RE: Слатки работи (торти, колачи...) (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да готвиме заедно



Порака


miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (31.7.2013 11:54:34)

Лесно се става..Се расукува и се става врз тортата..За посликовито на јутуб пушти има еден куп видеа како прават торти со готов фондан и нема да згрешиш [sm=smiley20.gif]




bucko mal -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (31.7.2013 12:19:15)

miana fala mnogu, shto bi pravele nie bes tebe[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (31.7.2013 13:08:59)

[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




elenak -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (31.7.2013 15:41:51)

Ај јас пак нешто да прашам[sm=smiley36.gif] Мм веќе 10 дена бара чоколадна торта, не знам што му стана[sm=zmeden.gif] Него овошни не му прават кејф, па сред лето се запнал за таква тешка торта. Се мислам како да ја изведам да биде што полесно за правење а и за јадење.
Еве пандишпанот од тортата од миана беше супер сочен, би можела тој само наместо со обично да го прелијам со чоколадно млеко, а? Само ќе го направам дупла доза. А за фил да изматам 2-3 шлаг крема од чоколадо, да поделам на пола и во едниот да ставам сецкано чоколадо и бадеми да речеме. Ама во другиот дел? Што би можело да оди? Ај дајте ми некој предлог...




Goddess* -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (31.7.2013 18:58:33)

Mozesh da dodadesh seckani jagodi,creshi ili vishni(so chokoladen slag ili puding super kombinacija e)




Yummy Mammy -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (1.8.2013 10:26:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ај јас пак нешто да прашам[sm=smiley36.gif] Мм веќе 10 дена бара чоколадна торта, не знам што му стана[sm=zmeden.gif] Него овошни не му прават кејф, па сред лето се запнал за таква тешка торта. Се мислам како да ја изведам да биде што полесно за правење а и за јадење.
Еве пандишпанот од тортата од миана беше супер сочен, би можела тој само наместо со обично да го прелијам со чоколадно млеко, а? Само ќе го направам дупла доза. А за фил да изматам 2-3 шлаг крема од чоколадо, да поделам на пола и во едниот да ставам сецкано чоколадо и бадеми да речеме. Ама во другиот дел? Што би можело да оди? Ај дајте ми некој предлог...


Пошто јас сум "чоклет манијак", само да ти кажам дека ако мт бара чоколадна торта, нема да го задоволиш со импровизација на пандишпан со шоколадно млеко [sm=smiley36.gif] Чоколадно си е чоколадно! [sm=smiley36.gif]
Има многу лесни рецепти за чоколадни мафини, не бараат многу време и мирудии. Побарај на нет. Ако најдам нешто ќе ти пишам.




Felly RR -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (1.8.2013 10:41:39)

Женски, а може и да сликнете тоа тортите, па да го пратите рецептот на нашата Палешка да го објави [sm=smiley2.gif]


Свеки моја прави една чоколадна ама со 500 гр чоколадо.




elenak -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (2.8.2013 15:20:34)

Еве најдов слика од ланската чоколадна торта за роденденот на мм, ама не видов опција атач во пп. Како да и ја испратам на Палешка? Мислам дека кај рецептите треба да ставите контакт е-маил, за да знаеме кај да го пратиме рецептот.




Felly RR -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (13.8.2013 10:19:15)

Мислам дека имаше мејл ставено. ВО секој случај рецептите пратете ги на glaven.urednik@ringeraja.mk




Martins mom -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (13.8.2013 11:50:21)

Еве ви од мене еден рецепт за чоколадна торта, макар што ја избегнувам темава, цел ден сум со торти и колачи и во слободно време гледам да не се расправам со рецепти, доволни ми се овие шо ги знам[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

Пандишпан:
10 белки
10 лажици шеќер
малку масло(4-5 капки)
6 лажици брашно
3-4 лажици какао

Фил:
10 жолчки
300гр. шеќер
1/2 литар млеко
5 лажици брашно
Откако добро ќе се изматат состојките се става тенџерето на оган и цело време се мати со дрвена лажица да не загори на дното и тоа се дури убаво се згусне. Му се ставаат 2 штангли чоколадо. Се остава да се олади убаво и потоа му се додава еден маргарин.




Annet -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (13.8.2013 11:54:16)

lele ke si ja zapisam i ke ja napravam:))) fala ti:)) a kade moze da gi vidime tvoite torti?




