RE: Слатки работи (торти, колачи...) (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да готвиме заедно



Порака


miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (18.7.2013 23:48:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ajde pisi,ama ako e toj obicniot pandispan go znam na pamet.Po 5 lazici sekjer,brasno,5 jajca i pecivo.Toj li e? Kje ja napravam tortava vecer koga kje zaspie mala,taman kje otstoi vo frizider na raat,nema da ja cepkame do utre:)

Ama kasnam so receptov [sm=zmeden.gif]

Елена не е тој пандиспан - еве ти рецеот за овој оргиналниот

4 јајца
6 лажици шекер
1 прашок за пециво
1 филџан брашно

Прво ги матиш јајцата со шекеротпа додаваш брашното и пецивото..Ставаш да се пече на тепсија намачкана со масло и наросена со брашно ( врз маслото )

Ептен вкусно доаѓа со овој пандишпан..Со готов не сум пробала.. Направете па кажете




elenak -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (18.7.2013 23:53:18)

А ич не се секирај оти касниш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Бевме излезени, малата касно заспа па ни јас не си го реализирав планот. Утре здравје. Фала ти, сепак[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (18.7.2013 23:55:10)

Ке чекам да се пофалиш,немој да испадне како со похованите зденки [sm=smiley36.gif]
Кажи пандишпанов ама е лесен...По лесно амин...[sm=smiley36.gif]




elenak -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (19.7.2013 0:11:58)

Еј ми ги запамти зденките бе[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Да знаеш дека баш вечерва јадевме во кафана и мм не ги бендиса, арно оти не му ги направив[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Ова ќе го правам стварно и ќе сликам за доказ. А за тоа колку е лесно ќе видиме утре. Лелеее еден куп офтопици изнапишавме.




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (19.7.2013 0:15:04)

abe vo kaFANA koj znae kakvi zdenki stavaat,nekoi eftini - napravi si ti doma nekoja asalma zdenka i taman ke bide..Abe pandipanov i kerkami ke go napravi- ne zezaj..cekam slika [sm=smiley36.gif] Neka gi premestat oftopicite de [sm=jezicek.gif]




Yummy Mammy -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (19.7.2013 9:50:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ajde pisi,ama ako e toj obicniot pandispan go znam na pamet.Po 5 lazici sekjer,brasno,5 jajca i pecivo.Toj li e? Kje ja napravam tortava vecer koga kje zaspie mala,taman kje otstoi vo frizider na raat,nema da ja cepkame do utre:)

Ama kasnam so receptov [sm=zmeden.gif]

Елена не е тој пандиспан - еве ти рецеот за овој оргиналниот

4 јајца
6 лажици шекер
1 прашок за пециво
1 филџан брашно

Прво ги матиш јајцата со шекеротпа додаваш брашното и пецивото..Ставаш да се пече на тепсија намачкана со масло и наросена со брашно ( врз маслото )

Ептен вкусно доаѓа со овој пандишпан..Со готов не сум пробала.. Направете па кажете



Znaci polesno amin! [sm=bravo.gif]
Nego, kolku vreme se pece i na kolku stepeni?

Aj za ova lesno se proveruva so ceckalica, ama mnogu se nerviram na recepti na internet koga na kraj ke pisat: "se stava vo tava i se pece na umerena temperatura". Sto ti e toa umerena temperatura?! Na mojata rerna moze umereno da e 200C, a na tvojata 150C. Ima razlika...




Melanija RR -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (19.7.2013 10:53:06)

Yummy Mammy ама два дена ме смееш во темава [sm=smiley36.gif] трудно трудно ама многу ти е мерак благово [sm=smiley1.gif]

Ама во право си со ова умерена температура,и да најдобро е со чачкалица.И јас ќе пишам после колач со било какво овошје исто лесно за правење




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (19.7.2013 16:05:37)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ajde pisi,ama ako e toj obicniot pandispan go znam na pamet.Po 5 lazici sekjer,brasno,5 jajca i pecivo.Toj li e? Kje ja napravam tortava vecer koga kje zaspie mala,taman kje otstoi vo frizider na raat,nema da ja cepkame do utre:)

