali ke ima efekt kaj bebeto bidejki samo cica.sto mislite vie mamicki




mila mama -> RE: слабокрвност (14.1.2012 23:17:37)

Штом бебето е само на цицање нормално е да има пониско железо, зашто мајчиното млеко не е богато на железо. Но тоа не е причина да се почне со било какви железни додатоци на таа возраст. кога детето ќе почне да јаде секаква храна, особено месо, јајце и храни богати на железо, ќе се подобри и крвната слика, без гајле! [sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: слабокрвност (15.1.2012 10:54:19)

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

jas sakam da pijam od sokot so morkov jabolki i cveklo ama neznam dali ke ima efekt kaj bebeto bidejki samo cica.sto mislite vie mamicki


Мислам дека нема штета да го пиеш. Пробај внесувај и друга храна богата со железо.




crvenkapa 01 -> RE: слабокрвност (13.4.2012 17:56:07)

[sm=duda.gif][sm=duda.gif]pozz do site majki na forumot.sakam da prasam sin mi ima 1 godia i ima problemi so krvnata slika mu e slaba ima pieno 2 shishenca legofer i shushenca inekcii neznam kako se vikaa i kontrola befme pak isto doktorkata vika uste poslabo mu e od prosliot pat.pie sok od cveklo kupeno mu davam so 1 lazica med......... no nesto drugo lek koj znae neka pise.doktorkata mi dade za sk.da zamimime da vidime so e rabotata zasto nemaat efekt shirupite nitu inekciite pozz[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




crvenkapa 01 -> RE: слабокрвност (14.4.2012 16:39:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: crvenkapa 01

[sm=duda.gif][sm=duda.gif]pozz do site majki na forumot.sakam da prasam sin mi ima 1 godia i ima problemi so krvnata slika.
Krvta mu e slaba,eve veke 3 pat kako proveruvame krvna slika povtorno isto.Doktorkata vika uste poslaba mu e od prosliot pat.Pieshe surup legofer,potoa tot''hema(oralen rastvor) pak nisto.Ovoj pat doktorkata mi preporaca da zaminime za Sk.da proverime sto ke ni kazat tamo doktorite.Citam na forumot deka cveklo moze no jas mu davam cveklo kupeno onje na shishencata stakleni go mesam so med i mu davam.mu pravam supicka so brokula i pojke zelencuk no nekako go ima izgubeno apetitot i jas neznam sto veke da mu davam za jadenje go gubam trpenieto zasto mnogu e nervozen eve i bas sega pocna da kashla a ako mu davam antibiotik mora lekarstavata da gi prekinam pa pomagajte majki kazite nekakvo resenije ke mi bide od koris,inace ne pie mleko sisa od mene pozz do site ............




Felly RR -> RE: слабокрвност (14.4.2012 18:37:40)

Црвенкапа, пробај дома да му направиш. Еве ова е рецепт на Палешка, го има напишано на првата страна од темава. Пробај со ова.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР


1 кгр. рендано цвекло, 1 кгр. рендани јаболка, 1/2 кгр. рендани моркови, 2 лажици мед, да отстојат цела ноќ, следниот ден ги цедиш, додаваш малку вода (бидејќи детето е мало, инаку не се додава) и нека пие по 100 мл. во ден. Сигурно ја подобрува крвната слика.

Со препарати на железо обавезно се зема и Ц-витамин за полесна апсорпција.





jana81 -> RE: слабокрвност (23.5.2012 14:16:16)


ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

jas mu ispituvav na maloto krv na 4 meseci i hemoglobinot mu bese 9.9 pedijatarot ne mi dade terapija bidejki ne bil mn nizok.jas sakam da pijam od sokot so morkov jabolki i cveklo ama neznam dali ke ima efekt kaj bebeto bidejki samo cica.sto mislite vie mamicki


Eve povtorno kontrola na krvta na 9 meseci i sega uste ponizok hemoglobin 9.0
Ni dadoa da pieme ferumlek so edna tabletka Plivit C.Vo sekoj slucaj pocnavme da jademe meso kaj i dae ke pocneme i zolcka pa ke obratam mnooooogu poveke vnimanie i na ishranata od sega da bidat poveke zastapeni produkti koi sodrzat zelezo.E sega me interesira dali smeam da mu davam domasen madzun ( mi go donesoa prijateli pred nekoj mesec koga i mene mi bese padnat malku hemoglobinot) ili pak da mu pravam od prirodniot sok od cveklo morkov i jabolko.znaci B ima 9 meseci pa neznam dali mozam i sokot da ne e jak??
heeeelp mamicki




Mihaela 2010 -> RE: слабокрвност (23.5.2012 14:24:49)

jana81 nie nemame probelem so hemoglobinot,na M i e okolu 13.5,ama koga ednas zaglavivme vo kozle,i padna mislam na 10,pa so pomos na prirodni sokovi,znaci cveklo,jabolko,krusa,morkov,ananas,po dva pati na den i davav i pak i se popravi...taka da si ima efekt,mada i davav i telesko i djigerce




blond -> RE: слабокрвност (12.7.2012 9:07:12)