Martins mom -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (14.8.2013 15:51:34)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

lele ke si ja zapisam i ke ja napravam:))) fala ti:)) a kade moze da gi vidime tvoite torti?


Во моите албуми имам еден куп слики од торти ТУКА [sm=smiley1.gif] А за да ги пробаш, ќе мора на гости да ми дојдеш[sm=smiley1.gif]




Martins mom -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (14.8.2013 15:56:19)

Леле ветив дека ќе бегам од темата и општо од тортите дури сум на одмор, а ете ме денес што правев:

1/2 литар вода
1/2 кг. шеќер
2 шољи брашно
1 пециво
1 лажица сода
1 цимет
3 лажици какао
2 лажици мед
2 лажици млеко

Сето ова се мати со лажица и се става во тавче бр.32 и отстојува во него 15 минути и потоа се пече на 200 степени. Откако ќе се излади, кексот се мачка со мармалад и одозгора се потура со чоколаден прелив, направен од 200гр. чоколадо за готвење, пола лажиче путер, малку млекце и масло по потреба. Се топи на пареа.
Пробајте жени. Многу е брзо, лесно и вкусно.




deluxe -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (14.8.2013 16:08:12)

Da ti kazam pravo ke probam.[sm=smiley36.gif] epten sum Po blagoto I znam deka Te biva za ovie raboti




Martins mom -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (14.8.2013 16:13:53)

Нема да зажалиш, ти требаат 20-30 минути најмногу, а излегува многу и ептен е вкусно[sm=smiley1.gif]




bucko mal -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (15.8.2013 8:40:06)

Eve od mene eden recept,za tie sto sakaat limon.


Torta so limon

3-jajca
1 I pola sholja sheker
1 sholja maslo
1/2 malo lazice sol
1 sholja jogurt
2 limoni
2 sholji brashno
1 pecivo

Se matat jajcata,shekerot I solta.Potoa se dodava jogurtot,brashnoto,pecivo.
Od dvata limoni se renda korata,se cedi sok I se dodava vo tortata.

Se pece na 180-40min.

Koga ke se izladi tortata se posipuva so preliv od sheker vo prav malku sok od limon I malku voda.




Snowhite RR -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (17.8.2013 22:41:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Па јас ви реков 1кг овошје,а тоа подрзбира било какво овошје..Јас само кажав со кое најмногу ми се допаѓа,а може и со замрзмнато..Јас секоја сезона замрзнувам по минимум 2 кг јагоди за да имам за тортава. Што и да ви се најде дома,може да направите,и со мешано овошје само гледајте да не ги поматите вкусовите. [sm=jezicek.gif]


Миана минатиот пат кога ми го пиша рецептов не го направив, а гледам другиве сите го направиле, па утре ќе го правам и јас, планирам (Јана прави 7 месеци, по тој повод, да се има некој повод де) е сега да те прашам пошто велиш може со замрзнато овошје, јас имам замрзнати вишни и планирам со нив да го правам, па дали треба да ги одмрзнам пред да ги ставам или така замрзнати може? Може глупаво е прашањево, ама јас пошто не ми оди некако благово затоа сакам се да си прашам да не го утнам[sm=smiley36.gif]




bucko mal -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (5.9.2013 8:17:13)

Eve ja cokoladnata torta,skoro shto ja pravev:
225g-brashno
350g-sheker vo prav
85g-kakao
1mala lazicka-coda bikarbona
1mala lazicka-pecivo
2 jajca
250ml-mleko
125g-margarin
1-vanilo
300g-cokolado

Margarinot,sekrot vo prav I 100g cokolado se stavaat da se rastopat ili vo mikro 2minuti.
Se matata jajcata I se dodavaat drugite sostojki.
Se pece na 180-30min.Otkako ke se oladi se preliva so 200grama-stopeno cokolado.