Ama kasnam so receptov [sm=zmeden.gif]

Елена не е тој пандиспан - еве ти рецеот за овој оргиналниот

4 јајца
6 лажици шекер
1 прашок за пециво
1 филџан брашно

Прво ги матиш јајцата со шекеротпа додаваш брашното и пецивото..Ставаш да се пече на тепсија намачкана со масло и наросена со брашно ( врз маслото )

Ептен вкусно доаѓа со овој пандишпан..Со готов не сум пробала.. Направете па кажете



Znaci polesno amin! [sm=bravo.gif]
Nego, kolku vreme se pece i na kolku stepeni?

Aj za ova lesno se proveruva so ceckalica, ama mnogu se nerviram na recepti na internet koga na kraj ke pisat: "se stava vo tava i se pece na umerena temperatura". Sto ti e toa umerena temperatura?! Na mojata rerna moze umereno da e 200C, a na tvojata 150C. Ima razlika...


Se pece na zagreana rerna na 200 stepeni a kolku vreme - ne sum merela do sega,jas toa od prilika...Okolu 10-15 minutki.Ke narasne malku,ke pozolti ubavo i ke mirisa ubavo..Moze i eden vanilin seker da mu stavis i ke mirisa uste poubavo..Koga ke pozolti ubavo,butni mu cepkalka i proveri go..Odma vadi,butaj 300 ml ladno mleko ( 3 fildzani )




bucko mal -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (20.7.2013 12:19:00)

denes go isprobav receptov,mnogu ubav,go preliv so mleko I stopeno cokolado mmmm
bi sakala nekoj polesen recept za ovoshna torta,cesto mi rasipuva ovoshjeto.
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ajde pisi,ama ako e toj obicniot pandispan go znam na pamet.Po 5 lazici sekjer,brasno,5 jajca i pecivo.Toj li e? Kje ja napravam tortava vecer koga kje zaspie mala,taman kje otstoi vo frizider na raat,nema da ja cepkame do utre:)

Ama kasnam so receptov [sm=zmeden.gif]

Елена не е тој пандиспан - еве ти рецеот за овој оргиналниот

4 јајца
6 лажици шекер
1 прашок за пециво
1 филџан брашно

Прво ги матиш јајцата со шекеротпа додаваш брашното и пецивото..Ставаш да се пече на тепсија намачкана со масло и наросена со брашно ( врз маслото )

Ептен вкусно доаѓа со овој пандишпан..Со готов не сум пробала.. Направете па кажете



Znaci polesno amin! [sm=bravo.gif]
Nego, kolku vreme se pece i na kolku stepeni?

Aj za ova lesno se proveruva so ceckalica, ama mnogu se nerviram na recepti na internet koga na kraj ke pisat: "se stava vo tava i se pece na umerena temperatura". Sto ti e toa umerena temperatura?! Na mojata rerna moze umereno da e 200C, a na tvojata 150C. Ima razlika...


Se pece na zagreana rerna na 200 stepeni a kolku vreme - ne sum merela do sega,jas toa od prilika...Okolu 10-15 minutki.Ke narasne malku,ke pozolti ubavo i ke mirisa ubavo..Moze i eden vanilin seker da mu stavis i ke mirisa uste poubavo..Koga ke pozolti ubavo,butni mu cepkalka i proveri go..Odma vadi,butaj 300 ml ladno mleko ( 3 fildzani )






mommy_angels RR -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (20.7.2013 15:24:48)

Кој не го пробал рецептов,веднаш да стане и да си го направи! Да ќти се позлатат рацете миана што го сподели со нас...слатко и мекичко,вкусно и практично и за стари и за мали




Felly RR -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (20.7.2013 15:34:35)

miana, стварно за нај-готвач треба да те прогласиме. [sm=bravo.gif] Ќе го пробам и јас рецептов, не се сомневам дека е многу вкусен.




elenak -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (20.7.2013 16:16:25)

A mene mi e cudno malce 1 kg ovosje i 2 pudinga a samo 100 ml voda [sm=zmeden.gif]Miana taman li e brojkava,obicno neli 2 pudinga so litar mleko odat?
Bucko mal pa neli e lesen receptov? Ti samo pandispanot go pravese ili vrz cokoladoto go stavi filot so ovosje?