Мамички, помагајте. На мојот син (1 годинка има) му е постојано слаба крвта. Уште на 4 месеци му беше слаба, ама тогаш нели беше само на цицање и нормално, бебе што само цица послаба му е крвта. Арно ама и по 4 месеци пак му беше слаба, иако јадеше се. По 2 месеци терапија со Ферум лек, за само 0.1 единица се покачи Хг. Докторот ми рече да направиме пауза од 1 месец, па пак да провериме. Во меѓувреме му давав домашен сок од рибизли, направен по беровски рецепт, наменет за слабокрвни лица и чај од коприва. Но малиот за тој еден месец наместо да го зголеми, го намали Хг на 10.4
Е сега следен чекор ми е рецептот на Палешка (ми го има кажувано сличниот и мајка ми) да видам резултати.
Докторот му препиша Тотхема пола капсула во комбинација со вит.Ц и по еднаш на ден Фолан. Јас не ги земав, бидејќи мислам дека Тотхема е за возрасни, а не за деца од 1 год.
А и зошто Фолан?!? Не е тоа фолна киселина?




AnnaMolly RR -> RE: слабокрвност (12.7.2012 9:10:30)

Блонд, јас би те советувала да ги следиш советите на докторот. Сигурно знае што дава и кому дава. Земи си се што ти рекле и давај му.
А обавезно повеќе цвекло и спанаќ во исхраната.

И Филип беше слабокрвен на 6 месеци, ама по две испиени дози Легофер му се стабилизира и од тогаш е супер.




AndreaS -> RE: слабокрвност (12.7.2012 23:55:03)

Слабокрвност кај деца може да се јави и од пиење големи количини кравјо млеко. Ако е тоа случај кај вас, почнете да го редуцирате (мешај го со вода за да ти прифати) и внимавај да проаѓа барем 1 саат време од јадењето млечен оброк и пиењето лек за железото.




kikicka -> RE: слабокрвност (13.7.2012 6:33:19)

Блонд земи ете тоа докторот што ти препорачал,тоа се витамини не се антибиотици па да се плашиш. Инаку можеш и вака во супа да му изрендаш цвекло,било каква супа.Купи аронија сега ја има и замрзната па со јаболка ке му измешаш и за ужинка нека крка,мада да можеш во било која овошна каша да му ставеш малку аронија.

Цвекло исто можеш и сок да му дадеш,со морков и лимон во соковникот па после разреди го малку. и 3 голтки да се напие дневно ке му е доста.
А и да зелена борани има доста железо,спанак,блитва пробај преку исхраната ке пишеш како сте поминале на наредната контрола.
Јас да не ја подречам крвта и е супер ,13 и е хемоглобинот и тоа вака се преку исхрана а и плус и давам витамини и минерали како сирупче.




*Bucka* -> RE: слабокрвност (23.7.2012 22:41:42)

Мамички,

Син ми има 1,6 години. Хемоглобин пред една недела 10.1, ЦРП - 31.
По една недела со здрава храна и Флорадикс сируп, хемоглобин 10.7, ЦРП - 0,21, ама покачени леукоцити - 6,4 (а макс. е 3,2), a серумско железо е ок - 17.2.

Детево нема бактерии, нема ништо во урина, не тече нос, не кашла.
Значи, ништо не му е, а ме загрижува железово кое и покрај цвекла, лимони, брокули, спанаќ, телешко, риба, млеко... и плус сируп, не се крева.

Да паничам или нема потреба? :)




kikicka -> RE: слабокрвност (24.7.2012 9:38:21)

Пробај со Арнија Буцка,сега ја има и по маркетиве замрзната,па со јаболко измешај му или било каква овошна каша.




topce -> RE: слабокрвност (24.7.2012 11:58:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Bucka*

Мамички,

Син ми има 1,6 години. Хемоглобин пред една недела 10.1, ЦРП - 31.
По една недела со здрава храна и Флорадикс сируп, хемоглобин 10.7, ЦРП - 0,21, ама покачени леукоцити - 6,4 (а макс. е 3,2), a серумско железо е ок - 17.2.

Детево нема бактерии, нема ништо во урина, не тече нос, не кашла.
Значи, ништо не му е, а ме загрижува железово кое и покрај цвекла, лимони, брокули, спанаќ, телешко, риба, млеко... и плус сируп, не се крева.

Да паничам или нема потреба? :)

ај да не бидам јас доктор, веројатно сте се консултирале со доктор ама ако му е железото добро, а хемоглобинот е низок, под долна граница треба и нешто повеќе од здрава храна. јас обично за ќерка ми го користам фероглобин сируп, состав:хемоглобин, мед, б витамини и портокал мислам беше.и давам како што е пропишано на упатството според возраста ама не повеќе од 2 недели бидејќи многу бргу и го крева хемоглобинот, па пауза 2 недели па пак крвна слика. мислам дека вас во исхраната ви недостига б витаминот за да може да се врзе железото од брокулата ......ако пиете антибиотик или ако има бактерија, пишавте дека нема, кога ќе помине терапијата тогаш почнете со фероглобинот ако се одлучите да го користите.инаку го имате во аптеките околу 500 денари.