Dobar apetit[sm=smiley1.gif]




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (5.9.2013 9:02:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Па јас ви реков 1кг овошје,а тоа подрзбира било какво овошје..Јас само кажав со кое најмногу ми се допаѓа,а може и со замрзмнато..Јас секоја сезона замрзнувам по минимум 2 кг јагоди за да имам за тортава. Што и да ви се најде дома,може да направите,и со мешано овошје само гледајте да не ги поматите вкусовите. [sm=jezicek.gif]


Миана минатиот пат кога ми го пиша рецептов не го направив, а гледам другиве сите го направиле, па утре ќе го правам и јас, планирам (Јана прави 7 месеци, по тој повод, да се има некој повод де) е сега да те прашам пошто велиш може со замрзнато овошје, јас имам замрзнати вишни и планирам со нив да го правам, па дали треба да ги одмрзнам пред да ги ставам или така замрзнати може? Може глупаво е прашањево, ама јас пошто не ми оди некако благово затоа сакам се да си прашам да не го утнам[sm=smiley36.gif]

Duri sega gledam ova...Sorry sto ne sum pisala,ama bev na odmor togas bas... Moze ovosjeto zamrznato da se stavi slobodno.. Ke omekne,ke si pusti voda i ke si dodades pudingot.




mommy_angels RR -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (16.9.2013 21:49:09)

Ајде еден совет од некоја подомакинка така [sm=jezicek.gif]
Си правам често една погачка блага и ептен си ја сакаме,ровка,слатка посебно кога е топла е сега решив да ја збогатам и и ставив свеж боровинки ем поубаво да изгледа,ем повкусно да е. Проблемот е што овошјето ми падна на дното. Ајде помош како да направам за да остане низ целата погача




elenak -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (16.9.2013 22:29:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Ајде еден совет од некоја подомакинка така [sm=jezicek.gif]
Си правам често една погачка блага и ептен си ја сакаме,ровка,слатка посебно кога е топла е сега решив да ја збогатам и и ставив свеж боровинки ем поубаво да изгледа,ем повкусно да е. Проблемот е што овошјето ми падна на дното. Ајде помош како да направам за да остане низ целата погача

Има две финти, или се валкаат во брашно за да не паднат доле или стави ја пола смеса од тестото да се запече малку па истури ги боровинките(или др.овошје) и остатокот од тестото врз нив и продолжи со печењето. Ова второво мислам дека е подобра варијанта.[sm=smiley2.gif]




mommy_angels RR -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (16.9.2013 23:22:24)

Еве домакинка,на вториов начин ја правам лења пита ама со мармалад,имаат логика и двата ,правам и кажувам резултати




bucko mal -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (17.9.2013 7:37:40)

Revanija

6 jajca
6 lazici sheker
6 lazici brashno
6 lazici griz
pecivo
100g meleni orevi

sherbet:500g sheker,500ml voda,vanila,pola limon.
Tortata da bide ladna,sherbetot topol.
Mnogu e lesna za pravenje I mnogu e vkusna.




zzaa -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (17.9.2013 14:55:13)

Eve edna torta me zarazi sveki so nea,ja imam praveno nekolku pati prefkusna e.
Karamel torta
4 belki
10 lazi.seker
5 lazici brasno
100 grama lesnik melen
1/2 pecivo
Se matat belkite so sekerot pa se dodava brasnoto i sekerot.
Se pravat 2 pandispana.Znaci ovi sostojkite se za eden pandispan i se pece vo pleh br 30.
Fil:
200 grama sekar
se stava na ogan da se vcrvi potoa se dodava
750 mi mleko
se mesa dodeka ne se stopi sekerot.
Vo melkoto se dodavat 20 karameli(od zoltite)Otkako ke se stopat karamelite vo mlekoto se dodava 3 pudinga od vanila,rastvoreni vo 8 zolcki i 1 filzan mleko,Se mesa dodeka da zgusne.Otkako ke se oladi filot vo drug saat se miksira 1 margarin i se dodava vo filot.
Potoa se filuva red pandispan pa fil,i pak pandispan i fil moze da se premacka so cokolado ili slak pena i da se dekorira po svoj vkus.
Koj ednas ke ja napravi ke si ja pravi ceto.Dobar apetit.




elenak -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (17.9.2013 15:33:10)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Revanija

6 jajca
6 lazici sheker
6 lazici brashno
6 lazici griz
pecivo
100g meleni orevi

sherbet:500g sheker,500ml voda,vanila,pola limon.
Tortata da bide ladna,sherbetot topol.
Mnogu e lesna za pravenje I mnogu e vkusna.


Пробај ја со вишни еднаш да видиш разлика[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Јас не ставам ореви, така жолта ја правам. И после топче сладолед и една-две диви смокви од слатко.




Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>