Yummy Mammy -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (20.7.2013 18:40:53)

Eve da vi se pofalam, i jas denes go pravev kolacov na miana. Jas prvo sakav kako torta vo sloevi da go pravam ama nemase sansi, pa orginalniot na miana na kraj iskoci polesen. Inace, elenak, dobri se brojkite zatoa sto ovosjeto pusta sok. Jas pravev so kajsii i mnogu tecno.iskoci, uopste ne se stvrdna kako puding, no se napravi kako zele. Jas bi preporacala pomalku od 1kg za ovosje sto pusta mnogu tecnost. Inace jas odozgora samo so prah seker go posipav, nekako mi bese premnogu i so slag.




bucko mal -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (20.7.2013 22:34:15)

ne ne neznam koj e toj fili so ovoshje[sm=zmeden.gif]
mi treba nekoja recepta za torta so ovoshje.
Vcera go napraviv pandishpanot na miana,dodeka beshe topol go preliv so malku ladno mleko I stopeno cokolado,drugo nishto ne mu staviv[sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

A mene mi e cudno malce 1 kg ovosje i 2 pudinga a samo 100 ml voda [sm=zmeden.gif]Miana taman li e brojkava,obicno neli 2 pudinga so litar mleko odat?
Bucko mal pa neli e lesen receptov? Ti samo pandispanot go pravese ili vrz cokoladoto go stavi filot so ovosje?





miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (20.7.2013 23:47:58)

Ај да ви пишам
елена - овошјето пушта вода и е таман за 1 кг овошје...Мерката е 1 кг овошје и 2 пудинга од ванила.
Јами Мами, шлаг пената дава посебен шмек на тортата,си требала да додадеш и шлаг пена.Нареден пат стави и ке осетиш разлика.Ја прави баш освежителна и како сладолед.Особено кога е со јагоди ја прави исто како оној капри сладоледон ако сте го јаделе. Правете го баш како што ви е рецептот - нема да зажалите. Уште еднаш ви спомнувам дека највкусна е со јагоди и со вишни ( може и комбинација од овие две ) и можете да правите со замрзнато овошје - слободно..Баш ми е мило што ви се допадна..Брза за правење,лесна и вкусна.




bucko mal -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (21.7.2013 0:17:27)

E sega svativ shto prajte muabet,nesum procitala se hahaaaaa
nie taka kako kolac ja izrdovme,aj drug den cela torta ke ja napram[sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Еве ти и од мене краток и лесен фил

1 кг овошје
2 пудинга од ванила
100 мл вода
16 лажици шекер

Ставаш шекерот и водтата да повријат ( да стане речиси како шербет )
Го ставаш овошјето ( може и замрзнато - мене со јагоди ми е најубаво и со вишни а можеш и да комбинираш ) и тоа да поврие,да омекне..На страна ги раствараш двата пудинга од ванила со малку водичка и потоа ставаш во тенџерето со овошје..Мешаш цело време да не загори,ке стане густо како пудинг и го тргаш од огин...На пандишпанот му ставаш три шољи млеко,да го намокриш... Потоа филот така топол од тенџере го ставаш врз тортата...Кога ке се подолади малце ја премачкуваш тортата со шлаг пена...Многу е вкусна торатава,лесна за правење..Ако сакаш ке ти го напишам и рецептот за оргиналниот пандишпан. Превкусна е ,може со секое овошје,ама во твојов случај - цреши,незнам како би било зошто црешите немаат некој посебен мирис па такада ,не сум пробала,незнам..Ако имаш пиљара во близина купи си јаготки и ке имаш преубава тпрта..На здравје!!!