Beatris -> RE: слабокрвност (7.11.2012 14:13:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: malenaa

Mamicki, bebus mi e star 3 meseci, i pred nekoj den bevme da prima vakcina i ne vratija zosto e anemicen, zelezeo mu e mn slabo (mislam 94) a i plus malce mi naksluvase i ne rece deka ima pocetok na viroza.Bevme kaj maticnata i ni dade ferum lek i vitamin c, da pieme , a za toa sto e nastinata malce ( krci i edvaj cica) ne ni dade nisto ...i otkako ke se pojacame ni rekoa da primi vakcina....a inace malsla bebus si e super bas e polnicok mislam napreden si e..onaka tamanski 3 meseci imame i 7 kila imame (4 kila sme kacile od poragaj) ama ova anemijava nekako ne mi ide me plasi, zs i jas go imav istiot problem na 16 godi (pred 8 god) i primav krv...se dadevama deka so sirupcevo kaj bebus se ke se srdi, bidejki ni rekoa i deka moze da e fiziolo.anemija zs na 2ili 3 mesec od bremenost mi se namali zelezoto i piev isto ferum lek i se mi se sredi za mesec dena se nadevam i so bebusko se ke bide ok, i ke bide moe junace....




Pepelaska * -> RE: слабокрвност (7.11.2012 14:22:30)

Не се плаши ќе се среди, може да е и наследно, ама верувам дека кога ќе почнете со дохрана , ќе внесува витамини, минаерали и се што му треба ќе му се поправи крвта.Од сирупот се покачува сигурно, нека си пие.Ама после ќе гледаш да е природно се.

И ние имавме 100 хгб , па за два месеца ни е 120 , со ферум лек, и со многуууу труд во исхраната да внесе се.




jana33 -> RE: слабокрвност (7.12.2012 20:05:01)

Mojata kerkicka vo 7ot mesec imase hemoglobin 99 jademe sekoj den hrana bogata so zelezo 3 pati nedelno telesko meso ostanatite denovi spanak ili blitva i obavezno zolcka, ovosje nasabajle obavezno sega veke pocnavme i so riba. pievme ferum lek 3 meseci ne pomogna sega kupivme nekoj sirup feroglobin go pieme eden mesec hemoglobinot samo malku se pokacil ni rece pedijatarot 3 meseci trebalo da go pieme pa ke vidime sto ponatamu..




mila28 -> RE: слабокрвност (7.12.2012 22:14:19)

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana33

Mojata kerkicka vo 7ot mesec imase hemoglobin 99 jademe sekoj den hrana bogata so zelezo 3 pati nedelno telesko meso ostanatite denovi spanak ili blitva i obavezno zolcka, ovosje nasabajle obavezno sega veke pocnavme i so riba. pievme ferum lek 3 meseci ne pomogna sega kupivme nekoj sirup feroglobin go pieme eden mesec hemoglobinot samo malku se pokacil ni rece pedijatarot 3 meseci trebalo da go pieme pa ke vidime sto ponatamu..

jana 33 so bilo koj ferum lek obavezno davaj i vitamin c 50mg i b-kompleks, za da oze da se zelezoto i da go pokacite hemoglobinot, moze da ima visoko serumsko zelezo, a nizok hemoglobin, zatoa ne zaboravaj vit c.




light -> RE: слабокрвност (1.4.2013 22:01:18)

Nie vagavme zabi i imavme mnogu temp i pravivme krvna slika hemoglobinot ni bese malku nizok inaku sme imale mnogu dobar hmg bese 111 doktorot ne ni dade nisto da pieme no jas sum mnogu zagrizena ve molam za sovet




deluxe -> RE: слабокрвност (2.4.2013 10:12:37)


ИЗВОРНА ПОРАКА: light

Nie vagavme zabi i imavme mnogu temp i pravivme krvna slika hemoglobinot ni bese malku nizok inaku sme imale mnogu dobar hmg bese 111 doktorot ne ni dade nisto da pieme no jas sum mnogu zagrizena ve molam za sovet





light,probaj preku ishranata da go sredite hgb,nz kolku meseci imate,ako imate dovolno meseci za zelencukovi kasicki davaj pocesto spanak,meso,zolcka od jajce toa ti se priroden izvor na zelezo,nie nemame taov problem no doktorkata me posovetuva obavezno (sekoj den) da mu davam po 1 tabletka vitamin C 50mg(zdrobena vo lazicka izmesana so malku cajce i so lazicka daj mu ja) vitaminot C ja podobruva apsorpcijata na zelezoto so krvta , ti gi preporacuvam sovetite na nasata doktorka [sm=smiley1.gif] inaku ne se panici dobra e krvnata slika.moeto[sm=duda.gif]ima 7 meseci,i ima hgb- 120 sto e dobro ,no na vakov nacin ja odrzuvame krvnata slika.Pozzzz i se nadevam deka ti pomognav [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>