RE: Гриз (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


mimi 27 -> RE: Гриз (1.2.2014 2:41:54)

женски а со што го комбинирате гризот? или го давате само него со млекце..




Felly RR -> RE: Гриз (1.2.2014 9:52:47)

mimi, можеш да го комбинираш со било кое овошје, на пр. со банана или јаболко.




Snowhite RR -> RE: Гриз (2.2.2014 12:36:08)

Јас го варам со млеко и обично го правам потечно и додавам или банана или јаболко рендано, а навечер често за да и држи повеќе ставам бисквити, џиџи бебе, а може и плазма, многу е вкусно така. Понекогаш додавам и житарки малку




sandriana RR -> RE: Гриз (24.2.2014 10:59:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: novopecena
A ot koga se pocnuva so dohrana od griz?





sandriana RR -> RE: Гриз (24.2.2014 11:16:24)

Гризот содржи глутен, така да најдобро е да го воведете после наполнети 6 месеци.




princessa -> RE: Гриз (24.2.2014 18:17:23)

jas samo ednas sum mu dala griz na moeto bebe, go svariv so voda i mu staviv banana. Ianku sme 7meseci. Ima i gotovi na milupa, na hipp itn sto se rastavraat samo so voda i mi se cini deka vo niv ima adaptirano mleko i isto taka ovosje, najcesto banana, jabolka, krusa...I golemite deca go obozavaat grizot, eve kerka mi go jade so mleko duri i na gradinka im go davaat kako glaven obrok sto mi e cudno, ama takvi se germancive.




Melanija RR -> RE: Гриз (12.5.2014 15:08:39)

Никогаш не сум правела гриз, секогаш изборот воопшто ми бил сутлијаш, па кажете ми одприлика сооднос иако јас ќе го варам со вода , за да до блендирам со овошје. Одприлика како ориз или повеќе набабрува?[sm=smiley9.gif]




sandriana RR -> RE: Гриз (12.5.2014 15:15:51)

Со вода не сум правела, само со млеко - и тоа секогаш од ѓутуре, што велат. Отприлика 200 мл млеко, и гриз постепено додавам, со континуирано мешање, до саканата густина. Штом ќе правиш со овошје, нека биде поредок, бргу згуснува гризот.
Рецепт ТУКА




vezilka RR -> RE: Гриз (12.5.2014 16:26:03)

На 100 милилитри вода или млеко јас ставав една или една ипол лажица гриз. Ако сакаш потечно стави една лажица не многу полна.




deluxe -> RE: Гриз (12.5.2014 17:07:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

На 100 милилитри вода или млеко јас ставав една или една ипол лажица гриз. Ако сакаш потечно стави една лажица не многу полна.



И јас ја правам оваа доза,со млеко.Додека се вари гризот во чинијата додавам 1-2 лажици мелена плазма.Потоа ја потурам со врелиот гриз,и пасирам со вилушка за да не останат грутчиња,да се хомогенизира смесата и да омекне плазмата.Се добива прекрасна кашичка за добра ноќ,која син ми ја обожава[sm=smiley1.gif]




Defne90 RR -> RE: Гриз (12.5.2014 18:00:24)

Нам мерката ни е 200 мл млеко со 4 мали лажички гриз.И сето тоа се меша додека да се згусне.Потоа откако ќе го тргнам од оган му рендам јаболко и готово.Син ми го обожава ова и ме е едно од најомилените оброци.Инаку и со вода имам правено и може плус една мала лажичка да се додаде,дека густината и е помала од млекото,а и не мора зависи колку овошје планираш да му ставиш во гризот.




Melanija RR -> RE: Гриз (12.5.2014 19:52:34)

Морам да го исцедам гризот зошто кога ќе додадам овошје плус течност е тоа,така правам и со оризот.Ова зборам за блендање.Има 6 заби ама немирен е многу кога јаде и од блендирано знае да засркне и голта[sm=zmeden.gif]
Утре ќе направам па ќе пишам.Тенкс на сите [sm=smiley31.gif]




Melanija RR -> RE: Гриз (14.5.2014 19:34:24)

Ќе го исцедам?[sm=smiley36.gif] сама на себе се смејам па стварно не сум правела гриз

Правев сабајле одприлика 100мл вода и 1 лажица гриз и уште скоро пола.Таман густо ,изрендав раболко и го изблендирам.Измешав заедно и лапа ли лапа [sm=jezicek.gif]

Фала ви [sm=smiley1.gif] гризот ќе ни биде редовно на мени




Felly RR -> RE: Гриз (14.5.2014 19:57:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Ќе го исцедам?[sm=smiley36.gif] сама на себе се смејам па стварно не сум правела гриз


Па и мене ме збуни вчера кога те прочитав, ама ај си реков - не знам на што мислиш, може стварно може да се цеди. [sm=smiley36.gif] Пробајте и гриз со банана, исто е вкусно.




sandriana RR -> RE: Гриз (23.11.2015 13:07:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaKiki

lolla imav nekade stretnato tema za griz ama ne mozam da ja najadam sega i moeto ne o sakase grizot i prestanav da go davam i otkako probavme kravjo mleko probav i go saka a zaprimetiv deka bananata mu dava po kremasta struktura probaj da svarish griz na gusto (so blendiranjeto ke se napravi potecno)i so racen blender ispasirajgo zaedno so banana. Blendiran poveke prima od vkusot na ovoshjeto koga e varen vo voda ne e toa-toa kako da nema vkus nikakov ... a ako imate probano rogac ili kakao stavi malku da dobie aroma i kremasta boja nemoj mnogu oti ke nagorcuva [sm=smiley1.gif] mozi ke mu se dopadne na bebe [sm=smiley1.gif]





Lala* -> RE: Гриз (26.11.2015 11:33:15)

Интересни идеи, баш ќе пробам да му направам. Иначе ние си зимаме Грисолино на Подравка, го раствараме со адаптирано млеко и го обожава. Обично за појадок му го спремам.




MamaKiki -> RE: Гриз (26.11.2015 13:34:50)

nas posledno ni e hit cokoladnot griz od podravka vo mleko stavam borovinki kako 1-2 lajci edna lajca griz i necelo malo lazice med go varam i malovo mnogu mi go saka [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Гриз (26.11.2015 17:04:32)

Чоколаден гриз од подравка? Или гриз на подравка па додавас какао?




lukajana RR -> RE: Гриз (26.11.2015 18:06:08)

Чоколаден грис ,има и со вкус на ванила .
Јас ги купувам во Тинекс ги има кај бебешката храна .
Убави се можеш и алва да правиш со нив имаат посебен шмек [sm=smiley1.gif]




marchi -> RE: Гриз (26.11.2015 18:38:09)

jas kupuvav griz i uz varenjeto mu stavav cokolada,varejki se istopuva,prekrasen vkus ima




MamaKiki -> RE: Гриз (26.11.2015 18:59:52)

a lukajana jas uste go nemam stretnato toj so vo vkus na vanila ama ke go pobaram a inaku imam praveno od obicniot griz isto od podravka i sum dodavala nekolku zrna vanilin seker najcesto koga dodavam jabolko
( ne znam kolku e ispravno za dete vanilin seker ama posle godinata veke probuva i kolaci domasni so vanila)




Melanija RR -> RE: Гриз (26.11.2015 19:11:02)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Убави се можеш и алва да правиш со нив имаат посебен шмек [sm=smiley1.gif]

mmm dobro zvuci




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]