Палешка РР -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (21.7.2013 22:14:21)

Јас ја направив тортава од Миана со праски, многу убава излезе [sm=smiley20.gif]




elenak -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (23.7.2013 15:05:15)

Палешке да си жива и здрава за идејава. Конечно бидна вчера и мојот колач, ама на кој да му текне оти постојат и други овошја освен наведените кои во нашиов ,,снабден,, град се реткост. Ептен убаво изгледа само уште не сме го пробале. Инаку еве инфо за неинвентивни домаќинки (како мене), јатрва ми го правеше за време на постот со јаболки и со посни бисквити, кога ми кажа ми текна дека јадев и јас и многу беше убаво. Така да си знаете, дека колачов на миана е универзал, го бива со секакво овошје[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (23.7.2013 15:26:32)

Па јас ви реков 1кг овошје,а тоа подрзбира било какво овошје..Јас само кажав со кое најмногу ми се допаѓа,а може и со замрзмнато..Јас секоја сезона замрзнувам по минимум 2 кг јагоди за да имам за тортава. Што и да ви се најде дома,може да направите,и со мешано овошје само гледајте да не ги поматите вкусовите. [sm=jezicek.gif]




Yummy Mammy -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (24.7.2013 9:12:34)

Decki, dali nekoj gi pravel bajadera kolacive?

Me interesira kolkava e dozata otprilika, vaka po merkive nemam pretstava...

Nesto lesno mi se pravi, posto kaj mene toa e 2 saati u kujna za pola saat lapacka i nisto za gostite [sm=smiley36.gif]




mommy_angels RR -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (24.7.2013 10:05:28)

во тој случај јамми мамми ,направи си ти дупла доза,ова по мое искуство ,ти е малку,јас го правам во правоаголно плекче,ама да речеме е со бр.28 [sm=smiley13.gif] што е малку,малку е




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (26.7.2013 10:13:03)

Вчера си купив сладолед ( прашок ) од др.Еткер ,незнам што ме спопадна да матам сладолед [sm=smiley36.gif] и си купив корнети од веро и ми текна на децава им сматив од сладоледов,им шлапнав во корнет ( така топол ) се изнакркаа "сладолед"
Може денес да си збрчам домашен сладолед моја рецепта

4 жолчки и 4 лаж шекер
4 белки и 4 лаж шекер
1 шлаг пена
вкус за сладоледот ( чоколадо,ванила,јагода,банана - што ви душа сака )

матиш прво белкки со шекерот,па посебно жолчки со шекерот,па посебно шлаг пената .
На крај ги мешаш сите 3 заедно и додаваш што си сакаш..Верувам дека скоро сите ја знаете оваа рецепта ама има и некои што не ја знаат.
Мене многу ми ги сакаат овој сладолед..




Yummy Mammy -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (26.7.2013 12:07:13)

Moive deca znaes kakov sladoled najmnogu sakaat vo leto?

Ovosje, ili izblendirano ili vo power juser, i vo kalapcinja od sladoled. Tolku! [sm=smiley36.gif]
Najmnogu sakaat kombinacija od sok od portokal i limun i vnatre cela malinka ili jagotka. Toa koga ke se zamrzne mnogu ubavo izgleda na oko. A i sum pomesala sok od sumski crveni ovosja so taka krupni parcinja vnatre i so slag. Meraci!

E ne, ke mi jadat tamu kupecki [sm=smiley36.gif]




miana -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (26.7.2013 12:09:11)

abe se e toa ok,ama znaes ona golemono kolku e svileno..|Pa uste takov vodenes zamrznat da i dadam i gotovo,pravo na lekar...Vaka butni slag vo kornet,malce oladen i neka krka [sm=smiley36.gif]




bucko mal -> RE: Слатки работи (торти, колачи...) (31.7.2013 6:06:31)

Zenski me interesira za gotov fondan?
Mislite deka ke mozam da go stavam vrs tortata ili e nesto komplicirano[sm=zmeden.gif]
Znam samo deka se rasukuvalo I posle neznam[sm=zmeden.gif] I kakvi boi se stave vo nego[sm=zmeden.gif]
Ama se zapnav za ovoj fondan[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>